Jump to content

Αγορά Τηλεσκοπίου απο Εξωτερικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά Καλημέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας για την αγορά τηλεσκοπίου απο την Γερμανία.Πρόκειται για το Skywatcher 130/900mm EQ-2.

τΟ ΊΔΙΟ τηλεσκόπιο το βρίσκω 100€ φθηνότερα. (δηλαδή 50€ γιατί είνια και τα μεταφορικά.

θα ήθελα να μου πείτε επίσης αν είναι καλό τηλεσκόπιο για ένα πρώταρη και αρχάριο σαν εμενα.

Σας ευχαριστώ.

Περιμένω σύντομα απαντήσεις.

ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΕΠΟΧΗ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να μην αγορασεις το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο ειδικα με την συγκεκριμενη απαραδεκτη βαση ουτε απο Γερμανια ουτε απο Ελλαδα ουτε απο το Τιμπουκτου!

Παρε ενα τηλεσκοπιο της προκοπης!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι και τόσο καλή ιδέα. Ακολούθησε τις συμβουλές που έλαβες εδώ: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3604&postdays=0&postorder=asc&start=0 Στην οικονομική κατηγορία, τα dobs έχουν ξεκαθαρίσει το τοπίο, δείχνουν πια τον δρόμο, αλλά και τον ουρανό πολύ καλά! Εξαιρούνται από την συγκεκριμένη επιλογή οι φιλόδοξοι αρχάριοι αστροφωτογράφοι.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας διαβάζω και είστε πολύ αποτρεπτικοί και λέω να σας ακολουθησω.

=D> =D> PapGeo το θυμάμαι πολύ καλά αυτό που προτέινεις αλλά σίγουρα είναι λίγο αρκετά για μένα.

Τέλος πάντων αν έίναι έτσι όπως λέτε να βάλω την τσέπη βαθιά στο χέρι και θα το αποκτήσω.

Πάντως θα το αγόράσω απο εξωτερικό γιατί οι τιμές είναι 100€ κατω.

ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΕΠΟΧΗ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι,αλλα αν παρεις μεγαλο Ντομπ(η καλυτερη λυση για χαμηλο προυπολογισμο μακραν)τα μεταφορικα ισως ξεπερασουν την Ελληνικη τιμη :-k :-k :-k

Ψαξου,ψαξου....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι αλήθεια ότι τα dob πια στην Ελλάδα είναι σε πολύ καλές τιμές!

 

Επίσης δες και αυτό το θέμα:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3653

Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πόσο σημαντική είναι η ασφαλισμένη αποστολή είτε το παραγγείλεις από έξω, είτε από εδώ. Υπολόγισε και το κόστος της ασφάλισης στα συνολικά μεταφορικά.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

…για την οποία κανείς δεν σε διαβεβαιώνει ότι θα τα καταφέρεις ως αρχάριος. Δεν συζητώ για τα χρήματα που πρέπει να δαπανήσεις επιπλέον.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης δες και αυτό το θέμα:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3653

Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πόσο σημαντική είναι η ασφαλισμένη αποστολή είτε το παραγγείλεις από έξω, είτε από εδώ. Υπολόγισε και το κόστος της ασφάλισης στα συνολικά μεταφορικά.

 

Γιαυτό κι εγώ όταν κάποτε βρέθηκα στην Θεσσαλονίκη, πήγα επιτόπου στην Ακτίς, στον πάντα εξυπηρετικό κο Ηλιόπουλο, ανοίξαμε το τηλεσκόπιο για έλεγχο και το φορτώσαμε ολόκληρο μαζί με τις κούτες μέσα στο αυτοκίνητο! Έχετε δει ποτέ 10ιντσο με τις κούτες του να ταξιδεύει μέσα σε ΙΧ, το οποίο μάλιστα να μην διαθέτει καν διαιρούμενο πίσω κάθισμα? Δεν θα ξεχάσω ποτέ την όλη εμπειρία. Από τα πιο περίεργα, αλλά και συντροφικά ταξίδια που έχω κάνει! 8)

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ παντως έφερα από Γερμανία το 130EQ2 σε τιμή που στην Ελλάδα παίρνεις μόνο κυάλια! Και μόνο για το νεφέλωμα του Ορίωνα όπως το είδα προχτές άξιζε τα λεφτά του! Τα μεταφορικά ήταν 30 ευρώ τη στιγμή που στην Ελλάδα ήθελαν 15ευρώ για να μου στείλουν ένα barlow!

Και ξαναλέω δεν είναι όλα τοσο απροβλημάτιστα απλώς με 170 ευρώ τελική έχω ένα τηλεσκόπιο που ότι και να λέμε σε σκοτεινό ουρανό έχει να δεις αρκετά πράγματα. Ακόμα και να είχα λίγα λεφτά παραπάνω πάντως για το 8" dobson, ποιος από εσάς θα μου πει με σιγουριά ότι 3 το βράδυ δε θα βαριόμουνα να μεταφέρω 25 κιλά!!!

Σαφώς δεν έχω την εμπειρία να σε βοηθήσω αλλά υπάρχουν μερικά πράγματα που πρέπει να τα σκεφτείς μόνος σου τι σε βολέυει. Για τα τεχνικά υπάρχει και το forum!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ παντως έφερα από Γερμανία το 130EQ2 σε τιμή που στην Ελλάδα παίρνεις μόνο κυάλια! Και μόνο για το νεφέλωμα του Ορίωνα όπως το είδα προχτές άξιζε τα λεφτά του! Τα μεταφορικά ήταν 30 ευρώ τη στιγμή που στην Ελλάδα ήθελαν 15ευρώ για να μου στείλουν ένα barlow!

Και ξαναλέω δεν είναι όλα τοσο απροβλημάτιστα απλώς με 170 ευρώ τελική έχω ένα τηλεσκόπιο που ότι και να λέμε σε σκοτεινό ουρανό έχει να δεις αρκετά πράγματα. Ακόμα και να είχα λίγα λεφτά παραπάνω πάντως για το 8" dobson, ποιος από εσάς θα μου πει με σιγουριά ότι 3 το βράδυ δε θα βαριόμουνα να μεταφέρω 25 κιλά!!!

Σαφώς δεν έχω την εμπειρία να σε βοηθήσω αλλά υπάρχουν μερικά πράγματα που πρέπει να τα σκεφτείς μόνος σου τι σε βολέυει. Για τα τεχνικά υπάρχει και το forum!

 

Πιστεψε με, τα 25 κιλα δεν ειναι δα και τοσο βαρια.Ειδικα αν ανολογιστεις και την διαφορα διαμετρου.Σκεψου μονο τι βαρος θα ειχε ενα 8 ιντσο με ισημερινη στηριξη,βαρη,τριποδο.... ](*,) Αληθεια το 130EQ ποσο βαρος εχει? Δεν ιναι δα και τοσο μεγαλη η διαφορα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διάβασα όλων τις απόψεις και ιδίως του Κέκροπα η οποία πρέπει να παραδεχτείται ότι αν ήσασταν στην θέση μου ,θα σας προβλιμάτιζε. :-k :-k

Για να πω την αλήθεια δεν ξέρω την διαφορά στη θέα ενός σώματος με τα 2 τηλεσκόπια που μου προτείνεται.

Τέλος πάντων την Παρασκευή κανόνισα να επισκεφτώ την Ακτίςσταρ και θα του παραθέσω τις γνωμες σας και σε συζήτηση με τον ίδιο ,πιστευω θα κατασταλλάξω κάπου.

8)

ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΕΠΟΧΗ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Πιστεψε με, τα 25 κιλα δεν ειναι δα και τοσο βαρια.Ειδικα αν ανολογιστεις και την διαφορα διαμετρου.Σκεψου μονο τι βαρος θα ειχε ενα 8 ιντσο με ισημερινη στηριξη,βαρη,τριποδο.... ](*,)

 

25 κιλα για 8ιντζο dob????? Σιγα ρε παιδια! Εδω το ισημερινο μου 8" ζυγιζει 30 κιλα, εκ των οποιων 8 ο σωληνας, μαζι με δυο 5κιλα αντιβαρα, ισημερινη βαση και ατσαλενιο τριποδα!!!

 

Μπας και κατι πηγε λαθος εδω? :wink:

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και βεβαια να πας στην "ακτιδα",να τα δεις απο κοντα (και να τα ακουσεις να σου φωναζουν ολα μαζι ..."παρε εμενα,.....οχι παρε εμενα :D :D :D ).Ειναι η καλυτερη λυση για τις αμφιβολιες σου.Μακαρι να ειχαν ολοι αυτη τη δυνατοτητα.

Καλη επιλογη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι όταν κοίταζα το skywatcher dobson 8" ήταν γύρω στα 26κιλά!!!

Anyway στο φίλο μας το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει και όλοι μας πριν αγοράσουμεακριβό εξοπλισμό είναι να πάμε σε μια βραδιά από αυτες που διοργανώνονται και να δούμε επιδόσεις και μεγέθη κτλ κτλ από αρκετά τηλεσκόπια. Δεν έχω πάει ποτέ αλλά αν κρίνω γενικά από την εντύπωση του forum πιστεύω ότι πολλοί θα έχουν διάθεση και κέφη να βοηθήσουν κάποιο νέο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης