Jump to content

Σχολεία vs Αστρονομία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν θελω με τιποτα τη χημεια.για αυτο αλλαζω κατευθυνση.ναι και εγω αστρονομια θα ακολουθησω μαλλον.αλλα ρωταω αν θα επρεπε αντι να σπουδασω στην ελλαδα φυσικη να σπουδασω στο εξωτερικο και εννοειται μετα να συνεχισω εξω τις σπουδες μου... :?:
φιλε ουτε και εγω θελω χημεια για αυτο καρφωτος για τεχνολογικη....βασικα στοχος μου ειναι να περασω στο τμημα εφαρμοσμενων μαθηματικων και φυσικων επιστημων...αλλα θα δειξει,παντως αν και λιγο δυσκολη η χημεια ειναι αρκετα ενδιαφερουσα και βασικες γνωσεις της ειναι απολυτως απαραιτητες για παρα πολλες σχολες της τεχνολογικης.... :cheesy:

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ειμαι στην θετική. σε καμία περίπτωση δεν ειναι θεωριτικά τα μαθήματα της θετικής!τοσο η βιολογία όσο κ η χημεια εχουν ασκήσεις κ προβλήματα τα οποια χρειαζονται μαθηματική σκεψη για να απαντηθουν.προσωπικά πιστευω ότι έμαι πιο κερδισμένη που πήγα σε αυτήν την κατεύθυνση γιατι χαιρομαι που εμαθα τόσα πραγματα για τον ανθρώπινο οργανισμό!(DNA,κληρονομικότητα μεταλλαξεις) κ για τον μικρόκοσμο(ατομικα τροχιακά), παρα να μάθω αυτολεξη το μάθημα της δοιήκησης επιχειρήσεων.τωρά αν καποιος ενδιαφέρεται για τους υπολογιστες κ δεν μπορεί να λύνει ασκησεις στην χημεία κ βιολογια καλύτερα θα είναι να πάει τεχνολογικη.κατα την γνωμη μου η θετική κατευθυνση αφορα θετικές επιστήμες οπως είναι κ αστροφυσικη όχι μόνο την ιατρική!!!χωρις αυτο να σημαινει ότι κάποιος δεν μπορει να γίνει καλός φυσικός κ από τεχνολογική κατευθυνση...

 

Συμφωνω!Κατα τη γνωμη μου η χημεια ειναι απαραιτητη για καποιον που θελει να σπουδασει αστρονομια.Οχι τοσο οσο η φυσικη και τα μαθ/κα αλλα απαραιτητη.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kοιτάξτε έχετε μπερδέψει λίγο τα πράγματα...Στη θετική πάει κάποιος(για γ' λυκείου) αυτός που θέλει να περάσει Ιατρική, Βιολογία ή Χημεία.Μπορεί και φυσικομαθηματικά βέβαια...Εγώ προσωπικά θα πάω τεχνολογική (μπορεί και θεωρητική) στη γ' λυκείου διότι απεχθάνομαι τη βιολογία!!!Δεν μου αρέσουν η πληροφορική και η οργάνωση κ' διοίκηση αλλά προτιμώ να γράψω, που λέει ο λόγος, 20 σ' αυτά τα δύο μαθήματα παρά να γράψω 16 και 17 στη Βιολογία και την Χημεία χάνοντας πιθανότατα και το πανεπιστήμιο που θέλω να περάσω.Τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα στη γ' λυκείου..Στα μαθηματικά και στη φυσική κατεύθυνσης του χρόνου δύσκολα γράφεις 18...Κωνσταντίνα πάντως θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου!Προς θεού, όποιος είναι στην τεχνολογική δεν σημαίνει ότι είναι λιγότερο έξυπνος ή επιστήμονας.Και στο πανεπιστήμιο δεν εξετάζουν εάν πέρασες από την τεχνολογική ή από την θετική...Προς θέου μην υποτιμάμε τις άλλες κατευθύνσεις. Η καθεμία έχει την δυσκολία της είτε σε μικρό είτε σε μεγάλο βαθμό...Μην επιλέγετε την κατεύθυνση μόνο για το όνομα...

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω και εγώ με την Κωνσταντίνα! Γενικότερα επικρατεί η αντίληψη οτι όποιος θέλει Φυσικομαθηματικές πάει Τεχνολογική. Προσωπικά πιστεύω οτι η Χημεία και οι ασκήσεις της βοηθούν στον τρόπο σκέψης και βελτιώνουν τις επιδόσεις και στα άλλα μαθήματα (Μαθηματικά κ Φυσική) Τουλάχιστον εμένα με έχει βοηθήσει αρκετά!!! :cheesy: Εξαρτάται βέβαια και απο το άτομο...! Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί κάποιος που τα πάει καλά με Χημεία κ Βιολογία επιλέγει τελικά Τεχνολογική επειδή θέλει Φυσικό...;;;!!!
Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω και εγώ με την Κωνσταντίνα! Γενικότερα επικρατεί η αντίληψη οτι όποιος θέλει Φυσικομαθηματικές πάει Τεχνολογική. Προσωπικά πιστεύω οτι η Χημεία και οι ασκήσεις της βοηθούν στον τρόπο σκέψης και βελτιώνουν τις επιδόσεις και στα άλλα μαθήματα (Μαθηματικά κ Φυσική) Τουλάχιστον εμένα με έχει βοηθήσει αρκετά!!! :cheesy: Εξαρτάται βέβαια και απο το άτομο...! Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί κάποιος που τα πάει καλά με Χημεία κ Βιολογία επιλέγει τελικά Τεχνολογική επειδή θέλει Φυσικό...;;;!!!

 

H δυσκολία των μαθημάτων αυτών (Βιολογία και Χημεία) του χρόνου είναι δεκαπλάσια!!Μην κρίνετε από τώρα...

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα στερεοτυπα του στυλ "οποιος ειναι καλος μαθητης παει ιατρικη" ή "θετικη παει μονο οποιος θελει να γινει γιατρος" με βρισκουν ριζικα αντιθετο [-X [-X .Η αστρονομια ανηκει στις θετικες επιστημες.Δε νομιζω οτι η αρχες οικονομικης θεωριας ή η πληροφορικη προσφερουν περισσοτερα σε ενα μελλοντικο αστρονομο απ'οτι η χημεια ή η βιολογια.Ειδικα αν καποιος θελει να ασχοληθει με την αστροφυσικη,η χημεια συγκεκριμενα δεν ειναι απλα σημαντικη αλλα απαραιτητη.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

H δυσκολία των μαθημάτων αυτών (Βιολογία και Χημεία) του χρόνου είναι δεκαπλάσια!!Μην κρίνετε από τώρα...

Εχω κάνει αρκετά θέματα απο την ύλη της Γ Λυκείου. Δεν λέω οτι είναι πανεύκολα, αλλά η δυσκολία Μαθηματικών κ Φυσικης είναι το ίδιο μεγάλη...!

Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα στερεοτυπα του στυλ "οποιος ειναι καλος μαθητης παει ιατρικη" ή "θετικη παει μονο οποιος θελει να γινει γιατρος" με βρισκουν ριζικα αντιθετο [-X [-X .Η αστρονομια ανηκει στις θετικες επιστημες.Δε νομιζω οτι η αρχες οικονομικης θεωριας ή η πληροφορικη προσφερουν περισσοτερα σε ενα μελλοντικο αστρονομο απ'οτι η χημεια ή η βιολογια.Ειδικα αν καποιος θελει να ασχοληθει με την αστροφυσικη,η χημεια συγκεκριμενα δεν ειναι απλα σημαντικη αλλα απαραιτητη.

 

Ξαναλέω ότι όποιος πάει τεχνολογική δεν σημαίνει ότι είναι λιγότερο επιστήμονας.Και αυτό που λέτε ότι η Αστροφυσική κατατάσσεται στις θετικές επιστήμες είναι μια στερεότυπη αντίληψη!!

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα στερεοτυπα του στυλ "οποιος ειναι καλος μαθητης παει ιατρικη" ή "θετικη παει μονο οποιος θελει να γινει γιατρος" με βρισκουν ριζικα αντιθετο [-X [-X .Η αστρονομια ανηκει στις θετικες επιστημες.Δε νομιζω οτι η αρχες οικονομικης θεωριας ή η πληροφορικη προσφερουν περισσοτερα σε ενα μελλοντικο αστρονομο απ'οτι η χημεια ή η βιολογια.Ειδικα αν καποιος θελει να ασχοληθει με την αστροφυσικη,η χημεια συγκεκριμενα δεν ειναι απλα σημαντικη αλλα απαραιτητη.

 

Έτσι όπως το θέτετε θα με κάνετε να αλλάξω κατεύθυνση... :-k Δεν έχουμε κάνει πολλά από την γ' λυκείου και δεν μπορώ να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη..Αλλά με κάνετε να ''νοιώθω'' άσχημα που θα ακολουθήσω τεχνολογική κατεύθυνση...Θα το ξανασκεφτώ..έχουμε όλο το καλοκαίρι... :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα στερεοτυπα του στυλ "οποιος ειναι καλος μαθητης παει ιατρικη" ή "θετικη παει μονο οποιος θελει να γινει γιατρος" με βρισκουν ριζικα αντιθετο [-X [-X .Η αστρονομια ανηκει στις θετικες επιστημες.Δε νομιζω οτι η αρχες οικονομικης θεωριας ή η πληροφορικη προσφερουν περισσοτερα σε ενα μελλοντικο αστρονομο απ'οτι η χημεια ή η βιολογια.Ειδικα αν καποιος θελει να ασχοληθει με την αστροφυσικη,η χημεια συγκεκριμενα δεν ειναι απλα σημαντικη αλλα απαραιτητη.

 

Ξαναλέω ότι όποιος πάει τεχνολογική δεν σημαίνει ότι είναι λιγότερο επιστήμονας.Και αυτό που λέτε ότι η Αστροφυσική κατατάσσεται στις θετικές επιστήμες είναι μια στερεότυπη αντίληψη!!

 

Οποιος διαβασει προσεκτικα τα λεγομενα μου θα καταλαβει οτι σε καμια περιπτωση δεν υποβαθμιζω την τεχνολογικη κατευθυνση,ουτε τους επιστημονες που βγαζει.

Αστροφυσικη ειναι ο κλαδος της αστρονομιας που ασχολειται με τη μελετη της φυσικης καταστασης και της χημικης συστασης των ουρανιων σωματων.Οι λεξεις μιλουν απο μονες τους,ακομα και τα συνθετικα της λεξης να αναλυσουμε.Φυσικα και δεν ειναι στερεοτυπη αντιληψη.Δηλαδη που επρεπε να κατατασεται?Η φυσικη που ανηκει?

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα στερεοτυπα του στυλ "οποιος ειναι καλος μαθητης παει ιατρικη" ή "θετικη παει μονο οποιος θελει να γινει γιατρος" με βρισκουν ριζικα αντιθετο [-X [-X .Η αστρονομια ανηκει στις θετικες επιστημες.Δε νομιζω οτι η αρχες οικονομικης θεωριας ή η πληροφορικη προσφερουν περισσοτερα σε ενα μελλοντικο αστρονομο απ'οτι η χημεια ή η βιολογια.Ειδικα αν καποιος θελει να ασχοληθει με την αστροφυσικη,η χημεια συγκεκριμενα δεν ειναι απλα σημαντικη αλλα απαραιτητη.

 

Δηλαδη που επρεπε να κατατασεται?Η φυσικη που ανηκει?

 

Η φυσική ανήκει και στον τεχνολογικό τομέα αλλά και στις θετικές επιστήμες όπως και τα μαθηματικά....

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι συμφωνω οτι μεσω της φυσικης καποιος μπορει να ειδικευτει σε τομεις οπως πχ ρομποτικη,πληροφορικη κανοντας ενα καλο μεταπτυχιακο.Ετσι ενα μικρο τμημα μπορει να ενταχθει και στον τεχνολογικο τομεα.Αλλα κατα κυριο λογο ανηκει στις θετικες επιστημες.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι συμφωνω οτι μεσω της φυσικης καποιος μπορει να ειδικευτει σε τομεις οπως πχ ρομποτικη,πληροφορικη κανοντας ενα καλο μεταπτυχιακο.Ετσι ενα μικρο τμημα μπορει να ενταχθει και στον τεχνολογικο τομεα.Αλλα κατα κυριο λογο ανηκει στις θετικες επιστημες.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου...Αλλά αυτό που με προβλημάτισε είναι η Χημεία..είναι τόσο σημαντική για την Αστρονομία??? :-k :-k

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[

 

Έτσι όπως το θέτετε θα με κάνετε να αλλάξω κατεύθυνση... :-k Δεν έχουμε κάνει πολλά από την γ' λυκείου και δεν μπορώ να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη..Αλλά με κάνετε να ''νοιώθω'' άσχημα που θα ακολουθήσω τεχνολογική κατεύθυνση...Θα το ξανασκεφτώ..έχουμε όλο το καλοκαίρι... :cheesy:

Δεν πρεπει να αισθάνεσαι άσχημα γι αυτό, ούτε προσπαθεί κανείς να σε κάνει να αλλάξεις κατεύθυνση. Τις απόψεις μας λέμε μόνο...! Ο καθένας κάνει τις δικές του επιλογές!! :cheesy:

Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[

 

Έτσι όπως το θέτετε θα με κάνετε να αλλάξω κατεύθυνση... :-k Δεν έχουμε κάνει πολλά από την γ' λυκείου και δεν μπορώ να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη..Αλλά με κάνετε να ''νοιώθω'' άσχημα που θα ακολουθήσω τεχνολογική κατεύθυνση...Θα το ξανασκεφτώ..έχουμε όλο το καλοκαίρι... :cheesy:

Δεν πρεπει να αισθάνεσαι άσχημα γι αυτό, ούτε προσπαθεί κανείς να σε κάνει να αλλάξεις κατεύθυνση. Τις απόψεις μας λέμε μόνο...! Ο καθένας κάνει τις δικές του επιλογές!! :cheesy:

 

Ναι αλλά με προβληματίζει η Χημεία είναι τόσο σημαντική για την Αστρονομία(όπως προείπα)??? :?:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

loipon na kseka8arisoume kapoia pragmata gia 8et-texn

1)an kapoios 8elei na asxolh8ei me iatrika eppagelmata prepei na paei 8etikh

2)ta ma8imata tis texnologikhs einai poly pio eykola apo tis 8etikis

apo ta parapano exei dhmiourgh8ei h entypwsh oti 8etikh pane mono osoi 8eloun iatrikoi k oti texn. pane mono oi kakoi ma8ites

yparxoun k ma8ites pu 8eloun sxoles tou 2ou-4ou paidiou sthn 8etikh

opws yparxoun k aristoi ma8ites sthn texn. kyriws autoi pou 8eloun ypsilova8mes sxoles opws arxitektonikh-polytexneio opou oi 8eseis pezontai sta moria k logiko einai na dialexoun ton pio eukolo dromo

h dioikhsh epixeirhsewn einai ena ma8ima 45 selidon pu einai ka8ara papagalia k to 20 einai poli efkolos stoxos ya kapoion me me8odiko diavasma

o programmatismos einai arketa endiaferon ma8ima opou k kei to 20 grafete efkola eidika gia kapoion me logikh skepsh k xrhsimeuei k san mia mikrh eisagwgh stis glwsses programmatismou pu argotera kapioi 8a didax8oun se orismens sxoles

epishs ta ma8hmata ths triths einai arketa dyskolotera apo ths deuteras

:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη αλλά επειδή πάνε είκοσι χρόνια από τότε, που έδωσα πανελλήνιες εξετάσεις και δηλώνω παντελώς άσχετος με το σημερινό σύστημα, θετική επιστήμη θεωρείται η ιατρική και τεχνολογική η αρχιτεκτονική και οι σχολές του Πολυτεχνείου;

 

Γιατί παλιότερα, η Ιατρικές σχολές είχαν δική τους κατηγορία (2η δέσμη) και για την εισαγωγή τους σε αυτές, οι μαθητές δεν έδιναν καν μαθηματικά. Θα έλεγα μάλιστα ότι συγκέντρωναν τους μαθητές, που δεν είχαν "κλίση" στα μαθηματικά. Kαι ορθώς δεν εξετάζονταν στα μαθηματικά διότι η ιατρική δεν έχει καμμία σχέση με τα μαθηματικά. Τώρα θεωρείται "θετική" επιστήμη; :shock:

 

Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει πως λειτουργεί το πράγμα;

 

H φυσική τι είναι; θετική επιστήμη ή "τεχνολογική" επιστήμη; :shock: :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια σε καμια περίπτωση δεν υποβαθμίζω την τεχνολογικη απλως διαφώνησα με τον τηλεμαχο για το θεωρητικό κοματι που ελεγε.απο κει κ περα στην θετική πήγα γιατί μου αρέσουν τα μαθήματα κ όχι για να το παιξω καλή μαθήτρια.κ τέλος είπα ότι η φυσική είναι θετικη επιστημη γιατι έτσι θεωρειται! στο μηχανογραφικό αλλα κ στο πανεπιστημιο της πατρας οι πινακιδες λένε:σχολές θετικών επιστημών μαθηματικα,φυσικη,βιολογια χημεια κ γεωλογία....η ιατρικη κατατασσεται στις σχολές υγειας...η χημεια είναι σημαντικη στην αστρονομια γιατι δεν μπορεις να ασχοληθεις με φυσική των αστερων χωρις να ξερεις βασικά πραγματα,από κει κ περα δεν σημαινει ότι δεν μπορουν αυτες οι γνωσεις αν χρειαστει να αναπληρωθουν αργότερα.
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

είπα ότι η φυσική είναι θετικη επιστημη γιατι έτσι θεωρειται! στο μηχανογραφικό αλλα κ στο πανεπιστημιο της πατρας οι πινακιδες λένε:σχολές θετικών επιστημών μαθηματικα,φυσικη,βιολογια χημεια κ γεωλογία....η ιατρικη κατατασσεται στις σχολές υγειας...η χημεια είναι σημαντικη στην αστρονομια γιατι δεν μπορεις να ασχοληθεις με φυσική των αστερων χωρις να ξερεις βασικά πραγματα,από κει κ περα δεν σημαινει ότι δεν μπορουν αυτες οι γνωσεις αν χρειαστει να αναπληρωθουν αργότερα.

 

Ακριβως αυτη την περιπτωση του μηχανογραφηκου ειχα στο μυαλο μου :wink: Τωρα οσον αφορα ολα τα αλλα κανεις δε νομιζω οτι υποβαθμισε την τεχνολογικη κατευθυνση.Απλως ειδικευεται αλλου.Πχ.η αδερφη μου εβγαλε το μεγαλυτερο βαθμο προσβασης στο νομο και ηταν στην τεχνολογικη κατευθυνση.Ομως πηγε πολυτεχνειο που κατα τη γνωμη μου ειναι μια απο τις πιο δυσκολες και σοβαρες σχολες της Ελλαδας,οχι αστροφυσικη.Οι σχολες της τεχνολογικης ειναι εξισου καλες,το ιδιο και οι επιστημονες που βγαζουν.

Α,και προς Θεου Μαρια,μην νιωθεις ασχημα.Απλως τη γνωμη μας λεμε,κανοντας φιλικη και πανω απ'ολα δημοκρατικη συζητηση.Αμα επελεξες να ακολουθησης την τεχνολογικη κατευθυνση ειναι δικο σου ζητημα και κανεις δεν ειναι αρμοδιος να κρινει τις αποφασεις κανενος.Τωρα για τη χημεια ειπα τη γνωμη μου,ισως καποιος αστροφυσικος μας λυσει την απορια.(χαιρετισματα heal :) )

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο οσο ξερω ο heal ηταν τεχνολογικη γι αυτο οπως ειπα καλοι φυσικοι μπορουν να βγουν κ από τις δυο κατευθυνσεις.η διαφωνία μου εγκειται στην λανθασμένη αποψη ότι η θετική είναι μόνο για τους μελλοντικους γιατρους,κ οτι τα μαθηματα της είναι πολύ δύσκολα πραγμα που δεν συμβαινει.
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, αν στη σχολή που θέλετε να πάτε μπορείτε να μπείτε μέσω τεχνολογικής, τότε το πράγμα δεν θέλει δεύτερη σκέψη. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπλέξετε με τη θετική.

 

Τα μαθήματα στην τεχνολογική είναι πολύ πιο εύκολα. Μόνο και μόνο αυτο πρέπει να σας φτάνει.

 

Όλα αυτα περί μελλοντικών γνώσεων είναι μηδαμινής σημασίας (και προσωπικά μου φαίνονται αστεία), το θέμα είναι να μαζέψετε μόρια.

 

Τα περι υποβάθμισης της τεχνολογικής και τέτοια, υπάρχουν μόνο στο μυαλό σας, κανείς έξω από το σχολείο δεν δίνει δεκάρα για την κατεύθυνση που είσαστε.

 

Διαχωρισμός τεχνολογικών - θετικών επιστημών δεν υφίσταται. Το οτι υπάρχουν κατευθύνσεις με τις ονομασίες αυτές ειναι απλά για να ξεχωρίζουν όπως ο Γιώργος απ' τον Γιάννη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι,

 

Τα πράγματα είναι απλά.. σχετικά για το συγκεκριμένο θέμα. Βλέπω ότι διαφωνείτε για τις κατευθύνσεις και για το πως θα βοηθήσουν στις σχολές (και συγκεκριμένα στο Φυσικό) χωρίς κάποιοι να τις έχουν πάρει ακόμα ή χωρίς κάποιοι να έχουν πάει Πανεπιστήμιο ώστε να έχουν δει τελικά τι τους έχουν προσφέρει όσα έκαναν στο Λύκειο. Θα σας πω τη δική μου γνώμη και τα συμπεράσματα που βγήκαν από συζητήσεις με άλλους συμφοιτητές (για το φυσικό και την αστρονομία μόνο).

 

Εγώ μπήκα στο Φυσικό από την Τεχνολογική και είχα αποφασίσει από την πρώτη Λυκείου ότι θα πήγαινα φυσικό. Δεν πήγα στη θετική γιατί κάτι δεν μου άρεσε στα μαθήματα στην δευτέρα Λυκείου. Στην τρίτη λυκείου παραλίγο να αλλάξω κατεύθυνση γιατί αισθανόμουν ότι δεν μου προσφέρει κάτι η διοίκηση επιχειρήσεων και δεν τα πήγαινα αρχικά καλά με τον προγραμματισμό. Τελικά παρέμεινα και όλα πήγαν μια χαρά. Αυτό που είδα στο Φυσικό τελικά (όπου πια είμαι στο 4ο έτος) ήταν τα εξής: Τα πραγματικά απαραίτητα μαθήματα για αυτήν τη σχολή είναι τα Μαθηματικά και η Φυσική, τα οποία υπάρχουν και στις δύο κατευθύνσεις. Όμως όσοι ήταν από τεχνολογική είχαν ένα μειονέκτημα και όσοι ήταν από θετική και αυτοί ένα. Της τεχνολογικής δεν είχαν κάνει Χημεία (κβαντομηχανική, τροχιακά κτλ) και της θετικής Προγραμματισμό!! Και τα δύο είναι απαραίτητα στη σχολή. Έτσι οι μεν συναντούν κάθε χρόνο προβλήματα στο μάθημα Αρχές Χημείας ενώ οι δε στον Προγραμματισμό (σε Fortran). Όμως αυτά είναι μόνο ένα μάθημα..Στην πραγματικότητα παιδιά όλα αυτά που κάνουμε/κάνετε στο Λύκειο δεν θα σας δώσουν πλεονέκτημα πέρα από το πρώτο έτος, όπου είναι επανάληψη όλη η Λυκειακή Φυσική και Μαθηματικά. Στα επόμενα χρόνια κάνετε ένα σωρό νέα μαθηματικά και θα εμβαθύνετε σε μεγάλο βαθμό στους βασικούς κλάδους της φυσικής, όπου θα δείτε ότι ότι κάναμε στο Λύκειο ήταν εντελώς επιδερμικά. Είναι απλά οι βάσεις. Η κβαντομηχανική της θετικής κατευθ. δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που θα κάνετε στα μαθήματα της Σύγχρονης Φυσικής, Κβαντομηχανικής Ι & ΙΙ, το ίδιο αν κάποιος ασχοληθεί με υπολογιστική φυσική και προγραμματισμό.. Στην ουσία οι διαφορές των δύο κατευθύνσεων εξαλείφονται πολύ γρήγορα σε αυτή τη σχολή. Δεν χρειάζεται να πω ότι ισχύουν τα ίδια για τη κατεύθυνση της αστροφυσικής. Η βιολογία της θετικής δεν χρειάζεται πουθενά, η αστροβιολογία είναι κάτι που θα γίνει από το μεταπτυχιακό και μετά. Καθαρή Χημεία θα συναντήσετε πάλι σε μαθήματα επιλογής αν τα επιλέξετε..

 

Οι θετικές σχολές που χρειάζονται τη χημεία πραγματικά ως βάσεις από το πρώτο έτος είναι το Χημικό και το Γεωλογικό. Το μαθηματικό χρειάζεται μόνο μαθηματικά (και ο προγραμματισμός βοηθά αρκετά). Το ποια κατεύθυνση είναι καλύτερη, που είναι οι καλύτεροι μαθητές, από ποια πας σε καλύτερες σχολές, ποια έχει πιο εύκολα μαθήματα κτλ είναι βλακείες του συστήματος, των καθηγητών, των φροντιστηρίων..Όλα εξαρτώνται από το κάθε μαθητή. Οι κατευθύνσεις έπρεπε να είναι διαφορετικές στην πραγματικότητα, τώρα είναι έτσι επειδή το λύκειο υποτίθεται ότι δίνει γενικές γνώσεις και για να δίνεται η ευκαιρία να διαλέγει ο μαθητής μεγάλο εύρος σχολών. Μη δίνετε σημασία, ακολουθήστε αυτό που θέλετε και όλα θα τα βρείτε στο μέλλον.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

είπα ότι η φυσική είναι θετικη επιστημη γιατι έτσι θεωρειται! στο μηχανογραφικό αλλα κ στο πανεπιστημιο της πατρας οι πινακιδες λένε:σχολές θετικών επιστημών μαθηματικα,φυσικη,βιολογια χημεια κ γεωλογία....η ιατρικη κατατασσεται στις σχολές υγειας...η χημεια είναι σημαντικη στην αστρονομια γιατι δεν μπορεις να ασχοληθεις με φυσική των αστερων χωρις να ξερεις βασικά πραγματα,από κει κ περα δεν σημαινει ότι δεν μπορουν αυτες οι γνωσεις αν χρειαστει να αναπληρωθουν αργότερα.

 

Ακριβως αυτη την περιπτωση του μηχανογραφηκου ειχα στο μυαλο μου :wink: Τωρα οσον αφορα ολα τα αλλα κανεις δε νομιζω οτι υποβαθμισε την τεχνολογικη κατευθυνση.Απλως ειδικευεται αλλου.Πχ.η αδερφη μου εβγαλε το μεγαλυτερο βαθμο προσβασης στο νομο και ηταν στην τεχνολογικη κατευθυνση.Ομως πηγε πολυτεχνειο που κατα τη γνωμη μου ειναι μια απο τις πιο δυσκολες και σοβαρες σχολες της Ελλαδας,οχι αστροφυσικη.Οι σχολες της τεχνολογικης ειναι εξισου καλες,το ιδιο και οι επιστημονες που βγαζουν.

Α,και προς Θεου Μαρια,μην νιωθεις ασχημα.Απλως τη γνωμη μας λεμε,κανοντας φιλικη και πανω απ'ολα δημοκρατικη συζητηση.Αμα επελεξες να ακολουθησης την τεχνολογικη κατευθυνση ειναι δικο σου ζητημα και κανεις δεν ειναι αρμοδιος να κρινει τις αποφασεις κανενος.Τωρα για τη χημεια ειπα τη γνωμη μου,ισως καποιος αστροφυσικος μας λυσει την απορια.(χαιρετισματα heal :) )

 

Συμφωνώ απόλυτα με τις απαντήσεις σας!!! :cheesy: Επειδή θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά με την Αστροφυσική στο μέλλον και χρειάζεται η χημεία (από όσα γράφτηκαν)είμαι σε πολύ δύσκολη θέση.....Δεν θέλω να πάω στην θετική διότι απεχθάνομαι την Βιολογία!Αλλά ούτε στην τεχνολογική διότι απεχθάνομαι τις Αρχές Διοίκησης και οργάνωσης!Τι να κάνω????? Είμαι πολύ μπερδεμένη!!!!Οδεύω προς θετική διότι η Βιολογία(άμα τη διαβάσω από το καλοκαίρι) θα μου προσφέρει κάποιες γνώσεις και θα οξυνθεί περισσότερο το μυαλό μου λύνοντας τις ασκήσεις, ενώ οι Αρχες Οργάνωσης και Διοίκησης τίποτα, κατά την ταπεινή μου γνώμη..Αλλά επειδή είναι και ο διαγωνισμός Αστρονομίας του χρόνου δεν ξέρω άμα τα προλάβω όλα....Μας έδωσαν τις δηλώσεις για να διαλέξουμε την κατεύθυνση του χρόνου και δεν ξέρω τι να διαλέξω...Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη σε σένα Κωνσταντίνα και koyote γιατί μάλλον παρερμήνευσα κάποια πράγματα από τις απαντήσεις σας... :cheesy: :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη σε σένα Κωνσταντίνα και koyote γιατί μάλλον παρερμήνευσα κάποια πράγματα από τις απαντήσεις σας... :cheesy: :cheesy:

 

Δεν εγινε τιποτα :cheesy: :cheesy:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σιγα βρε δεν τρεχει κάτι. διαβασε την απάντηση του quendi μηπως ξεκαθαρισεις τι θες ακριβως. μιας κ θα δωσεις κ αστρονομια διαλεξε οτι θεωρεις καλύτερο...
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης