Jump to content

Τα ειχαμε ολα.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα ειχαμε ολα αυτο μαs ελειπε τωρα #-o .Μιλαω για κατι προβολειs που εδω και 10 ημερεs σαρωνουν τον αττικο ουρανο,ξερει κανειs κατι;Ρε παιδια μπαs και εχουμε πολεμο και δεν το ξερω; ](*,)
Φιλικα Γιωργος :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρωτή φορά το ακούω :-s . Από τον Πειραιά δεν φαίνονται, εκτός κι αν κάνω λάθος.

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από το Allou είναι
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από το Allou Fun Park στου Ρέντη είναι. Μάθανε ότι το Lidl είχε προσφορά τηλεσκόπια και σκέφτηκαν να κάνουν χαλάστρα σε πρωτάρηδες σαν κι εμένα που αγόρασαν το πρώτο τους τηλεσκόπιο και περίμεναν πως και πως να παρατηρήσουν προς τη δύση (απ' το σημείο που μένω). :mrgreen:

 

Ίσως μετά και των Φώτων, που θα αρχίσουν κι οι πιστιρικάδες τα σχολεία, θα τους βγάλουν. :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω γραψει σχετικα στο θεμα για την φωτορυπανση.

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3680&postdays=0&postorder=asc&start=120

 

Αν δεν γινει κατι αμεσα αυτο θα ειναι το τελος της αστρονομικης παρατηρησης στην Ελλαδα! Το θεμα ειναι ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ!

Χρειαζεται απαγορευση τψν προβολεων αυτων τωρα πριν παγιωθει και γενικευτει η χρηση τους!

Ενας δυο σε καθε νομο και τελος η αστροφωτογραφια στην Ελλαδα! Οι φωτεινες στηλες ειναι ορατες απο δεκαδες χιλιομετρα μακρια! Η βλαχογκλαμουρια σε ολο της το μεγαλειο!!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τους είδα κι εγώ αυτούς τους προβολείς, και μάλιστα φαινόταν μέσα από τα σύννεφα.... Τι να πεις... Χάλια μαύρα, ή μάλλον άσπρα!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πόσοι πιστέυεις ρε Γιώργο οτι είμαστε σ'ολοι την Ελλάδα (αστροτρελοί ); 2000-3000-5000 10000; και 10000 να είμαστε ποιός θα σβήσει τα διαφημηστικά φώτα που ακριβοπλήρωσε ,γιατι μερικοί τρελοί θέλουν να τραβουν φωτογραφίες τ'αστρα στους -5 τη νύχτα;

Μία είναι η λύση ...ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΒΟΥΝΑ.........είπαμε και αλλου ....αλλοι σέρνουν βαρκες εμείς κουβαλάμε τηλεσκόπια και laptops

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με κατι τετοια που βλεπω , πρεπει να μακαριζω τον εαυτο μου που μενω στην επαρχια....

Δεν λεω πως και εδω δεν υπαρχει η σχετικη φωτο-ρυπανση , ( ιδιετερα το καλοκαιρι ) αλλα σαν την Αθηνα δεν ειναι...

Απο την αλλη σκευτομαι οτι εχω ενα χωραφι ακριβως στην κορφη ενος βουνου , περιπου 30 χμτ μακρυα απο το σπιτι μου....

ΕΡΗΜΙΑ - ΕΝΤΕΛΟΣ......

Εγω , τα αστερια και τα τσακαλια... [-o<

Σκευτομαι , εαν το περιφραξω βαλω ενα προκατ μια γεννητρια και τα σχετικα , ποσο μπορω να το νοικιαζω το τριημερο...???? :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμείς εδω στην Καλαμάτα έχουμε εναν τέτοιο εδω και μήνες..

Και δυστηχώς όπως διαπίστωσε και ο GiorgosGR διακρίνεται ακόμα και απο τα βουνά σε απόσταση 20km απο Καλαμάτα.

 

Δε νομίζω οτι τα βουνά θα είναι για πολύ ακόμα η λύση, αφού το πρόβλημα εξαπλώνεται αρκετά γρήγορα.

 

Μια λύση είναι η δημοσίευση σε εφημερίδες, ειδικά απο συλλόγους, ενος άρθρου, που να εξηγεί τα περι φωτορύπανσης, να δίνει λύσεις, και να "φωτογραφίζει" ορισμένους κυρίους, σαν παραδειγμα προς αποφυγή.

 

Η άλλη λύση, που μπορούμε όλοι μας να εφαρμόσουμε, είναι η αστυνομία.

Τα φώτα αυτά είναι παράνομα, ενοχλούν, και είναι υποχρεωμένη η αστυνομία να κάνει έλεγχο, ή παρατήρηση, ωστε να κλείσουν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω γραψει σχετικα στο θεμα για την φωτορυπανση.

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3680&postdays=0&postorder=asc&start=120

 

Αν δεν γινει κατι αμεσα αυτο θα ειναι το τελος της αστρονομικης παρατηρησης στην Ελλαδα! Το θεμα ειναι ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ!

Χρειαζεται απαγορευση τψν προβολεων αυτων τωρα πριν παγιωθει και γενικευτει η χρηση τους!

Ενας δυο σε καθε νομο και τελος η αστροφωτογραφια στην Ελλαδα! Οι φωτεινες στηλες ειναι ορατες απο δεκαδες χιλιομετρα μακρια! Η βλαχογκλαμουρια σε ολο της το μεγαλειο!!

 

giorgosgr νομίζω ότι εσύ το είχες αναφέρει πως εκτός απο όλα τα υπόλοιπα αποτελούν κίνδυνο και για την αεροπορία... :frown:

 

αν είναι δυνατόν... τι κάνουν οι ανθρωποι....

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι πρέπει σιγά σιγά να ετοιμαζόμαστε για πιο δυναμικές κινητοποιήσεις.Αλλιώς δε θα πάρουν χαμπάρι οι τύποι...

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και στην Πεύκη, ο απελθείς δήμαρχος πρόλαβε πριν τις εκλογές να "αναβαθμίσει" το δημοτικό γήπεδο με πλαστικό χόρτο(!) και πολλές συστοιχίες από προβολείς που θα γελοιοποιούσαν το Las Vegas αλλά και την αεράμυνα μερικών Ευρωπαϊκών μεγαλουπόλεων στον β' παγκόσμιο πόλεμο.

Χωρίς πλάκα, από τους προβολείς αυτούς έχει φωτιστεί όλος ο Δήμος. Ακόμη κι ένα χιλιόμετρο μακρυά να είσαι, χωρίς οπτική επαφή, έχει δημιουργηθεί ένας τεράστιος θόλος φωτορύπανσης στην περιοχή που φωτίζει και το πιό κρυμμένο δρομάκι σαν να έχει πανσέληνο. Δεν υπερβάλλω.

Να δώ τι θα γίνει όταν αρχίσουν να έρχονται οι πρώτοι λογαριασμοί ρεύματος στον Δήμο...

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τοmhel εγραψε
  • Σκευτομαι , εαν το περιφραξω βαλω ενα προκατ μια γεννητρια και τα σχετικα , ποσο μπορω να το νοικιαζω το τριημερο...????

Ρε συ μπαs και πισω απ' ολα αυτα κρυβεσαι εσυ για να ερθουμε στο χωραφι σου και να τα κονομησειs :D

Φιλικα Γιωργος :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης