Jump to content

Παραπλανητικό email - Αρης 27 Αυγούστου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παρακάτω μήνυμα έχουμε ετοιμάσει για τις τοπικές εφημερίδες και καλούμε και όσους μπορούν να βομβαρδίσουν τον τοπικό τύπο με αυτό ή με παρόμοιο μήνυμα μπας και σταματήσει επιτέλους αυτή η κωμωδία.

**********************************************************

 

Ένα μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που ξεκίνησε ως πραγματικό γεγονός κατέληξε ως ετήσια φάρσα η οποία βομβαρδίζει τα ηλεκτρονικά μας γραμματοκιβώτια αλλά και τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης που μεταδίδουν και διαδίδουν την φάρσα κάθε χρόνο.

 

***********

Το αρχικό μήνυμα:

 

Ο πλανήτης Άρης θα είναι ο ορατός στον ουρανό νύχτας αυτό τον Αύγουστο.

 

-Θα φανεί τόσο μεγάλος όσο η Πανσέληνος στο γυμνό μάτι.

 

-Καλύτερη στιγμή να το παρατηρήσετε θα είναι στις 27 Αυγούστου στις 12.30 το

βράδυ όταν ο Άρης θα έρθει σε απόσταση 34.65Μ μίλια από τη γη.

 

-Να προσέξετε τον ουρανό στις 27 του Αυγούστου 12:30 AM.

 

-Θα μοιάσει σαν να έχει η γη 2 φεγγάρια.

 

-ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ ΑΥΤΟ..... Η επόμενη φορά που ο Άρης θα έρθει τόσο κοντά θα είναι το 2287.

***************

 

Για την ιστορία να πούμε ότι πράγματι ο Άρης και η Γη είχαν έρθει πολύ κοντά τον Αύγουστο του 2003, σχεδόν 56 εκατομμύρια χιλιόμετρα μακριά, και ναι, η ΝΑΣΑ είχε εκδώσει ανακοίνωση που έλεγε ότι ο Άρης θα ήταν τόσο μεγάλος όσο και η Σελήνη, αν τον κοιτάξουμε μέσα από ένα τηλεσκόπιο. Αυτή η τελευταία φράση είναι κάτι που οι δημιουργοί της φάρσας είχαν παραλείψει στο δικό τους μήνυμα.

 

Πράγματι τον Αύγουστο του 2003 ο Άρης ήταν εντυπωσιακός και για πρώτη φορά μέσα από τα ερασιτεχνικά μας τηλεσκόπια μπορούσαμε να διακρίνουμε χαρακτηριστικά της επιφάνειας του όπως τους πόλους και χρωματικές διαφορές που είναι γενικά δύσκολο να παρατηρηθούν σε άλλη εποχή του χρόνου.

 

2_01_07_09_11_52_18.jpg

Εξομοίωση των θέσεων του Άρη και της Γης στις 27 Αυγούστου 2003.

 

Στην παραπάνω εικόνα βλέπουμε τις θέσεις του Ήλιου, της Γης και του Άρη στις 27 Αυγούστου 2003 με την απόσταση του Άρη και της Γης στα 56 εκατομμύρια χιλιόμετρα.

 

Επειδή η Γη είναι πιο κοντά στον Ήλιο έχει μικρότερη τροχιά που ολοκληρώνει κάθε 365 μέρες, ενώ ο Άρης που είναι σε εξωτερική τροχιά, και έχει να διανύσει μεγαλύτερη απόσταση, την ολοκληρώνει κάθε 687 γήινες ημέρες. Αυτό σημαίνει ότι η Γη πλησιάζει τον Άρη από την εσωτερική τροχιά και κάθε 26 μήνες είναι δίπλα δίπλα. Όποτε και λέμε ότι ο Άρης είναι σε «αντίθεση». Η απόσταση όμως της αντίθεσης ποικίλει κάθε χρόνο και αυτό οφείλετε στο γεγονός ότι οι τροχιές των δύο πλανητών δεν έχουν την ίδια απόσταση από τον Ήλιο. Επίσης η αντίθεση δεν συμβαίνει στις 27 Αυγούστου κάθε χρόνο αλλά κάθε 26 μήνες.

 

2_01_07_09_11_52_37.jpg

Εξομοίωση των θέσεων του Άρη και της Γης στις 27 Αυγούστου 2009.

 

Φέτος στις 27 Αυγούστου ο Άρης και η Γη θα έχουν μία απόσταση περίπου 242 εκατομμύρια χιλιόμετρα, και όπως βλέπετε από την παραπάνω εικόνα, έχουν ακόμα πολύ δρόμο για να βρεθούν σε αντίθεση… δηλαδή στις 27 Ιανουαρίου 2010 και θα βρίσκονται σε απόσταση περίπου 99 εκατομμυρίων χιλιομέτρων μακριά.

 

Η 27/8/2003 έφερε τον Άρη και την Γη στην κοντινότερη απόσταση τους εδώ και 60.000 χρόνια. Για να συμβεί αυτό θα πρέπει η Γη να είναι στο αφήλιο της, δηλαδή την μεγαλύτερη απόσταση από τον Ήλιο και συγχρόνως ο Άρης να είναι σε περιήλιο, δηλαδή στην κοντινότερη απόσταση του στον Ήλιο και σε αντίθεση με την Γη. Οι συνθήκες αυτές λοιπόν δεν πρόκειται να υπάρξουν ξανά πριν το 2287.

 

Πράγματι, ο Άρης και η Γη δεν θα ξαναβρεθούν σε τόσο κοντινή απόσταση όσο αυτή του 2003 πριν το 2287 αλλά μέχρι τότε θα έχουμε δεκάδες αντιθέσεις, μερικές εκ των οποίων σας παραθέτουμε στον πίνακα που ακολουθεί:

 

Ημερομηνία Αντίθεσης Φαινομενικός Δίσκος Απόσταση

(σε δευτερόλεπτα του τόξου) (σε Αστρονομικές Μονάδες)

 

2010 Ιαν 29 14.0" 0.664

 

2012 Μαρ 3 14.0" 0.674

 

2014 Απρ 8 15.1" 0.621

 

2016 Μαι 22 18.4" 0.509

 

2018 Ιου 27 24.1" 0.386

 

2020 Οκτ 13 22.3" 0.419

 

 

2_02_07_09_12_37_41.jpg

Η καλύτερη φωτογραφία του Άρη από το Hubble κατά την αντίθεση του 2003

 

Στην παραπάνω φωτογραφία διακρίνεται ο Βόρειος Πόλος του Άρη όπως επίσης λίγο δεξιά και κάτω από το κέντρο του το τεράστιο λεκανοπέδιο ΕΛΛΑΣ με διάμετρο 2000 χιλιόμετρα και βάθος 7 χιλιόμετρα.

 

Μην περιμένετε λοιπόν να δείτε τον Άρη τόσο μεγάλο όσο το φεγγάρι. Έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να ξενυχτήσετε μέχρι τις 4 το πρωί που ανατέλλει για να δείτε απλά ένα κοκκινωπό "αστέρι" να ανεβαίνει σιγά σιγά μέχρι να χαθεί στο φως του Ήλιου κατά τις 6 το πρωί. Ίσως το 2287 κάποιοι από τους απογόνους μας να παρατηρούν αυτήν την κοντινή συνάντηση από το σπίτι τους στον Άρη.

 

Βιβλιογραφία:

 

Δεδομένα για τον Άρη: http://www.uapress.arizona.edu/onlinebks/mars/appends.htm#1

 

Εξομοίωση Άρη – Γης http://www.windows.ucar.edu/tour/link=/mars/mars_orbit.html

 

Η προσέγγιση του 2003 από την ΝΑΣΑ

http://science.nasa.gov/headlines/y2003/18jun_approachingmars.htm

 

Διαδώστε αυτό το μήνυμα μπας και σταματήσει η παραπληροφόρηση. Μπορείτε να το βρείτε εδώ:

http://www.sfak.gr/forum/index.php?topic=1574.0

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Επειδή οι δημοσιογράφοι είναι στόκοι, μη τους γράφετε τόσα πολλά γιατί θα βραχυκυκλώσει ο "εγκέφαλος" τους. Απλά γράψτε τους το εξής:

 

Ο Άρης, όσο "κοντά" και να πλησιάζει τη Γη, δεν θα φανεί ποτέ ως δεύτερη πανσέληνο naver. Ο λόγος είναι καθαρά οι αποστάσεις. Η Γη απέχει από τον Ήλιο σχεδόν 150.000.000 χιλιόμετρα ενώ ο Άρης 228.000.000 χιλιόμετρα, οπότε καταλαβαίνουμε για τι είδους αποστάσεις μιλάμε. Η μικρότερη δυνατή απόσταση που μπορεί να υπάρχει ανάμεσα στη Γη και τον Άρη είναι 54.546.844 χιλιόμετρα!! Σωστά καταλάβατε, η απόσταση είναι τόσο μεγάλη που ο Άρης θα φαίνεται απλώς σαν ένα αστεράκι!

 

Μετά κάνε μια προσευχή μήπως σας ακούσουν. Ζητώ συγνώμη για την απαισιοδοξία μου αλλά είμαι στις μαύρες μου :x

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΙΣΩΣ ΤΟ MAIL ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΟ,ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΑΓΝΟΟΥΜΕ.ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΚΑΛΥΨΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ Η ΝΑSA ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΙΑΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΘΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΑΡΗ ΣΤΙΣ 27/08/2009.ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΕΥΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ ΟΥΡΑΝΙΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ ΜΑΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΚΟΠΟ ΕΧΕΙ Η NASA ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΠΡΟΩΘΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΨΕΥΔΕΣ ΜΥΝΗΜΑ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΗΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΙΣΩΣ ΤΟ MAIL ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΟ,ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΑΓΝΟΟΥΜΕ.ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΚΑΛΥΨΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ Η ΝΑSA ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΙΑΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΘΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΑΡΗ ΣΤΙΣ 27/08/2009.ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΕΥΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ ΟΥΡΑΝΙΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ ΜΑΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΚΟΠΟ ΕΧΕΙ Η NASA ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΠΡΟΩΘΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΨΕΥΔΕΣ ΜΥΝΗΜΑ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΗΣ
:-s

:lol: :lol:

 

 

Συγνωμη φιλε Γιαννη, (απλα μου ειναι αστειο)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:( ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΣΤΕΙΟ,ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΠΟ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΕΙΣ.ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΔΕ ΜΕΝΕΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΕΙΠΩΘΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΙΣΩΣ ΤΟ MAIL ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΟ,ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΑΓΝΟΟΥΜΕ.ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΚΑΛΥΨΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ Η ΝΑSA ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΙΑΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΘΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΑΡΗ ΣΤΙΣ 27/08/2009.ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΕΥΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ ΟΥΡΑΝΙΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ ΜΑΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΚΟΠΟ ΕΧΕΙ Η NASA ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΠΡΟΩΘΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΨΕΥΔΕΣ ΜΥΝΗΜΑ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΗΣ

 

Λοιπόν επειδή πολλά ακούστηκαν περί του Άρη και διέλευση άλλου σώματος στο ηλιακό μας σύστημα έχω να πω το εξής.Αν κάποιος γνωρίζει στοιχειώδη φυσική θα γνώριζε ότι για να διατηρείται ένα σύστημα σταθερό πρέπει η συνολική στροφορμή να είναι ίση με μηδέν και αυτό συμβαίνει στο ηλιακό μας σύστημα.Εάν προσθέσουμε ή αφαιρέσουμε ένα σώμα τότε η συνολική στροφορμή θα είναι διάφορη του μηδενός με αποτέλεσμα το ηλιακό μας σύστημα να είναι ασταθές, και θα διαταραχθεί η ισορροπία του συστήματος.Και ένα παράδειγμα είναι οι αστεροειδείς που βρίσκονται σε συγκεκριμένη τροχιά,ακόμα και με τους κομήτες που μόνο η μάζα τους δεν είναι ικανή για να προκαλέσει κάποιο πρόβλημα..

 

Περί αυτά της ΝΑΣΑ τα αφήνω απλά ασχολίαστα..

 

Αγαπητέ iannis99 αυτά τα είπα με κάθε καλή διάθεση και δεν θα ήθελα να προσβάλω κανέναν..

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

:lol:

Ορίστε λοιπόν για άλλη μια φορά : 27 Αυγούστου . ...

Βλέπω πάντως πως σιγά σιγά το συγκεκριμένο φαινόμενο εξασθενεί. [-o<

Ελπίζω επίσης να αποκτήσουμε περισσότερη κριτική σκέψη ύστερα από όλα αυτά που γίνονται και σταδιακά τέτοιες παραπληροφορήσεις μαζί με τις απατεωνιές τύπου αστρολογίας να απομονωθούν . =;

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μακάρι Αλέξανδρε... [-o< [-o<

 

Εγώ που ζω εδώ κοζάνη έχουν βγεί έξω στα μπαλκόνια και αναρωτιούνται που είναι ο Άρης...Ένας μάλιστα είπε''Γκαντεμιά δεν θα το δούμε έχουμε πολυκατοικίες''

 

Έλεος!!!!!! ](*,)' ](*,) ](*,)

 

:evil: :evil:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζω οτι ειναι απο τις μεγαλυτερες φαρσες παγκοσμιος και αυτος που το ξεκινησε θα πρεπει να γελαει ακομη. :D :D :D

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τον Άρη εκπλήσσεστε; εδώ ο κόσμος είχε πιστέψει τη φάση με τον Πλανήτη Χ που θα έσκαγε πάνω μας στις 15/03/2003...

 

Τον είχαν βγάλει φωτογραφίες, είχαν γίνει εκπομπές, είχε γίνει χαμός.

Η τύπισσα που το βγαλε στη φόρα (μια που ισχυριζόταν ότι της μίλαγαν εξωγήινοι ) είχε χ... στο τάλλαρο από τα βιβλία που έβγαλε.

Βεβαια μετά από την ημερομηνία λήξης της γης, το γύρισε σε άλλες new age επιχειρήσεις, εξίσου επικερδείς..

άστα να παν..

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά θα έλεγα να κουλάρουμε λίγο και να μην κάνουμε πως δεν καταλαβαίνουμε. Οι άνθρωποι, πολλοί άνθρωποι πιστεύουν πολύ χειρότερα πράγματα απ το ότι ο Άρης θα φαίνεται σαν τη πανσέληνο... Και όχι δεν ξέρουν όλοι ούτε φυσική ούτε αστρονομία..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλέμαχε καλά τα λες . Βέβαια αυτό είναι κάτι που πρέπει να αναφερθεί ! Δεν μπορεί στις μέρες μας τόσο εύκολα να διαδίδουν Μ.Μ.Ε. τόσο ψευδή πράγματα ! Αυτό το πράγμα είναι κάτι που ακόμα και ένα παιδάκι νηπιαγωγείου μπορεί να διαψεύσει με μια απλή παρατήρηση ! Άλλο το να σου στέλνει ένας άσχετος ένα e-mail και άλλο να το ακούς από κανάλια που η πλειοψηφία του πληθυσμού τα θεωρεί έγκυρα - και πρέπει να γίνουν ! - (μου έχουν πει ότι το άκουσαν στην tv όταν έλεγε για αστρολογία) .

Το είπαν στο BBC ή στο CNN ? Δεν το νομίζω .

:-k

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ φέτος άκουσα το καλύτερο!

Ότι δε θα έχει μέγεθος ίσο με την Πανσέληνο ο Άρης.

Αλλά ο ...Αντάρης! :lol:

 

Σοβαρά!

 

Επειδή προφανώς έπαιζαν αυτές τις μέρες στις 1-2 μοίρες, σελήνη και αντάρης, το ακούσαμε και αυτό.

 

Με πήραν και μου είπαν: "θα βγάλεις σήμερα τηλεσκόπιο να δεις το φαινόμενο με τα 2 φεγγάρια?" ](*,)

:lol:

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με παιρνει η μανα μου και μου λεει με υφος...

 

"Ξερεις ειπε στην τηλεοραση οτι το φεγγαρι θα γινει ..... διπλο".

 

Ελεος λεω απο μεσα μου. Της λεω:

 

"Βαζεις στοιχημα οτι δεν θα γινει τιποτα?"

 

Μου λεει γιατι?

 

Ε μετα τις λεω ...αστο....!

 

Φαντασου τι ακουμε απο την τηλεοραση και δεν την πεταμε!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ φέτος άκουσα το καλύτερο!

Ότι δε θα έχει μέγεθος ίσο με την Πανσέληνο ο Άρης.

Αλλά ο ...Αντάρης! :lol:

 

Επικίνδυνο ακούγεται!!! χαχα

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρώ πως το όλο θέμα δεν έχει να κάνει με τον Άρη και τα τις Αστρονομίας αλλα με το πόσο εύκολα οι άνθρωποι πείθονται απο κάτι που βλέπουν γραμμένο στο ίντερνετ. ένας φίλος με ρώτησε, για το συγκεκριμένο θέμα, και αφού και καλοπροαίρετη διάθεση του εξήγησα πως δεν είναι δυνατόν να συμβεί κάτι τέτοιο, οχι μόνο το υποστήριζε αλλα προσπαθούσε να με πείσει γιαυτό.. Απο κάτι που απλά του ήρθε στο mail... το μήνυμα είναι ένα... μην αναπαράγουμε πληροφορίες που δεν ξέρουμε την προέλευση τους και την πιστώτητα τους.. και κάτι ακόμη...... Ανοίξτε τα κεφάλια σας... Ανοίξτε τα κεφάλια σας.....
dreamers and not, do not lower the head...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντα θα υπάρχουν και αυτοί που θα μας λένε για το αντίθετο..το σωστότερο είναι να έχουμε λογικά επιχειρήματα και να έχουν επάρκεια τα λεγόμενα μας ώστε να τους δείχνουμε το πιο λογικό...Το ποιοι φταίνε για αυτή την ανοήσια και την διάδοσης της είναι αρκετοί..απλά ο καθένας πρέπει να μάθει να φιλτράρει αυτά που διάβαζει...

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το ακουσα και εγω αυτο...........για τα 2 φεγγαρια

 

 

εγω αυτο που θεωρω πιο επικινδυνο ειναι το οτι , απο ολους αυτους που λεγαν τοτε οτι η γη θα εχει 2 φεγγαρια , κανενας του εκεινο το βραδυ δεν βγηκε να δει αν αυτα που ελεγε ηταν αληθεια(και δεν μιλαω για τους δημοσιογραφους, αλλα για τους απλους πολιτες).εχει φτασει σε τετοιο βαθμο η βλακεια, που ανοιγουν την τηλεοραση για να δουν αν σημερα εχει κρυο ή ζεστη , αντι να ανοιξουν το παραθυρο.

 

σε τετοιες περιπτωσεις δεν χρειαζεται να πεισεις καποιον οτι αυτο δεν μπορει να συμβει για τους εξης λογους και και και και και .........

το καλυτερο ειναι να τον παρεις και να πατε να δειτε το "φαινομενο" μαζι , και στο τελος επειδη θα αποδειχθει ελεγε μ@%$§&ες να πληρωσει και της μπυρες, ή τελοςπαντων οτι ειχε παρει ο καθενας μαζι :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

....εχει φτασει σε τετοιο βαθμο η βλακεια, που ανοιγουν την τηλεοραση για να δουν αν σημερα εχει κρυο ή ζεστη , αντι να ανοιξουν το παραθυρο.

=D> =D> =D> Η βλακεία είναι ανίκητη ανά τους αιώνες...

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μένα τόσα χρόνια μου στέλνουν τα παραπλανητικά μεηλ για τον Άρη και φέτος έλαβα από δύο φίλους! Κάποτε και τηλέφωνο με πήραν αν ισχύει αυτό. Καλά ξέραμε ότι πανσεληνο φέτος είχαμε στις 6 Αυγούστου (με ωραία σύνοδο με τον Δία σε αντίθεση) και με ανοικτούς τους αρχαιολογικούς χώρους. Τώρα πως θα είχε πάλι πανσέληνο στις ... 27 μόνο οι άσχετοι ξέρουν. Χαχα.
Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, συγγνώμη που συνεχίζω ένα θέμα που κανονικά θα έπρεπε να έχει λήξει από καιρό, αλλά δεν μπορώ να μη σας πω και ..... τη συνέχεια.

Δύο τουλάχιστον διαφορετικοί άνθρωποι μου είπαν (ξέροντας ότι ασχολούμαι λίγο με τα του ουρανού) ότι εκείνο το βράδυ ΤΑ ΕΙΔΑΝ τα 2 φεγγάρια!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δύο τουλάχιστον διαφορετικοί άνθρωποι μου είπαν (ξέροντας ότι ασχολούμαι λίγο με τα του ουρανού) ότι εκείνο το βράδυ ΤΑ ΕΙΔΑΝ τα 2 φεγγάρια!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

και τι είχαν πιεί πριν? χαχα

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ το είχαν βγάλει στον ΑΝΤ1 για αυτό και είχαν πει ότι θα διαρκέσει 25 δευτερόλεπτα...Έλεος...Καλά οι δημοσιογράφοι από που παίρνουν πτυχίο θα ήθελα να ήξερα ](*,) Δηλαδή αντε ένας απλός πολίτης να το πιστέψει,αλλά οι δημοσιογράφοι?Που ζούμε?Θα έπρεπε να το ψάξουν λίγο,πριν πουν τέτοιες βλακείες... :-note :-note

 

 

Χαρά που θα έκαναν οι αστρολόγοι εκείνοι την ημέρα.. :lol: :lol:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ το είχαν βγάλει στον ΑΝΤ1 για αυτό και είχαν πει ότι θα διαρκέσει 25 δευτερόλεπτα...

 

και πέρυσι στο ράδιο της ΝΕΤ !!!!!!!!

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης