Jump to content

Ωρίωνας τα ξημερώματα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα κατα τις 5.40 ενω βγηκα απο το σπιτι μου στη Χαλκιδικη για να κανω μια βολτα το οικοπεδο καθως δεν με επιανε υπνος, εντοπισα τον αστερισμο του Οριωνα ολοκληρο και αρκετα ψηλα (δεν εχω ανοιχτο οριζοντα απο το σπιτι μου :( )!

Αμεσως εβγαλα το dob 8'' και βρηκα το νεφελωμα καλοκαιριατικα! :shock: :shock: :D

 

Δεν ηταν εντυπωσιακο καθως ειχε αρχισει να χαραζει αλλα ξεχωριζε καθαρα! Θα προσπαθησω να το ξαναβρω και σημερα αργα το βραδυ (μαλλον αυριο νωρις το πρωι)!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι δεν είναι ψευδαίσθηση, ο Ωρίωνας ανατέλει μέτα απο κάποια ώρα τα ξημερώματα :) Και εγω περιμένω να ανεβεί λίγο πιο ψηλά ακόμα, για να παρατηρήσω το νεφέλωμα του αργά το βράδυ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν κατάλαβα....βιάζεστε να χειμωνιάσει.....ε...

 

Εγώ λέω: ΚΑΘΕ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ ΚΑΙ Ο ΟΡΙΩΝΑΣ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ... :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν κατάλαβα....βιάζεστε να χειμωνιάσει.....ε...

 

Εσυ δεν βιαζεσαι εε? Εμ βεβαια τωρα με τις πανελλαδικες ο χρονος που θα σου μενει για παρατηρηση θα ειναι ελαχιστος και το τηλεσκοπιο θα μεινει στο κουτι του! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Γι΄αυτο κανε τωρα το καλοκαιρι οσες περισσοτερες παρατηρησεις μπορεις! :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και εγω σημερα το πρωι ( 05:30) σηκωθηκα να παω για δουλεια , αλλα δεν αντεξα στο πανεμορφο θεαμα του ωριωνα και εριξα μια γρηγορη ματια με τα κυαλια...

Φανταστικα καθαρος ο ουρανος και το νεφελωμα του κυνηγου ηταν πανεμορφο , λιγο πιο κατω ο ασπρο-κιτρινο-κοκκινο-πορτοκαλι ( ουφφφ ) λαμπροτατος σειριος , στο ματι του ταυρου ο αλτεμπαραν και στο κερατο ο Ελναθ , διπλα και κατω του τα Μ37 & Μ35 , και τελος λιγο πανω απο την ανατολη ο Καστωρας και Πολυδευκης....Τελειωνοντας ειπα να ξαναριξω μια γρηγορη ματια παλι στον Ωριωνα και με μεγαλη μου εκπληξη ειδα ενα φως να αναβοσβηνει και να διασχιζει τον αστερισμο απο Β.Δ προς Ν.Α . Ειχε την συχνοτητα που αναβοσβηνουν τα φωτα πλοηγησης ενος αεροπλανου , αλλα ηταν εντελος αμυδρο ( πολυ πιο αμυδρο απο αυτο οριμενων τεχν.δορυφορων ) . Ισα ισα που φενοταν , ενω η ταχυτητα του ηταν παρομια σχεδον με αυτη των δορυφορων...

Δορυφορος με φωτα ναυτιλιας ...? ή αεροπλανο σε πολυ μεγαλο υψος....?

Τι λετε να ηταν ?....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εσυ δεν βιαζεσαι εε? Εμ βεβαια τωρα με τις πανελλαδικες ο χρονος που θα σου μενει για παρατηρηση θα ειναι ελαχιστος και το τηλεσκοπιο θα μεινει στο κουτι του!

 

Σιγα βρε παιδια!!! Δεν θα εχει μια στο τοσο που θα χει καλο καιρο 1-2 ωρες να παρατηρησει; Μην τρελλαθουμε κι ολας! :P

 

 

Δορυφορος με φωτα ναυτιλιας ...?

 

Μπορει να ηταν δορυφορος... η ντεποζιτο πυραυλου - διαστημικο σκουπιδι που απλως περιστρεφονταν.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μένα η στιγμή που βλέπω τον Ωρίωνα νωρίς το πρωί το καλοκαίρι είναι από τις πιο όμορφες. Τότε καταλαβαίνω πόσο μου έχει λείψει :)

 

Πολύ όμορφος ο καλοκαιρινός ουρανός αλλά... έχω μια προτίμηση στο χειμερινό ουρανό. Ισως γιατί το πρώτο μου τηλεσκόπιο μου το είχα πάρει Ιανουάριο και οι πρώτες αναμνήσεις παρατήρησης είναι από την τόσο όμορφη περιοχή του Ωρίωνα, του Ταύρου, του Μεγάλου Κυνός, των Διδύμων...

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η καλύτερη ατάκα του Πάρνωνα ήταν όταν ανέτειλαν οι Πλειάδες, που ακούστικε ένα "Καλό χειμώνα".
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Ωριωνας ηταν φανταστικος στον Παρνωνα.Οριζοντομενος,τεραστιος,με την καθε του λεπτομερια ευκολα ορατη.

Καλο χειμωνα :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι πως και μένα ο Ωρίωνας είναι από τους πιο αγαπημένους, ίσως και ο πιο αγαπημένος μου, αστερισμούς! Και έστω και αυτό το λίγο που φαίνεται από Αθήνα με κάνει να ξεφεύγω λίγο...

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σήμερα το πρώι 5 η ώρα έφευγα από τα θολάρια της αμοργού για το λιμάνι στα κατάπολα. ο ωρίωνας πάνω από τη θάλασσα επιβλητικός και τεράστιος. απλά υπέροχος...

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα 12 χρονια παρατηρησιακης αστρονομιας που κανω 2 φορες ειδα τον Ωριωνα και εμεινα με ανοιχτο το στομα 15 λεπτα μετρημενα στο προσοφθαλμιο.

 

Η πρωτη ηταν σε ενα χωριο που λεγεται Ζαχολη κοντα στο Δερβενι μια νυχτα παγωμενη του χειμωνα. Τριημερο Καθαρας Δευτερας στους 2 βαθμους κελσιου. Μεγαλοπρεπες το νεφελωμα. Θεαμα που σου σηκωνε τις τριχες!

 

Η δευτερη φορα ηταν που αλλου φυσικα? προχτες. Στο Παρνωνα μερα Παρασκευη ωρα 5.15. Το θεαμα εκοβε την ανασα. Οπως το βλεπουμε στις φωτο μονο που αντι για ασπρο κοκκινο μπλε χρωμα ειχε σιελ. Φαινοταν καθαροτατα ολο του το σχημα ολα τα νεφη και η συνεχεια του απο κατω. Εννοειται οτι δεν αφησα να παει χαμενη και η κεφαλη του ιππου! Ορατα ολα!

 

 

Παρα το κακο σχετικα seeing της Παρασκευης εκει πανω ειδαμε παρα πολλα πραματα. Αλλα ο Ωριωνας... :cheesy:

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tελικά Κώστα πρέπει να βλέπαμε το Coddington's nebula, γαλαξίας 10ου μεγέθους, πριν τα Μ81/82.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοειται οτι δεν αφησα να παει χαμενη και η κεφαλη του ιππου! Ορατα ολα!

 

Φίλε Kots επειδή έχω μια ιδιαίτερη αδυναμία στην "κεφαλή του ίππου" ( βλέπεις και το avatar μου) και ενώ ήμασταν μαζί όλο σχεδόν το βράδυ, δεν έκατσα τόσο αργά όσο εσείς. Είχες φίλτρο υδρογόνου και είδες το συγκεκριμένο;

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tελικά Κώστα πρέπει να βλέπαμε το Coddington's nebula, γαλαξίας 10ου μεγέθους, πριν τα Μ81/82.

 

Φιλε παναγιωτη οντως. Το εψαξα μολις τωρα.. Παντως τα Μ81 και Μ82 αξεχαστα! Ελπιζω να μη δημιουργηθηκε κανενα προβλημα που αργησαμε λιγο? :-k

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχες φίλτρο υδρογόνου και είδες το συγκεκριμένο;

 

Φιλε adam ειχα το κλασικο UHC-S της Baader. Φαινοταν ομως καθαρα. Δε διεκρινες φυσικα τη κεφαλη αλλα εβλεπες σε εκεινο το σημειο μια θολουρα που καταλαβαινες οτι ειναι το Μ41..

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kανένα πρόβλημα.

Η κεφαλή φαίνεται μόνο με H-beta φίλτρο.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αληθεια και ψαχνομουν για το συγκεκριμενο φιλτρο. Που μπορω να το βρω και ποσο παει?

:-k

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Της astronomik 115€ από www.aktistar.com
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον είδα και γω τον Ωρίωνα...

 

Παρατήρησα το νεφέλωμα οταν βρίσκοταν περίπου στις 11 μοίρες απο τον ορίζοντα, και φαινοταν καλα!

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη, το Μ41 (???) είναι στον Ωρίωνα , διόρθωσέ το λίγο....

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης