Jump to content

Σχολεία vs Αστρονομία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σιγα βρε δεν τρεχει κάτι. διαβασε την απάντηση του quendi μηπως ξεκαθαρισεις τι θες ακριβως. μιας κ θα δωσεις κ αστρονομια διαλεξε οτι θεωρεις καλύτερο...

 

Την διάβασα την απάντηση του quendi αλλά οι αμφιβολίες μου ακόμα είναι πολλές..... :?: :?: :?: Είμαι αρκετά προβληματισμένη για την κατεύθυνση...και αν δεν κάνω την σωστή επιλογή????????? :?: :-k

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε καταλαβαινω.σου το είχα πει κ στο τηλ παρε τα βιβλία της κατευθυνσης κ ξεφυλλισε τα να δεις πως σου φαινονται.ρωτα κ κανα παιδι απο το σχολείο σου που παει τριτη να σου πει...
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την διάβασα την απάντηση του quendi αλλά οι αμφιβολίες μου ακόμα είναι πολλές..... :?: :?: :?: Είμαι αρκετά προβληματισμένη για την κατεύθυνση...και αν δεν κάνω την σωστή επιλογή????????? :?: :-k

 

Μαρία..έγραψα τα παραπάνω για να δείξω ότι όποια και απ' τις δύο κατευθύνσεις και να πάρει κάποιος που θέλει να πάει Φυσικό, δεν θα έχει ουσιώδες πρόβλημα. Δεν υπάρχει σωστή και λάθος επιλογή. Το πε και ο vasiamits, είναι αστείο να σκέφτεστε τις μελλοντικές γνώσεις σε αυτό το στάδιο. Το θέμα είναι η σχολή που θες, τα μόρια και ότι μπορείς να πας σε πολλές σχολές και από τις δύο κατευθύνσεις χωρίς ιδιαίτερα κενά στις γνώσεις. Αν δεν σου αρέσουν τα μαθήματα της μίας κατεύθυνσης, ή σου φαίνονται δύσκολα πας στην άλλη. Και πράγματι της τεχνολογικής είναι κάπως πιο εύκολα, αλλά ίσως όχι τόσο ενδιαφέροντα. Αλλά οι γνώσεις έρχονται μετά, και είναι ζήτημα προσωπικής προσπάθειας. Τέλος, αν κάποιος έχει άγχος για το Πανεπιστήμιο μπορεί να διαβάσει της άλλης κατεύθυνσης το καλοκαίρι! Εγώ διάβασα το καλοκαίρι τα κεφάλαια της Χημείας Θετικής κατεύθυνσης που με ενδιέφεραν γιατί είχα το άγχος ότι θα χρειαστούν στο Φυσικό! :D

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την διάβασα την απάντηση του quendi αλλά οι αμφιβολίες μου ακόμα είναι πολλές..... :?: :?: :?: Είμαι αρκετά προβληματισμένη για την κατεύθυνση...και αν δεν κάνω την σωστή επιλογή????????? :?: :-k

 

Μαρία..έγραψα τα παραπάνω για να δείξω ότι όποια και απ' τις δύο κατευθύνσεις και να πάρει κάποιος που θέλει να πάει Φυσικό, δεν θα έχει ουσιώδες πρόβλημα. Δεν υπάρχει σωστή και λάθος επιλογή. Το πε και ο vasiamits, είναι αστείο να σκέφτεστε τις μελλοντικές γνώσεις σε αυτό το στάδιο. Το θέμα είναι η σχολή που θες, τα μόρια και ότι μπορείς να πας σε πολλές σχολές και από τις δύο κατευθύνσεις χωρίς ιδιαίτερα κενά στις γνώσεις. Αν δεν σου αρέσουν τα μαθήματα της μίας κατεύθυνσης, ή σου φαίνονται δύσκολα πας στην άλλη. Και πράγματι της τεχνολογικής είναι κάπως πιο εύκολα, αλλά ίσως όχι τόσο ενδιαφέροντα. Αλλά οι γνώσεις έρχονται μετά, και είναι ζήτημα προσωπικής προσπάθειας. Τέλος, αν κάποιος έχει άγχος για το Πανεπιστήμιο μπορεί να διαβάσει της άλλης κατεύθυνσης το καλοκαίρι! Εγώ διάβασα το καλοκαίρι τα κεφάλαια της Χημείας Θετικής κατεύθυνσης που με ενδιέφεραν γιατί είχα το άγχος ότι θα χρειαστούν στο Φυσικό! :D

 

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή!Θα το σκεφτώ πάρα πολύ όλο το καλοκαίρι και θα δω.Ε, τώρα κάπως ηρέμησα.... :cheesy: :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα στερεοτυπα του στυλ "οποιος ειναι καλος μαθητης παει ιατρικη" ή "θετικη παει μονο οποιος θελει να γινει γιατρος" με βρισκουν ριζικα αντιθετο [-X [-X .Η αστρονομια ανηκει στις θετικες επιστημες.Δε νομιζω οτι η αρχες οικονομικης θεωριας ή η πληροφορικη προσφερουν περισσοτερα σε ενα μελλοντικο αστρονομο απ'οτι η χημεια ή η βιολογια.Ειδικα αν καποιος θελει να ασχοληθει με την αστροφυσικη,η χημεια συγκεκριμενα δεν ειναι απλα σημαντικη αλλα απαραιτητη.

 

Οι αρχες οικονομικής θεωρίας ΔΕΝ είναι της Τεχνολογικής....είνια μαθημα επιλογής...

 

Και νομίζω οτι η πληροφορική και ιδιαίτερα ο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ είναι απαραίτητος όχι μόνο στην ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΗ αλλά σε ΟΛΕΣ ανεξαιρέτως τις επιστήμες...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χημεια είναι σημαντικη στην αστρονομια γιατι δεν μπορεις να ασχοληθεις με φυσική των αστερων χωρις να ξερεις βασικά πραγματα,από κει κ περα δεν σημαινει ότι δεν μπορουν αυτες οι γνωσεις αν χρειαστει να αναπληρωθουν αργότερα.

 

Το ίδιο σημαντικός είναι και ο προγραμματισμός στην ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΗ...Για να μην πω ΠΙΟ σημαντικός γιατί ο προγραμματισμός είνια ενας τρόπος σκέψης, ενώ ο τρόπος σκέψης στη Χημεία λίγο πολυ διδάσκεται στα σχολεία..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με το φίλο quendi σε όσα είπε. Πρακτικά τα μαθήματα του Λυκείου θα δώσουν ένα μικρό πλεονέκτημα στο πρώτο έτος, αλλά στη συνέχεια δε παίζουν βασικό ρόλο. Σε αυτη τη φάση διαλέξτε τη κατεύθυνση που σας ταιριάζει και όταν έρθει ο καιρός του Πανεπιστημίου θα έχετε όλο τον καιρό μπροστά σας να διαβάσετε και να ανοιξετε νέους ορίζοντες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι,ναι λαθος μου.Η οικονομια ειναι επιλογης,απλως την ανεφερα γιατι ειχε αναφερθει παραπανω.Ο προγραμματισμος μπορει να ειναι εξισου σημαντικος στην αστρονομια,αλλα στην ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΗ συγκεκριμενα απλα αποκλειεται.Το γιατι μας το αποκαλυπτει ο ορισμος της αστροφυσικης...

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

που λέει???

 

να μη χρησιμοποιούμε τεχνολογικα μέσα???

 

βλάσφημε!!! :mrgreen:

 

τόσες διαστημικές αποστολές έχουν γίνει

τόσες μετρήσεις καταγράφονται και ακόμα δε σε πεισαμε??? :P

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

που λέει???

 

να μη χρησιμοποιούμε τεχνολογικα μέσα???

 

βλάσφημε!!! :mrgreen:

 

τόσες διαστημικές αποστολές έχουν γίνει

τόσες μετρήσεις καταγράφονται και ακόμα δε σε πεισαμε??? :P

 

:lol: :lol: :mrgreen:

 

Ελπιζω οντως να αστειευεσαι.Πραγματικα δε θελω το πεισμα μου να παρεξεηγηθει απο κανεναν [-X Και φυσικα δεν ειπα οτι δεν ειναι σημαντικο,αλλα οχι πιο πολυ....

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να αστειέυομαι σχετικά με το προγραμματισμό και το πόσα έχει προσφέρει στην αστρονομία μαλλον όχι.....

 

απλώς μη το πάρεις προσωπικά...γιατί εγώ δεν ήθελα να αφήσω αιχμές..! :wink:

 

εν πάσει περιπτώσει για να καταλάβω περί τίνος μιλάμε...

 

ο προγραμματισμός δεν είναι πιο σημαντικος από τι??

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι,ναι λαθος μου.Η οικονομια ειναι επιλογης,απλως την ανεφερα γιατι ειχε αναφερθει παραπανω.Ο προγραμματισμος μπορει να ειναι εξισου σημαντικος στην αστρονομια,αλλα στην ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΗ συγκεκριμενα απλα αποκλειεται.Το γιατι μας το αποκαλυπτει ο ορισμος της αστροφυσικης...

 

Φίλε μου, δε θέλω να σε δυσαρεστήσω, αλλά αστρονομία χωρίς προγραμματισμό μπορείς να καταφέρεις κάτι λίγα (πχ φωτομετρία, σε στοιχειώδες επίπεδο, με τα προγράμματα των άλλων δηλαδη). Στην Αστροφυσική χωρίς προγραμματισμό θα καταφέρεις απλά ένα μεγάλο ΤΙΠΟΤΑ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο προγραμματισμος μπορει να ειναι εξισου σημαντικος στην αστρονομια,αλλα στην ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΗ συγκεκριμενα απλα αποκλειεται.Το γιατι μας το αποκαλυπτει ο ορισμος της αστροφυσικης...

 

Φίλε koyote με πρόλαβε ο vegan. Έχει απόλυτο δίκιο. Στην Αστροφυσική ο προγραμματισμός αποκλείεται? Δεν ξέρω πως σου έχει δημιουργηθεί αυτή η εντύπωση αλλά δεν είναι σωστή. Και αυτός ο ορισμός που έχεις αναφέρει 2-3 φορές, είναι πολύ μικρός για να αποδώσει το περιεχόμενο της Αστροφυσικής. Όσο για τον προγραμματισμό..με ποιο τρόπο νομίζεις (ειδικά για τους θεωρητικούς αστροφυσικούς) ότι προκύπτουν τα μοντέλα (μαθηματικά ή εικονικά), τα οποία βγάζουν αποτελέσματα ή κάνουν προβλέψεις ή επιβεβαιώνουν παρατηρήσεις κτλ? Είναι αναπόσπαστο κομμάτι της Αστροφυσικής και θα το δει κάποιος σε μεταπτυχιακό επίπεδο και στα τελευταία έτη του φυσικού ανάλογα τα μαθήματα και τη διπλωματική που θα πάρει :wink: Ο φίλος Heal μπορεί να διαφωτίσει σχετικά..

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω από όσα είπαν ο Παναγιώτης και ο Γιαννης, ο προγραμματισμός είναι απαραίτητος και στους θεωρητικούς και στους παρατηρησιακούς. Από τον Chandrasekhar και έπειτα η αριθμητική επίλυση των προβλημάτων είναι σε συνεχή χρήση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι να με δυσαρεστησετε ρε παιδια?Αυτο θα ειναι το τελευταιο μου post σχετικα με θετικη,τεχνολογικη κλπ διοτι στο τελος θα νομισετε οτι παιρνω ποσοστα απο την ενωση Ελληνων χημικων.Ειχα υπ'οψη μου την επεξεργασια δεδομενων και περιμενα οτι καποια στιγμη θα αναφεροταν.Δε μπορει κανεις να αρνηθει οτι οι γνωσεις χειρισμου τεχνολογικων οργανων ειναι απαραιτητες στις μερες μας.Εχω βεβαια καποιες ενστασεις αλλα πιστευω οτι αρκετες σελιδες αφιερωθηκαν πανω σε αυτο το θεμα.Οταν θα γινω αστροφυσικος ο ιδιος θα εχω την ευκαιρια να ελεγξω απο πρωτο χερι ολα αυτα που γραφτηκαν :wink:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

..με ποιο τρόπο νομίζεις (ειδικά για τους θεωρητικούς αστροφυσικούς) ότι προκύπτουν τα μοντέλα (μαθηματικά ή εικονικά), τα οποία βγάζουν αποτελέσματα ή κάνουν προβλέψεις ή επιβεβαιώνουν παρατηρήσεις κτλ?

 

πάντως όχι με χαρτί και στυλό.... :mrgreen:

 

αυτό πια είναι ξεπερασμενα....!

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και ο προγραμματισμός αλλά και η χημεία είναι και τα δύο αρκετά σημαντικά μαθήματα...Δεν πρέπει να υποτιμούμε κανένα από τα δυο μαθήματα...Πιστεύω όμως πως το πιο σημαντικό μάθημα είναι ο προγραμματισμός διότι εκτός ότι θέλει να αναπτύξεις τη λογική και τη σκέψη, στηρίζεται ο τομέας της διαστημικής..Αλλά και η χημεία είναι σημαντική διότι χρειάζεται στη σύσταση των άστρων κ.α. Αλλά χρειάζονται μόνο βασικά πράγματα σε σχέση με τον προγραμματισμό... :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια απο το λυκειο παιρνουμε μονο καποιες στοιχειωδεις,σε σχεση με αυτα που θα μαθουμε στα πανεπιστημια,γνωσεις...η γνωση καλης χημειας ειναι οντως απαραιτητη για την ενασχοληση καποιου με την αστροφυσικη,αλλα επισης 108 σχολες της τεχνολογικης χρησιμοποιουν την χημεια (βεβαια δν γνωριζω σε ποιο βαθμο απαιτουνται γνωσεις καλης χημειας)...απ' την αλλη σε καποια παιδια πιθανοτατα η χημεια δν αρεσει και τοσο πολυ,και προσωπικα ειναι ο μονος λογος για τον οποιο θα παω τεχνολογικη...αλλα βεβαια καλο θα ηταν,μιας και μιλαμε για αστροφυσικη,να γνωριζουν καλη χημεια οσοι θα πανε προς αυτο το επαγγελμα μονο και μονο γιατι θα τη χρειαστουν αργοτερα...αλλα και ο προγραμματισμος ειναι σημαντικος,(αλλιως αμα δν τα καταφερνει καποιος στον προγραμματισμο και τοσο καλα βαζει εναν προγραμμτιστη-τεχνικο και καθαριζει ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ) :mrgreen:

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι η Χημεία είναι απαραίτητη αλλά το θέμα είναι ότι την διδασκόμαστε από την Α' γυμνασίου!Θες δεν θες μαθαίνεις κάποια πράγματα!! :cheesy: Ο προγραμματισμός όμως είναι κάτι το διαφορετικό και δεν είναι τόσο οικείο σε μας επειδή δεν το διδασκόμαστε σχεδον καθόλου...και εξάλλου (όπως προείπα είναι απαραίτητη και στην διαστημική)Η Χήμεια χρειάζεται όπως είδα μόνο στην κβαντομηχανική..Πάντως από όποια κατεύθυνση και να πάει κάποιος, είτε τεχνολογική είτε θετική κάποιο από τα δύο δεν θα τα ξέρει...

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περί χημείας..τα βασικά που θα συναντήσετε στην Αστροφυσική είναι Κβαντομηχανική η οποία και στην Φυσική και στην Χημεία είναι ίδια. Δεν πρόκειται να χρειαστείτε "καθαρή" χημεία..

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μονο που εχω να πω εγω ειναι ευχαριστω παιδια....πραγματικα μου ανοιξατε αρκετα τα ματια γιατι θα εκανα ενα μεγαλο λαθος αφου ηθελα να παω τεχνολογικη στον κλαδο της ηλεκτρολογιας και οχι στου προγραμματισμου.δεν ειχα ιδεα οτι ο προγραμματισμος ηταν τοσο απαραιτητος για την αστροφυσικη που θελω να ακολουθησω.χημεια ενταξει ειμαι καλος ομως δεν την επιλεγω για πανελλαδικα γιατι ξερω πως δεν θα ευχαριστηθω το διαβασμα της.

 

Εξαλλου γιατι να δυσκολεψουμε απο τωρα την ζωη μας με πιο δυσκολα μαθηματα απο την στιγμη που υπαρχει και πιο ευκολο μονοπατι.δεν εχω να αποδειξω τις ικανοτητες μου σε κανεναν τουλαχιστον τωρα.στο πανεπιστημιο βλεπουμε........

 

 

και παλι ευχαριστω παντως.... :frown: :cheesy: :frown: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τίποτα!!Και εμένα με βοήθησε πολύ για ποιά κατεύθυνση θα ακολουθήσω του χρόνου!!!Πάντως συμφωνώ πώς θα έκανες τη μεγαλύτερη βλακεία έαν πήγαινες στον β' κύκλο τεχνολογικής..δεν σου προσφέρει τίποτα...Ιδίως εάν θες να πας Αστροφυσική!! :cheesy: :cheesy: 8)

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προς όσους φίλους μαθητές ενδιαφέρονται για σπουδές αστρονομίας:

 

-Δε πρέπει να σας απασχολεί το αν η χημεία ή ο προγραμματισμός ή δε ξέρω τι άλλο είναι σημαντικότερα για την αστρονομία. Προς το παρόν διαλέξτε κατεύθυνση που να οδηγεί σε τμήμα σχετικό με Φυσική με κριτήριο το ποια μαθημάτα σας φαίνονται ενδιαφέροντα και μπορείτε να τα βγάλετε πέρα.

 

-Στο πανεπιστήμιο θα έχετε χρόνο και ευκαιρία να εμβαθύνετε και να αποκτήσετε τις γνώσεις που χρειάζονται για την αστρονομία.

 

-Επίσης τότε θα έχετε την ευκαιρία να δείτε τι ακριβώς είναι η αστρονομία στη μη εκλαϊκευτική προσέγγιση. Το αν θα σας αρέσει αυτό ή όχι δε μπορείτε να το προδικάσετε από τώρα χωρίς να έχετε δοκιμάσει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτη ειναι η καλυτερη συμβουλη heal.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης