Jump to content

Προσαρμογή προσοφθαλμίων 1,25" σε Μικροσκόπιο Bresser B


PapGeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου,

 

Μπήκα κι εγώ στον χώρο του μικρόκοσμου για τα καλά , μετά την αγορά του παραπάνω μικροσκοπίου από τα Lidl την προηγούμενη εβδομάδα. Το Biolux έρχεται με δύο προσοφθάλμια 5x και 16x, μικρότερων διαστάσεων από τα συνηθισμένα μας αστρονομικά των 1,25”. Τα προσοφθάλμια του Biolux βοηθούν σχετικά στην παρατήρηση, ιδίως αυτό των 5x. Όταν όμως είσαι συνηθισμένος να παρατηρείς με προσοφθάλμια των 1,25”, η πρώτη σκέψη που σου περνά από το μυαλό είναι πώς θα ωφεληθείς από την γκάμα που διαθέτεις για να δεις καλύτερα και χορταστικότερα! Το μόνο που απαιτείται είναι η κατασκευή ενός αντάπτορα.

 

Και πράγματι, η χρήση τους πάνω στο Biolux, αναβαθμίζει τις δυνατότητές του σε μεγάλο βαθμό. Η παρατήρηση γίνεται πιο ξεκούραστη και τα θέματα εμφανίζονται πιο καθαρά. Αν μάλιστα διαθέτει κανείς κάποιο binoviewer (διοφθάλμιο), όπως ο γράφων, τότε οι δυνατότητες του Biolux κυριολεκτικά απογειώνονται! Το μικροσκόπιο μετατρέπεται σε στερεοσκοπικό και τα θέματά του παρουσιάζονται τρισδιάστατα!

 

Δεν έκανα τίποτα σπουδαίο, απλά χρησιμοποίησα έναν ξεχασμένο barlow της Meade που είχα, χωρίς το κατώτερο τμήμα του που φέρει τον φακό του, και τον συνέδεσα με ένα κουτάκι φιλμ της FUJI (μαζί με το καπάκι του), που έτυχε να έχω, αφού το τρύπησα κι από τις δυο πλευρές του στην διάσταση του στηρίγματος προσοφθαλμίου του μικροσκοπίου (Νο 5 στο εγχειρίδιο οδηγιών χρήσης του), ώστε η συνολική μονάδα να δένει εφαρμοστά και είναι τόσο στέρεα, που να σηκώνει χωρίς στρεβλώσεις, ακόμα και το βάρος ενός binoviewer.

 

Η εγκατάσταση, έτσι όπως έγινε, μπορεί να παραμείνει μόνιμα επάνω στο μικροσκόπιο κι επιτρέπει την εναλλαγή των 1,25” και των μικρότερων προσοφθαλμίων χωρίς άλλες πρόσθετες κινήσεις:

 

Εδώ ο barlow και το κουτάκι τρυπημένο:

IMG009.JPG.076e601fbb4c121da21ad73677234b92.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία σκέψη!

 

Μια ερώτηση όμως:

το φώς που μπαίνει απο τον αποστάτη-κουτι φιλμ δεν ενοχλεί? ενα μαυρο κουτι φιλμ δεν θα ήταν καλλίτερο ή απλα αυτο βρήκες?

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

\:D/ τα σεβη μου κυριε για την πατεντα . Δυστηχως δικυαλο δεν εχω

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

 

Pentraks, ναι ήταν το μόνο κουτάκι διαθέσιμο, κι εγώ είχα την ίδια αμφιβολία αρχικά, αλλά τελικά δεν παρατήρησα καθόλου αντανακλάσεις. Εξάλλου, όπως το έχω μοντάρει – και φαίνεται από την τελευταία φωτογραφία που παρέθεσα – το χείλος του στηρίγματος προσοφθαλμίων του μικροσκοπίου (Νο 5) ανεβαίνει ψηλά μέσα στον barlow, για να είναι δυνατή η χρήση και των μικρότερων προσοφθαλμίων. Κάποιος άλλος πάντως μπορεί να χρησιμοποιήσει ένα μαύρο κουτάκι τύπου Kodak ή οποιοδήποτε άλλο κατάλληλο κυλινδρικό αντικείμενο που θα τύχει να βρει στο σπίτι του και να το μοντάρει όπως επιθυμεί.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φοβερή πατέντα!!

αρχικά πρόσεξα και εγω εκείνο το λευκό διάφανο πλαστικό, και συνηθισμένος να "μισώ" το πολύ φως (οχι λόγω.. ονόματος :) ) είπα το ίδιο με τον pentraks.

αλλα αφού δεν ενοχλεί..

=D> =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ κύριε draculas,

 

Έχω την πεποίθηση ότι το κατάμαυρο κουτάκι της Κodak θα καλύψει απολύτως τις αυξημένες ανάγκες σας σε… σκοτάδι! (και ψυχολογικά να το δεις, το μαύρο βοηθάει…)

Κατά τα λοιπά, σας ευχαριστώ ιδιαίτερα για τα θετικότατα σχόλια.

 

Φιλικά

 

PapGeo O:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά αξίζει το συγκεκριμένο μικροσκόπιο?

 

Εγω που το πηρα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος! :wink:

Βεβαια δεν εχω προσπαθησει να βαλω τα προσοφθαλμια του τηλεσκοπιου αλλα τωρα στις γιορτες θα το δοκιμασω! :P

 

Υ.Γ. Συγχαρητηρια για την πατεντα! =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Αν και προσορμαζω προσοφθαλμια χωρις δικυαλο.

να ρωτησω κΑτι ασχετο? Οταν ανοιγετε το ξυλινο κουτι δεν μυριζει υπεροχα το ξυλο? αξεπεραστη μυρωδια. :shock:

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάλι νομίζω ότι αυτή η έντονη μυρωδιά ξεπερνάει τα όρια του επιθυμητού.

 

Σάββα, ευχαριστώ για τα συγχαρητήρια.

 

Ηλία, σίγουρα το μικροσκόπιο τα αξίζει τα λεφτά του. Η προσαρμογή αστρονομικών εξαρτημάτων το αναβαθμίζει. Δεν μπορώ όμως να πω σε ποιό βαθμό σε σχέση με τον ανταγωνισμό, διότι, ως αρχάριος κι εγώ, για την ώρα ψάχνομαι…

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι έχω εξασφαλίσει εναλλακτική λύση παρατήρησης, όταν ο καιρός δεν επιτρέπει την αστρονομική! :)

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω απ'οτι ειδα το μικροσκόπιο τα αξίζει τα λεφτά του

σε συγκριση σχετικα με αλλο παλαιοτερο που ηδη εχω παραπανω απο

30 χρονια και σιγουρα οι αναβαθμισεις με αστρονομικα εξαρτηματα

πολλαπλασιαζουν τις δυνατοτητες του.

Επισης παρουσιαζει πολυ ενδιαφερον σε αναλυση 640 χ 480 με την καμερα του και το Κ3CCD tools σε φωτογραφισεις (το δοκιμασα ηδη).

Επισης δοκιμαστε για οσους δεν εχετε ασχοληθει ξανα με αυτο να βαλετε μια

σταγονα νερο απο ανθοδοχειο με λουλουδια που δεν εχει αλλαχθη για μια

εβδομαδα το νερο να δειτε ενα ωραιο μικροκοσμο σε κινηση.

 

 

 

temp

73 de SV8ECJ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισης δοκιμαστε για οσους δεν εχετε ασχοληθει ξανα με αυτο να βαλετε μια

σταγονα νερο απο ανθοδοχειο με λουλουδια που δεν εχει αλλαχθη για μια

εβδομαδα το νερο να δειτε ενα ωραιο μικροκοσμο σε κινηση.

 

temp

73 de SV8ECJ

 

ΒΤ

Σε ευχαριστούμε για την πληροφορία!!

Αν θες πες μας και αλλά tips για να βρούμε τέτοια ενδιαφέροντα δείγματα για παρατήρηση.

ΑΡ

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eνα ωραιο μερος που εχει και επεξηγησεις βρηκα εδω

 

http://www.pbrc.hawaii.edu/microangela/index.html

 

Η κοπελια απο το πανεπιστημιο της Χαβαης εχει κανει φοβερη δουλεια

με ενα ηλεκτρονικο μικροσκοπιο χωρις να εχει χρησιμοποιησει τεραστιες μεγενθυσεις στις περισσοτερες φωτογραφιες.

Εχει χρωματισει τις φωτογραφιες της .Αν θελετε καντε τον κοπο

να το δειτε εχει ωραιες ιδεες και τιπς.

 

Και μια ιδεα της στιγμης ...Μιας και γιναμε πολλοι οι κατοχοι

αυτου του μικροσκοπιου μηπως ειναι η ωρα και για ενα

microvox (Astrovox-mastrovox-microvox)

να ανεβαζουμε και καμμια φωτογραφιουλα ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν το Bresserάκι είναι για όλα τα λεφτά! Σήμερα είδα κάτι που ούτε το είχα φανταστεί ότι μπορώ μέχρι χθες: Έχουν κεφάλι και ουρά. Είναι πολλά, πάρα πολλά, και, καλό είναι να τα δεις σύντομα από την στιγμή που θα... βγουν! 8-[ Δεν μπορώ να πω περισσότερα, γιατί μετά θα βγει ο Ανδρέας με το δίκαννο! :lol:

 

Κατά τα λοιπά, το μικροσκόπιο αναπτύσσει τις αρετές του περισσότερο με την χρήση της κάτω λάμπας σε διαφανή δείγματα, ώστε να φωτίζεται το εσωτερικό τους. Τα αδιαφανή δείγματα πάλι, ιδίως σε μεγάλες μεγεθύνσεις, δεν φωτίζονται επαρκώς από την πάνω λάμπα και απαιτείται η χρήση εξωτερικού φωτισμού (λ.χ. ένα λαμπατέρ), με σχετικά όμως αποτελέσματα, λόγω της εγγύτητας του φακού πάνω από το δείγμα.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα είδα κάτι που ούτε το είχα φανταστεί ότι μπορώ μέχρι χθες: Έχουν κεφάλι και ουρά. Είναι πολλά, πάρα πολλά, και, καλό είναι να τα δεις σύντομα από την στιγμή που θα... βγουν! Anxious Δεν μπορώ να πω περισσότερα, γιατί μετά θα βγει ο Ανδρέας με το δίκαννο! Laughing

Καλά, έγραψες! :D

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν το Bresserάκι είναι για όλα τα λεφτά! Σήμερα είδα κάτι που ούτε το είχα φανταστεί ότι μπορώ μέχρι χθες: Έχουν κεφάλι και ουρά. Είναι πολλά, πάρα πολλά, και, καλό είναι να τα δεις σύντομα από την στιγμή που θα... βγουν! 8-[ Δεν μπορώ να πω περισσότερα, γιατί μετά θα βγει ο Ανδρέας με το δίκαννο! :lol:

 

 

PapGeo

 

Απίθανος!!! :!: :!: :!: :!:

38° 05' 01,77" , 23° 48' 56,79"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν το Bresserάκι είναι για όλα τα λεφτά! Σήμερα είδα κάτι που ούτε το είχα φανταστεί ότι μπορώ μέχρι χθες: Έχουν κεφάλι και ουρά. Είναι πολλά, πάρα πολλά, και, καλό είναι να τα δεις σύντομα από την στιγμή που θα... βγουν! 8-[ Δεν μπορώ να πω περισσότερα, γιατί μετά θα βγει ο Ανδρέας με το δίκαννο! :lol:PapGeo

 

...Όλα για την επιστήμη! Έτσι προχωρά* η ανθρωπότητα!

 

(*αναπαράγεται)

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης