Jump to content

Παρατήρηση από Αττική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή λόγω έλλειψης χρόνου μου είναι δύσκολο να συμετάσχω σε "μακρυνές" παρατηρήσεις (Πάρνωνα), σκέφθηκα :-k ότι μπορεί να υπάρχουν ορισμένες τοποθεσίες στην Αττική που ίσως πληρούν κάποιες ελάχιστες προϋποθέσεις για παρατήρηση και να είναι σχετικά κοντά, ώστε ακόμα και μια καθημερινή νύχτα (?) να μπορούμε να τις επισκευτούμε.

Σαν πρώτη ιδέα μου ήρθε η πάρνηθα, στον προαύλιο χώρο της μονής Αγίου Κυπριανού. Κάποιος φίλος παλαιότερα αν θυμάμαι καλά είχε προτείνει κάποιο μέρος στο Πολυδένδρι ?. Έχει πάει κάποιος εκεί ;

Αν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα ή πρόταση ας τη συζητήσουμε και ίσως βρούμε μια τοποθεσία για "γρήγορη" παρατήρηση 3-4 ωρών ακόμα και μεσοβδόμαδα.

Ακόμα και αν δεν μπορούμε να διακρίνουμε [-X τα αμυδρότερα αντικείμενα νομίζω ότι θα είναι και χρήσιμη και διασκεδαστική \:D/

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτα, καλα ειναι στη Παρνηθα αλλα αντε για κανενα Μ57 και μεχρι εκει!

 

Παραπερα δε λεει τιποτα. Εδω χθες Κυριακη ημουν στο αστεροσκοπειο στο Κρυονερι στα 1000 μετρα υψομετρο και ειχε μεν παρα πολυ καλο ουρανο αλλα μεχρι εκει. Τιποτα το τρομερο. Με ενα αερακι το seeing επεσε. Σκεψου στη Παρνηθα πανω στα φωτα ολης της Αττικης' με τη ρυπανση τη τραγικη!!

 

Εγω γουσταρω να παω καποια στιγμη αλλα ειναι κουραση να κουβαλας τοσο μεγαλα τηλεσκοπια εκει πανω για να δεις μεχρι Μ57

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά μου αρέσει πολύ η ιδέα σου φίλε Δημήτρη και ήταν κάτι που το σκεφτόμουνα και πρόσφατα. Αν κανονιστεί κάποια τέτοια συνάντηση εγώ είμαι σίγουρα μέσα. Μάλιστα θα προσπαθήσω να επισκεφτώ πολύ σύντομα και την μονή του Αγίου Κυπριανού μιας και μένω κοντά (στο Μενίδι).

 

Φιλικά Βαγγέλης.

"Το παράδοξο του ψεύτη":

Κάποιος λέγει "Είμαι ψεύτης". Αν αυτός είναι όντως ψεύτης, τότε αυτό που λέγει είναι ψέμμα, άρα δεν είναι ψεύτης. Αν δεν είναι ψεύτης, τότε αυτό που λέγει είναι αληθινό, άρα ψεύδεται.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω και ενας φιλος μου περισι δοκιμασαμε προς την Θηβα.Κατι γινοταν,αλλα για πιο σκοτεινο ουρανο επρεπε να προχωρησουμε αρκετα προς τον Ελικωνα,σχετικα μακρυα.Θα μας ενδιεφερε πολυ να μπορεσουμε να οργανωθουμε για τον χειμωνα(Οκτωβριο μεχρι Μαηο)για κοντινη,αυθημερων παρατηρηση.Δοκιμαζοντας θα βρουμε το πιο καταλληλο μερος,αρκει να το ξεκινησουμε. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρήκα ιδέα παιδιά για παρατήρηση από το κέντρο της Αθήνας !!! :-&

 

Θα φροντίσουμε όλοι να έχουμε έτοιμο εξοπλισμό συγκεκριμένα μέρα και ώρα. Τότε θα ανάψουμε κάθε ρευματοβόρα συσκευή στο σπίτι μας για να προκαλέσουμε ένα καλό blackout. Με τέτοια ζέστη το έχουμε σίγουρο το σκοτάδι!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Χωρίς πλάκα τώρα, τα πράγματα είναι δύσκολα και νομίζω πως κάθε προσπάθει εντός Αττικής είναι μάταιη. Αν δει κανείς το χάρτη φωτορύπνασης θα πάρει μια καλή ιδέα (βλ. συνημμένο).

 

Αν κανείς βρει κάτι κοντινό πείτε το.

site-darksky_gr.gif.e03197bef9a16cd9751f5023c12661dd.gif

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου nkoumo. Καλώς ήλθες!

 

Φίλοι μου, ας μη γελιόμαστε. Η Αττική στο μεγαλύτερο μέρος της έχει επιβαρυνθεί ιδιαίτερα εδώ και αρκετό καιρό. Αυτά που μπορείτε να δείτε πάντως, και μέσα από την Αθήνα, είναι πλάνητες (καταπληκτικά πολλές φορές), φωτεινά διπλά άστρα, φωτεινά αστρικά σμήνη (ανοικτά ή σφαιρωτά) και κανένα νεφέλωμα, συνήθως με ειδικό φίλτρο.

 

Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο βρέθηκα στα λημέρια των παιδικών διακοπών μου, στο Ζούμπερι της Νέας Μάκρης, που είχα να το επισκεφτώ κάποια χρόνια. Η κρυφή μου ελπίδα ότι θα βρω έστω κάποιο απομεινάρι από τον νυχτερινό ουρανό της παιδικότητάς μου μετατράπηκε σε απογοήτευση. Ακόμα κι από την μεριά της θάλασσας, ο ουρανός ήταν αρκετά φωτεινός. Είχα την εντύπωση ότι κοιτούσα τον ουρανό μέσα από την Αθήνα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και ειμαι καινουριος και άσχετος (προς το παρον) και μένω Αθηνα (που να παρει :frown: ) και έχω μια μικρη διεξοδο προς Λουτσα (με γυμνο μάτι πάντος βλεπω πιο πολλα άστρα απο ΄τι στην Ν.Φιλαδελφεια) τι μου προτεινετε να δω? Θα παρακαλόυσα συγκεκριμενα άστρα , νεφελώματα ή γαλαξιες να μου πειτε. Πηγα Παπασωτηριου και πηρα χαρτη νυχτερινου ουρανου ανα μήνα.Πιστευα με την βοηθεια σας κάτι να κάνω.

Α! έχω skywatcher 130mm .Mμορω να δω νεφελώματα και τετοια ωραια όπως βλέπω στις αστροφωτογραφίες? Ειμαι καινουριος και ακόμα δεν έχω δει Τ Ι Π Τ Α ! :^o

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγώ έχω βρει ένα αρκετά καλό μέρος κοντά στο αλεποχώρι αττικής. έχει υψόμετρο 350 μέτρα και αν εξαιρέσεις τον θόλο στα ανατολικά , είναι καλά.απέχει 64 χλμ απο αθήνα.

 

αν κανείς έχει κάποιο εξοχικό εκεί ή μένει μόνιμα κοντά στη περιοχή, είναι ευπρόσδεκτος να κάνουμε μαζί την κατάληψη του ξένου οικοπέδου γιατί όλο μόνος μου πάω!!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να το οργανωσουμε ,ισως το τελευταιο Σ.Κ. του Σεπτεμβριου.Ειναι σχετικα κοντα,δεν χρειαζεται διανυχερευση. :)
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να το οργανωσουμε ,ισως το τελευταιο Σ.Κ. του Σεπτεμβριου.Ειναι σχετικα κοντα,δεν χρειαζεται διανυχερευση. :)

 

Λεωνίδα θα χαρώ πολύ. εμείς έχουμε εξοχικό εκεί , οπότε καταλαβαίνεις ότι αν χρειαστεί δεν θα μας λείψει ούτε ένας μεσημεριανός υπνάκος για το ξενύχτι που θα έχουμε εκείνο το βράδυ, ούτε το φρέσκο ψαράκι στη παραλία της Ψάθας... γενικά ό,τι θέλουμε θα κάνουμε =D>

 

άντε ρε παιδιά γιατί όλο μόνος μου σαν το τρελλό πηγαίνω,όχι ότι δε μου αρέσει,αλλά άλλο είναι να έχεις παρέα που έχει κάποιο μεγαλύτερο τηλεσκόπιο \:D/ \:D/ \:D/

 

το κακό είναι ότι η παρέα μου δε συγκινείται από αυτό το χόμπυ,αλλά πιστεύω ότι βρίσκομαι σε καλό δρόμο να πείσω μερικούς

 

μη χανόμαστε..

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κανονίσετε κάτι είμαι και εγώ μέσα. \:D/

Μόνο να συννενοηθούμε 3-4 ημέρες πριν.

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κ γω παιδια ειμαι μεσα για Αττικη.

τα μακρινα ταξιδια λιγο δυσκολα λογο ελειψης χρονου κ για μενα.

 

 

ας μαζευτουμε τουλαχιστον για κανα πλανητη.να γνωριστουμε...1 χρονο τωρα,μονος μου την παλευω..

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προτεινω στις 25-26 Σεπτ.να το οριστικοποιησουμε για το Σαββατο 30/9

Απο οτι βλεπω,μπορει να μαζευτουμε καμια δεκαρια ατομα,καθολου ασχημα. :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σάββατο 30/9 στο αλεποχώρι λοιπόν; έγινε!! θα επανέλθω με λεπτομέρειες για τη συνάντηση στην αθήνα ώστε να ξεκινήσουμε όλοι μαζί.

 

σύμφωνοι;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eπισης να προτεινω και το καταφυγιο της Παρνηθας. Ειναι καλη περιπτωση. Πηγα σημερα και ειναι πολυ ομορφα εκει πανω

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τις 30/9 είμαι και εγώ μέσα.

Οσον αφορά στο καταφύγιο της πάρνηθας μπορούμε και πριν τις 30/9 μιας και το φεγγάρι θα ανατέλλει όλο και πιό αργά (15/9 ανατέλλει γύρω στη 1:30) Οπότε μιά <<γρήγορη>> παρατήρηση (π.χ. 22:00 - 1:30) είναι εφικτή

Δεν ξέρω όμως με ποιό τρόπο είναι φωτισμένο τα βράδυα το καταφύγειο

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το προβλημα δεν ειναι δυστυχως τα φωτα του καταφυγιου αλλα τα φωτα των κεραιων και των στρατιωτικων εγκαταστασεων απο τη μια και η φωταυγια της Αθηνας απο την αλλη. Οποτε παπαλα η υποθεση. Αλλα δε χανουμε τιποτα να παμε και να διασκεδασουμε :mrgreen:

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά είναι κανείς για μια δοκιμαστική βόλτα στην Πάρνηθα το Σάββατο?

Εγώ λέω να πάμε και ότι βγεί ! !

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το να πάτε για δοκιμαστική βόλτα είναι φυσικά ΟΚ.

Αλλά μην έχετε καμία ελπίδα για πραγματική παρατήρηση.

Ως προς τις συνθήκες παρατήρησης η Πάρνηθα έχει ελάχιστη διαφορά από την Αθήνα.

Δυστυχώς η απόσταση από την Αθήνα είναι απαραίτητη για να γίνει αξιοπρεπής παρατήρηση. Ακόμα και στον Κιθαιρώνα, σχεδόν ο μισός ουράνιος θόλος είναι εκτός μάχης.

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδια, μπορειτε να μου πειτε τι μπορω να παρατηρήσω απο Αθήνα? με ενα μετριο τηλεσκόπιο πχ skywatcher 130? Φαινεται κανενα νεφέλωμα ή κανενας γαλαξίας? Ο Κρονος και ο Διας?.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα βρει ένα καλό σημείο στο Πολυδένδρι. Περνάς την πλατεία και προχωράς προς το αθλητικό κέντρο. Συνεχίζεις ευθεία και στην διχάλα κάνεις δεξιά. Βλέπεις πινακίδες προς περιοχή σπηλαιολογικού ενδιαφέροντος. Προχωράς και κάποια στιγμή βλέπεις κάτι κεραίες κινητής τηλεφωνίας στην κορυφή ενός λόφου.

 

Δυστυχώς όμως και εκεί έχουν μπει σε μικρή απόσταση δυνατά φώτα και το χαλάνε πάρα πολύ :cry:

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης