Jump to content

Κοινά Projects


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι δεν έχω μπερδευτεί αλλά όπως πάει θα με μπερδέψεις εσυ...

Λοιπόν ας συμφωνήσουμε σε κάτι.

 

Τα διπλά αστρικά συστήματα χωρίζονται στα παρακάτω:

 

1) Οπτικά

Όταν τα 2 μέλη ενός αστρικού συστήματος μπορούν να αναλυθούν δηλαδή να φαίνονται ως ξεχωριστά αστέρια

 

2) Αστρομετρικά

Όταν η κύρια κίνηση τους στον ουρανό είναι πολύ αργή κ το κέντρο βάρους κινείται στο διάστημα σε μια ευθεία γραμμή ενώ το κάθε μέλος περιφέρεται γύρω απο το σημείο αυτό. κτλ

 

3) Φασματοσκοπικά

Όταν τα 2 μέλη είναι πολύ κοντά να αναλυθούν. Το πώς γίνεται αυτό; (δηλαδή η ανάλυση) γίνεται με βάση των φασματικών γραμμών. Κ εξηγώ.

Το άστρο που φαίνεται αποτελείται απο 2 φασματικές γραμμές και έτσι αποκαλύπτει και την παρουσία του 2ου.

 

4) εκλειπτικά

Αν το επίπεδο της τροχίάς του διπλού συστήματος είναι παράλληλο ή σχεδόν παράλληλο στην ευθεία του οπτικού πεδίου μας. Έτσι το κάθε άστρο θα περνάει εναλλακτικά μπροστά απο το άλλο προκαλώντας εκλείψεις. ΔΗΛΑΔΗ θα φαίνεται σε πολλές περιπτώσεις να μεταβάλλεται η λαμπρότητα του

 

Ελπίζω να συμφωνούμε σε αυτά τουλάχιστον.. :D

 

Κατα τα άλλα μια πρόταση έκανα (αυτό δηλαδή θα μενδιέφερε να κάνω). Απο εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να προτείνει κάτι (η ιδέα με τους αστεροιδείς μου άρεσε και θα ήθελα να συμμετέχω) και όποιος θέλει παίρνει μέρος. Το να διαφωνούμε για τα πάντα και να μιλάμε με όρους όπως τους αποπάνω λές και κάνουμε καλή ώρα παρουσίαση (όπως κάνεις εσύ) δεν το θεωρώ κατάλληλο για ερασιτέχνες αστρονόμους της τάξης των δικών μου τουλάχιστον γνώσεων. Δεν ξέρω μπορεί να ασχολείσαι και επαγγελματικά μαυτόν τον τομέα και γιαυτό να θέλεις την ακρίβεια στο κάθετι που λές. Εγώ πάντως το κάνω απο hobby...

 

Υγ. Αυτό που λές, "Ουτε εχει νοημα να εχεις μαζικοτητα παρατηρησεων ωστε η στατιστικη να κανει τη δουλεια της" δεν το λέω για τον σκοπό που λές αλλά για τον απλούστατο λόγο οτι μπορείς ταυτόχρονα να ελέγχεις πολλές ή διαφορετικές περιοχές του ουρανού. Η στατιστική δεν έχει σχεδόν καθόλου σχέση σαυτό. Και λέω σχεδόν γιατί και πάλι έχει σχέση διότι κρατάς στατιστικά με το χρόνο της ελάχιστης λαμπρότητας των αστέρων. Πράγμα που σε βοηθάει στο να προσδιορίσεις την εσωτερική δομή των αστεριών και άλλα πολλά. Έτσι κάνεις και τις γραφικές παραστάσεις που μου λές για την AΑVSO που προφανώς δεν έχεις καταλάβει σε τι χρησιμεύουν.

 

Υγ1. Προφανώς, δεν με ενδιαφέρει να κάνω ένα manual με όλους τους διπλούς αστέρες που γνωρίζουμε μέχρι σήμερα.

Με ενδιαφέρει να κάνω ένα manual για τους απλούς ερασιτέχνες αστρονόμους με κοινά τηλεσκόπια των 4-8" ωστε να καταλάβουν το αντικείμενο και να έχουν μια ενημέρωση πάνω σαυτό. Αν δεν θές δεν σε πιέζει κανένας αν δεν θέλει και κανένας άλλος δεν θα γίνει κατι τέτοιο...

The sky is too big
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Yanni και καλώς όρισες. Οπως ακριβώς το είπες και εσύ, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα! Κατ' αρχάς δε σε υποχρέωσε κανείς να μπεις στη AAVSO αλλά είναι όντως μια αξιόλογη προσπάθεια και ίσως η σημαντικότερη συνεισφορά στην αστρονομική γνώση από τους ερασιτέχνες σήμερα.

 

Για το project που λες, ακούγεται όμορφο σαν ιδέα, αλλά ο προβληματισμός είναι ότι αυτές οι πληροφορίες (ποιος διπλός είναι ποιος) υπάρχουν ήδη σε καταλόγους και η εργασία θα μπορούσε να γίνει αποκλειστικά βιβλιογραφικά χωρίς να χρειάζεται να γίνουν νέες παρατηρήσεις. Από την άλλη το νόημα της ερασιτεχνικής αστρονομίας (κατά τη γνώμη μου) δεν έγγυται στη παραγωγή νέας γνώσης οπότε ο καθένας κάνει αυτό που τον ξεκουράζει.

 

Φιλικά,

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς σας βρήκα.

Δεν κατακρίνω την AAVSO σε καμία περίπτωση και δεν είμαι μέλος της. Κατα τα άλλα όλα όπως τα λες είναι. :D

Καλά να περνάς στην Αγγλία. Εμένα πάντως μου έχει λείψει πολυ το manchester :roll:

Κώστα, όπως είχα πει και σε προϋγούμενη δημοσίευση σκοπός βασικός δεν είναι να ανακαλύψουμε κάτι καινούργιο, αλλά να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας και το φωτογραφικό μας αλμπουμ. Και σαν επιστήμονας δεν πιστεύω να διαφωνείς οτι ο μόνος τρόπος να το κάνεις αυτό είναι μέσω της έρευνας και της παρατήρησης :D

The sky is too big
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Γιαννη οι μεταβλητοι δι εκλειψεων (το επαναλαμβανω) ειναι και φασματοσκοπικως διπλοι που απλως η γωνια με την οποια τους παρατηρουμε ειναι τετοια που να βλεπουμε εκλειψεις. Οπτικως διπλος που να τυχαινει να προξενει εκλειψη ο ενας στον αλλο δεν εχει ανακαλυφθει κανεις. Αν σ αρεσει να παρατηρησεις με το ματι η να φωτογραφισεις απλως μια εκλειψη του Algol πχ η καποιου αλλου εκλειπτικου μεταβλητου οντως ειναι ωραιο φαινομενο αλλα δεν ειναι καν "project" ουτε προσφερει κατι η μαζικη παρατηρηση του.

Οσο για τα υπολοιπα.. αυτα που ζητας οπως σωστα ειπε ο Κωστας υπαρχουν ηδη σε καταλογους.

Σχετικα με τις παρατηρησεις της AAVSO και τις καμπυλες φωτος των μεταβλητων αστερων προφανως εσυ δεν εχεις καταλαβει σε τι χρησιμευουν. Σου γνωστοποιω λοιπον πως 90% + των παρατηρησεων μακροπεριοδων μεταβλητων καθως και ημιπεριοδικων προερχονται απο παρατηρησεις ερασιτεχνων. Και πως πολλοι επαγγελματιες αστρονομοι απευθυνονται συνεχως στην AAVSO για να ζητησουν παρατηρησιακα δεδομενα. Επισης να μιλας καλυτερα για τους αλλους ειδικα οταν δεν τους ξερεις ουτε ξερεις τι εχουν προσφερει σε ενα χωρο στον οποιο εσυ εισαι χθεσινος.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μάλιστα κύριε, υποκλίνομαι... =D>

Και δεν νομίζω οτι σου μίλησα άσχημα, αν το νομίζεις ζητώ ειλικρινά συγγνώμη. Κατα τα άλλα δεν θα το συνεχίσω άλλο βαρέθηκα...

 

Yg. δεν νομίζω οτι αστέρες που μεταβάλλουν τη λαμπρότητα τους απο π.χ. 10,4 σε 9,1 θέλουν ιδιαίτερα όργανα παρατήρησης...

 

Yg1. Κανείς δεν σου έθιξε την AAVSO ούτε έκρινε κανείς αρνητικά φυσικά το έργο της μιας και είναι παγκοσμίως γνωστό το τι κάνει και γιατί το κάνει.

The sky is too big
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μονο που θα σχολιασω ειναι το:

 

Yg. δεν νομίζω οτι αστέρες που μεταβάλλουν τη λαμπρότητα τους απο π.χ. 10,4 σε 9,1 θέλουν ιδιαίτερα όργανα παρατήρησης...

 

Φυσικα και θελουν! Ειναι πολυ μικρο ευρος και μη εμπειροι παρατηρητες μπορει να μην καταλαβουν καν οτι εχει γινει μεταβολη στην λαμπροτητα τους.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν δεν μιλάμε για νανακαλύψεις ένα αστέρα τέτοιο. Μιλάμε να ξέρεις οτι είναι και να τον παρατηρείς!!!!!!!!

 

anyway, αρκετά "μαλώσαμε" ας ηρεμήσουμε... Ας κουβεντιάσουμε για κάτι άλλο.. Ας πούμε για τον καιρό... :-({|= :D

The sky is too big
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιλάμε να ξέρεις οτι είναι και να τον παρατηρείς!!!!!!!!

Μα γι αυτο ακριβως μιλαω! Η πλειοψηφια πιθανοτατα να μην το αντιληφθει καν! Παρατηρησε μερικους μεταβλητους αστερες πρωτα να εχεις προσωπικη γνωμη...

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, αν εχεις email η msn γράψτο να συζητήσουμε απο εκεί για να μην γεμίζουμε και τη λίστα σε παρακαλώ.
The sky is too big
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό ήταν καλό... την ίδια μέθοδο με τους μεταβλητούς χρησιμοποιείς.. Αν δεν το έχεις πάρει χαμπάρι... Το συγκρίνεις δηλαδή με αστέρες που ξέρεις την λαμπρότητα τους...
The sky is too big
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν το έχεις πάρει χαμπάρι...

 

Εσυ μαλλον δεν εχεις παρει χαμπαρι ουτε εχεις ξεκαθαρισει τι ζητας.. στο ξαναλεω, παρατηρησε μονος σου και απεκτησε σχετικη εμπειρια.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

](*,) Επειδή έχω αρχίσει να βαριέμαι υπερβολικά πολύ, ένα μόνο θα σου πω και δεν ξανα ασχολούμαι με το θέμα.

 

Πάρε το πιο γνωστό παράδειγμα εκλειπτικού διπλού συστήματος, τον β PERSEΙ (λαμπρό άστρο 2ου μεγέθους στον αστερισμό του Περσέα, που μπορείς να διακρίνεις με μεγάλη ακρίβεια τον Οκτώβριο).

 

Στην διάρκεια της κύριας έκλειψης η πτώση της λαμπρότητας είναι περίπου ένα αστρικό μέγεθος και είναι εύκολα ορατή με γυμνό μάτι!! Οι κύριες εκλείψεις επαναλαμβάνονται με περίοδο 2,9 ημερών.

 

ΔΕΣ ΤΟ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ ΟΠΩΣ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ Η ΑΝ ΘΕΣ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΟΡΓΑΝΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΣΟΥ!!!

 

Φυσικα και θελουν! Ειναι πολυ μικρο ευρος και μη εμπειροι παρατηρητες μπορει να μην καταλαβουν καν οτι εχει γινει μεταβολη στην λαμπροτητα τους.

 

 

Και κάτι ακόμα,

 

Αυτά για να κάνεις και τις μετρήσεις σου... (Μιας και είσαι και επιστήμονας άνθρωπος). Στο κάτω κάτω χρησιμοποίησε και κανένα πρόγραμμα αστρονομίας για να πάρεις και κανένα στοιχείο δεν κάνει κακό...

 

* Αpparent magnitude & absolute magnitude related to distance

* Absolute magnitude related to Size & Temperature

* Temperature related to Color

* Temperature & Size related to Luminosity

 

Και μιας που τα λέμε, δεν θυμάμαι να είπα οτι υπάρχουν οπτικοί εκλειπτικοί αστέρες όπως λες σε προϋγούμενη δημοσίευση σου... Αυτό που έλεγα αλλά δεν φαίνεται να κατάλαβες είναι η καταγραφή των όμορφων διπλών αστρικών συστημάτων είτε είναι οπτικοί είτε εκλειπτικοί (όπως ο Algol - β περσέα που είπες κ εσύ) σε ένα εγχειρίδιο για τους ερασιτέχνες αστρονόμους, μαζί με φωτογραφικό υλικό.

Όχι για επιστημονική μελέτη του φαινομένου...

 

ENOUGH IS ENOUGH καλα να περνάς

The sky is too big
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Yannis, vag_stefanou, dracula, nickthe greek, Γαλιλαίε, Στέφανε, Ιανέ και φίλοι Ερασιτέχνες,

 

Η ιδέα κοινών project είναι εξαιρετική. Πάντα την υποστήριζα, και θεωρητικά και έμπρακτα!

βλ: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1619&postdays=0&postorder=asc&start=0 και http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3667&postdays=0&postorder=asc&start=0

Θα ήθελα να προτείνω ένα project - ναι, καλά το καταλάβατε! - για παρατήρηση αποκρύψεων αστέρων από αστεροειδείς.

 

Το θέμα είναι γοητευτικό γιατί είναι κυνήγι έκτακτων αστρονομικών φαινομένων σε πραγματικό χρόνο, με πιθανότητες επιτυχίας και αποτυχίας.

Πέρα από την προσωπική ευχαρίστηση του ερασιτέχνη αστρονόμου, υπάρχει και η συμβολή στη συλλογή άγνωστων μέχρι τώρα στοιχείων για αστεροειδείς και αστέρες (διπλοί αστέρες, αστεροειδείς με συνοδό, σχήμα και μέγεθος αστεροειδούς).

 

Τι χρειάζεται:

---υποχρεωτικά:

-τηλεσκόπιο 6" minimum

-ενημέρωση από συγκεκριμένες ιστοσελίδες (περιγραφή φαινομένου, χάρτες, πεδία, μονοπάτι σκιάς, κλπ)

-πρόγραμμα τύπου Starry Night (για να εντοπίζουμε αστέρες καταλόγου Tycho)

-κέφι, καλή διάθεση

-αετίσιο μάτι κυνηγού

 

---προαιρετικά:

χρονόμετρο, ρολόι με ακριβή χρόνο UT ή ραδιόφωνο λήψης βραχέων ή συσκευή GPS, μαγνητοφωνάκι, CCD ή βιντεοκάμερα, κλπ)

 

Εγώ προτίθεμαι να ενημερώνω μέσω Astrovox ή μέσω EAE, για επικείμενα γεγονότα.

πχ: για Ελάτεια Λοκρίδος και κεντρική Κρήτη, έρχονται τα εξής:

 

Πώς σας φαίνεται;

 

[/u]

 

γεια σου Βαγγέλη!

 

πού βρίσκονται οι προετοιμασίες για την απόκρυψη της 26/10;εύχομαι να μας φέρεις ευχάριστα νέα αν βέβαια η απόκρυψη δεν γίνει από τα σύννεφα!!έχεις βρει "συμμάχους" σε αυτό το δύσκολο εγχείρημα;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Δημήτρη,

 

Δεν έχει κάτι στις 26, έχει όμως 2 την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου.

1) στις 27 Οκτ. 2006 στις 06:48 το πρωί ώρα Ελλάδας, μια απόκρυψη με πολύ εύκολο αστέρι, 6.56 mag, μεταβλητός, διπλός!

Αστέρας HIP 52401 ή 34 Sextantis (κάτω από το Λέοντα)

Αστεροειδής Fahrenheit (25 km διάμετρος). (βλ. χάρτη στην 1η σελίδα του τόπικ)

Μονοπάτι (χονδρικά): Νότια Αιτωλοακαρνανία-Κορινθιακός-Αττική-Ρόδος-Κύπρος.

2) στις 27 Οκτ. 2006 στις 19:27 ώρα Ελλάδας, μια απόκρυψη με δύσκολο αστέρι σε πυκνό πεδίο στη Serpens Cauda (βόρεια του Τοξότη), 11.7 mag.

Αστέρας TYC6264-954-1

Αστεροειδής 339_Dorothea (38 km διάμετρος).

Μονοπάτι (χονδρικά): Κέρκυρα-Ήπειρος-Βόρεια Στερεά Ελλάδα-Θεσσαλία-Νησιά ΒΑ Αιγαίου.

 

Εγώ λέω να επιχειρήσω τουλάχιστον το ένα. Ο καιρός προβλέπεται αίθριος.

 

Πάντως Δημήτρη, δεν το βλέπω καθόλου σα "δύσκολο εγχείρημα". Εδώ είμαστε ερασιτέχνες, όχι επαγγελματίες, ό,τι κάνουμε το κάνουμε για να περάσουμε καλά, και όχι καταναγκαστικά.

Δε θα τρελαθούμε κιόλας αν δεν εξάγουμε επιστημονικά συμπεράσματα!

Anyway, θα χαρώ πραγματικά αν κάποιος φίλος επιχειρήσει να δει κάποια απόκρυψη -έστω και με αρνητικό αποτέλεσμα!- και ανταλλάξουμε εμπειρίες

Βαγγέλης

Oct27-Fahrenheit-Horizon-crop.PNG.800c1c2a6bc3aa7fe4086d03180fbb96.PNG

351424353_HIP52401-34Sextantis.PNG.1f3d9bc15ea9398e7338efd20e77e7a6.PNG

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη, σε κάποιο βιβλίο είδα μια ωραία ιδέα για αποκρύψεις! Τραβάς star trails στην περιοχή που θα γίνει η απόκρυψη και το ένα ίχνος έχει ένα κενό στο σημείο που γίνεται η απόκρυψη! ;) Εγώ επειδή θα είμαι Αθήνα και απ'οτι βλέπω το αστέρι θα είναι αρκετά χαμηλά --> πολλά φώτα μάλλον δε θα μπορέσω να το κάνω (υπάρχει μια μικρή περίπτωση να είμαι επαρχία, τότε ίσως γίνει). Ας το δοκιμάσει κάποιος!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, Βαγγέλη, με φιλμ για σχετικά λαμπρά αστέρια και σε ζόρικη παραλλαγή με CCD για αμυδρά: μέθοδος "drift scan timming".

Σβήνεις το μοτέρ και τα αστέρια γράφουν trails στο CCD, που είναι πιο ευαίσθητο για αποκρύψεις αμυδρών αστέρων. Μετά μπορείς να κάνεις και ακριβή χρονομέτρηση.

 

πχ http://www.users.bigpond.com/reedycrk/driftscantiming.htm

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Clear Skies!

&

Good Hunting!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης