Jump to content

Τραγωδία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με πόση μεγάλη όρεξη μπορεί κάποιος να πηγαίνει να ανοιξει το κιβώτιο του ολοκαίνουργιου orion optics uk 12";

Έτσι πήγα και εγώ να το ανοίξω όταν ο ήχος απο σπασμένο γυαλί μου έκοψε τα πόδια. Η πρώτη αντίδραση ’’ το ’εσπασα’’ Μα.... πως ; εγώ; τι έγινε; Ανοίγοντας το κιβώτιο και βγάζοντας τον σωλήνα ο ήχος απο σπασμένα γυαλιά ανακατεμένος με μεταλλικά αντικείμενα να χτυπουν κάνουν την καρδιά μου να ραγίσει... Όχι δεν το έσπασα εγώ.. το μόνο σίγουρο.

Οι κομμένες βάσεις του κυρίως, η παραμορφωμένη αράχνη και ο κοματιασμένος δευτερεύων δεν αφήνουν αμφιβολίες για το ότι το τηλεσκόπιο έπεσε απο μεγάλο ύψος και καταστράφικε ολοσχερώς. Οι γρατζουνιές πάνω στον κυρίως με τα λ/6 και hilux coating, και ο παραμορφωμένος σωλήνας δεν αφήνουν περιθώρια να αμφισβητηθει το πως χειρίστικε η εταιρία ACS το πακέτο που με τεράστια γράμματα γράφει απ’εξω ’’FRAZILE’’ ’’ΕΥΘΡΑΣΤΟ’’. Δύο μήνες αναμονής.....

Ευτυχώς που ήταν ασφαλισμένο, αλλά τι να μου πουν οι κύριοι όταν δεν έχω τηλεσκόπιο, τι σημασία έχει η συγνώμη τους.

Είμαι εξοργισμένος......

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι... τι εκαναν οι ανθρωποι ? Κριμα

Κουραγιο και υπομονη .Κυνηγα το οσο παει και περιμενεις το νεο τηλεσκοπιο.

Απιστευτο

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε Γ Κ Λ Η Μ Α Τ Ι Ε Σ ! ! !

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο :!: Φίλε SATI, οτι και να σου πω είναι λίγο. :( Θα συμφωνήσω με τον Βολιώτη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς κάποιες ξένες εταιρείες Courrier λειτουργούν στην Ελλάδα με ανταποκριτές. Μάλιστα, σε δική μου περίπτωση η Βρεττανική Parcel Force με ενημέρωσε ότι αντιπροσωπείται από την Speedex. Τηλεφώνησα στην Speedex και μου είπαν ότι πλέον δεν έχουν σχέση με δέματα εξωτερικού!

Και αφού το δέμα γύρισε πίσω έμαθα ποια ήταν η ακατονόμαστη εταιρεία.

Δεν έχω ρίξει τόσο δυνατό τηλεφωνικό καυγά στη ζωή μου! Αλλά ξέρεις, σκασίλα τους!!! Μακάρι να έκλειναν οριστικά (όπως κόντεψαν), για να ησυχάζαμε μια και καλή από δαύτους.

Πάντως με την UPS δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι οντως θλιβερα ολα αυτα που συμβαινουν...

 

αφού το δέμα γύρισε πίσω έμαθα ποια ήταν η ακατονόμαστη εταιρεία.

 

Κατανομασε την Ηλια ευθεως να ξερουμε να φυλαγομαστε!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ παιδιά για την ηθική συμπαράσταση. Το δέμα πήγε απο Αγγλία θεσσαλονίκη χωρίς πρόβλημα και η απαράδεκτη συμπεριφορά για ’’ευθραυστο’’ ήταν απο θεσσαλονίκη Πάρο.

Τα παιδιά στο τοπικό γραφείο με εξπηρέτησαν πραγματικά πάρα πολύ καλά και ευγενικά και πραγματικά στεναχωρίθηκαν. Αυτό βέβαια δεν αλλάζει τα πράγματα και την οργή μου γιαυτόν- αυτούς που έκαναν την ζημιά. Ο Κος Ηλιόπουλος έχει αναλάβει το θέμα απο θεσσαλονίκη και είμαστε σε επαφή για να δούμε τί θα γίνει. Θα σας κρατάω ενήμερους για το θέμα της ασφάλειας. Ααα κάτι ακόμη που μου είπε ο Κος Ηλιίοπουλος είναι ότι αυτό έχει γίνει άλλη μία φορά μόνο με τις ίδιες ζημιές. Μάλλον τους έχει πέσει κάθετα απο το φορτηγό και με το βάρος του ο πρωτεύων έσπασε τις βάσεις του και έπεσε πάνω στον δευτερεύων ξηλώνοντας κυριολεκτικά το spider. Αυτο σημένει ότι έπεσε απο μεγάλο ύψος..

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην τα λες ετσι τοσο ωμα, πλακωνεται η ψυχη μου!!!

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:(

 

Το κακό είναι ότι μέχρι να ξεμπερδέψεις με τις ασφάλειες θα έχει φτάσει Σεπτέμβριος.

 

Πάντως αναρωτιέμαι γιατί έκανε 2 μήνες να έρθει από Αγγλία. Πράγματα που στέλνω σε φίλους (PC, Ηχοσυστήματα κλπ) δεν κάνουν πάνω απο 4 μέρες με DHL. (Μένουν Φωκίδα).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον θα αναφέρεται στους δύο μήνες αναμονής μέχρι να αποσταλεί η παραγγελία του. Σε πολλά καλά τηλεσκόπια υπάρχει λίστα αναμονής.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον θα αναφέρεται στους δύο μήνες αναμονής μέχρι να αποσταλεί η παραγγελία του. Σε πολλά καλά τηλεσκόπια υπάρχει λίστα αναμονής.

πολυ σωστα Είναι η αναμονή της λίστας.

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλημερα. να σας καταθεσω και εγω τισ εμπειριεσ μου.

 

1) το 130 εq2 που μου ειχαν στειλει με speedex ηρθε χτυπημενο στον εστιαστη και σε πολλα αλλα μερη. προσπαθουσα να επικοινωνησς με τo τμημα αποzhmivsewn epei 1,5 mhna kai den mporoysa na vrw kanenan na moy milhsei ypeythyna. alla moy eipan otiafoyn htan anasfalisto den tha mporoysa na kanw kai polla.

 

2) meta apo ayto sto nexstar 8 apofasisa na moy to steiloyn me geniki taxydromikh kai asfalismeno. milhsa me thn ypethynh toy tmhmatos sthn athina kai moy eipe oti sthn thesh moy ekeinh den tha estelne thleskopio. sygkekrimena moy eipe oti h asfaleia tha me kalypsei mexrei 400e kai kalytera tha htan na dwsw 300e kai na kanw ena taksidi mexri thn athina gia na to paralabw. parola ayta to esteilan anasfalisto kai hrthe ok alla mesa se sklhrh balitsa ths celestron.

 

h allhtheia bebaia einai oti kai me speedex poy hrthe mia 32 lcd kai htan ola ok. oyte tsalakwma den eixe h koyta.

 

ayto poy ematha pantws einai oti h etairies anathetoyn se idiwtes fothgatzides na metaferoyn ta bradyna demata sto aerodromio kai ekei ginetai h zhmia symhthws.

alla kyriws einai thema kol.fardias

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tα συλυπητηρια και απο εμενα.... σε ποσο καιο θα σου στειλουν την αποζιμηωση και το καινουριο τηλεσκοποιο? Παρο εισαι τωρα, η αθηνα?
Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως και εγώ όταν αγόρασα από Θεσσαλονίκη το 10'' είχα τους ίδιους φόβους και αναγκαστηκά ανέβηκα και το κατέβασα με το αμάξι (επιπλέον κόστος 200 euro). Μήπως καλό θα ήταν να κάνεις το ταξιδάκι?

 

Φιλίκά Δημήτρης

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη απο την Πάρο που βρίσκομαι δύσκολο το ταξίδι στην θεσ.

Όπως και να έχει ο Κος Ηλιόπουλος της ΑΚΤΙΣ επικοινώνισε χθές το απόγευμα μαζί μου και μου είπε ότι απο την ACS Θεσ ήταν αισιόδοξοι μιάς και το δέμα ήταν ασφαλισμένο. Περιμένουμε τηναπόφαση της ασφαλιστικής τώρα για να πάρουμε τα χρήματα.

Επίσεις Παρόλη την αύξηση του τηλεσκοπίου κατα 10% θα το πάρω πάλι στην ίδια τιμή με την ίδια προσφορά οπτικών και ακόμη περισσότερο μου έφτιαξε την διάθεση, το ότι η orion optics uk Θα παρακάμψει την λίστα αναμονής λόγω του ατυχήματος και θα σταλει το δυνατο συντομότερο το καινούργιο. \:D/ [-o< [-o<

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τότε όλα καλά. Το μόνο στενάχωρο η αναμονή, αλλά υπομονή θα σε ανταμείψει για τα καλά το Ο.Ο UK 12'' αν κρίνω από το 10''.

 

Φιλικά Δημήτρης.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη απο την Πάρο που βρίσκομαι δύσκολο το ταξίδι στην θεσ.

Όπως και να έχει ο Κος Ηλιόπουλος της ΑΚΤΙΣ επικοινώνισε χθές το απόγευμα μαζί μου και μου είπε ότι απο την ACS Θεσ ήταν αισιόδοξοι μιάς και το δέμα ήταν ασφαλισμένο. Περιμένουμε τηναπόφαση της ασφαλιστικής τώρα για να πάρουμε τα χρήματα.

Επίσεις Παρόλη την αύξηση του τηλεσκοπίου κατα 10% θα το πάρω πάλι στην ίδια τιμή με την ίδια προσφορά οπτικών και ακόμη περισσότερο μου έφτιαξε την διάθεση, το ότι η orion optics uk Θα παρακάμψει την λίστα αναμονής λόγω του ατυχήματος και θα σταλει το δυνατο συντομότερο το καινούργιο. \:D/ [-o< [-o<

 

Μπραβο τους =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα το μεσημέρι με πήραν απο το κατάστημα της ACS πάρου και με ενημέρωσαν ότι η ασφάλεια αποδέχτικε ολική καταστροφή του τηλεσκοπίου και 100% αποζημίωση. Τώρα το μόνο που μένει είναι να γυρίσει ο κύριος Ηλιόπουλος απο τις διακοπές του και να πάρει τα χρήματα.... \:D/ και ελπίζω σύντομα να έχω και το καινούργιο..

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης