Jump to content

Ποτε ειναι ο επομενος Παρνωνας ΟΕΟ??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα να μαθω για ποτε ειναι κανονισμενη η επωμενη εξωρμηση στον Παρνωνα... :-k :mrgreen:
Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομιζω ειναι τελη Σεπτεμβρη γυρω στις 25. Αλλα ας μας φωτισει καποιος γιατι οπου και να εχω ψαξει δε βρισκω τιποτα.

 

Ρε παιδια πειτε μας τι γινεται???

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα!

Η επόμενη πρέπει να είναι στις 22-23-24 Σεπτεμβρίου μιας και τότε θα έχουμε νέα Σελήνη!

Βέβαια προϋπόθεση είναι να υπάρχει τότε καλός καιρός...

Τέλος να προσθέσω πως για παρατήρηση στον Πάρνωνα δεν ανεβαίνουν ΜΟΝΟ στις ημερομηνίες που κανονίζεται μια συνάντηση αλλά όποτε μπορεί ο καθένας πχ άδεια από δουλειά καθημερινές, αποφυγή κόσμου (δε θέλουν όλοι να ρισκάρουν μια δύσκολη αστροφωτογραφία στον κίνδυνο 1 από τους 30 που είναι στο βουνό να ανοίξει green laser ή τα φώτα του αυτοκινήτου του..... ](*,) ](*,) ).

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aυτο ηταν μπηχτη σε μενα για τα φωτα του σαλονιου του αυτοκινητου που δεν ειχα καλυψει??? :P

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:lol: :lol: :lol:

KOTS, ΑΝ ήμουν ο aristarchus ΣΙΓΟΥΡΑ θα ήταν!!!

(όπως θα ήταν και το μάτι σου μαυρισμένο από το αποχρωματικό που θα σου ερχόταν πετώντας....!!! :mrgreen: :mrgreen: )

Ειλικρινά ένα έχω να σου πω: πρόσεχε από δω και πέρα.... 8-[ 8-[ 8-[ O:) O:) O:) :-# :-# :-# :mrgreen:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας παίδες.

Νομίζω ότι για την παραμονή στο αγαπημένο μας "γήπεδο " του Πάρνωνα χρειάζονται κάποιες διατυπώσεις , όπως συνεννόηση ή άδεια απο Δασική υπηρεσία ή Κοινότητα, πράγματα για τα οποία επιλαμβάνεται συνήθως η ΕΑΕ σαν διοργανώτρια των αστροπαρατηρήσεων. Τα λέω αυτά για να μην απογοητευτούν κάποιοι φίλοι που θα θελήσουν να πάνε εκεί απροειδοποίητα.

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας παίδες.

Νομίζω ότι για την παραμονή στο αγαπημένο μας "γήπεδο " του Πάρνωνα χρειάζονται κάποιες διατυπώσεις , όπως συνεννόηση ή άδεια απο Δασική υπηρεσία ή Κοινότητα, πράγματα για τα οποία επιλαμβάνεται συνήθως η ΕΑΕ σαν διοργανώτρια των αστροπαρατηρήσεων. Τα λέω αυτά για να μην απογοητευτούν κάποιοι φίλοι που θα θελήσουν να πάνε εκεί απροειδοποίητα.

Φιλικά

 

νικό καλά που το είπες!! δε το ήξερα.. σκεφτόμουν να πάω μόνος μου ή με κάποιο φίλο. :oops: :oops:

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

νικό καλά που το είπες!! δε το ήξερα.. σκεφτόμουν να πάω μόνος μου ή με κάποιο φίλο. :oops: :oops:

 

Καλα κοιτα, δεν αλλαζει και τιποτα. Αμα θες πηγαινε απλα θα κοιμηθειτε διπλα διπλα με καμια κουκουβαγια η καμια αλεπου. Εμενα προσωπικα δε θα με χαλαγε καθολου ετσι φυσιολατρης που ειμαι.. :) καταφυγιο μαλλον κλειστο

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, μάλλον η συννενόηση με τη Δασική Υπηρεσία κλπ δεν εχει να κάνει με το καταφύγιο... Απλά φαντάζομαι πως πρέπει να ενημερωθούν για λόγους ασφαλείας κλπ...

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από το 2005, στον μεγάλο χώρο παρατήρησης έγιναν διάφορες επεμβάσεις και κατασκευές, και ο χώρος κλειδώνει με μπάρα που δεν επιτρέπει την είσοδο των αυτοκινήτων.

Η μπάρα ανοίγει τις ημέρες που η Ε.Α.Ε. προγραμματίζει εξορμήσεις, χάρις στην καλή σχέση εμπιστοσύνης που υπάρχει με τον ορειβατικό σύλλογο της Σπάρτης που είναι ο διαχειριστής του καταφυγίου και του χώρου.

Ο χώρος φυσικά είναι ελεύθερος και διαθέσιμος για οποιονδήποτε & οποτεδήποτε, απλά δεν θα μπορεί να βάλει το αυτοκίνητο στον μεγάλο χώρο παρατήρησης εφόσον η μπάρα είναι κλειδωμένη.

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ηθελα να μαθω για ποτε ειναι κανονισμενη η επομενη εξορμηση στον Παρνωνα...

 

Υπομονη εως το καλοκαιρι του 2007 :cheesy:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριτς που θα περιμένουμε ως του χρόνου!

Το ΠΣΚ 22-23-24 Σεπτεμβρίου πάμε καρφωτοί...

Αγγελος

 

Ετσι ετσι!!! :mrgreen:

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγώ δε το έχω σε τίποτα να πάω 22-23-24/9! εκτός αν δε πάει κανείς άλλος,οπότε το να πάω μόνος μου δεν συνιστάται! καλο θα ήταν να υπάρξει πριν μία συνεννόηση...

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε μπορουμε καπου να δηλωσουμε συμμετοχη. Εγω μαλλον θα ερθω με γονεις που γουσταρουν βουνοκατασταση και κουκουβαγια! :P

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω, επισα τον πατερα μου και θα αναιβουμε το σαββατο 23 με τον και τον Παναγιωτη... Θα ειναι η πρωτη μου φορα και ελπιζω να ερθουν πολοι να δω και απο κανα τερας... :P

 

Τα λεμε το σαββατο στον Παρνωνα...

Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, κάνω την αρχή:

90% θα είμαι επάνω την Παρασκευή 22 και θα φύγω Κυριακή πρωί 24 του μήνα. Αφού την εξόρμηση την έχει κανονίσει η ΕΑΕ το καταφύγιο θα είναι ανοιχτό!

Οπότε: hahas και οικογένεια μέσα, KOTS και οικογένεια μέσα, εγώ και η Μαρία μέσα, ο rama (αν δε κάνω πάλι λάθος με το 15ιντσο Obsession) μέσα.... =D> =D>

Κανας άλλος???

Υπόψην, προσέχτε μη γίνει στραβή με τα κρύα, ο Πάρνωνας είχε τέλη Αυγούστου 12-16 βαθμούς το βράδυ, άρα τώρα θα πέσει γύρω στους 8-12..... Κάντε τα κουμάντα σας για χοντρά χειμωνιάτικα ρούχα!! :wink: :wink:

ΥΓ με την προϋπόθεση πάντα να το επιτρέπει ο καιρός και να μη βρέχει...

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η οικογενεια τελικα μαλλον δε θα μπορεσει. Κριμα και θα ειχε πολυ γελιο. Θα βρω ομως πιστευω παρεα :roll:

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το περιμενω απο τις 27/8,οταν εφυγα απο τον Παρνωνα.

Θα μπορουσε καποιος να ετοιμασει μια λιστα με τα highlights των βραδυων παρατηρησης και να μας ενημερωσει στον Παρνωνα? :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοειται φιλε Λεων! Μπορω να το κανω κι εγω. Μια λιστα με τα must see της βραδιας!! :P

 

Ελπιζω μονο να μας κανει καλο καιρο και ολα να πανε καλα και να μαζεψω παρεα γιατι μονος το κοβω λιγο δυσκολο. Εκτος αν δεχτει ο Αργυρης να μου κανει παρεα (γιατι μετα το πρηξιμο και τις διαφωνιες μας πανω στις συζητησεις μαλλον δε θα πολυ θελει...) :wink: :D

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους!

Τρελός είσαι ρε? Γιατί να μη θέλω παρέα?? Εξάλλου η παρέα θα περιλαμβάνει και αρκετούς ακόμα όπως ακούω..... :wink:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα έρθω και εγω, θα καταφέρω να φέρω και το τηλεσκόπιο..

Σε περίπτωση που ο καιρός χαλάσει τί γίνεται? το αναβάλουμε?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως γνωρίζεις η εξόρμηση μάλλον αναβάλεται... :cry: :cry:

Καιρό θα γνωρίζουμε μόνο 2 μέρες πριν οπότε μέχρι τότε... υπομονή!! [-o<

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης