Jump to content

Φίλτρο ηλίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!Είμαι αρκετά αρχάρια στον τομέα της παρατηρησιακής Αστρονομίας διότι μόλις πριν από δυό μήνες αγόρασα το πρώτο μου τηλεσκόπιο, και αν γίνεται, θα ήθελα να με σύμβουλεύσετε πιο είναι το καταλληλότερο φίλτρο για την παρατήρηση του Ηλίου. Ή μήπως είναι πολύ νωρίς;; :D :cheesy: :?: :!:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαρια καλως ηλθες στην παρεα μας! Κατ αρχην τι τηλεσκοπιο εχεις κ με τι εξοπλισμο? Η παρατηρηση του ηλιου θελει πολυ πολυ προσοχη. Μπορεις να φτειαξεις μονη σου το φιλτρο αγοραζοντας ενα astrosolar film κ κοβοντας το στην διαμετρο του τηλεσκοπιου σου βαζοντας ενα προστατευτικο δαχτυλιδι απο χαρτονι γυρω γυρω. Θα μπει φορετο στον σωληνα. Αλλα προσεχτικα να μην υπαρχει καποιο κενο γιατι τοτε η βλαβη που μπορεις να παθεις στα ματια θα ειναι ανεπανορθωτη!!! Γιατι ομως τοσο νωρις παρατηρηση του ηλιου? Τι εχεις δει μεχρι τωρα απο το τηλεσκοπιο σου?

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Baader....φύλλο Α4...και βλέπεις τη φωτόσφαιρα...κηλίδες κυρίως.

 

κατασκευάζεις τη βάση απο χαρτόνι και είσαι..ready!!

 

και φθηνό 33 ευρά!!

 

Σε όλα τα καταστήματα με τηλεσκόπια...ζήτα το..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλως ήρθες!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΧΩΡΙΣ ΦΙΛΤΡΟ!!!

 

φίλτρα κυκλοφορούν στα αστρονομικά μαγαζιά ΔΥΟ ειδών:

ένα με μεγάλη απορρόφηση κατάλληλο για οπτική παρατήρηση

και ένα άλλο με μικρότερη απορρόφηση για φωτογράφηση αλλα ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για οπτική παρατήρηση.

 

το πρώτο (ας πουμε μάρκας Baader) κοστίζει περίπου 30 ευρώ και είναι σα φύλλο αλουμινόχαρτο μεγεθους Α4. πρέπει λοπόν να φτιάξεις ένα καπέλο από χαρτόνι που να ταιριάζει ακριβώς στο εμπρος τμημα του τηλεσκοπίο σου (χωρις να το παίρνει ο αέρας!!!) με τρύπα στη μεση και να προσαρμόσεις εκει το φίλτρο.

 

ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ο ερευνητής να ειναι κλειστος με τα καπάκια του (η να εχει φίλτρο!)

καλες παρατηρησεις

 

δες εδω πως ελυσαν αυτο το προβλημα οι φιλοι μας

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=2235&highlight=%E7%EB%E9%E1%EA%EF+%F6%E9%EB%F4%F1%EF

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1788&highlight=%E7%EB%E9%E1%EA%EF+%F6%E9%EB%F4%F1%EF

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1684

 

http://www.aktistar.com/BAplaisio.htm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους σας πραγματικά για τη βοήθεια σας θα κοιτάξω την κάθε περίπτωση λεπτομερέστατα και προσεκτικά!! :P :P :mrgreen: :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι ομως τοσο νωρις παρατηρηση του ηλιου? Τι εχεις δει μεχρι τωρα απο το τηλεσκοπιο σου?

 

Λόγω πολυήμερης συννεφιάς δεν μπόρεσα να παρατηρήσω πολλά πράγματα. Παρατήρησα την έκλειψη Σελήνης αλλά και την Σελήνη σε διάφορες φάσεις της και μόνο τον Δία και τον Κρόνο...Πιστεύεις ότι είναι πολύ νωρίς;;; :?:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ειναι κανονας , απλα νομιζω πως η παρατηρηση του ηλιου λογω επικινδυνοτητας θα πρεπει να γινει αφ οτου εξοικιωθεις με το τηλεσκοπιο σου κ εισαι σιγουρη πως δεν θα κανεις καποιο λαθος χειρισμο. Ενα καπακι να ξεχασεις απο τον ερευνητη μπορει να παθεις την ζημια. Να εχεις υπομονη κ ολα θα ερθουν σιγα σιγα. Το nightwatch το διαβασες? Στην αρχη εγω τουλαχιστον επικεντρωθηκα με μελετη πιο πολυ κ λιγοτερο με παρατηρηση.

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το διάβασα σχεδόν όλο το βιβλίο. Εγώ επικεντρώθηκα περισσότερο στην παρατήρηση. Πιστεύω τώρα πως έκανα λάθος διαβάζοντας την απάντηση σου.Μπόρεις να μου πεις τι να κάνω ακριβώς;;;Θα σου ήμουν ευγνώμων, πραγματικά!! :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτα Μαρια , δεν θα ελεγα πως εκανες λαθος απλα οπως ολοι μας οταν πηρες το τηλεσκοπιο "ξεχυθηκες" στους ουρανους διψασμενη για παρατηρηση. Ισως κ καπου να απογητευτηκες γιατι δεν ειδες τα αναμενομενα! Αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικο αλλα θα δεις στην πορεια πως οσο μαθαινεις τοσο πιο πολυ " καταλαβαινεις " αυτο που βλεπεις. Εγω για παραδειγμα βλεποντας πρωτη φορα το αχνο πεπλο του Μ42 στον Ωριωνα περιμενα πολυ περισσοτερα κ ειπα " Αυτο ειναι?" Με τον καιρο ομως εμαθα πιο πολλα πραγματα κ σε διαβεβαιωνω πως εχω περασει ατελειωτες ωρες παρατηρωντας το ιδιο νεφελωμα μενοντας εκστασιασμενος!!!! Το να παρατηρησεις με το τηλεσκοπιο θελει εκπαιδευση κ χρονο! Δεν ειναι ολα τα αντικειμενα του ουρανου οπως ο Κρονος που μας αφηνουν αφωνους με την πρωτη φορα! Βαλε καποιους εποχιακους ουρανιους στοχους κ διαβασε γι αυτους! Σιγα σιγα θα βλεπεις περισσοτερα κ θα καταλαβαινεις περισσοτερα! Ακομα κ με μια μικρη διαμετρο η ενα ζευγαρι κυαλια μπορεις να δεις παρα πολλα! Δες τις Πλειαδες ας πουμε κ θαυμασε την ομορφια του σμηνους αυτου η στην πλανητικη παρατηρηση προσπαθησε να δεις το χωρισμα cassini στους δακτυλιους του Κρονου η τις κηλιδες στην επιφανεια του Δια!

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χίλια ευχαριστώ για την απαντήση σου, σου είμαι ευγνώμων!! Πιστεύω πως με βοήθησε πολύ η απαντήση σου. Είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο να σε βοηθούν άνθρωποι όπως και εσύ αλλά και πολλά άλλα μέλη του ASTROVOX (και τους ευχαριστώ γι' αυτό), με τα πιο ασήμαντα πράγματα... :cheesy:

Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου. Πιστεύω πραγματικά πως βιάστηκα να βγάλω το τηλεσκόπιο για παρατήρηση, άλλα όταν βλέπεις τον ουρανό με τα χιλιάδες άστρα, θες να τα παρατηρήσεις όλα!!! Πιστεύω να με καταλαβαίνεις.... :D

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χε χε!! Σε καταλαβαινω απολυτα Μαρια!! Το ιδιο εκανα κ εγω!! Μαλιστα με το πρωτο μου τηλεσκοπιο αγορασα κ πληρη φωτογραφικο εξοπλισμο για αστροφωτογραφηση!! Τωρα σιγα σιγα ξεκιναω το αθλημα αυτο!!! Νομιζα πως ολα ηταν ετσι απλα κ μετα τις πρωτες αποπειρες τα πακεταρισα στο ντουλαπι!! Παντως ειναι αξιοθαυμαστο μια κοπελα στην ηλικια σου να εχει τοση ορεξη για μελετη κ παρατηρηση!! Συγχαρητηρια Μαρια κ ειμαι σιγουρος πως θα γινεις ΑΣΤΕΡΙ!!!!!!!

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ το ίδιο σκέφτηκα στην αρχή όταν το πήρα και τα βρήκα σκούρα να το πακετάρω, αλλά μια μέρα πήρα την απόφαση και το έβγαλα στην ταράτσα του σπιτιού μου. Καθόμουν για ώρες και προσπαθουσα να παρατηρήσω έστω κάποιον πλανήτη. Τελικά μπόρεσα να παρατηρήσω κάπως τον Δία. Απο κει και πέρα όποτε μπορώ και όποτε μου το επιτρέπουν τα μαθημάτα μου βγάζω το τηλεσκόπιο και παρατηρώ με τις ώρες. Σε ευχαριστώ πάντως για τα καλά σου λόγια, είναι σημαντικό να επιβραδεύει κάποιος τις προσπάθειες σου. Πάντως κάνω ότι μπορώ. :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπαρχει και καταστημα που το διαθετει για 23€.

Το παραθετω στα πλαισια "επιβολης" ανταγωνισμου.

Μαρια ευχομαι γρηγορα να "αποζημιωθεις" απο τον ουρανο(ειμαι σιγουρος).

8) 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα το ψάξω το θέμα!!! Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας με βοήθησαν πολύ. Πιστεύω να κάνω την σωστή επιλογή! Πάντως φίλε KOSTAKI, μακάρι, διότι ο ουρανός, λες και το κάνει επίτηδες, συννεφιάζει συνέχεια!!!

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπαααα......

Θα συνηθησεις......

Στην Αμερικη λενε οτι οταν αγοραζουμε τηλεσκοπιο,ο Θεος δημιουργει συννεφα για να εχουμε ελευθερο χρονο ,να διαβαζουμε τα manuals!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΟ!!! Οι Αμερικάνοι πάντα κάτι τέτοια σκέφτονται! :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαρακι!!!! καλησπερα , δεν μας ειπες τελικα για το τηλεσκ. σου ποιο ειναι;;;;;
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαρακι!!!! καλησπερα , δεν μας ειπες τελικα για το τηλεσκ. σου ποιο ειναι;;;;;

 

Συγνώμη που δεν απάντησα πιο πριν. Το τηλεσκόπιο μου είναι κατοπτρικό και είναι το SKYWATCHER 130-EQ

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό εργαλείο για αρχή...

 

ίσως ή στήριξη σε παιδέψει λίγο αλλά..θα κάνεις τη δουλειά σου...

 

 

Καλά ταξίδια... \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Καλό εργαλείο για αρχή...

 

ίσως ή στήριξη σε παιδέψει λίγο αλλά..θα κάνεις τη δουλειά σου...

 

 

Καλά ταξίδια... \:D/

 

Δεν παιδεύει η στήριξη καθόλου...πιστεύω για πρώτο τηλεσκόπιο έκανα καλή επιλογή... :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτάζοντας στο πλανητάριο θεσ/νικης για φίλτρα παρατήρησα πως πουλούν ηλιακά φίλτρα σε διάμετρο και κατασκευή με τα άλλα φίλτρα που υπάρχουν.Μήπως για να τα χρησιμοποιήσουμε πρέπει να τοποθετήσουμε και ένα βασικό φίλτρο για να παρατηρήσουμε τον Ήλιο ή μόνο με αυτό το συγκεκριμένο???? :?: :?: :?: :!: :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν βγάζω νόημα, γίνε πιο σαφής Μαρία.

 

Είδα στο πλανητάριο θεσ/νικης ηλιακά φίλτρα τα οποία δεν είναι σαν φύλλα όπως BAADER 50 x 100 cm για παράδειγμα.Αυτά τοποθέτούνται μόνα τους ή με κάτι πρόσθετο στο τηλεσκόπιο για την παρατήρηση του Ήλιου??/ :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν και γύαλινα έτοιμα πάνω σε βάση-κολλάρο που φοριούνται σε δημοφιλείς τύπους τηλεσκοπίων. Τα baader τα στηρίζεις σε βάση που κατασκευάζεις και νομίζω μονο η εταιρεία kendrik στον Καναδά τα δίνει έτοιμα σε βάσεις για συγκεκριμένα τηλεσκόπια.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν και γύαλινα έτοιμα πάνω σε βάση-κολλάρο που φοριούνται σε δημοφιλείς τύπους τηλεσκοπίων. Τα baader τα στηρίζεις σε βάση που κατασκευάζεις και νομίζω μονο η εταιρεία kendrik στον Καναδά τα δίνει έτοιμα σε βάσεις για συγκεκριμένα τηλεσκόπια.

 

Αυτά παρατήρησα, αλλά το θέμα είναι να τοποθετήσω και ένα βασικό φίλτρο Ηλίου για περισσότερη ασφάλεια ή δεν είναι τόσο απαραίτητο?Θέλω να είμαι σίγουρη πριν αγοράσω φίλτρο γιατί εγκυμονεί ο ήλιος παρά πολλούς κινδύνους όταν κάποιος δεν προσέχει.... και δεν θέλω να είμαι ένας από αυτούς.....:cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης