Jump to content

ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΤΕ;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σε όλους

 

μετά από αρκετό προβληματισμό αποφάσισα να κοινοποιήσω ένα θέμα που με απασχολεί.και αυτό διότι μένω αθήνα και έχω μεταφέρει το τηλεσκόπιο στο εξοχικό,διότι προτιμώ να πηγαίνω εκεί όποτε το επιτρέπουν οι συνθήκες και ο χρόνος μου,παρά να το ανεβάζω στη ταράτσα συχνότερα για να προσπαθώ να δω μέσα από τον κατάφωτο αθηναικό ουρανό.

 

Το ερώτημα λοιπόν είναι

 

Η πρόσβαση στον εξοπλισμό σας είναι άμεση;Είναι δηλαδή αποθηκευμένος στον τόπο μόνιμης κατοικίας σας και παρατηρείτε ανά πάσα στιγμή από εκεί, ή προτιμάτε να τον φορτώνετε στο αυτοκίνητο και να απομακρύνεστε σε καλύτερα και σκοτεινότερα μέρη;

 

ευχαριστώ

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το έχω στο σπίτι στο χωριό της μητέρας μου, Κάτω Απόστολοι, Κιλκίς. 45 λεπτά από Θεσσαλονίκη όπου σπουδάζω. Μία φορά το είχα μεταφέρει στο χωριό του πατέρα μου κάπου έξω από τον Μελιγαλά στην Καλαμάτα και το κουβαλούσα με τα χέρια πανω στο βούνο μέχρι να βγω σε ένα ξέφωτο στην κορυφή. Βέβαια ο ουρανός εκεί δεν συγκρίνεται ούτε στο παραμικρό με εδώ. Αν εδώ βλέπω ένα αστέρι σε ένα σημείο εκεί βλέπω 1000.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω προσωπικα καθ ολη τη διαρκεια του χειμωνα το εχω στο δωματιο μου μπροστα απο το κρεβατι μου να στολιζει ωραια το δωματιο μου. Εν τω μεταξυ ετσι θηριο που ειναι οταν μπαινουν μεσα οι "καινουριοι" μενουν ετσι :shock: και ολο ρωτανε "τι ειναι αυτο??", "κανεις μπανιστηρι??". Οταν βεβαια μαθαινουν το λογο υπαρξης του, απογοητευονται γιατι δε θα δουν τη κοπελα απεναντι γυμνη μετα το μπανιο της :lol:

 

Οταν ομως αρχιζει να ζεσταινει ο καιρος το τηλεσκοπιο κατεβαινει κατω και μενει στο χωριο μου εκει οπου υπαρχει χωρος αποθηκευσης πιο ανετος και ειναι ενα κεντρικο σημειο πολυ κοντα σε περιοχες παρατηρησης που εχω καθιερωσει με φιλους απο το ΑΣΤΡΟΒΟΞ. Ειμαι πολυ κοντα στην Ακροκορινθο, στο αστεροσκοπειο του Κρυονεριου και 2 ωρες απο Παρνωνα.

 

Απο το σπιτι του εξοχικου μου εχω σταματησει εδω και 3 χρονια να κανω σοβαρη παρατηρηση γιατι η αναπτυξη της περιοχης ειναι δραματικα και τετραγωνικα αυξανομενη. Κανενα Μ33 το πολυ δηλαδη..

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά εμένα η πρόσβαση στον εξοπλισμό είναι άμεση.Όπως είπες είναι μέσα στον τόπο κατοικίας και βγαίνει επιτόπου έξω στην αυλή για παρατήρηση.Θα ήθελα πολύ να το εχω αποθηκευμένο κάπου κάτω απο σκοτεινό ουρανό αλλά... :|
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω το εχω μόνιμα στο σπίτι στο χωριό, όπου παω σχεδόν κάθε σαβ/κο.

τώρα, αν προκύψει τίποτα έκτακτο (έκλειψη, κομήτης, κτλ..) είμαι εκεί σε 40 λεπτά απο Καλαμάτα..

ανυσηχώ όμως γιατί τα τελευταία χρόνια, η Μάνη άρχισε να γεμίζει φώτα, όχι τόσο σε ποσότητα, οσο σε ένταση.. :(

η μετακίνησή του είναι σχεδόν αδύνατη, λόγω μεταφορικού μέσου..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνήθως τα έχω όλα πακεταρισμένα και έτοιμα για έξοδο. Το φόρτωμα - ξεφόρτωμα, στήσιμο, μάζεμα, φόρτωμα, ξεφόρτωμα είναι μια τραγικά χρονοβόρα διαδικασία στην οποία δεν έβαλα και το "ευθυγράμμιση" γιατί έχω κιάλια :-)

 

Τα μέρη που παρατηρούμε είναι στα λινκς από κάτω, ανοίγουν με google earth

chania-astro getim metoxi vryses.rar

Αγωγής.rar

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο το μπαλκονι μου (το διαμερισμα ειναι ρετιρε) και για πιο καλα οταν υπαρχει χρονος και διαθεση απο τον Ακοβο Αρκαδιας περιπου 30km απο την Καλαματα.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μέχρι στιγμής δεν έχει απαντήσει κάποιος φίλος από Αθήνα,αν και θα το ήθελα.

 

είστε τυχεροί.παρατηρώ ότι η μόνιμη κατοικία σας είναι μακριά από την αθήνα και σε κάθε περίπτωση η πρόσβαση στον εξοπλισμό και σε σκοτεινά μέρη , είναι αρκετά εύκολη.

 

προσωπικά προτιμώ,όπως προείπα,όποτε παρατηρώ,να παρατηρώ καλά!!και επειδή εδώ στην Αθήνα που μένω (Ταύρο) δε φαίνεται καλά καλά ούτε η μεγάλη Αρκτος,όποια απόπειρα παρατήρησης,θα απέβαινε άκαρπη.

 

Σκοπεύω λοιπόν να κάνω Αθήνα-Αλεποχώρι , σαν Αθήνα-Πειραιάς διότι ήδη έχω να παρατηρήσω πολύ καιρό και αρχίζω να ..... :evil: Άλλωστε,όπως σωστά επισήμανε ο Δημήτρης Τσακαλής όταν φεύγαμε από Αλεποχώρι,όλες οι διαδικασίες ξεφορτώματος,ξεπακεταρίσματος,στησίματος, ξεστησίματος,πακεταρίσματος και ξαναφορτώματος,ενός ισημερινού 8-ιντσου αποτελούν μία τελετουργία που απλά δεν την βαριέσαι :cheesy: :cheesy:

 

αρκεί να μη περιφράξουν το οικόπεδο-παρατηρητήριο... :-$

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εξω στην αυλη και σε δεκα λεπτα ειναι ετοιμο

Σ.Ε.Α.Α (συλλογος ερασιτεχνικης αστρονομιας αργολιδας)

 

http://astropanorama-panorama.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ αγαπητοί μου φίλοι όλο τον χειμώνα το έχω στολισμένο στο σπίτι μου για να ψαρώνω τους επισκέπτες, αλλά το καλοκαίρι όταν φεύγω για διακοπές το παίρνω μαζί μου και όποτε βολεύει κάνω τις παρατηρήσεις μου κάτω από τον έναστρο ουρανό της Κρήτης!!!!

 

Φέτος που παντρεύτηκα και η γυναίκα μου κατάγεται από την Ευρυτανία...δεν βρίσκω την ώρα να έρθουν διακοπές να το πάω εκεί να το στήσω και να μην το κουνάω ρούπι από δίπλα του. Ξέρετε...στην Ευρυτανία ακόμα και αν κάπου είναι φωτισμένα, στην διπλανή πλαγιά δεν σε ενοχλεί καθόλου!!!!!

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μέχρι στιγμής δεν έχει απαντήσει κάποιος φίλος από Αθήνα,αν και θα το ήθελα.

 

Εγω σου απαντησα

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μέχρι στιγμής δεν έχει απαντήσει κάποιος φίλος από Αθήνα,αν και θα το ήθελα.

 

Εγω σου απαντησα

 

Φίλε KOTS συγνώμη! Διάβασα την απάντησή σου.εννοούσα κάποιον από Αθήνα που τον χειμώνα παρατηρεί τακτικά!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω κόψει την κεραμοσκεπή του σπιτιού μου, στο Ναύπλιο (αφήστε τη τράβηξα από την γυναίκα) για 15m2 και έχω φτιάξει ένα υποτυπώδες παρατηρητήριο, που κλείνει γύρω γύρω με κουρτίνες.

Στήσιμο εξοπλισμού 2min :cheesy:

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παρατηρω μονο απο την βεραντα μου οταν το επιτρεπουν οι συνθηκες, καιρικες και αλλες. Το τηλε απο τοτε που το αγορασα ειναι στημενο ετοιμο προς αμεση χρηση. Μονο μια φορα το ξεστησα για να το παω στον Παρνωνα. Διστυχως ο ουρανος στον Πειραια ειναι χαλια, μονο προς το Νοτο ειναι λιγο καλα λογω θαλασσας. Παντως ενα τσεκαρισμα με τα κυαλια καθε 1-2 μερες το κανω.

Παρακαλαμε να μην βρεξει για να μην πνιγουμε...

παρακαλαμε να βρεξει να εχουμε νερο να πιουμε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω κόψει την κεραμοσκεπή του σπιτιού μου, στο Ναύπλιο (αφήστε τη τράβηξα από την γυναίκα) για 15m2 και έχω φτιάξει ένα υποτυπώδες παρατηρητήριο, που κλείνει γύρω γύρω με κουρτίνες.

Στήσιμο εξοπλισμού 2min :cheesy:

 

=D> =D> =D> =D> =D> =D> :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μονο προς το Νοτο ειναι λιγο καλα λογω θαλασσας

 

Νίκο το μόνο καλό σε αυτό που λες είναι η απουσία φωτισμού προς εκείνη την κατεύθυνση... Γιατί γενικά πάνω από θάλασσα η ατμόσφαιρα είναι πολύ "ταραγμένη" συνήθως!

 

Για να συμπληρώσω κι εγώ στο "ατυπο γκάλοπ", συνήθως παρατηρώ από το μπαλκόνι με κιάλια στην Αθήνα! (σαν ανέκδοτο είναι αυτό...! :mrgreen: ) Το καλό είναι ότι όπου πάω, πάνε μαζί τα κιάλια και το τρίποδο...!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποδαρατο μεχρι το νεκριταφειο μετα το περναμε κατα μηκος του μπαινουμε σε χωματοδρομο και μετα σε κανα 10 ειμαστε στο σημειο παρατηρησης .
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποδαρατο μεχρι το νεκριταφειο μετα το περναμε κατα μηκος του μπαινουμε σε χωματοδρομο και μετα σε κανα 10 ειμαστε στο σημειο παρατηρησης .

 

 

Ανατριχιαστικό....αλλά αν δουλεύει γιατί όχι;;;; 8)

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
geia xara se olous.egw bgainw sthn taratsa tou spitiou mou(xalandi)kai etuxws exw ena arketa ikanopoihtiko pedio parathrhshs exw milhsei kai me tous geitones kai kamia fora mou kanoun th xarh kai kleinoun kanena fws =D> .pantws den einai oti kalutero mporeis na exeis alla gia thn athina einai kapws kala.pantws pentelh kai parnitha boleuoun.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
egw bgainw sthn taratsa tou spitiou mou(xalandi)kai etuxws exw ena arketa ikanopoihtiko pedio parathrhshs exw milhsei kai me tous geitones kai kamia fora mou kanoun th xarh kai kleinoun kanena fws =D>

 

Γεια χαρά φίλε Θανάση και εγώ Χαλάνδρι μένω, δυστυχώς όμως μιας και δεν έχω εξοχικό αναγκάζομαι να κάνω παρατηρήσεις από την ταράτσα :cheesy: Δε μπορώ να πω ότι είναι και το καλύτερο αλλα... -το μη χείρον βελτιστόν... :!:

 

Πλάκα πλάκα πιάνει αυτό με τους γείτονες;και φτιάχνει καθόλου την κατάσταση;;;

 

Θα το δοκιμάσω...

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας παιδιά, νομίζω ότι έχει ξαναγίνει κάποια παρόμοια συζήτηση αλλά δεν πειράζει. Νόμιζα ότι εγώ δεν είχα καλό ουρανό αλλά από ότι διάβασα παραπάνω κατάλαβα ότι είμαι από τους τυχερούς. Μένω Κέρκυρα και έχω εξοχικό σε μια συνοικία 20χιλ βόρια πόλης, με λίγα σπιτάκια, και το στήνω έξω από το σπίτι όταν βαριέμαι. Αλλά όταν έχω όρεξη πάω στην κορυφή του απέναντι λόφου περίπου 3 λεπτά με το αυτοκίνητο, οπού δεν υπάρχουν φωτά (μονό τα φωτά της πόλης). Βεβαία το καλοκαίρι υπάρχουν αρκετά φωτά λόγω τουρισμού. Άρα απολαμβάνω τον ουρανό το χειμώνα όταν το επιτρέπει ο βροχερός καιρός της Κερκυρας.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης