Jump to content

Σχολεία vs Αστρονομία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ!!! :cheesy: :wink: :wink:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η χημεία είναι ένας κλάδος που ένας φυσικός ή demi-φυσικός (σαν κι εμένα) πρέπει να γνωρίζει. Βέβαια εγώ μελετάω χημεία διότι είναι βασική μαζί με την φυσική και την βιολογία στην επιστήμη των υλικών. Στόχος μου βέβαια είναι να γίνω αστροφυσικός και έχω ήδη μιλήσει με κάποιους καθηγητές από το τμήμα φυσικής για να πάρω μαθήματα αστροφυσικής (αυτό για όποιους δεν πετύχουν τον στόχο που είναι το φυσικό).

 

Η χημεία με βοηθάει πάρα πολύ στο να κατανοήσω καλύτερα κάποια πράγματα πάνω στην αστροφυσική. Όσο για τον προγραμματισμό, δε μπορώ παρά να πω ευχαριστώ σε όσους σκέφτηκαν να βάλουν αυτό το μάθημα γιατί μου έμαθε να προγραμματίζω σωστότερα. Θα χρειαστεί περισσότερο μόνο σε όσους ακολουθήσουν θεωρητική αστροφυσική (όπως εγώ) και όχι παρατηρησιακή.

Science is the belief in the ignorance of the experts

Richard Feynman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και η συζήτηση ήταν άλλη, θα απαντήσω για τελευταία φορά σε αυτό το θέμα για να τελιώνουμε..Είτε τεχνολογική πάει κάποιος είτε θετική για φυσικό (και μετά αστροφυσική) το ίδιο πράγμα είναι...Κατά την γνώμη μου υπερτερούν τα παιδιά της Τεχνολογικής διότι κάνουν προγραμματισμό που δεν το έχουμε διδαχθεί σε άλλες τάξεις των προηγούμενων σχολικών χρόνων, διότι την Χημεία την διδασκόμαστε από την α' γυμνάσιου και εννοείται ότι έχουμε μάθει κάποια πράγματα...Όποιος πάει τεχνολογική και περάσει φυσικό μετέπειτα, μπορεί να διάβασει εάν θέλει, την χημεία κατεύθυνσης για να έχει μια πρώτη ιδέα..Χρειάζεται μόνο στην κβαντομηχανική στο πανεπιστήμιο.. :cheesy:Αλλά σε όποια κατεύθυνση και εάν πάτε, κερδισμένοι είστε.!! :cheesy: :mrgreen:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή Επιτυχία στις Πανελλήνιες, που ξεκινούν αύριο, προς όλους τους μαθητές του astrovox!!! Καλό κουράγιο παιδιά!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης