Jump to content

Σχολεία vs Αστρονομία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι επιστήμονας αλλά η κόρη του δουλεύει τώρα στην ΝΑΣΑ και με ενήμερωνει συνεχώς για πολλά θέματα της Διαστημικής και πολλές φορές μου δείχνει εξισώσεις που χρησιμοποιούμε στην Αστρονομία. Μπορεί να μην είναι όπως είπες και είπα επιστήμονας, αλλά είναι πάνω από όλα καλός άνθρωπος που πιστεύω είναι το κυριότερο και σημαντικότερο! :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ουρανία προς αποφυγην παρεξηγήσεων οταν είπα οτι μπορεί να είναι πολλα πράγματα εκτος απο επιστήμονας εννοούσα εκείνον τον καθηγητη που ελεγες οτι σου πάει συνέχει κόντρα...όσο για τον άλλο πιστεύω οτι είναι προς τιμή του που βοηθάει,αφου έχει την δυνατότητα,νεότερους ερασιτέχνες αστρονόμους :mrgreen:

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ουρανία προς αποφυγην παρεξηγήσεων οταν είπα οτι μπορεί να είναι πολλα πράγματα εκτος απο επιστήμονας εννοούσα εκείνον τον καθηγητη που ελεγες οτι σου πάει συνέχει κόντρα...όσο για τον άλλο πιστεύω οτι είναι προς τιμή του που βοηθάει,αφου έχει την δυνατότητα,νεότερους ερασιτέχνες αστρονόμους :mrgreen:

 

Sorry και από μέρους μου για την λάθος κατανόηση της απάντησης σου. Ο καθηγητής που μου πάει κόντρα (συγνώμη που θα το πώ) αλλά καταά την γνώμη μου είναι ένα τίποτα! Δεν αξίζει να είναι καθηγήτης πουθένα και ακόμα περισσότερο σε σχολείο. Μαρία με λένε εάν εννοείς κάποια άλλη..... :cheesy: :cheesy: :-k

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια,ψυχραιμια.Εχετε την τυχη να ζειτε στην εποχη του διαδυχτιου,οτι επιστημονικη πληροφορια θελετε μπορειτε να την βρειτε.Δεν εξαρταστε απο κανεναν καθηγητη,μπορειτε να επικοινωνειτε μεταξυ σας και με το αστροβοξ για αστρονομικες συζητησεις.Μην ξεχνατε οτι ειναι δυσκολο το ανθρωπινο πνευμα να στραφει στην αστρονομια,σχεδον ολοι ασχολουνται μονο με τα καθημερινα και επιγεια.Παντως,οσο μπορειτε να διεκδικησετε το δικαιωμα σας σε μια ποιοτικη εκπαιδευση.:D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαβασα τα προηγουμενα posts και μου εκανε εντυπωση που σε πολλα σχολεια το μαθημα το κανουν μαθηματικοι ή και βιολογοι :shock: Τουλαχιστον στο φυσικο εχουμε 3-4 μαθηματα αστροφυσικης και πολλα περισσοτερα στην κατευθυνση ενω στο μαθηματικο απλα 1-2 επιλογης. Αυτο σημαινει οτι ο καθηγητης αν δεν εχει ασχοληθει μονος του ειναι εντελως ασχετος.

Επισης ελπιζω οτι αν συνεχισουν να το ζητουν οι συλλογοι το μαθημα θα γινει επιτελους υποχρεωτικο. Και για την ολυμπιαδα το ζητουσαν πολλα χρονια απο το υπουργειο και φετος πραγματοποιειται :wink:

Το ότι υπάρχει ένα σύμπαν αγγιζει τα όρια του αδυνάτου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δν τιθεται θεμα γνωσεων στην συγκεκριμενη περιπτωση...Θεωρω παραλογο καποιος (ενηλικος)!!!! να αντιτιθεται με τετοιο τροπο σε ενα παιδι (και ποσο μαλλον σε μια κοπελα)οταν αυτο δειχνει να ασχολειται με κατι που οι περισσοτεροι οχι μονο αγνοουν αλλα και κοροιδευουν,παρ οτι αυτο το ΄'κατι'' ειναι τοσο ομορφο και επικοδομητικο...Θελω να πιστευω οτι τετοιες συμπεριφορες σπανιζουν,αλλα ακομα και απο τον κοινωνικο μου περιγυρο εχω πολλα τετοια απτα παραδειγματα.Αλλα δν περιμενω κατι καλυτερο στην Ελλαδα ζουμε...Το τελευταιο ισως να ειναι λιγο βαρυ αλλα πιστευω οτι τετοιοι καθηγητες μονο απο "σποντα" μπορουν να βρεθουν στην θεση αυτη κατι που το επιτρεπει το ιδιο το κρατος.ευτυχως δν εχω συναντισει τετοιους καθηγητες :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :mrgreen:

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια,ψυχραιμια.Εχετε την τυχη να ζειτε στην εποχη του διαδυχτιου,οτι επιστημονικη πληροφορια θελετε μπορειτε να την βρειτε.Δεν εξαρταστε απο κανεναν καθηγητη,μπορειτε να επικοινωνειτε μεταξυ σας και με το αστροβοξ για αστρονομικες συζητησεις.Μην ξεχνατε οτι ειναι δυσκολο το ανθρωπινο πνευμα να στραφει στην αστρονομια,σχεδον ολοι ασχολουνται μονο με τα καθημερινα και επιγεια.Παντως,οσο μπορειτε να διεκδικησετε το δικαιωμα σας σε μια ποιοτικη εκπαιδευση.:D

 

Συμφωνώ απόλυτα!!! Ευτυχώς υπάρχει και το διαδίκτυο!!! Δυστηχώς στην Κοζάνη δεν υπάρχουν αστρονομικοί σύλλογοι ή τίποτα σχετικά με την Αστρονομία. Ότι βιβλία ήθελα να βρω τα βρήκα χάρις στο διαδίκτυο!!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :D

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαβασα τα προηγουμενα posts και μου εκανε εντυπωση που σε πολλα σχολεια το μαθημα το κανουν μαθηματικοι ή και βιολογοι. Τουλαχιστον στο φυσικο εχουμε 3-4 μαθηματα αστροφυσικης και πολλα περισσοτερα στην κατευθυνση ενω στο μαθηματικο απλα 1-2 επιλογης.

Στο μαθηματικο Αθηνας προσωπικα εκανα (ή τουλαχιστον μπορεσα να κανω)

 

-Γενικη Αστρονομια Ι (Παρατηρησιακη κυριως, Σφαιρικη Γεωμετρια κτλ.)

-Γενικη Αστρονομια ΙΙ (Αστροφυσικη και γαλαξιαξη αστρονομια)

-Δυναμικη Αστρονομια (Κινηματικη γαλαξιων, προβλημα 3 σωματων, σημεια Lagrange κτλ.)

-Κοσμολογια

 

Οποτε ευτυχως ηταν λιγο παραπανω απο 1-2 :wink:

Ενταξει επιλογης ηταν τα προαναφερθεντα, αλλα δεν χρειαζεται να εισαι φυσικος απαραιτητα. Απ΄την αλλη ξερω ατομα που ηταν στο φυσικο και εκτος της Αστροφυσικης Ι, που ειναι υποχρεοτικο εκει περα, δεν ειχαν περασει καποιο αλλο σχετικο μαθημα. Οποτε ειναι καθαρα θεμα το αν σ'ενδιαφερει ή οχι η Αστρονομια.

 

Ουτε οι βιολογοι ειναι ασχετοι, ισα ισα ενας ψαγμενος βιολογος μπορει να δωσει εμφαση σε Αστροβιολογια, εξισωση Drake, εξωπλανητικη ζωη etc. κανοντας ακομα πιο ενδιαφερον το μαθημα της Αστρονομιας :)

www.myspace.com/astrovoxgr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν διαβαζω ολα αυτα πραγματικα ζηλευω :( Ανυπομονω να ερθει η ωρα και η στιγμη που θα παω πανεπιστημιο για να κανω αστρονομια.Τρια χρονακια ειναι(αν δεν μας στειλουν στρατο απο τα 18)

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω παντως αν και μου αρεσει πολυ φυσικη και μαθηματικα κτλ σκεπτομαι οτι μονο με σπουδες στο εξωτερικο μπορει καποιος να ασχοληθει επαγγελματικα με την αστρονομια στην χωρα μας...μακαρι να ασχοληθω με αυτο το επαγγελμα αλλα χλωμο το κοβω :(

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαβασα τα προηγουμενα posts και μου εκανε εντυπωση που σε πολλα σχολεια το μαθημα το κανουν μαθηματικοι ή και βιολογοι. Τουλαχιστον στο φυσικο εχουμε 3-4 μαθηματα αστροφυσικης και πολλα περισσοτερα στην κατευθυνση ενω στο μαθηματικο απλα 1-2 επιλογης.

Στο μαθηματικο Αθηνας προσωπικα εκανα (ή τουλαχιστον μπορεσα να κανω)

 

-Γενικη Αστρονομια Ι (Παρατηρησιακη κυριως, Σφαιρικη Γεωμετρια κτλ.)

-Γενικη Αστρονομια ΙΙ (Αστροφυσικη και γαλαξιαξη αστρονομια)

-Δυναμικη Αστρονομια (Κινηματικη γαλαξιων, προβλημα 3 σωματων, σημεια Lagrange κτλ.)

-Κοσμολογια

 

Οποτε ευτυχως ηταν λιγο παραπανω απο 1-2 :wink:

 

Εγώ δυστυχώς όταν ήταν να πάρω τα συγκεκριμένα μαθήματα κοίταγα απλά να περνάω πολλά μαζί, κυρίως "σαβούρα" και τελικά δεν τα πήρα... :(

 

Ήταν ενδιαφέροντα μαθήματα συνάδελφε; :)

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

προς:Anyone_anywhere

Δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να προσβάλλω τους μαθηματικούς. Συμφωνώ οτι αν κάποιος έχει διαβάσει απο μόνος του μπορεί να είναι πολύ πιο καταρτισμένος απο κάποιον που αν και έχει τελειώσει την αντίστοιχη σχολή δεν έχει ασχοληθεί καθολου. Αλλά ένα σχολείο δεν μπορεί να βασίζεται σε αυτό γιατί υπάρχει κίνδυνος ο καθηγητής να ειναι και τελείως άσχετος ή ακόμα χειρότερα παραπληροφορημένος. Η σύγχρονη αστροφυσική έχει απόλυτη σύνδεση με τη φυσική σε πόλλους τομείς της όπως κβαντομηχανική, οπτική, σχετικότητα κλπ και θεωρώ οτι κάποιος που έχει τελειώσει το φυσικό είναι εξ'αρχής πολύ πιο γνώστης του αντικειμένου. Αυτό φυσικά δεν τον κάνει απαραίτητα καλό καθηγητή και πολύ περισσότερο ανθρωπο :) Τα ίδια θα έλεγα και για έναν φυσικό που κάνει χημεία ή βιολογία. Καθένας στον τομέα του!

Άσχετο: Κοσμολογία ποιός σας έκανε;

Το ότι υπάρχει ένα σύμπαν αγγιζει τα όρια του αδυνάτου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν διαβαζω ολα αυτα πραγματικα ζηλευω :( Ανυπομονω να ερθει η ωρα και η στιγμη που θα παω πανεπιστημιο για να κανω αστρονομια.Τρια χρονακια ειναι(αν δεν μας στειλουν στρατο απο τα 18)

 

Και εγώ ανυπομονώ να περάσω στο πανεπιστήμιο!!! [-o< [-o< Ευτυχώς μου έμεινε ένας χρόνος διάβασμα!!!Που θα πάει θα περάσει!!!... :cheesy: :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω παντως αν και μου αρεσει πολυ φυσικη και μαθηματικα κτλ σκεπτομαι οτι μονο με σπουδες στο εξωτερικο μπορει καποιος να ασχοληθει επαγγελματικα με την αστρονομια στην χωρα μας...μακαρι να ασχοληθω με αυτο το επαγγελμα αλλα χλωμο το κοβω :(

 

Πράγματι τους Αστροφυσικούς από την Ελλάδα τους προωθούν αρκετά στο εξωτερικό και δυστηχώς εδώ δεν υπάρχει ευκαιρία για καριέρα...Και εγώ σκέπτομαι να δουλέψω στο εξωτερικό αλλά πρώτα θα σπουδάσω στην Ελλάδα και ύστερα θα κάνω μεταπτυχιακό πάνω στην αστρονομία... :cheesy: (Αλλά έχουμε δρόμο μπροστά μας μέχρι τότε, κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει, αλλά αυτοί είναι οι στόχοι μου... :cheesy: )

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω παντως αν και μου αρεσει πολυ φυσικη και μαθηματικα κτλ σκεπτομαι οτι μονο με σπουδες στο εξωτερικο μπορει καποιος να ασχοληθει επαγγελματικα με την αστρονομια στην χωρα μας...μακαρι να ασχοληθω με αυτο το επαγγελμα αλλα χλωμο το κοβω :(

 

Πράγματι τους Αστροφυσικούς από την Ελλάδα τους προωθούν αρκετά στο εξωτερικό και δυστηχώς εδώ δεν υπάρχει ευκαιρία για καριέρα...Και εγώ σκέπτομαι να δουλέψω στο εξωτερικό αλλά πρώτα θα σπουδάσω στην Ελλάδα και ύστερα θα κάνω μεταπτυχιακό πάνω στην αστρονομία... :cheesy: (Αλλά έχουμε δρόμο μπροστά μας μέχρι τότε, κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει, αλλά αυτοί είναι οι στόχοι μου... :cheesy: )

 

Αυτός είναι και ο δικός μου στόχος....να περάσω φέτος στο Φυσικό του ΑΠΘ και μετά να συνεχίσω σίγουρα με μεταπτυχιακά(πιθανότατα στην Αστροφυσική) στο εξωτερικό..... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω παντως αν και μου αρεσει πολυ φυσικη και μαθηματικα κτλ σκεπτομαι οτι μονο με σπουδες στο εξωτερικο μπορει καποιος να ασχοληθει επαγγελματικα με την αστρονομια στην χωρα μας...μακαρι να ασχοληθω με αυτο το επαγγελμα αλλα χλωμο το κοβω :(

 

Πράγματι τους Αστροφυσικούς από την Ελλάδα τους προωθούν αρκετά στο εξωτερικό και δυστηχώς εδώ δεν υπάρχει ευκαιρία για καριέρα...Και εγώ σκέπτομαι να δουλέψω στο εξωτερικό αλλά πρώτα θα σπουδάσω στην Ελλάδα και ύστερα θα κάνω μεταπτυχιακό πάνω στην αστρονομία... :cheesy: (Αλλά έχουμε δρόμο μπροστά μας μέχρι τότε, κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει, αλλά αυτοί είναι οι στόχοι μου... :cheesy: )

 

Αυτός είναι και ο δικός μου στόχος....να περάσω φέτος στο Φυσικό του ΑΠΘ και μετά να συνεχίσω σίγουρα με μεταπτυχιακά(πιθανότατα στην Αστροφυσική) στο εξωτερικό..... :cheesy:

 

Βάλτε και εμένα στο club.Ακριβως ετσι τα ειχα προγραμματισει :wink: :cheesy:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω παντως αν και μου αρεσει πολυ φυσικη και μαθηματικα κτλ σκεπτομαι οτι μονο με σπουδες στο εξωτερικο μπορει καποιος να ασχοληθει επαγγελματικα με την αστρονομια στην χωρα μας...μακαρι να ασχοληθω με αυτο το επαγγελμα αλλα χλωμο το κοβω :(

 

Πράγματι τους Αστροφυσικούς από την Ελλάδα τους προωθούν αρκετά στο εξωτερικό και δυστηχώς εδώ δεν υπάρχει ευκαιρία για καριέρα...Και εγώ σκέπτομαι να δουλέψω στο εξωτερικό αλλά πρώτα θα σπουδάσω στην Ελλάδα και ύστερα θα κάνω μεταπτυχιακό πάνω στην αστροφυσική... :cheesy: (Αλλά έχουμε δρόμο μπροστά μας μέχρι τότε, κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει, αλλά αυτοί είναι οι στόχοι μου... :cheesy: )

 

Αυτός είναι και ο δικός μου στόχος....να περάσω φέτος στο Φυσικό του ΑΠΘ και μετά να συνεχίσω σίγουρα με μεταπτυχιακά(πιθανότατα στην Αστροφυσική) στο εξωτερικό..... :cheesy:

 

Βάλτε και εμένα στο club.Ακριβως ετσι τα ειχα προγραμματισει :wink: :cheesy:

 

Εγώ πάλι σκέφτομαι για ΕΜΠ στην Ελλάδα και για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό ή για υποτροφία στο εξωτερικό από την Γ' λυκείου...

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω παντως αν και μου αρεσει πολυ φυσικη και μαθηματικα κτλ σκεπτομαι οτι μονο με σπουδες στο εξωτερικο μπορει καποιος να ασχοληθει επαγγελματικα με την αστρονομια στην χωρα μας...μακαρι να ασχοληθω με αυτο το επαγγελμα αλλα χλωμο το κοβω :(

 

Πράγματι τους Αστροφυσικούς από την Ελλάδα τους προωθούν αρκετά στο εξωτερικό και δυστηχώς εδώ δεν υπάρχει ευκαιρία για καριέρα...Και εγώ σκέπτομαι να δουλέψω στο εξωτερικό αλλά πρώτα θα σπουδάσω στην Ελλάδα και ύστερα θα κάνω μεταπτυχιακό πάνω στην αστροφυσική... :cheesy: (Αλλά έχουμε δρόμο μπροστά μας μέχρι τότε, κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει, αλλά αυτοί είναι οι στόχοι μου... :cheesy: )

 

 

Αυτός είναι και ο δικός μου στόχος....να περάσω φέτος στο Φυσικό του ΑΠΘ και μετά να συνεχίσω σίγουρα με μεταπτυχιακά(πιθανότατα στην Αστροφυσική) στο εξωτερικό..... :cheesy:

 

Βάλτε και εμένα στο club.Ακριβως ετσι τα ειχα προγραμματισει :wink: :cheesy:

 

Εγώ πάλι σκέφτομαι για ΕΜΠ στην Ελλάδα και για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό ή για υποτροφία στο εξωτερικό από την Γ' λυκείου...

 

Δε νομιζω οτι το πολυτεχνειο ειναι και η καλυτερη επιλογη αν θελεις να κανεις μεταπτυχιακο στην αστροφυσικη.Θυμαμαι την περιπτωση ενος φιλου απο το astrovox που πηγε στο πολυτεχνειο και μετα δεν τον δεχονταν για μεταπτυχιακο κατοπιν

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω παλι γιατι τα βλεπω σκουρα τα πραγματα???λετε σε λιγα χρονοκια να κανουμε ολοι μαζι παρεα σε κανενα πανεπηστιμιο της αγγλιας,αμερικης ή γερμανιας???παντως θελω πολυ τουλαχιστον να γινω φυσικος,και μετα θα δω τι θα κανω.Αν και η αστροφυσικη ειναι το ονειρο μου η ιδεα του να φυγω απ την ελλαδα,μου φαινεται καπως...γ αυτο το σκεφτομαι κιολας

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ λέω να κάνετε ένα ένα τα βήματα. Αν ξέρετε ότι θέλετε να πάτε στο φυσικό, αρκεί για τώρα. Τα μεταπτυχιακό και το εξωτερικό είναι αποφάσεις για όταν θα έχετε περισσότερα στοιχεία και εμπειρία, δηλαδή στα τελευταία έτη των σπουδών σας :)

 

Καλό είναι να ονειρεύεστε αλλά μην αγχώνεστε να τα προγραμματίσετε όλα από τώρα!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σύγχρονη αστροφυσική έχει απόλυτη σύνδεση με τη φυσική σε πόλλους τομείς της όπως κβαντομηχανική, οπτική, σχετικότητα κλπ και θεωρώ οτι κάποιος που έχει τελειώσει το φυσικό είναι εξ'αρχής πολύ πιο γνώστης του αντικειμένου.

Κβαντομηχανικη ειχαμε σε ενα μαθημα που λεγοταν Θεωρητικη Φυσικη ΙΙ.

Δεν το πηρα, παντως και η σχετικοτητα που λες (ειδικη και γενικη) νομιζω ειναι και στο φυσικο μαθημα επιλογης.

 

Άσχετο: Κοσμολογία ποιός σας έκανε;

Ο κ. Φιλιππος Παπαηλιας.

 

Για βιβλιο μας ειχαν δωσει το συγγραμα των Κοντοπουλου - Κωτσακη : Δομη και εξελιξη του συμπαντος.

 

 

Ήταν ενδιαφέροντα μαθήματα συνάδελφε;

Αυτο εξυπακουεται :)

www.myspace.com/astrovoxgr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε νομιζω οτι το πολυτεχνειο ειναι και η καλυτερη επιλογη αν θελεις να κανεις μεταπτυχιακο στην αστροφυσικη.Θυμαμαι την περιπτωση ενος φιλου απο το astrovox που πηγε στο πολυτεχνειο και μετα δεν τον δεχονταν για μεταπτυχιακο κατοπιν

Στο τμημα Εφαρμοσμενων μαθηματικων και Φυσικων επιστημων υπαρχουν καποιο μαθημα αστροφυσικης αν δεν κανω λαθος. Για μεταπτυχιακο παντως δεν νομιζω να υπαρχει κατι εκει

 

edit: Μιας και το θεμα σχετιζεται με σχολεια και αστρονομια

να πω οτι το βιβλιο Στοιχεια Αστρονομιας και Διαστημικης της Β Λυκειου ειναι πολυ πολυ ενδιαφερον. Μακαρι να υπαρχε βιβλιο αστρονομιας σε καθε λυκειακη ταξη

www.myspace.com/astrovoxgr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

edit: Μιας και το θεμα σχετιζεται με σχολεια και αστρονομια

να πω οτι το βιβλιο Στοιχεια Αστρονομιας και Διαστημικης της Β Λυκειου ειναι πολυ πολυ ενδιαφερον. Μακαρι να υπαρχε βιβλιο αστρονομιας σε καθε λυκειακη ταξη

 

Φυσικα!!!Ειναι ενα θαυμασιο βιβλιο που καταφερνει να καλυψει τα σημαντικοτερα θεματα της συγχρονης αστρονομιας με τροπο κατανοητο στους μαθητες.Μακαρι να γινει τμημα διοτι θελω σαν τρελος να το διδαχθω =D> =D> =D> =D> Αν και δεν το νομιζω.... :( :( :evil:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κβαντομηχανικη ειχαμε σε ενα μαθημα που λεγοταν Θεωρητικη Φυσικη ΙΙ.

Δεν το πηρα, παντως και η σχετικοτητα που λες (ειδικη και γενικη) νομιζω ειναι και στο φυσικο μαθημα επιλογης.

 

Η Γενική Σχετικότητα, αν εξαιρεθούν κάποια ελάχιστα στοιχεία χωρίς μαθηματικό φορμαλισμό (και συνήθως σε άλλα μαθήματα), δεν διδάσκεται σε προπτυχιακό επίπεδο ούτε στο Φυσικό. Η Ειδική Σχετικότητα είναι βασικό συστατικό της σύγχρονης φυσικής και τουλάχιστον στο Φυσικό της Πάτρας είναι υποχρεωτικό μάθημα στο 2ο έτος. Νομίζω ότι γενικά διδάσκεται ξεχωριστά ή σε μάθημα σύγχρονης φυσικής. Η Κβαντομηχανική είναι σίγουρο ότι δεν γίνεται σε κανένα τμήμα σε τόσο μεγάλο εύρος όσο στο Φυσικό (οδυνηρές εμπειρίες..) :D

 

Το θέμα από που θα βγεις καλύτερος αστρονόμος ή αστροφυσικός δεν έχει τόσο μεγάλη ουσία..ειδικά αν πρόκειται για κάποιον που θα διδάξει σε σχολείο. Οι περισσότεροι συνάδελφοί μου στο Φυσικό δεν έχουν ιδέα από Αστρονομία. Και δεν φτάνει μόνο ένα υποχρεωτικό μάθημα για να σε κάνει γνώστη. Κάποιος Βιολόγος ή Μαθηματικός ή Γεωλόγος ή Χημικός που τον ενδιέφερε ή είναι ερασιτέχνης πράγματι μπορεί να έχει περισσότερες γνώσεις. Όμως για την έρευνα, τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά, ειδικά πάνω στην Αστροφυσική, είναι πιο εύκολο για έναν φυσικό και έχει μεγαλύτερο εύρος γνώσεων. Και βέβαια μπορεί κάποιος από Πολυτεχνείο (κάνουν πολλή φυσική και μαθηματικά) ή το μαθηματικό (κυρίως στο θεωρητικό τομέα) να κάνει τα ίδια αν το θελήσει. Έχω δει αρκετά παραδείγματα. Αλλά το θέμα είναι πιο δρόμο θέλει να ακολουθήσει ο καθένας, και αν τον ενδιαφέρει να μάθει πράγματα και στο πρώτο πτυχίο, όπου στο Πολυτεχνείο και στο Μαθηματικό δεν θα βρει τόσα πολλά μαθήματα επιλογής (έως ελάχιστα-στο Μαθηματικό Πάτρας υπάρχουν μόνο 2 επιλογής), ούτε τους καθηγητές/αστροφυσικούς ούτε Τομέα Αστρονομίας με Εργαστήριο Αστρονομίας ή Αστεροσκοπείο, τα οποία παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην επαφή σου με το περιβάλλον αυτό..

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης