Jump to content

Σχολεία vs Αστρονομία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ λέω να κάνετε ένα ένα τα βήματα. Αν ξέρετε ότι θέλετε να πάτε στο φυσικό, αρκεί για τώρα. Τα μεταπτυχιακό και το εξωτερικό είναι αποφάσεις για όταν θα έχετε περισσότερα στοιχεία και εμπειρία, δηλαδή στα τελευταία έτη των σπουδών σας :)

 

Καλό είναι να ονειρεύεστε αλλά μην αγχώνεστε να τα προγραμματίσετε όλα από τώρα!

προσωπικα εχω αγχωθει αν και θελω αλλα δυο χρονια...εχεις απολυτο δικιο σιγα σιγα θα πρεπει να παιρνουμε τις αποφασεις,οταν θα εχουμε τις καταλληλες γνωσεις,και εμπειριες

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γενικά συμφωνώ με τον quendi στα σχόλια για το φυσικό. Θα ήθελα να πω κάτι στα παιδιά που πηγαίνουν λύκειο: αν θέλετε να ασχοληθείτε με αστροφυσική στην Ελλάδα το φυσικό είναι η καλύτερη επιλογή. Επειδή γενικά το πολυτεχνείο έχει περισσότερο ''κύρος'' και θεωρείται καλύτερο σαν εκπαιδευτικό ίδρυμα πολλά παιδιά που είναι καλοί μαθητές το προτιμούν απο σχολές που το αντικείμενο τους τους ενδιαφέρει περισσότερο. Γνώμη μου είναι οτι είναι προτιμότερο να μπεί κάποιος σε μια σχολή με χαμηλότερη βάση που θα του αρέσουν πιο πολυ τα μαθήματα και θα ασχολείται με αυτό που τον εκφράζει. Τώρα αν κάποιος θέλει να ασχολείται απλά ερασιτεχνικά με την αστρονομία αυτό είναι άλλο...
Το ότι υπάρχει ένα σύμπαν αγγιζει τα όρια του αδυνάτου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Ειδική Σχετικότητα είναι βασικό συστατικό της σύγχρονης φυσικής και τουλάχιστον στο Φυσικό της Πάτρας είναι υποχρεωτικό μάθημα στο 2ο έτος.

Περίπου τα ίδια και στην Αθήνα. Γενική σχετικότητα είναι μάθημα επιλογής σε δύο κατευθύνσεις (αστρο και πυρηνική), και η Ειδική σχετικότητα είναι μάθημα στο 2ο έτος (Δ΄ εξάμηνο άμα δεν κάνω λάθος)

 

Πάντως παιδιά, θα δείτε και απο την πρώτη στιγμή κιόλας στο πανεπιστήμιο, οτι υπάρχουν τόσα πολλά ενδιαφέροντα πράγματα (και τόσο δύσκολα μερικές φορες :P ) που θα σας κάνουν να ξεχάσετε (στα πρώτα έτη λογικά) τα μεταπτυχιακά, τα διλήμματα Πολυτεχνείο ή Πανεπιστήμιο κλπ.

Εγώ 1ο ετής είμαι (και μάλιστα κάπου στα αρχεία του astrovox υπάρχει μία κουβέντα που κάναμε πέρυσι με θέμα τον επαγγελματικό προσανατολισμό). Εξετάσεις δεν έχω δώσει ακόμα και πολλά μαθήματα δεν έχω κάνει... Είχαμε πολλές καταλήψεις βλέπεται... οπότε δεν μπορώ να πώ οτι έχω πολύ ολοκληρωμένη άποψη για το πανεπιστήμιο... Αλλα αυτό που μου άρεσε στο πανεπιστήμιο (και συγκεκριμένα στο φυσικό!!!) είναι οι ατελείωτες κουβέντες μετά το μάθημα στο κυλικείο περι φυσικής και μαθηματικών, και η αγωνιώδης προσπάθεια να λύσουμε μια τρελή άσκηση 3-4 άτομα μαζί! Ξεφεύγει τόσο πολύ απο το λύκειο που δεν περιγράφεται! Νιώθεις οτι κάνεις κάτι...

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ειναι πολυ μεγαλη η επιτυχια του αστροβοξ,αν καποια απο τα νεαρα μελη του καποτε γινουν αστρονομοι.Ευχομαι καλη επιτυχια σε ολους σας και ελπιζω να μην ξεχασετε ποτε ποσο σημαντικη ειναι η εκλαικευση,ιδιως σε παιδια,ωστε να παρουν τα ερισματα που χρειαζονται. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

edit: Μιας και το θεμα σχετιζεται με σχολεια και αστρονομια

να πω οτι το βιβλιο Στοιχεια Αστρονομιας και Διαστημικης της Β Λυκειου ειναι πολυ πολυ ενδιαφερον. Μακαρι να υπαρχε βιβλιο αστρονομιας σε καθε λυκειακη ταξη

 

Φυσικα!!!Ειναι ενα θαυμασιο βιβλιο που καταφερνει να καλυψει τα σημαντικοτερα θεματα της συγχρονης αστρονομιας με τροπο κατανοητο στους μαθητες.Μακαρι να γινει τμημα διοτι θελω σαν τρελος να το διδαχθω =D> =D> =D> =D> Αν και δεν το νομιζω.... :( :( :evil:

 

Σε μας τμήμα Αστρονομίας έγινε κατόπιν δικών μου παρακαλέσεων...Προσπάθησε και εσύ δεν ξέρεις ποτέ... :cheesy: Αλλά να σου πω την αλήθεια τι κατάλαβα από αυτά που μου έτυχαν αργότερα... :( Αλλά δεν στεναχωριέμαι διότι η προετοιμασία για τον διαγωνισμό και όλα τα σχετικά ήταν κάτι το ανεπανάληπτο και το συγκλονιστικό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν δν υπαρχει καθηγητης σας με γνωσεις αστρονομιας να σας διδαξει το βιβλιο καλυτερα να διαβασετε μονοι σας πιο καλα θα ειναι για σας,διοτι η αστρονομια απαιτει χρονο κατι που καποιοι ειτε δν θελουν να διαθεσουν ειτε δν μπορουν....

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Ειδική Σχετικότητα είναι βασικό συστατικό της σύγχρονης φυσικής και τουλάχιστον στο Φυσικό της Πάτρας είναι υποχρεωτικό μάθημα στο 2ο έτος.

Περίπου τα ίδια και στην Αθήνα. Γενική σχετικότητα είναι μάθημα επιλογής σε δύο κατευθύνσεις (αστρο και πυρηνική), και η Ειδική σχετικότητα είναι μάθημα στο 2ο έτος (Δ΄ εξάμηνο άμα δεν κάνω λάθος)

 

Πάντως παιδιά, θα δείτε και απο την πρώτη στιγμή κιόλας στο πανεπιστήμιο, οτι υπάρχουν τόσα πολλά ενδιαφέροντα πράγματα (και τόσο δύσκολα μερικές φορες :P ) που θα σας κάνουν να ξεχάσετε (στα πρώτα έτη λογικά) τα μεταπτυχιακά, τα διλήμματα Πολυτεχνείο ή Πανεπιστήμιο κλπ.

Εγώ 1ο ετής είμαι (και μάλιστα κάπου στα αρχεία του astrovox υπάρχει μία κουβέντα που κάναμε πέρυσι με θέμα τον επαγγελματικό προσανατολισμό). Εξετάσεις δεν έχω δώσει ακόμα και πολλά μαθήματα δεν έχω κάνει... Είχαμε πολλές καταλήψεις βλέπεται... οπότε δεν μπορώ να πώ οτι έχω πολύ ολοκληρωμένη άποψη για το πανεπιστήμιο... Αλλα αυτό που μου άρεσε στο πανεπιστήμιο (και συγκεκριμένα στο φυσικό!!!) είναι οι ατελείωτες κουβέντες μετά το μάθημα στο κυλικείο περι φυσικής και μαθηματικών, και η αγωνιώδης προσπάθεια να λύσουμε μια τρελή άσκηση 3-4 άτομα μαζί! Ξεφεύγει τόσο πολύ απο το λύκειο που δεν περιγράφεται! Νιώθεις οτι κάνεις κάτι...

 

Συμφωνώ και απαυξάνω!!!!!Είδα τα μαθήματα που έχουν στο φυσικό στο πανεπιστήμιο Αθηνών, ιδίως στον τομέα της Αστροφυσικής και Μηχανικής στο Γ' Εξάμηνο!!!!Ανυπομονώ να πάω!!!!!!!!!!!!!!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: =D> =D> =D> :D :D :D

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Σε μας τμήμα Αστρονομίας έγινε κατόπιν δικών μου παρακαλέσεων...Προσπάθησε και εσύ δεν ξέρεις ποτέ... :cheesy: Αλλά να σου πω την αλήθεια τι κατάλαβα από αυτά που μου έτυχαν αργότερα... :( Αλλά δεν στεναχωριέμαι διότι η προετοιμασία για τον διαγωνισμό και όλα τα σχετικά ήταν κάτι το ανεπανάληπτο και το συγκλονιστικό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Σαν να ηξερες :!: :!: :cheesy: ΘΡΙΑΜΒΟΣ!Εχθες μας δοθηκαν η σχετικες υπευθυνες δηλωσεις τοσο για την κατευθυνση οσο και για το επιλεγομενο μαθημα της Β Λυκειου.Σημερα με εκπληξη και ανειπωτη χαρα συνειδητοποιησα οτι ενας αρκετα ικανοποιητικος αριθμος παιδιων θελει να επιλεξει αστρονομια!!!!!Απο το πρωι πεταω στα συννεφα,διοτι το ονειρο της δημιουργιας τμηματος αστρονομιας θα ελεγα αναζοπυρωθηκε μεσα μου.Και μαλιστα καποια ατομα επελεξαν αυτο το μαθημα ως το πιο ενδιαφερον απο ολα τα αλλα και οχι ως το πιο λουφατζηδικο οπως συνηθως γινεται.Επισης μερικοι δε θα δηλωναν αστρονομια διοτι νομιζαν οτι θα ηταν οι μοναδικοι.Ευτυχως που ηταν γνωστοι μου και δεν τους αφησα να ξεφυγουν :wink: Γι'αυτο οσοι θελετε αστρονομια να το γνωστοποιησετε οπωσδηποτε.Ενα ακομα πιο ευχαριστο γεγονος ειναι οτι δεν ακουσα ουτε εναν να λεει τις γνωστες χαζομαρες για αστρολογιες κλπ.,αντιθετα πολλοι μιλησαν με τα καλυτερα λογια.Αφου να φανταστειτε φιλοι μου τα παιδια ελεγαν στο διαλειμμα:Τελεια η αστρονομια,θα περασουμε φινα του χρονου (οχι ακριβως ετσι).Πεταω στα συννεφα! :D Βεβαια υπαρχουν ακομα καποιοι σκοπελοι που πρεπει να ξεπεραστουν.Πρωτον μπορει ως συνηθως ο διευθυντης για να βολεψει τους καθηγητες να απορριψει το τμημα.Δευτερον,ποιος θα διατεθει να το διδαξει?Τριτον μπορει καποιοι να αλλαξουν γνωμη και να μην συμπληρωθει ο αριθμος μαθητων.Οπως και να'χει,το τεταρτο γενικο Λυκειο Τρικαλων εδωσε μια γροθια στη λανθασμενη αντιμετωπιση της επιστημης της αστρονομιας στη μεση εκπαιδευση :cheesy:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μπραβο koyote χαιρομαι πολύ για σένα. κ εμενα καπως έτσι είχαν γινει τα πραγματα περυσι κ τελικα εγιναν δυο τμηματα αστρονομιας κ ενα πληροφορικης.ο διευθυντης δεν μπορει να αγνοησει τις δηλώσεις διαφορετικά μπορείτε να κάνετε μεγάλη φασαρία... κατι ακόμα σε καμία περίπτωση μην περιμένεις από καθηγητη να σου διδάξει το μαθημα ξεκίνα να διαβαζεις το βιβλίο από μόνος σου κ η ώρα της αστρονομίας θα είναι μια ωραία ευκαιρία για επανάληψη. με αυτον τον τρόπο θα μπορέσεις να επεκταθεις περισσοτερο. :D εξάλλου οι καθηγητες που κάνουν το μαθημα το κάνουν για να συμπληρώσουν ωράριο,ακόμη κ αν υπάρχει κάποιος καθηγητης που ενδιαφέρεται πολυ πιθανον να μην μπορεσει να σου προσφέρει κατι περισσοτερο από το ίδιο το βιβλίο...
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eυχαριστω για το ενδιαφερον και τις συμβουλες!!Δυο τμηματα αστρονομιας :shock: :shock: :!: Το σχολειο σου πρεπει να ειναι προτυπο.Οσον αφορα το μαθημα τα εχω οργανωσει ακριβως οπως τα ειπες.Το βιβλιο το εχω ηδη διαβασει 1-2 φορες.Οι ωρες της αστρονομιας θα ειναι ευκαιρια για επαναληψη αλλα και ξεκουραση απο την υπολοιπη μερα :wink:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια σημαντικη ερωτηση.Οσοι απο εσας εχετε δημιουργησει τμημα αστρονομιας με ποσα ατομα το εχετε κανει?Θελω να ξερω ποσο ακριβως ειναι το ελαχιστο οριο μαθητων με το οποιο δημιουργειται τμημα συμφωνα με το νόμο [-o<

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

στο σχολειο μου το τμημα αστρονομιας εχει περιπου 24 παιδια νομιαζω.και ο καθηγητης που το διδασκει ειναι ερασιτεχνης αστρονομος.ειμαι πολυ τυχερος που τον εχουμε στο σχολειο.ξερετε παρα τα χρονια του γιατι δεν ειναι και μικρος εχει πολυ ορεξη για το αντικειμενο.διοργανωνει εκδρομες στην αθηνα στο πλανηταριο,αστροβραδιες(ηδη εχουμε κανονισει για το καλοκαιρι αστροβραδια στον ταυγετο)ενω εχουμε διανυκτερευσει και στο αστεροσκοπειο κοντα στο σουλι της κορινθου.Παρατηρουμε τακτικα τις ηλιακες κηλιδες με το τηλεσκοπειο του σχολειου.Ενω σημερα μας ζητησε να επιλεξουμε βιβλια αστρονομιας ωστε να τα αγορασει το σχολειο για την βιβλιοθηκη.δυστυχως ομως παιρνει συνταξη φετος.... 8-[ 8-[
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

στο σχολειο μου το τμημα αστρονομιας εχει περιπου 24 παιδια νομιαζω.και ο καθηγητης που το διδασκει ειναι ερασιτεχνης αστρονομος.ειμαι πολυ τυχερος που τον εχουμε στο σχολειο.ξερετε παρα τα χρονια του γιατι δεν ειναι και μικρος εχει πολυ ορεξη για το αντικειμενο.διοργανωνει εκδρομες στην αθηνα στο πλανηταριο,αστροβραδιες(ηδη εχουμε κανονισει για το καλοκαιρι αστροβραδια στον ταυγετο)ενω εχουμε διανυκτερευσει και στο αστεροσκοπειο κοντα στο σουλι της κορινθου.Παρατηρουμε τακτικα τις ηλιακες κηλιδες με το τηλεσκοπειο του σχολειου.Ενω σημερα μας ζητησε να επιλεξουμε βιβλια αστρονομιας ωστε να τα αγορασει το σχολειο για την βιβλιοθηκη.δυστυχως ομως παιρνει συνταξη φετος.... 8-[ 8-[

 

:shock: :shock: :o [-o< [-o<

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οσον αφορα την ερώτηση που εκανες koyote ο ελαχιστος αριθμος των μαθητών που απαιτουνται είναι 7.αν δεν κανω λαθος...
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aν ειναι ετσι τα νεα ειναι πολυ ευχαριστα :D

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ή 7 ή 12. θα μάθω ακριβως κ θα σου πω για να μην λεω αβασιμα πραγματα...
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου χρωσταω μεγαλη χαρη αν μπορεσεις και το κανεις :D

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οσον αφορα την ερώτηση που εκανες koyote ο ελαχιστος αριθμος των μαθητών που απαιτουνται είναι 7.αν δεν κανω λαθος...

 

Το κατώτερο όριο νομίζω, είναι 8 άτομα αλλιώς απογορεύεται βάση του νόμου.Αλλά στην δική μας περίπτωση έγινε μιά εξαίρεση επειδή το 8ο παιδί που ήταν στην Αστρονομία, άλλαξε μάθημα πολύ αργότερα και δεν μπορούσαν πλέον να διαγράψουν το μάθημα και ευτυχώς που τους παρακάλεσα... [-o< [-o<

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω ειχα αγχωθει με το ποια κατευθυνση θα παρω στην τριτη λυκειου.δεν ηξερα αν θα επρεπε να παραμεινω στην θετικη η να παω τεχνολογικη.τωρα πλεον το αποφασισα...τεχνολογικη στανταρ και μετα φυσικο.αν ολα πανε καλα.βεβαια το διλλημα ειναι αλλο τωρα.ελλαδα η εξωτερικο???????? #-o #-o #-o :?: :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω ειχα αγχωθει με το ποια κατευθυνση θα παρω στην τριτη λυκειου.δεν ηξερα αν θα επρεπε να παραμεινω στην θετικη η να παω τεχνολογικη.τωρα πλεον το αποφασισα...τεχνολογικη στανταρ και μετα φυσικο.αν ολα πανε καλα.βεβαια το διλλημα ειναι αλλο τωρα.ελλαδα η εξωτερικο???????? #-o #-o #-o :?: :?:

 

ekswteriko

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω ειχα αγχωθει με το ποια κατευθυνση θα παρω στην τριτη λυκειου.δεν ηξερα αν θα επρεπε να παραμεινω στην θετικη η να παω τεχνολογικη.τωρα πλεον το αποφασισα...τεχνολογικη στανταρ και μετα φυσικο.αν ολα πανε καλα.βεβαια το διλλημα ειναι αλλο τωρα.ελλαδα η εξωτερικο???????? #-o #-o #-o :?: :?:

 

Αφου θες φυσικο και μετα αστρονομια(να υποθεσω)γιατι δεν πας θετικη?Πιο χρησιμα δε θα σου ειναι τα μαθηματα της για τη συνεχεια.Οχι πως μου πεφτει λογος αλλα επειδη και εγω πρεπει να αποφασισω,να ακουω αποψεις

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν θελω με τιποτα τη χημεια.για αυτο αλλαζω κατευθυνση.ναι και εγω αστρονομια θα ακολουθησω μαλλον.αλλα ρωταω αν θα επρεπε αντι να σπουδασω στην ελλαδα φυσικη να σπουδασω στο εξωτερικο και εννοειται μετα να συνεχισω εξω τις σπουδες μου... :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά πιστέυω ότι αν δεν θέλεις να γίνεις ΓΙΑΤΡΟΣ δεν πρέπει να πας θετική...

 

Για τον πολύ απλό λόγο ότι φορτώνεσαι άδικα πολύ περισσότερο διάβασμα...και θα έλεγα ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ διάβασμα...όχι ασκήσεις κλπ..

 

Διαλέγεις και παίρνεις..

 

 

Είμαι 14 μέρες πριν τις πανελλήνιες.. :cheesy: Φυσικο θέλω και γω...λέω να περάσω αρχικά εδώ και μετά να συνεχίσω έξωτερικό είτε ενδιάμεσα είτε για μεταπτυχιακά στην αστροφυσική κλπ..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ειμαι στην θετική. σε καμία περίπτωση δεν ειναι θεωριτικά τα μαθήματα της θετικής!τοσο η βιολογία όσο κ η χημεια εχουν ασκήσεις κ προβλήματα τα οποια χρειαζονται μαθηματική σκεψη για να απαντηθουν.προσωπικά πιστευω ότι έμαι πιο κερδισμένη που πήγα σε αυτήν την κατεύθυνση γιατι χαιρομαι που εμαθα τόσα πραγματα για τον ανθρώπινο οργανισμό!(DNA,κληρονομικότητα μεταλλαξεις) κ για τον μικρόκοσμο(ατομικα τροχιακά), παρα να μάθω αυτολεξη το μάθημα της δοιήκησης επιχειρήσεων.τωρά αν καποιος ενδιαφέρεται για τους υπολογιστες κ δεν μπορεί να λύνει ασκησεις στην χημεία κ βιολογια καλύτερα θα είναι να πάει τεχνολογικη.κατα την γνωμη μου η θετική κατευθυνση αφορα θετικές επιστήμες οπως είναι κ αστροφυσικη όχι μόνο την ιατρική!!!χωρις αυτο να σημαινει ότι κάποιος δεν μπορει να γίνει καλός φυσικός κ από τεχνολογική κατευθυνση...
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης