Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια στο forum!

Οι ερευνητες 1x (και οχι zero power οπως λεγονται λανθασμενα) ειναι απαραιτητοι κατα γενικη ομολογια ειτε μονοι τους ειτε ακομα καλυτερα σε συνδυασμο με κλασσικο τηλεσκοπικο ερευνητη.

Οι πιο δημοφιλεις ειναι οι telrad και Rigel quikfinder και οι διαφοροι φωτεινης κοκκινης κουκιδας. Προσωπικα προτιμω τον quikfinder λογω μικροτερου βαρους και ογκου απο τον telrad, καθως επισης και λογω ενσωματωμενης της δυνατοτητας αναβοσβησιματος. Απ την αλλη ο telrad ειναι στιβαροτερη κατσκευη παιρνει απλες μπαταριες που μπορουμε σε ωρα αναγκης να βρουμε και στο περιπτερο και επισης εχει μεγαλυτερη γκαμα αξεσουαρ απο τριτους κατασκευαστες (καλυματα δροσου, καθρεφτες για στοχευση υπο γωνια 90 μοιρων κλπ). Πολλοι μπορει να βρουν χρησιμο και τον τριτο κυκλο διαμετρου 4 μοιρων του telrad.

Οι απλοι κοκκινης κουκιδας ειναι και αυτοι μια καλη επιλογη αν εχουμε τηλεσκοπια μικρου μεγεθους η οικονομικη στενοτητα η εαν απλως δεν μας αρεσει η αισθητικη των quikfinder και telrad... :mrgreen:

Λοιπον ποιον προτιματε;

Περιμενω να ακουσω γνωμες και εμπειριες απο φιλους που χρησιμοποιουν καποιον ερευνητη 1x

Ανδρεα.. μηπως θα ηταν και καλο ερωτημα για δημοψηφισμα το ερωτημα ποιον ερευνητη 1x προτιματε; :cheesy:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προτιμω αυτους με κοκκινη κουκιδα .Οσο πιο μικρη η κουκιδα τοσο πιο ακριβεια στον εντοπισμο και πιστευω βολευει πιο πολυ για καταδιοπτρικα ή διοπτρικα .
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

όσα αντικειμένα έχω εντοπίσει χειροκίνητα μέχρι τώρα, τα έχω εντοπίσει βλέποντας στον χάρτη την σχετική θέση που έχουν με άστρα ορατά δια γυμνού οφθαλμού (με νοητό σχηματισμό τριγώνων, ρόμβων , ίσων αποστάσεων κλπ).

για μένα υπάρχουν 2 περιπτώσεις:

 

1) όταν το αντικέιμενο είναι πολύ αμυδρό, εμένα προσωπικά το finder 9x50 που έχω , μου είναι άχρηστο. στη περίπτωση αυτή το dot finder είναι απαραίτητο σε συνδυασμό με την παραπάνω μέθοδο.

 

2) όταν το αντικείμενο δεν είναι πολύ αμυδρό ώστε να φαίνεται με το finder 9χ50, τότε το finder αυτό βολεύει περισσότερο.

 

το σίγουρο είναι ότι το dot finder σε καμμία από τις παραπάνω περιπτώσεις δεν είναι άχρηστο.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το telrad μου δεν το αλλάζω με τίποτα! Μονάχα κάποτε πρέπει να του βάλω μια αντιστασούλα γιατί και η ελάχιστη φωτεινότητά του είναι υψηλή στα πολύ σκοτεινά μέρη!

 

Και για όσους το βρίσκουν λίγο... τέρας θυμίζω την κατασκευή του Papgeo.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3306

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aurio bradi kairoy thelontos dokimazo ton Rigel.

Mexri tora doylevo red-dot kai 6X30. Se kalo oyrano to dot den pezete

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι θα λεγατε να βαλουμε στη συζητηση και τα Green laser pointers.Θεωρητικα μου φαινεται σαν το ιδανικο εργαλειο για star hopping,αν παραλληλιστει σωστα με τον σωληνα.Δεν το εχω δουλεψει ποτε,δεν ξερω αν πρεπει να αγορασω ενα,δεν ξερω με τι κριτηρια να το επιλεξω.Το εχει κανεις?Κανει δουλεια?Εκτος της επικινδυνοτητας,και του ιδιαιτερου χειρισμου,τι αλλο πρεπει να ξερουμε γι'αυτα τα ποιντερς?

Μεχρι στιγμης με καλυπτει 100% ενας 9χ50 RA finder ANTARES που εχει αντικαταστησει το σκουπιδι-ερευνητη της Meade.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΧΙ! Περα απο επικινδυνα ειναι καταστροφικα για την νυχτερινη οραση και τις αστροφωτογραφιες.. σε star party στις ΗΠΑ απαγορευονται. Μονη χρησιμοτητα τους ειναι τα μαθηματα ουρανογραφιας. Ας μην περεκλινουμε την συζητηση στα green lasers που απλως μεταφερουν την φωτορυπανση και στο βουνο.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Green laser? πολυ ωραιο φαινεται εικονικα αλλα οσο να ναι ειναι επικινδυνο οχι μονο για τα αεροπλανα αλλα και για μας.

 

Για σκεψου να εχεις στοχευσει χαμηλα στον οριζοντα και να εχεις διαφορους φιλους η επισκεπτες να περιμενουν να δουν απο τον προσοφθαλμιο και απο απροσεξια καποιος να μπει μεσα στο πεδιο του τηλεσκοπιου και να τον χτυπησει κοντα στο ματι το laser. Ο ανθρωπος ΤΥΦΛΩΘΗΚΕ στο δευτερολεπτο.

 

Φωτορυπανση δε θα συμφωνησω τοσο Γιωργο αφου και πρακτικα που το ειδα ειναι πολυ λιγο το φως που εκπεμπει. Σαν εικονα ομως ειναι πραγματικα ωραιο KOSTAKIS. Το εχω δει σε starparty παλιοτερα

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ασχετα αν ειναι καλα ή σατανικα,υφιστανται σαν εξοπλισμος,και αν εχει κανενας τετοιο pointer-finder,θα με ενδιεφερε η γνωμη του.Oσο για το επικινδυνο,εννοειται πως το χρησιμοποιουμε πολυ προσεκτικα και οχι εν δημω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχουν παρα πολλοι αλλα δε νομιζω να το χρησιμοποιουν για τετοιο σκοπο εκτος απο ελαχιστες φορες.

 

Πληροφοριακα στο Νομικο το εχω βρει 160 ευρω αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρχει και αλλου φθηνοτερα

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το telrad μου δεν το αλλάζω με τίποτα!

Και εγω το ιδιο ... μαλιστα το telrad εξουδετερωνει τον ερευνητη αμεσως!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάλι έχω μείνει με τον 6X30! :mrgreen:

Νικο,

 

Ενας σημαντικος παραγωντας ειναι η εστιακη αποσταση του τηλεσκοπιου. Εγω με το C14 και τα 3910μμ εστιακη αποσταση ειμαι χαμενος με τον ερευνητη (7x50) αλλα τα πραγματα αλλαζουν ραγδαια με το telrad!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ψηφιζω Rigel.

Aν κ τωρα που εμαθα πως να χειριζομαι τον finter 8x50 θεωρω πως ολλα αυτα ειναι ψιλο αχρηστα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα, αν μάθεις να κοιτάς με το ένα μάτι μέσα στο finder (όχι μοναδιαίας μεγέθυνσης, κανονικό) και με το αλλο τον ουρανό και να πέφτει αυτό πυ βλέπεις με το μάτι πάνω σ'αυτο που βλέπεις με το finder (δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα.... :roll: ) τότε δεν έχεις πρόβλημα!

 

Άλλα όσο να'ναι αυτά τα βοηθήματα σε κάνουν να στοχεύεις πιο εύκολα, ιδίως σε κάποιο λαμπερό αστέρι της περιοχής...

 

Κάποιος άλλος θα μπορούσε να βάλει ένα crosshair στη "μύτη" του τηλεσκοπίου, όπως είχαν κάτι παλιά πολυβόλα, με ένα απειροελάχιστο ledάκι στο κέντρο και να την δει "πολυβολιστής"!! :mrgreen:

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο που λεει ειναι αυτο που ειχα πει εγω σε ενα θεμα πιο παλιο οσον αφορα τη στοχευση αντικειμενων μεσα απο finder μεγαλων σχετικα μεγεθυνσεων.

 

Ενας finder μικρος οπως αυτοι της ταξης των 4x... ή 6x... ειναι παρα πολυ καλοι απο την αποψη οτι με τοσο μικρη μεγεθυνση, το οπτικο πεδιο που προσφερεται ειναι μεγαλο και αυτο ειναι καλο διοτι αυτο που βλεπεις με γυμνο ματι, ισα ισα το βλεπεις ελαχιστα πιο μεγενθυμενο μεσα στο πεδιο σου. Κοινως μπορεις να αναγνωρισεις πιο ευκολα σε ποιο σημειο του ουρανου κεντραρεις.

 

Οσο ανεβαινεις μεγεθυνση και καταληγεις στα μεγαλα διοπτρικα finders το πεδιο σου μικραινει. Εκει λοιπον λαμβανει χωρα η εμπειρια. Γι αυτο για αρχαριους και νεους στο χωρο αυτο ειναι καλυτερος ενας μικρος finder ο οποιος δινει μεγαλα πεδια και με αυτο το avantage βλεπουμε μεγαλυτερο πεδιο, δηλαδη αναγνωριζουμε το σημειο που κεντραραμε με τα ματια μας πριν τα ακουμπησουμε στο τηλεσκοπιο.

 

Σαν παλιος ερασιτεχνης και λατρης της παρατηρησιακης αστρονομιας, επειδη εχω περασει απο ολα τα σταδια αυτα και αναγνωριζω τις δυσκολιες και τα πρωτα εμποδια, δε θα προτεινα ενα απο αυτα τα red dot systems διοτι απαιτειται αυτο που ειχα πει και σε ενα αλλο θεμα, ο ελιγμος του ερασιτεχνη πανω στο τηλεσκοπιο. Πρεπει να αποκτησεις μια καποια εμπειρια και να αρχισεις να παιζεις με τον ουρανο ετσι ωστε ενα τετοιο συστημα να σε βοηθησει.

 

Να θυμαστε οτι με ενα finder κλασικο ενας αρχαριος στα πρωτα σταδια της εξερευνησης του ουρανου μπορει να διακρινει σε ενα σκοτεινο ουρανο αρκετα Μessier objects και ετσι να κανει τη παρατηρηση του πιο ευκολη, αρα οχι κουραστικη. Ας παρουμε παραδειγμα το Μ13, Μ31, Μ27 που ευκολα φαινονται μεσα απο ενα απλο καλο finder.

 

Ean χρησιμοποιησετε τον κλασικο λοιπον τροπο εντοπισμου (το finder δηλαδη) θυμηθειτε να κρατησετε και τα 2 ματια σας ανοιχτα. Εκπαιδευτειτε πρωτα σε ενα λαμπρο αντικειμενο. Ενα αστρο για παραδειγμα η ακομα και τη Σεληνη. Οταν οι 2 εικονες (γιατι 2 ματια εχουμε) ΣΥΜΠΕΣΟΥΝ στο κεντρο του οπτικου σας πεδιου (θα καταλαβετε απολυτα τι εννοω αν το κανετε στη πραξη) τοτε εχετε πετυχει το στοχο σας μεσα στο κεντρο του οπτικου σας πεδιου στο τηλεσκοπιο. Σημειωστε οτι ειναι παρα πολυ σημαντικη η εξαιρετικα λεπτομερης ευθυγραμμιση του finder-τηλεσκοπιου πριν ξεκινησετε τη βραδια σας. Οδηγιες για την ευθυγραμμιση αυτη θα βρειτε σε ολα τα εγχειριδια.

 

Περα απο αυτα τα red dot systems ειναι εξαιρετικα για τη συνεχεια. Ελισεσαι ακομη περισσοτερο και μαθαινεις ακομα καλυτερα το τηλεσκοπιο σου.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφέρουσα προσέγγιση KOTS... Είναι της λογικής "πρώτα να μάθεις να κάνεις πράξεις με το χέρι και μετά με το κομπιουτεράκι" κάπως, που είναι αρκετά σωστό... Μπορεί με το red dot ή παρόμοιο να βρεις πιο εύκολα το στόχο, αλλά αν βρεθείς κάπου με κάποιου άλλου τηλεσκόπιο χωρίς το βοήθημα θα νιώθεις σαν το ψάρι έξω από το νερό, ενώ finder έχουν όλα τα τηλεσκόπια... :-k

 

Κι αυτά τα finder όμως είναι μπέρδεμα για τον αρχάριο, ειδικά αν έχει αρχίσει με κιάλια, όπως εγώ... Εκεί που αρχίζεις και έχεις μάθει κάποια "μονοπατια" στον ουρανό με τα κιάλια, και έχεις κάποιες εικόνες μες στο μυαλό σου για το που βρίσκονται κάποια αντικείμενα, κοιτάς μέσα από το finder και είναι όλα ανάποδα!! Θα έπρεπε τα finder να έχουν ορθά είδωλα!! :P

 

ΥΓ Όποιος έχει κανένα παλιό finder για πέταμα μπορεί να μου το δώσει να κάνω εξάσκηση!! \:D/

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα έπρεπε τα finder να έχουν ορθά είδωλα!!

 

Συμφωνώ απόλυτα! Έτσι θα ήταν πολύ πιο εύχρηστα.Απο την δική μου μεριά πάντως, πιστεύω οτι το finder μου ταιριάζει καλύτερα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχεις απολυτο δικιο. Υπαρχει κολπο ομως και σ αυτο το σημειο. Απλα πιανουμε σχηματα. Και οταν λεω σχηματα δεν εννοω τριγωνα τετραγωνα που ειναι πολυπλοκα. Ευθειες γραμμες. Και οταν κουναμε το τηλεσκοπιο παντα εχουμε στο μυαλο μας οχι την εικονα που φαινεται μεσα απο το finder αλλα την εικονα του πραγματικου ουρανου.

 

Θελει πρακτικη εξασκηση. Να σαι σιγουρος οτι απο ενα σημειο και περα ειναι παιγνιδι.

 

Σαν το ψαρι εξω απο το νερο νιωθουμε παντα οταν παμε να πιασουμε τηλεσκοπιου αλλου. Ειναι κατι ξενο σε μας.

 

Οσον αφορα τα finders με αντεστραμενα ειδωλα αυτα υπαρχουν. Η μονη τους διαφορα απο τις απλες διοπτρες ειναι οτι αυτα εχουν ενα πρισμα στο τελος.

 

t_5C64B2A00C6748B29B7460575D973E73.jpg

 

FinderScope.jpg

 

FinderScopeII.jpg

 

 

Kαι μια που το βρηκα μπροστα μου παρε να δεις και αυτο το θηριο

40inchgm.jpg

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα έπρεπε τα finder να έχουν ορθά είδωλα!!

 

Σωστός. Εγώ ξεκίνησα με το 6x30 που ερχότανε με το dobs. Εμαθα να το χειρίζομαι αλλά αντιμετώπισα δύο προβλήματα: πρώτα ότι λόγο ύψους της βάσης με πέθανε η μέση μου, ιδίως όταν στόχευα στο ζενίθ, και δεύτερο ότι στην Αθήνα το finder δεν με βοηθούσε και πολύ. Εβαλα λοιπόν ένα 8x50 με πρίσμα 90° (και ανόρθωση) και βρήκα την υγεία μου. Και φοβερός finder, και ανορθωμένα είδωλα, και σε βολική θέση για την μέση.

 

Αυτά μέχρι που πήγα σε μαύρο ουρανό : τότε με το finder ΧΑΘΗΚΑ !! Χαμός από άστρα, και με μικρή εμπειρία άντε να βγάλεις άκρη. Μιά τα κιάλια, μιά το finder, μιά το προσοφθάλμιο, μα που στο καλό στοχεύω ; άντε πάλι από την αρχή. Τότε βοήθησε φοβερά ο Telrad (αν και μάλλον θα του βάλω και αυτού 90° καθρέπτη, στο ζενίθ με πεθαίνει πάλι στην μέση).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι καθαρα θεμα εμπειριας πανω στη παρατηρηση. Εγω προσωπικα δεν εχω προβλημα με τα αντεστραμενα ειδωλα. Θελει εμπειρια. Σε λιγο καιρο θα δεις οτι αυτο το θεμα θα ειναι το τελευταιο πραγμα που θα σκεφτεσαι στις δυσκολιες μιας παρατηρησης. Ουτε καν θα το σκεφτεσαι.

 

Απλα αν εισαι λιγο δεξιοτερα, ας πουμε, απο το στοχο σου, σπρωχνεις το τηλεσκοπιο αριστερα και απλα βλεπεις την εικονα μεσα στο finder να πηγαινει δεξια λες και το στριβεις αντιθετα. Thats all

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο τύπος έχει βάλει ένα 8ιντζο για ερευνητη! :P

 

 

Λάθος του!!! έπρεπε να είχε βάλει διοπτρικό όπως μας λέει ο giorgosgr στην υπογραφή του \:D/

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτος απο 1x ερευνητη, ο οποιος κατα την γνωμη μου ειναι απαραιτητος, χρησιμος ειναι και ενας ορθης γωνιας ο οποιος πρεπει να δειχνει τα ειδωλα σωστα και ΟΧΙ ανεστραμενα δεξια αριστερα. Μονο με ερευνητη ορθης γωνιας δεν γινεται δουλεια διοτι δεν μπορεις να κοιτας απευθειας και με τα δυο ματια ανοιχτα τον ουρανο. Προτιμοτερο για δυσκολα και μικρα αντικειμενα πρωτα να πηγαινει κανεις στην γενικη περιοχη με τον 1x και εν συνεχεια με τον τηλεσκοπικο και την βοηθεια λεπτομερους χαρτη να βρισκει ακριβως την θεση του αντικειμενου.

 

Σαν το ψαρι εξω απο το νερο νιωθουμε παντα οταν παμε να πιασουμε τηλεσκοπιου αλλου. Ειναι κατι ξενο σε μας.

 

Διαφωνω, αν ειδικα ειναι dob αμεσως το χειριζεσαι μια χαρα. Εδω σε ξαδερφο μου που δεν ειχε ξανακοιταξει απο αστρονομικο τηλεσκοπιο του εδειξα δυο λεπτα τις κινησεις και του εξηγησα πως σκοπευεις με τον quikfinder και καταφερε να βρει το M57 με την μια.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης