Jump to content

ΠΡΟΣΦΟΡΑ William Optics ZS 105 (4'') APO 1700 Ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι η Εταιρεια ARCUS έχει σε προσφορά 2 Αποχρωματικά (4'') διοπτρικά τηλεσκόπια ZS 105 ED της William Optics στην τιμή των 1700 Ευρώ έκαστο.

Στο πακέτο συμπεριλαμβάνονται δακτύλιοι στήριξης και αλουμινένια βαλίτσα μεταφοράς . Τα τηλεσκόπια καλύπτονται επίσης απο 2ετή Εγγύηση καλής λειτουργίας.

 

Φωτογραφίες- τεχνικά χαρακτηριστικά μπορείτε να βρείτε εδώ:

http://www.arcus-sa.gr/products_telescopes_zs105ed.html

 

Επίσης κριτικές για το υπόψη τηελεσκόπιο εδώ:

http://www.arcus-sa.gr/reviews.html

http://www.astrovox.gr/forum/album_comment.php?pic_id=2127

http://www.astrovox.gr/forum/album_comment.php?pic_id=2131

 

Στην διάθεση σας για οποιαδήποτε πληροφορία.

 

Φιλικά

 

Γιώργος Πετρόπουλος

ARCUS AE

 

www.arcus-sa.gr

email : info@arcus-sa.gr

 

τηλ. 210 6913 187 (μέχρι 14:00)

6944 588 628 (οποιαδήποτε ώρα)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κυριε Πετροπουλε,

 

Αυτο το Σαββατο-Κυριακο θα υπαρχει η πολυ μεγαλη και γνωστη εκθεση της NEAF στην Αμερικη. Μηπως εχετε καμια πληροφορια αν θα υπαρχουν ανακοινωσεις απο την πλευρα της William-Optics σχετικα με νεο εξοπλισμο/προσφορες;

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κε. Αγιομαμίτη,

 

Δέν έχω κάποια πληροφόρηση για νέο εξοπλισμό εκτος της συνεργασίας William Optics και Ferrari για τη παρουσίαση προΐόντων με το λογότυπο και χρώματα της Ferrari.

 

Πιθανόν στα πλαίσια αυτής της συνεργασίας να υπάρξει παρουσίαση κάποιου εκ των προΐόντων της με τα νέα διακριτικά.

http://www.williamoptics.com/news/WILLIAM%20OPTICS%20AND%20FERRARI%20SIGN%20LICENSING%20AGREEMENT.pdf

http://www.williamoptics.com/news/2007.htm

 

Φιλικά

 

Γιώργος Πετρόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως τα πόστ του astrovox είναι για αλληλοενημέρωση των ερασιτεχνών και όχι για δημοσιεύσεις διαφημιστικού χαρακτήρα από αντιπροσώπους εξοπλισμού. Η διαφήμιση θεωρώ πως μπορεί να γίνεται και είναι καλοδεχούμενη αρκεί να είναι στο κατάλληλο μέρος και να συνεισφέρει και οικονομικά.

Στο δια ταύτα τώρα, το τηλεσκόπιο με τα χρώματα της Ferrari θα είναι η αποθέωση του κιτς... ίσως το άλλο με τα χρώματα της αμερικανικής σημαίας επάνω να του παίρνει τα πρωτεία (ήταν κι εκείνο WO ; ειλκικρινά δεν θυμάμαι... ) κρίμα μια εταιρεία με πραγματικά αξιόλογα προιόντα να κάνει τετοιες κινησεις που αμαυρώνουν την σοβαρότητά της.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχως το τηλεσκοπιο με τη σημαια,ειναι της ιδιας εταιριας και ονομαζεται.........."patriot"

Η εταιρια μαλλον παει να δημιουργησει "σχολή" με προιοντα με "προσωπικοτητα",ή να δημιουργησει συλλεκτικη μανια...

Απλως κακοι μανατζερς???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως, ο κιτς σχεδιασμός πρέπει να είναι πολιτική της εταιρείας.Το θεωρώ απαράδεκτο. Τουλάχιστον ας ελπίσουμε να μην ακουλουθήσουν και άλλοι.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο. Η διαφήμιση (είχαμε δύο κρούσματα ήδη) δεν έχει θεση σε ένα τέτοιου είδους site και σίγουρα όχι με αυτό τον τρόπο, γιατί δημιουργεί ένα κακό προηγούμενο αφ ενός αλλα και ένα φαινόμενο διάκρισης ως προς τους 'αλλους προμηθευτές (που δεν θα αναφέρω ονομαστικά), άσχετο αν το ASTROVOX ευθύνεται ή όχι (που δεν έχει ευθύνη δηλαδή).
Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θεωρώ κακό οι αντιπρόσωποι εξοπλισμου να μας ενημερώνουν για τα νέα προιοντα των εταιρειών που αντιπροσωπεύουν. Για νέες τιμές και χαρακτηριστικά των διαφόρων προιοντων.

Ισως είναι καλό να δημιουργηθεί ενας χωρος οπου θα γίνονται posts μονο απο αντιπροσωπους για να μαθαίνουμε από πρώτο χέρι. Ας μην τους αποθαρύνουμε να ποσταρουν εδώ...

 

Στο δια ταύτα τώρα... Ας μην κρίνουμε κάτι αν δεν το δουμε. Κατα την ταπεινή γνωμη ένα κατακόκκινο διοπτρικο θα είναι πολύ όμορφο και αν έχει τη γνωστή αριστη ποιότητα της WO τότε θα αρέσει σε πολλούς. Αν εχει και το λογοτυπο της Ferrari θα το κάνει και συλλεκτικό κομμάτι. To patriot μπορεί να μην μας αρεσε αλλα στην Αμερική (για τη αγορά για την οποία προοριζόταν) πουλησε σαν τρελό. Εξαλου όλοι γνωρίζουμε οτί το γούστο του ανθρώπου είναι υποκειμενικό...

 

Φιλικά

Νίκος

 

ΥΓ. 4 προμηθευτές εχουμε όλους και όλους στην Ελλάδα. Ας διαφημιστουν, ας μας παρουσιάσουν οτι εχουν να μας παρουσιασουν, ας μας δείξουν τι έχουν σε προσφορά.... Αν δεν το κάνουν εδώ που θα το κάνουν τότε; Δεν σας καταλαβαίνω. Μιλάμε για εξοπλίσμο, για αγορές, για εισαγωγές, για Αστρομαρτ, για τιμές στο εξωτερικό κλπ κλπ αλλα δεν θέλουμε να ενημερωνομαστε απο τους εδω αντιπροσωπους... :?

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι, καταρχάς το AstroVox δε δέχεται χρήματα για διαφημίσεις.

 

Η περιστασιακή δημοσίευση κάποιων προσφορών είναι, πιστεύουμε, προς το συμφέρον όλων μας. Ο κ. Πετρόπουλος είχε την ευγένεια να μας ρωτήσει πριν κάνει τη δημοσίευση και απαντήσαμε θετικά. Φυσικά το AstroVox είναι για αλληλοενημέρωση των χρηστών, όπως είπες, αλλά κάποιες ανακοινώσεις εταιρειών μια στο τόσο δε βλάπτουν.

 

Εξάλλου όλοι οι αντιπρόσωποι στην Ελλάδα έχουν λογαριασμό στο site και έχουν κάνει τουλάχιστον μία δημοσίευση κατά το πρόσφατο ή μακρινό παρελθόν.

 

Το site δεν είναι διαθέσιμο για συστηματική διαφήμιση σε κανέναν ωστόσο περιστασιακή ανακοίνωση κάποιων προϊόντων ή προσφορών δε βλάπτει καθόλου.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο δια ταύτα τώρα... Ας μην κρίνουμε κάτι αν δεν το δουμε. Κατα την ταπεινή γνωμη ένα κατακόκκινο διοπτρικο θα είναι πολύ όμορφο και αν έχει τη γνωστή αριστη ποιότητα της WO τότε θα αρέσει σε πολλούς. Αν εχει και το λογοτυπο της Ferrari θα το κάνει και συλλεκτικό κομμάτι. To patriot μπορεί να μην μας αρεσε αλλα στην Αμερική (για τη αγορά για την οποία προοριζόταν) πουλησε σαν τρελό. Εξαλου όλοι γνωρίζουμε οτί το γούστο του ανθρώπου είναι υποκειμενικό...

 

Φιλικά

Νίκος

 

Νίκο,δε χρειάζεται να δούμε ένα τηλεσκόπιο "Ferrari" για να το κρίνουμε.Η εταιρεία αυτή βγάζει αυτοκίνητα όχι τηλεσκόπια.Μια τέτοια κίνηση γίνεται για το χρήμα και μόνο για το χρήμα. Είναι αφελες και ανόητο να βαφτίζουμε ένα τηλεσκόπιο "συλλεκτικό" επειδή έχει πάνω μια φίρμα αυτοκινητοβιομηχανίας. Πολύ περισσότερο όταν ο υποψήφιος αγοραστής κληθεί να πλήρώσει την διπλάσια τιμή,επειδή είναι κόκκινο και έχει πάνω ένα άλογο.Μη τρελαθούμε τελείως.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοι φιλοι,

 

Δεν το βλεπω σωστο να εχουμε παραπονο οτι οι τιμες στην χωρα μας ειναι ακριβες και απο την αλλη να εχουμε παραπονο οτι ενας επισημος εμπορος και αντιπροσωπος μας ενημερωνει οτι υπαρχει μια καλη προσφορα που ισως ενδιαφερει μερικα απο τα μελη του ΑστροΒοξ.

 

Ο καθε εμπορος εχει την δικια του ιστοσελιδα και (ευτυχως) δεν βλεπω μια δευτερη εκδοση των προσφορων στις αγγελιες στο ΑστροΒοξ (ετσι και αλλιως εχουν την ιστοσελιδα τους). Απο την αλλη, το βλεπω λιγο δυσκολο να τρεχουμε καθε μερα στις αναλογες ιστοσελιδες των ιδιων εμπορων για να δουμε μηπως υπαρχει καποια προσφορα που ισως μας ενδιαφερει.

 

Τετοιες ανακοινωσεις, κατα την αποψιν μου, πρεπει να ειναι ευπροσδεκτες επειδη ολοι κερδιζουμε. Οπως γραφει και ο Ανδρεας, και οι τεσσερεις εμποροι εχουν λογαριασμο εδω στο ΑστροΒοξ και οποτε ο καθενας εχει το ιδιο προνομοιο χωρις καμια προπαθεια για αμεσο η εμμεσο αποκλεισμο για εναν οι περισσοτερους απο τους ιδιους τους εμπορους.

 

Σχετικα με τις τελευταιες δυο προσφορες της William-Optics (σημαια της ΗΠΑ και τωρα το "Φερραρι"), ειναι κατι που και εγω το βλεπω να μην ειναι κατι το σοβαρο καθως ταπεινωνει τα αξιολογα προιοντα της ... αλλα αυτο ειναι θεμα της ιδιας της εταιρειας.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο,δε χρειάζεται να δούμε ένα τηλεσκόπιο "Ferrari" για να το κρίνουμε.Η εταιρεία αυτή βγάζει αυτοκίνητα όχι τηλεσκόπια.Μια τέτοια κίνηση γίνεται για το χρήμα και μόνο για το χρήμα. Είναι αφελες και ανόητο να βαφτίζουμε ένα τηλεσκόπιο "συλλεκτικό" επειδή έχει πάνω μια φίρμα αυτοκινητοβιομηχανίας. Πολύ περισσότερο όταν ο υποψήφιος αγοραστής κληθεί να πλήρώσει την διπλάσια τιμή,επειδή είναι κόκκινο και έχει πάνω ένα άλογο.Μη τρελαθούμε τελείως.

 

Ακριβώς. Εχεις δει καποια προιοντα της και έχεις πειστει όπως και εγώ οτι την λέξη "ποιοτητα" την έχει πολύ ψηλά οσον αφορά την σχεδίαση και την κατασκευή.

Η εταιρία δεν θα το κανει συλλεκτικό το αλογάκι, αλλά το aftermarket (δηλαδή εμείς) θα το καταστήσει συλλεκτικό. Ειναι αφελές επίσης να πιστευουμε οτι υπαρχει έστω μια εταιρία που δεν επιδιώκει το κέρδος, το χρήμα... Ο τρόπος και η στρατηγική που επιλέγει η κάθε εταιρία να χτυπήσει τον ανταγωνισμό βασίζεται σε πολλούς παράγοντες που εμείς δεν κατανοούμε πολλές φορές... Το αν θα πιασει αυτή η στρατηγική της θα το δείξει ο χρόνος.

Και εν πάσει περιπτώση κανεις δεν μας πιέζει να αγοράσουμε κάτι στην διπλάσια τιμή λόγω ενός "αλόγου", ειναι όμως επιλόγη μας και αυτό.

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η λέξη "συλλεκτικό" πάντως χρησιμοποιείται όντως καταχρηστικά πλέον. Για παράδειγμα, κυριακάτικες εφημερίδες με κυκλοφορία πολλών δεκάδων χιλιάδων τεμαχίων έχουν κατά καιρούς διαφημίσει ως "συλλεκτικές" τις προσφορές τους σε βιβλία, CD κτλ.

 

Οπως σωστά αναφέρθηκε, το ότι κάτι είναι συλλεκτικό δεν μπορεί να το πει εκ των προτέρων μια εταιρεία. Αυτό που λένε, συνήθως, είναι το λεγόμενο "limited edition" που απέχει πολύ από το "συλλεκτικό", ειδικά αν το "limited" δεν έχει καμία απολύτως δυσκολία να το βρει κανείς και αν το αγοράσει.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η διαφήμιση προϊόντων ή υπηρεσιών μέσα στο site δεν νομίζω να αποτελεί πρόβλημα.

Ίσα ίσα που μάλλον για ενημέρωσή μας πρόκειται, την οποία μόνιμα αναζητούμε.

Πρόβλημα θα ήταν αν υπήρχε αποκλεισμός κάποιων εταιριών απ΄ τη συγκεκριμένη διαδικασία.

Μάλιστα πιστεύω πως αν οι διαχειριστές του site δημιουργούσαν μια νέα κατηγορία με τίτλο ¨Δημοσιεύσεις εταιριών¨ π.χ. ή ¨Διαφημιστικές καταχωρήσεις¨ ή κάπως έτσι θα έλυναν και το πρόβλημα των χρονοβόρων αναζητήσεων.

 

Όσο για τα προϊόντα που διαφημίζονται κατά καιρούς πιστεύω ότι ο κάθε ένας -έμπορος ή κατασκευαστής- έχει δικαίωμα να παράγει και να πουλά ότι θέλει (εννοήται μέσα στους κανόνες του εμπορίου τους οποίους δεν χρειάζεται να αναλύσουμε εδώ).

Ο πιθανός αγοραστής, λογικά έχει τη δυνατότητα να επιλέξει και να αγοράσει όποιο προϊόν του αρέσει.

Έχει επίσης κάθε δικαίωμα να σχολιάσει το προϊόν θετικά ή αρνητικά ανάλογα με τις προσδοκίες του εφόσον όμως το έχει αγοράσει. Για το αν η γνώμη του ληφθεί σοβαρά υπ’ όψη, έχει να κάνει με την παρουσία του στο χώρο που κινείται γενικότερα.

Σε κάθε άλλη περίπτωση κατά τη γνώμη μου, δεν έχει κανένα δικαίωμα να δυσφημεί ένα προϊόν, όποια και αν είναι η γνώμη του γι ‘αυτό, όταν απλά και μόνο το έχει δει σε κάποια διαφημιστική καταχώρηση.

:wink: Απλός παρατηρητής...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τον κ. Αντώνη, θα μου άρεζε να βλέπω μερικά post από όλους τους εμπόρους που έχουμε στην Ελλάδα. Πολύ χρήσιμο θα ήταν να έκαναν και να μας παρουσίαζαν και κάποια test drive.

Τα tests θα μπορούσαν να περιλαμβάνουν όχι μόνο τηλεσκόπια αλλά και προσοφθάλμια - κάμερες - φίλτρα και λοιπά εξαρτήματα.

Έτσι και αυτοί θα έχουν κέρδος αλλά και εμείς θα ενημερωνόμαστε για τις νέες εξελίξεις. Και φυσικά είμαι υπέρ πάντα στις αγορές από το εσωτερικό, όλοι οι αντιπρόσωποι πάνω κάτω έχουν τις ίδιες τιμές με το εξωτερικό. Και πρέπει επειδή όλοι οι αντιπρόσωποι μας βοηθούν σε πολλές δραστηριότητες (Συνέδρια – εκδηλώσεις – δωρεές σε Συλλόγους) και εμείς με τον τρόπο μας να τους βοηθούμε. Προσωπικά δεν θα ήθελα να κλείσει καμία αντιπροσωπεία στην Ελλάδα βοηθούν και αυτές με τον τρόπο τους την ανάπτυξη της Ερασιτεχνικής Αστρονομίας στην Ελλάδα.

 

Αν όμως είναι πολύ πρόβλημα για πολλούς στο να βάζουν οι αντιπροσωπείες τέτοιου είδους post, προτείνω να το βάλουμε σε ψηφοφορία και ας μιλήσει ο λαός του Astrovox!!!

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν το astrovox έχει ως πολιτική να μην δέχεται διαφημίσεις τότε αρκεί να υπάρχουν οι διευθύνσεις των ιστοσελίδων των αντιπροσώπων. Όποιος θέλει πάει και βλέπει τις προσφορές τους. Δεν είναι δα και πολλοί οι αντιπρόσωποι στην Ελλάδα.

Εξάλλου και να μην δει κάποιος χρήστης μια προσφορά αν είναι αξιόλογη και συμφέρουσα αμέσως διαδίδεται.

Σχετικά με τα τηλεσκόπια με "πατριωτικά" και "αγωνιστικά" χρώματα συγνωμη βρε παιδιά αλλά τέτοιο κιτσαριό δεν έχω ξαναδεί.. τρανταχτή αντίθεση με την λιτή κομψότητα μιας Takahashi ή Astrophysics. Προσωπικά θα πλήρωνα και παραπάνω για να μην πάρω τέτοιο κιτς. Θα ντρεπόμουν να με βλέπει ο κόσμος να παρατηρώ με τέτοιο τηλεσκόπιο.

 

Έχει επίσης κάθε δικαίωμα να σχολιάσει το προϊόν θετικά ή αρνητικά ανάλογα με τις προσδοκίες του εφόσον όμως το έχει αγοράσει. Για το αν η γνώμη του ληφθεί σοβαρά υπ’ όψη, έχει να κάνει με την παρουσία του στο χώρο που κινείται γενικότερα.

Σε κάθε άλλη περίπτωση κατά τη γνώμη μου, δεν έχει κανένα δικαίωμα να δυσφημεί ένα προϊόν, όποια και αν είναι η γνώμη του γι ‘αυτό, όταν απλά και μόνο το έχει δει σε κάποια διαφημιστική καταχώρηση.

 

Έχει δικάιωμα να σχολιάζει ό,τι θέλει ο καθένας αρκει να μην πέφτει σε ύβρεις. Τι μας προτείνεις δηλαδη να αυτολογοκρινόμαστε; Ούτε είναι ανάγκη να αγοράσεις κάτι για να έχεις γνώμη. Το να το δοκιμάσεις αρκεί για να κάνεις review. Τι θα 'θελες δηλαδή να αγοράσουμε το τηλεσκόπιο με την αμερικανική σημαία ή με το σήμα της Ferrari για να το σχολιάσουμε; #-o

Φυσικά και έχουμε επίσης κάθε δικαίωμα να σχολιάζουμε είτε θετικά είτε αρνητικά την πολιτική κάθε εταιρείας που δραστηριοποιείται στον χώρο μας

 

Γιώργο (Ταρσούδη) τα δημοψηφίσματα στο astrovox ούτε εκφράζουν καμμιά "λαϊκή θέληση" ούτε έχουν καμμιά ιδιαίτερη αξία. Όποιος θέλει φτιάχνει εικονικά 5-10-100 χρήστες και ψηφίζει. Ούτε μπορει να μετράει ισοδύναμα γνωμη ανθρώπων που μπορεί να χουν απλώς γραφτεί να μην έχουν καμμια δημοσίευση, να μην έχουν καμμιά σχέση με αστρονομία και να ψηφίζουν για πλάκα. Καλό είναι να γίνονται όχι όμως για θέματα που αφορούν την λειτουργία του forum.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω πάντως ανυπομονώ να δω το νέο κοκκινο διοπτρικό και φυσικά έχω περιέργεια να δω και την τιμή του... 8)

Δεν θα εκφέρω γνώμη πριν το δω λοιπόν.

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω ότι όταν αναφέρθηκε "να μη δυσφημεί κανείς ένα προϊόν που δεν έχει αγοράσει" προφανώς ήταν υπό την έννοια ότι καλό είναι να μην κάνει κάποιος υποθέσεις για πράγματα που δεν έχει δει ποτέ παρουσιάζοντάς το ως βέβαιη γνώση. Υπό αυτή την έννοια έχει λογική.

 

Ωστόσο οι πηγές γνώσης για κάποιο θέμα είναι πολλές. Για παράδειγμα πολλοί από εμάς εδώ δεν έχουμε τα 8-ιντσα dobsonian που έχουν προταθεί κατά κόρον ως άριστες οικονομικές λύσεις ωστόσο τα προτείνουμε συχνά ως μια πολύ καλή ευκαιρία!

 

Κατά συνέπεια είναι σκόπιμο να έχει κάποιος άποψη ακόμα και για πράγματα που δεν έχει αγοράσει ωστόσο είναι εξαιρετικά χρήσιμο να διευκρινίζεται η "πηγή" της άποψής του. Για παράδειγμα, μπορεί να είναι "έχω αυτό το τηλεσκόπιο και ξέρω ότι είναι άριστο κτλ" ή "το έχω δει από κοντά σε μια παρατήρηση στον Πάρνωνα" ή "έχω ακούσει μόνο καλά λόγια από τους χρήστες του" ή "όπως το βλέπω στη φωτογραφία πιστεύω ότι η στήριξή του δεν είναι επαρκής" κτλ. Ολοι έχουμε δικαίωμα στην κριτική και η κατά το δυνατόν καλύτερη τεκμηρίωσή της βοηθάει να αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις και να δίνεται σε κάθε κριτική η διάσταση που της πρέπει.

 

Οσο για το θέμα διαφημίσεις στο astrovox, επαναλαμβάνω ότι κάποιες περιστασιακές ανακοινώσεις σε λογικά πλαίσια από τις εταιρείες δεν κάνουν κακό σε κανέναν και δεν υπάρχει λόγος να ανησυχεί κανείς :)

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο κανόνας νούμερο 10 είναι σαφής και οφείλουμε να τον σεβαστούμε:

 

10. Απαγορεύεται η χρήση του site από οποιονδήποτε για κερδοσκοπικούς σκοπούς. Αυτό δεν αποκλείει την, σε λογικά πλαίσια, ανακοίνωση προϊόντων ή υπηρεσιών από εταιρείες ή ιδιώτες στα πλαίσια της θεματολογίας του forum. (η υπογράμμιση δική μου)

 

Προσωπικά βαριέμαι να πηγαίνω κάθε μέρα στις σελίδες των αντιπροσώπων και να κοιτάζω τι καινούριο υπάρχει ή τις προσφορές.

Απεναντίας με βολεύει πάρα πολύ να τις βρίσκω αναρτημένες σ ένα forum που επισκέπτομαι καθημερινά.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, θα προτιμούσα να μπουν σε ειδική κατηγορία και όχι στην αγορά εξοπλισμού ώστε κάποιος να μπορεί να τις βρει εύκολα σε ειδικό χώρο. (καλά το ξέρω, δεν είναι δα και τόσες πολλές αλλά γιατί να μην έχουν κι αυτές μια δική τους γωνιά να κουρνιάσουν ; :mrgreen: )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το θέμα των διαφημίσεων πιστεύω πως είναι πολύ θετικό να υπάρχει ενημέρωση από τους αντιπρόσωπους για τις τιμές του και κάποιες προσφορές τους. Σιγά τα άτομα που δραστηριοποιούνται τώρα στο χώρο και θα κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας. Πιστεύω πως πρέπει να υπάρχει συνεργασία.

Επίσης δεν αντιλαμβάνομαι τον όρο κιτς. Εμένα τυχαίνει να μου αρέσει το χρώμα της Ferrari και το λογότυπο της και να έχω και τα λεφτά ώστε να μην κάνω εκπτώσεις στην ποιότητα του προϊόντος. Κάθε εταιρεία κοιτάει το κέρδος και φυσικά πάντα έρχεται να καλύψει μια ανάγκη της αγοράς. Το concept έχει δοκιμαστεί πολλές φορές και έχει επιτύχει.(Laptop, κινητά)

:cheesy:

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μακαρι να βλεπαμε τους αντιπροσωπους συχνοτερα,ανεξαρτητως λογου και θεματολογιας.

Μαζι ομως με την εμεση διαφημιση,ορισμενοι ισως δεχοντουσαν και "πυρά κατα ριπάς".

Ισως γι αυτο δεν εμφανιζονται εστω και διακριτικα.

Οποιος αντεχει τελικα....

Και καθαρος ουρανος (κτλ,κτλ,κτλ).

Ο Γ.Πετροπουλος ισως δεν εχει λογο να φοβαται για παρατραγουδα,και "εκτιθεται" συχνα.

Ειπαμε...οποιος αντεχει.

Οσο για τη Φερραρι,δεν θεωρω ενα τηλεσκοπιο τρεντυ αξεσουαρ.Αλλο κινητο,αλλο λαπτοπ,αλλο ΜΡ3,αλλο τηλεσκοπιο.

(φανταζεσαι τηλεσκοπιο Ολυμπιακος ή μικροσκοπιο "Παναθηναικος")?

Ας εχει τα καλυτερα χρωματα,παλι υποβαθμιση θα ειναι.

Ναι,υψηλη τεχνολογια η Φερραρι,αλλα πολυ βλαχο-τρεντυ βρε παιδια. 8) 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H γνώμη του Αstrovox έχει εκφραστεί και δεν θα την επαναλάβω εδώ, άλλωστε με εκφράζει και σαν ερασιτέχνη παρατηρητή. Άλλο είναι το πρόβλημά μου! Δικαιούμαι να «ζαχαρώνω» (συγνώμη για την έκφραση) τον παραπάνω αποχρωματικό πειρασμό των 105mm αφού έχω ήδη ένα άριστο αποχρ/κό 81mm; Ο συνδυασμός τιμής/χαρακτηριστικών/ποιότητας μου φαίνεται πολύ δελεαστικός και νιώθω την αστρο/οπτικο/καταναλωτική μου διάθεση να ελλοχεύει! Ήπαγε οπίσω μου!...

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης