Jump to content

Αγοραζουμε δολαρια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα εχουμε πει χιλιες φορες - να μην πω περισσοτερο - οι φοροι και δασμοι ειναι περιπου 25% επιπλεον στο συνολο της αξιας συν μεταφορικα

 

Αντώνη είδες τις νέες τιμές του USPS ;

Γιωργο,

 

Επειδη το USPS εχει οριο των 70 λιβρων, δεν ειμαι σιγουρος ενα 20" RC μπορει να σταλει με την χρηση των Αμερικανικων ταχυδρομιων καθως και οι κουριερ εχουν οριο γυρω στις 140-150 λιβρες.

 

Ωστε να ειμαστε σε θεση να μελετησουμε το θεμα με απολυτη ακριβεια, εχω στειλει μηνυμα στην OGS (βλ. OGS RC) για τα μεταφορικα εξοδα ενος 20" RC στην Ελλαδα (ειναι θεμα που με ενδιαφερει προσωπικα ετσι και αλλιως).

 

Οταν εχω απαντηση, θα ακολουθησει πληρη αναλυση ... μεχρι το τελευταιο ευρω.

 

Και κατι αλλο: υπαρχει μια γνωστη ελληνικη εταιρεια στην Αμερικη με γραφεια στο Σικαγο και Λος Αντζελες (τουλαχιστον) που εξηπηρετει τους ομογενεις με μπαουλα κτλ .... με το να ενοικιαστει ενα μικρο τμημα ενος κονταινερ ειναι και απλο και φτηνο. Το εχω κανει εγω οπως και πολυ προσφατα η μητερα μου.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωστε να ειμαστε σε θεση να μελετησουμε το θεμα με απολυτη ακριβεια, εχω στειλει μηνυμα στην OGS (βλ. OGS RC) για τα μεταφορικα εξοδα ενος 20" RC στην Ελλαδα (ειναι θεμα που με ενδιαφερει προσωπικα ετσι και αλλιως).

"Packing, air shipping, insurance to an address in Athens would cost $2195.00." .... απαντηση της OGS.

 

Οποτε εχουμε και λεμε ....

 

(1) 1 x 20"/f8.1 OGS RC = $55,900

(2) Μεταφορικα κα. = $2,195.00

 

(3α) Συνολο = $58,195 (1 και 2)

 

Ισοτιμια ευρω/δολαριο = 1.4077:1.0000 (πηγη: http://www.bloomberg.com/markets/currencies/fxc.html )

 

(3β) Συνολο = 41,340.48 ευρω (απο 3α)

 

(4) Φοροι και δασμοι ..

 

Κωδικος Α00: 0.042 x 41,340.48 = 1,736.30

Κωδικος 402: 0.005 x 41,340.48 = 206.70

Κωδικος 400: 0.0015 x 41,340.48 = 62.01

 

Ενδιαμεσο συνολο = 43,345.50 (= 41,340.48 + 1,736.30 + 206.70 + 62.01)

 

Κωδικος B00: 0.19 x 43,345.50 = 8,235.64 (= ΦΠΑ)

 

Συνολο φορων/δασμων = 10,240.66 (= 1,736.30 + 206.70 + 62.01 + 8,235.64)

 

Ποσοστο φορων/δασμων = 24.77% (= 10,240.66/41,340.48 ) .... οπως ειχα αναφερει αρχικα περι 25% του συνολου αξιας και μεταφορικα :mrgreen:

 

Συνολο αγορας ενος 20"/f8.1 OGS RC = 41,340.48 + 10,240.66 = 51,581.14 ευρω

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδω ακομα ο Νομικος το 20αρι το RC το πουλαει γυρω στα 140.000 ευρω!

Μηπως εχεις κανενα συνδεσμο που αναφερει αυτη την τιμη; Ενα 20αρι RC εχει 55,000$ η 39,200 ευρω .... συν περιπου 25% για φορους και δασμους και μιλαμε για 50,000 ευρω.

Οποτε ΔΕΝ επεσα εξω καθολου! :mrgreen:

 

Μαλιστα εκανα ενα μικρο λαθος +100$ στο αρθροισμα 3α και το τελικο ποσο ειναι μια ιδεα χαμηλοτερο.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Αντιγραφη απο ναυτεμπορικη

 

"Το ευρώ έσπασε σήμερα το φράγμα των 1,48 δολ. για πρώτη φορά μετά τη δημιουργία του το 1999, εν μέσω πιέσεων για το αμερικανικό νόμισμα από τους φόβους για την πιστωτική κρίση, την επιβράδυνση της αμερικανικής οικονομίας, αλλά και τις φήμες περί έκτακτης συνεδρίασης της Fed."

 

 

ΥΓ. αχ βρε Αντωνη που εισαι να μας βοηθας και να μας ενημερωνεις :cry:

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως να είμαστε προσεκτικοί διότι η "πραγματική" ισοτιμία ειναι λιγάκι χειρότερη. Οι τράπεζες και οι πιστωτικοί οργανισμοί δίνουν ούτως ή άλλως κάτι τις παρακάτω. Από το paypal που αγόρασα πριν μερικές ημέρες κάτι σε δολλάρια η ισοτιμία που μου έδωσε ήταν 1,42 περίπου.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Δε θέλω να σας βάζω σε καναν πειρασμό αγοράς αλλά σήμερα 1 ευρώ = 1.5 δολλάρια:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=877041&lngDtrID=251

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετσι για να ξέρουμε τι θα μπορούσαμε να αγοράσουμε!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λέω να περιμένω μέχρι το καλοκαιράκι που θα πάει 2$/Ευρώ (φαντάζεστε) :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά μόλις παρέλαβα από Αμερική έναν TELRAD FINDER που παράγγειλα από e-bay πριν 15 μέρες. Μου στοίχισε 46,5$ (34 αξία+12,5 μεταφορικά) δηλαδή 32,5 ευρώ (με ισοτιμία 1,429). Η τιμή από Ελλάδα ήταν 55 ευρώ + 8 ευρώ μεταφορικά=63 ευρώ. Ηταν η πρώτη μου αγορά και μάλλον έπεται συνέχεια... \:D/ \:D/ \:D/
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λέω να περιμένω μέχρι το καλοκαιράκι που θα πάει 2$/Ευρώ (φαντάζεστε) :cheesy:
:lol: :lol: καλο!

 

Εγω παραγγειλα διαφορα κατι μικροπραγματα για την ΕΟS και γλιτωνω το 1/4 της αξιας :mrgreen:

Το καλο ειναι οτι θα κανω μια παραγγελια (ασχετο με αστρονομια, για την δουλεια) και θα γλιτωσω ΠΟΛΛΑ :cheesy: :cheesy: Να'ναι καλα η ισοτιμια.

Ι :cheesy: Ισοτιμια

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λέω να περιμένω μέχρι το καλοκαιράκι που θα πάει 2$/Ευρώ (φαντάζεστε) :cheesy:

 

Όταν όμως θα πάει φίλε Δημήτρη 2$/ευρώ(γιατί θα φτάσει εκεί) εμείς δεν θα έχουμε να ξυθούμε από την ακρίβεια εδώ στην Ελλάδα,άσε που ήδη στενάζουμε απ'αυτήν!!! :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λέω να περιμένω μέχρι το καλοκαιράκι που θα πάει 2$/Ευρώ (φαντάζεστε) :cheesy:

 

Όταν όμως θα πάει φίλε Δημήτρη 2$/ευρώ(γιατί θα φτάσει εκεί) εμείς δεν θα έχουμε να ξυθούμε από την ακρίβεια εδώ στην Ελλάδα,άσε που ήδη στενάζουμε απ'αυτήν!!! :cheesy: :cheesy:

Ναι αλλα για αυτο φταιμε εμεις οι ιδιοι...any way.

Φανταζεσαι να αγοραζαμε πετρελαιο με 103Eυρω/L ?

 

Παντως οταν παει...2$ / 1Euro νομιζω οτι θα εχει ερθει η ωρα να παρουμε κανενα ....Οbsession :lol: και μαζι με αυτο και ενα Jeep να το βαλουμε μεσα!!! \:D/

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρά είναι αυτή η ισοτιμία για τις αγορές (και εγώ πήρα κάτι μικροπράγματα) αλλά δεν είναι καθόλου καλή για την ευρωπαϊκή οικονομία. Μπορεί να είναι δυνατό το ευρώ και να υποχωρεί το δολάριο αλλά ήδη άρχισε η ανησυχία στην ΕΕ γιατί όσο πιο ψηλά είναι το ευρώ τόσο πιο δύσκολη είναι η αγορά προϊόντων από την Ευρώπη και και μειώνεται η δραστηριότητα των εξαγωγών οπότε υπάρχει ζημία στις ευρωπαϊκές βιομηχανίες κλπ. Καλό θα ήταν να σταθεροποιηθεί κάπου η τιμή του πετρελαίου και κατ' επέκταση του δολαρίου να μην συνεχίσει η ξέφρενη κούρσα γιατί στο τέλος οι επιπτώσεις θα αρχίσουν να γίνονται εξαιρετικά εμφανείς. Ήδη ο πληθωρισμός της Ευρωζώνης αυξήθηκε, οι τιμές αυξάνονται παντού, οι διεθνείς αγορές κλονίζονται κλπ.. δεν είναι καθόλου ενθαρρυντικά όλα αυτά.

 

Υ.Γ. ίσως και το πιο άσχετο ποστ που έγραψα ποτέ στο astrovox! :D

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Υ.Γ. ίσως και το πιο άσχετο ποστ που έγραψα ποτέ στο astrovox! :D

 

Ισως το κείμενο φίλε Παναγιώτη να είναι άσχετο αλλά σε βλέπω αρκετά ενημερωμένο και έτσι πρέπει να είμαστε όλοι.

 

Ναι αλλα για αυτο φταιμε εμεις οι ιδιοι...any way.

 

Τώρα φίλε Bi2L το που φταίμε εμείς(αν εννοείς για την ακρίβεια) δεν το κατάλαβα. :-k :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα φίλε Bi2L το που φταίμε εμείς(αν εννοείς για την ακρίβεια) δεν το κατάλαβα.

Θελώ να πω οτι ολοι μας εχουμε ευθηνη, απο το κρατος εως τον τελευταιο πολιτη, Δεν λεω οτι φταιει ο καθενας μεμονομενα.

Οταν "ολοι μας" ανεβαζουμε τις τιμες...ετσι για πλακα... και κανεις δεν ελεγχει τι γινεται, οταν ανεβαινει το...πετρελαιο και την ιδια ωρα λενε..."κανουμε αυξησει γιατι ανεβηκε το πετρελαιο"<την ιδια ωρα και μερα ](*,) >.

Και οταν ολοι μας δεχομαστε την Χ - Υ τιμη αντι να πουμε οχι...και να παμε αλλου, τοτε εχουμε ολοι μας ευθυνη.

 

Υ.Γ. ίσως και το πιο άσχετο ποστ που έγραψα ποτέ στο astrovox!
Παναγιωτη... και εμενα!!! (μπορει να εχω κανει και αλλα βεβαια).

Παντως ξεφυγαμε...αλλα πως να μην ξεφυγουμε οταν ειναι θεματα που μας ακουμπαν και μας επηρεαζουν τοσο πολυ!!

<ας το ξαναμπουμε στην αστρονομια τωρα>

Αχ ρε ακριβια ξερεις ποσα τηλεσκοπια θα ειχα... :-&

Ζητω συγνωμη αν παρεξηγήθηκε κανεις...αλλα καπως ετσι εχει η κοινωνια μας. Ελπιζω να κανω λαθος...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα πάντως, μόλις παρέλαβα από optcorp 1 panoptic 24, 1 nagler 6 11mm και 1 nebula filter UHC-S συνολικής τιμής χωρίς μεταφορικά $676.

Η χρέωση στην κάρτα, μαζί με τα μεταφορικά ήταν ... 488 ΕΥΡΩ!!

Φιλικά,

 

Λεωνίδας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ερώτηση βρε παιδια…

Συγνώμη προκαταβολικά για την παντελή μου άγνοια σε θέματα οικονομικών, currencies κλπ.

Ο τίτλος του thread είναι 'Αγοράζουμε δολάρια'. Εννοούμε ότι αγοράζουμε προϊόντα από χώρες που χρησιμοποιούν το αμερικάνικο δολάριο (λογικό.) ή δίνουμε euro για να αγοράσουμε (κυριολεκτικά) δολάρια? Αν ισχύει το δεύτερο γιατί να αγοράσω δολάριο από την στιγμή που πάει κατά διαόλου?

:?:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρηστο το (λογικο) :wink: Γιατι αν καναμε το (κυριολεκτικο) τοτε θα πηγαιναμε εμεις κατα δ..... :lol:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα πάντως, μόλις παρέλαβα από optcorp 1 panoptic 24, 1 nagler 6 11mm και 1 nebula filter UHC-S συνολικής τιμής χωρίς μεταφορικά $676.

Η χρέωση στην κάρτα, μαζί με τα μεταφορικά ήταν ... 488 ΕΥΡΩ!!

 

=D> =D>

Με γειες!!

 

τελωνεια? UPS ή USPS?

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Νίκο!

 

Με USPS και Express Mail. Είδα και αποείδα με τα προσοφθάλμια που είχε από τη μάνα του, έκατσα ημερόνυχτα εδώ μέσα να διαβάζω για προσοφθάλμια και αγορές από Αμερική και την έκανα...

Τώρα περιμένω έναν καθαρό ουρανό να τα δοκιμάσω!!

 

Πάντως αυτοί από την optcorp είναι πολύ καλοί! Όπως ακριβώς τα διάβαζα από τα άλλα παιδιά εδώ μέσα.

 

Και επειδή ήθελα καιρό να το πώ,(ένεκα καινούριοσ εδώ) αυτό το υλικό που υπάρχει εδώ μέσα, από τις συζητήσεις των παιδιών, είναι απίστευτα κατατοπιστικό και επιμορφωτικό. Ότι ήθελα το βρήκα και το έμαθα!!! Παλιά λέγαμε ξεκίνα με ένα Nightwatch! Τώρα θα λέμε: Μπες στο Astrovox και βγάλε τα μάτια σου!!!

 

Μπράβο σε όλους!

Φιλικά,

 

Λεωνίδας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης