Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο αναμιση μηνα αναμονης που μου φανηκαν σαν χρονια εφτασε το καινουργιο μου τηλεσκοπιο dob 8''.

Η αληθεια ειναι οτι οταν το ανοιξα απο το κουτι του μου φανηκε τεραστιο και καθολου πρακτικο απο αποψης μεταφορας και φυλαξης αλλα μολις το εστησα αλλαξα γνωμη! :D

Ανυπομονω για την πρωτη παρατηρηση αλλα με τετοιον καιρο που εχει εδω στη Χαλκιδικη λιγο δυσκολο το βλεπω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σάββα, πού να έβλεπες κι εμένα, πρώτα, όταν είδα το κουτί του 10”σωλήνα, και μετά, όταν το άνοιξα! Κι μένα μου φάνηκαν τεράστια – κουτί και σωλήνας! Να που όμως, όσο περνά ο καιρός, :cry: το τηλεσκόπιο μου φαίνεται όλο και μικρότερο.

 

Λέτε να χρειάζομαι κανένα μεγαλύτερο σε truss tube???!!!!! :lol:

 

Καλορίζικο και καλές παρατηρήσεις!

 

PapGeo O:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, μου φαίνεται ότι ψάχνεις συνεργούς για να ιδρύσεις club για μεγάλα τηλεσκόπια!!! :lol: :lol: :lol:

 

Μάθε λοιπόν ότι, το Starhopper μου έχει πολλά ψωμιά να φάει και πολλά να προσφέρει ακόμα…

 

Ελπίζω να τα πούμε στον Πάρνωνα. :D

 

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλες παρατηρησεις και καλοριζικο Σαββα. μαλλον skywather ειναι το dob σου ετσι (εχουν παραδοσεις αυτες τισ μερες) :D Εγω ειμαι με την παρτιδα του Αυγουστου. :(
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, μου φαίνεται ότι ψάχνεις συνεργούς για να ιδρύσεις club για μεγάλα τηλεσκόπια!!! :lol: :lol: :lol:

 

Μάθε λοιπόν ότι, το Starhopper μου έχει πολλά ψωμιά να φάει και πολλά να προσφέρει ακόμα…

 

Ελπίζω να τα πούμε στον Πάρνωνα. :D

 

Γιώργος

 

Γιωργο δεν ξερω ποσα ψωμια εχει ακομη το Starhopper αλλα ενα

truss tube >20" για δευτερο τηλεσκοπιο θα σου ειναι χρησιμο :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :-({|= :-({|= :-({|= :-({|=

 

Για τον Παρνωνα τελικα δυσκολα με βλεπω.Εχω υπηρεσια με την φιλαρμονικη το σαββατο 22-7. ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες καταφεραμε με τον Τηλεμαχο να δουμε με το dob τον Δια και λιγο Σεληνη (ειναι πολυ κουραστικη τωρα)

Η στηριξη δεν με ικανοποιησε ιδιαιτερα καθως τις περισσοτερες φορες που προσπαθουσα να βαλω το στοχο στη μεση το αποτελεσμα ηταν να τον χανω απο το οπτικο πεδιο του τηλεσκοπιου ](*,) :cry: ](*,)

 

Πιστευω ομως (και ελπιζω πως θα συμβει [-o< ) οτι θα το συνηθισω να το χειριζομαι και τοτε.... 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως δεν είδα τεράστια διαφορά φωτεινότητας των ειδώλων απο το δικό μου 6 ιντσών...ίσως δούμε διαφορά στον βαθύ ουρανό που δεν επιχειρήσαμε χθες λόγω σελήνης...

 

Θα δούμε... :D

 

Πάντως δεν ενθουσιάστηκα απο τη dobson(sorry dobsonαδες)...λίγο άχαρη μου φάνηκε και χωρίς μικρομετρικές κινήσεις...ε...ίσως βέβαια πρέπει να τη συνηθίσω..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Πάντως δεν ενθουσιάστηκα απο τη dobson(sorry dobsonαδες)...λίγο άχαρη μου φάνηκε και χωρίς μικρομετρικές κινήσεις...ε...ίσως βέβαια πρέπει να τη συνηθίσω..

 

Οπως υπαρχουν ισημερινες βασεις καλες κ κακες ετσι υπαρχουν βασεις dob διαφορετικης ποιοτητας.Κ η βαση της Skywatcher που εχω δοκιμασει δεν με ικανοποιει.Στην αρχη του ενως φιλου γυρνουσαμε τον σωληνα κ εφευγε ολο το τηλεσκοπιο μαζι.Με την χρηση ομως μαλακωσε κ τωρα παει μια χαρα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εμενα σημερα μου ηρθε, το εστεισα, το θαυμασα, και εκανα την πρωτη (σεληνιακη) παρατηρηση και φωτογραφιση....
Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο!

 

Και μη ξεχνάτε την μαγική λέξη: COLLIMATION

 

Τηλέμαχε, όπως μάθεις. Σκέψου όμως και την απλότητα και την αμεσότητα χρήσης ενός dobson. Δύο πραγματάκια, τα συνδέεις κι έφυγες!

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έφτασε και το δικό μου! \:D/ \:D/

Σήμερα ίσα που πρόλαβα να το στήσω μετά τη δουλειά αλλά από αύριο αρίζουν τα "νταούλια" :mrgreen:

38° 05' 01,77" , 23° 48' 56,79"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ασχετο, πως μπορω να παραθεσω μια φωτογραφια εδω? Υπαρχει μεν και στις αστροφωτογραφιες στο φακελο σεληνη, αλλα θελω να μαθω να την βαζω και εδω? ΠΩΣ? 8-[
Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν θες να ποστάρεις ενα thread κατώ στην σελίδα υπάρχει η επιλογή "Προσθήκη ενός συνημμένου αρχείου".Κάνεις αναζήτηση σε αυτό που θες να ανεβάσεις και είσαι ΟΚ :wink:

 

p.s....Μέχρι 200ΚΒ είναι το επιτρεπόμενο όριο χωρητικότητας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης