Jump to content

Αποστάσεις... με μοίρες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα μικρό πρόβλημα εδώ στην Αθήνα ... Επειδή φαίνονται μόνο αστέρες μεγάλης λαμπρότητας...δεν έχω και πολλούς οδηγούς για να στοχεύσω σε αμυδρότερα αντικείμενα ... και ιδού η απορία μου: Έστω, λέω έστω οτι θέλω να βρώ τον γαλαξία sobrero (έστω ότι με τηλεσκόπιο θα φαινόταν μέσα από αθήνα,μπορεί και να φαίνεται δεν το έχω βρεί αλλά παράδειγμα δίνω) και είναι 3 μοιρες κάτω από την σελήνη και 3 μοίρες ανατολικά (πάλι από την σελήνη).

Επίσης είναι 6 ΄μοίρες πάνω απο τον Algorab και 1 μοίρα δυτικά του... Μπορείτε να μου πείτε πώς να στοχέυσω το τηλεσκόπιο ωστέ να το βρώ μιας και έχω dob βάση? Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να το υπολογίσω χοντρικά και απλά να στοχεύσω? Δεν γίνεται πιο συγκεκριμένα και πιο μαθηματικά? Αλλά και να μήν γίνεται, πάλι πώς να το υπολογίσω χοντρικά? Να κεντράρω το τηλεσκόπιο πάνω στον Algorab ή την σελήνη και απο κεί και πέρα να ανεβοκατεβαίνω και να πηγαίνω αριστερά δεξιά? Κάτι δεν μου κάθεται ωραία... Άσε δε που μπορεί να μου πάρει πολλή ώρα.. Θα είναι σαν να ψάχνω καρφίτσα στα άχυρα μόνο με δύο οδηγούς..τελικά γίνεται και πώς?

Ανάμεσα στο Βέγα,

τον Ντενέμπ και τον Αλτάιρ

υπάρχει μία θέση του ουρανού

όπου θα πάω σαν γίνω

σκόνη αστρική,

για κει σας κλείνω ραντεβού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπέρα,

 

αρχικά δεν έχεις telrad??

 

ο telrad δε σε βοηθά στις αποστάσεις με μοίρες?

 

ανέφερες πως μένεις Αθήνα-

 

αυτό σίγουρα είναι ένα μεγάλο προβληματάκι... εμμμ δεν έχεις λεπτομερείς χάρτες :?:

 

πάντως σε καμία περίπτωση μην αποπειραθείς να πηγαίνεις πανω κάτω με το τηλεσκόπιο ( να σαρώνεις δηλ μια περιοχή) αυτό εγώ το ονομάζω αυτοκτονία.......(που να ψάχνεις μέσα στο κενό)......-κενο? λέμε τωρα-

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαλάνδρι μένω ... έχω χάρτες αλλά δεν ξέρω να τους χρησιμόποιω ακόμη καλά... προχτές πήρα το τηλεσκόπιο και είδα Δία Κρόνο και Σελήνη... Προσπάθησα να βρώ κάποια πιο αμυδρά αντικείμενα με τον τρόπο που είπα και φυσικά τζίφος... Ναι και Telrad έχω αλλά πως θα με βοηθήσει σε κενό ουρανό (μιας και δεν φαινονται τα άστρα λόγω φωτορύπανσης) θα το κεντράρω πάνω σε έναν οδηγό (Algorab-Σελήνη) και μετά τι?

Ανάμεσα στο Βέγα,

τον Ντενέμπ και τον Αλτάιρ

υπάρχει μία θέση του ουρανού

όπου θα πάω σαν γίνω

σκόνη αστρική,

για κει σας κλείνω ραντεβού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαλάνδρι μένω ... έχω χάρτες αλλά δεν ξέρω να τους χρησιμόποιω ακόμη καλά... προχτές πήρα το τηλεσκόπιο και είδα Δία Κρόνο και Σελήνη... Προσπάθησα να βρώ κάποια πιο αμυδρά αντικείμενα με τον τρόπο που είπα και φυσικά τζίφος... Ναι και Telrad έχω αλλά πως θα με βοηθήσει σε κενό ουρανό (μιας και δεν φαινονται τα άστρα λόγω φωτορύπανσης) θα το κεντράρω πάνω σε έναν οδηγό (Algorab-Σελήνη) και μετά τι?

 

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΧΑΛΑΝΔΡΙΩΤΗ!!!!!!!!!!! και γω...Χαλάνδρι μένω.... :mrgreen:

 

αρχικά αφού πήρες τώρα το τηλεσκόπιο εξοικειώσου με κινήσεις και τα είδωλα στον ερευνητή... είναι πολύ βασικό αυτό μετα..... κάποιοι πιο αναλυτικοί χάρτες θα σε βοηθήσουν...

 

κατέβασε το chartes du ciel για να εξοικειωθείς

 

κατι άλλο....στον ερευνητή φαίνονται αρκετά παραπάνω αστρα απ ότι με γυμνό μάτι(λογικό ακουγεται... :P ).... όταν εφόσον καταλάβεις τα είδωλα στον ερευνητή μπορείς να ξεκινήσεις με starhopping( οσο γίνεται...)

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δίκιο έχεις "συγχωριανή" :mrgreen: ... ας περιμένω λιγάκι μπάς και μάθω καλλύτερα τα λειτουργικά μέρη του τηλεσκοπίου και μετά αμυδρότεροι στόχοι... Πάντως το starhopping είναι αυτό που με φοβίζει... "φανταστικά άλματα από αστέρα σε αστέρα αλλά και πάλι εγώ το στόχο μου μπόρει να κάνω και μέρες να τον βρώ...και τότε .. να ταν κι'άλλος" Πάντως για το telrad πες μου αρχικά πως θα μπορούσε να με βοηθήσει μιας και το ανέφερες με τις μοίρες?

Ανάμεσα στο Βέγα,

τον Ντενέμπ και τον Αλτάιρ

υπάρχει μία θέση του ουρανού

όπου θα πάω σαν γίνω

σκόνη αστρική,

για κει σας κλείνω ραντεβού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για τον telrad δες εδώ κάτω κάτω http://www.astrovox.gr/finderscopes.html

 

και επίσης πάτα στη ναναζήτηση telrad θα βρεις αρκετά θεματάκια... :D

 

επίσης, δες τα υπομνήματα στις αστρονομικές παρατηρήσεις

 

και από δω μπορείς να κατεβάσεις και το chartes du ciel αν δεν το έχεις κάνει ήδη..

 

http://www.astrovox.gr/software.html

 

κάτι ακόμα το πρόγραμμα θα σε βοηθήσει να βρίσκεις στόχους που λογικά θα φαίνονται από την Αθήνα κα φυσικά μπορούν να παρατηρηθούν με το τηλεσκόπίο σου...............

 

ελπίζω να βοήθησα.... :P

 

α ξεκίνα από δω... όσα φαίνονται αυτήν την εποχή είναι εκπληκτικά!

 

http://www.astrovox.gr/top10deepsky.html

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! :D

Ανάμεσα στο Βέγα,

τον Ντενέμπ και τον Αλτάιρ

υπάρχει μία θέση του ουρανού

όπου θα πάω σαν γίνω

σκόνη αστρική,

για κει σας κλείνω ραντεβού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τίποτα συγχωριανέ..... :cheesy:

και ότι άλλο θες δημοσιευσέ το όλοι εδώ μέσα θα χαρούν (να μη πω σπεύσουν) να σε βοηθήσουν............. :D

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να είσαι σίγουρη, το έχω ήδη συνηδητόποιησει αυτό ... Πρίν αγοράσω καν τηλεσκόπιο η βοήθεια των παιδιών σε αυτό το forum ήταν απλά άψογη... Σε ευχαριστώ και πάλι!

Ανάμεσα στο Βέγα,

τον Ντενέμπ και τον Αλτάιρ

υπάρχει μία θέση του ουρανού

όπου θα πάω σαν γίνω

σκόνη αστρική,

για κει σας κλείνω ραντεβού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατα την γνώμη μου ένα αντικείμενο βρίσκεται , είτε με αστροάλματα,είτε με "γωνιοάλματα" (αν αποκλείσουμε τις συντεταγμένες).

 

Με τον πρώτο τρόπο επιλέγουμε από τον χάρτη έναν σύντομο δρόμο από αστεράκια που οδηγούν στο αντικείμενο που ψάχνουμε.Γιαυτό απαιτείται λεπτομερής χάρτης και φυσικά καθαρός ουρανός!Ο telrad,επειδή δεν παρέχει μεγέθυνση,δε προσφέρεται για αστροάλματα.Μπορούν να γίνουν αστροάλματα με τον telrad και με την βοήθεια χάρτη,αλλά το πλεονέκτημά του δεν είναι εκεί.

 

Με τον δεύτερο τρόπο μετράμε γωνιακές αποστάσεις του αντικειμένου πάνω στο χάρτη με κατάλληλα επιλεγμένα αστεράκια,και με την βοήθεια των κύκλων του telrad μετράμε "γωνιοάλματα".

 

Για μένα ο καλύτερος τρόπος είναι ο συνδυασμός των 2! Αλλά αν δε πας εκτός Αθήνας σε κάποιο βουνό,δε θα ευχαριστηθείς τίποτα!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με κατατόπησες πλήρως, να σαι καλά, ευχαριστώ πάρα πολύ... Μπορείς ωστόσο να μου πείς πιο είναι το ατού του telrad και να μου εξηγήσεις συγκεκριμένα για τις γωνιακές αποστάσεις και πως τις μετράω στο χάρτη και πώς κάνω "γωνιοάλματα" μέσα από τον telrad?Ανάφερες και κάτι για συντεταγμένες? Μπορώ να βρώ αντικείμενα βάση συντεταγμένων με dob βαση?

Ανάμεσα στο Βέγα,

τον Ντενέμπ και τον Αλτάιρ

υπάρχει μία θέση του ουρανού

όπου θα πάω σαν γίνω

σκόνη αστρική,

για κει σας κλείνω ραντεβού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως νομίζω πως ολη η μαγεία του Dob βρίσκεται στα αστροάλματα. Ευχαρηστη περιήγηση στον ουρανό..

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Gauss,

στον Τelrad σκοπεύεις μέσα από ομόκεντρους κύκλους. Προσάρμοσέ τους πάνω στον χάρτη σου, κατασκευάζοντας αντίστοιχους κύκλους από σύρμα: http://skytonight.com/howto/visualobserving/Map_at_the_Telescope.html?page=2&c=y

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποιοι χάρτες (όπως ο Sky Atlas 2000) έχουν τους κύκλους του telrad τυπωμένους σε πλαστική διαφάνεια που την τοποθετείς πάνω από το χάρτη. Πολύ χρήσιμο αλλά φυσικά όπως σωστά είπε ο PapGeo μπορείς να το φτιάξεις και μόνος σου.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λίγο θα βοηθήσω, αλλα αυτό που με κάνω απο την Αθήνα με τα κυάλια μου είναι οτι ξέρω πόσο εύρος έχει το πεδίο τους και ξεκινώντας απο κάποιο αστέρι που γνωρίζω μετράω "πεδία".

Ας πούμε χτες το βράδυ κοιτόντας απο το παράθυρο είδα τον Κάστορ και τον Πολυδεύκη, κοίταξα στο cartes du ciel οτι το M44 είναι (ας υποθέσουμε, δεν θυμάμαι) 20 μοίρες στην προέκταση της γραμμής που τους ενώνει και μέτρησα περίπου 4 πεδία ακολουθώντας τη κατεύθυνση της γραμμής (τα κυάλια μου έχουν περίπου 5 μοίρες πεδίο). Έτσι βρίσκω τη γενική θέση του στόχου μου και έπειτα όλο και κάποια πιο κοντινά αστέρια με βοηθάνε να τον εντοπίσω.

Δεν ξέρω βέβαια αν μια τέτοια 'μέθοδος' βολεύει όταν χρησιμοποιείς τηλεσκόπιο (πόσο εύρος πεδίου έχει ενας τυπικός ερευνητής αλήθεια;)

I''ve got amazing powers of observation
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

PapGeo πολύ έξυπνο... Σας ευχαριστώ πολύ όλους.. Μπορείτε να μου προτείνετε γενικά Καλούς χάρτες που να υποστηρίζουν telrad (όπως ο Sky Atlas που αναφέρατε) αλλά για πολύ σκοτεινούς ουρανούς και με πολλά αντικείμενα.. αλλά και χάρτες για περιοχές με φωτορύπανση (όπως αθήνα)... Φυσικά μπορώ να τυπώσω από software αλλά δεν έχω εξοικιώθει ακόμη με τα προγράμματα του υπολογιστή... αφήστε που στην εξοχή δεν θα έχω..

Ανάμεσα στο Βέγα,

τον Ντενέμπ και τον Αλτάιρ

υπάρχει μία θέση του ουρανού

όπου θα πάω σαν γίνω

σκόνη αστρική,

για κει σας κλείνω ραντεβού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης ρε παιδία μπορεί κάποιος να μου δώσει ένα λινκ ή να μου εξηγήσει τα πεδία και τις μοίρες και πώς χρησιμοποιούνται σε χάρτες και στο telrad? Δεν εννοώ τι είναι η μοίρα και τις υποδιαιρέσεις της αλλά πως την χρησιμοποιώ για τα πεδία και το εύρος των πεδίων και γενικά μοίρες με τον finder και τον telrad... δεν τα έχω κατάλαβει πολύ καλά... :oops:

Ανάμεσα στο Βέγα,

τον Ντενέμπ και τον Αλτάιρ

υπάρχει μία θέση του ουρανού

όπου θα πάω σαν γίνω

σκόνη αστρική,

για κει σας κλείνω ραντεβού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λίγο θα βοηθήσω, αλλα αυτό που με κάνω απο την Αθήνα με τα κυάλια μου είναι οτι ξέρω πόσο εύρος έχει το πεδίο τους και ξεκινώντας απο κάποιο αστέρι που γνωρίζω μετράω "πεδία".

Δεν ξέρω βέβαια αν μια τέτοια 'μέθοδος' βολεύει όταν χρησιμοποιείς τηλεσκόπιο (πόσο εύρος πεδίου έχει ενας τυπικός ερευνητής αλήθεια;)

 

Αυτόν ακριβώς τον τρόπο χρησιμοποιώ εγώ με το τηλεσκόπιο. Με τη διαφορά ότι μετράω πεδία προσοφθαλμίων. Ξέρω για παράδειγμα ότι ο 18mm έχει πραγματικό πεδίο 1 μοίρα περίπου. Και έτσι χρησιμοποιώ το πεδίο του προσοφθαλμίου , όπως θα χρησιμοποιούσα έναν Telrad!!

 

Είσαι ο πρώτος που γνωρίζω που χρησιμοποιεί αυτόν τον τρόπο.Βέβαια,έχει το μειονέκτημα ότι δε προσφέρεται για αποστάσεις μεγαλύτερες των 4 μοιρών.Τότε τα αστροάλματα είναι προτιμότερα (και ίσως πολύ πιο βολικά).

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης ρε παιδία μπορεί κάποιος να μου δώσει ένα λινκ ή να μου εξηγήσει τα πεδία και τις μοίρες και πώς χρησιμοποιούνται σε χάρτες και στο telrad? Δεν εννοώ τι είναι η μοίρα και τις υποδιαιρέσεις της αλλά πως την χρησιμοποιώ για τα πεδία και το εύρος των πεδίων και γενικά μοίρες με τον finder και τον telrad... δεν τα έχω κατάλαβει πολύ καλά... :oops:

 

Ξέρεις πώς μετράνε οι ναυτικοί αποστάσεις στον χάρτη τους με διαβήτη;Ανοίγουν τον διαβήτη με τέτοια γωνία,ώστε επάνω στον χάρτη,να αντιστοιχεί σε γνωστή απόσταση.

 

Τοποθετούν την μία μύτη του διαβήτη σε κάποιο σημείο του χάρτη και προχωρούν τον διαβήτη από την μία μύτη στην άλλη,μετρώντας ταυτόχρονα τα βήματά του. Ξέροντας πόση απόσταση αντιστοιχεί στο κάθε βήμα του διαβήτη,βρίσκουν την συνολική,ανάλογα με τα βήματα που μέτρησαν.

 

Αυτό ακριβώς γίνεται με τον Telrad. Στην θέση του διαβήτη είναι ο κύκλος,για παράδειγμα 0,5 μοίρες. Όσα βήματα μετράμε με τον κύκλο,καθώς προχωράει στον ουρανό,τόσες φορές πολλαπλασιάζουμε το 0,5 για να βρόυμε την συνολική γωνιακή απόσταση για παράδειγμα του M35 από τον η Διδύμων.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία το κατάλαβα... αλλά στον χάρτη έχει διαφορά... Εκεί που τελειώνει ο διαβήτης είπες, ξεκινάμε ξανά από κει και συνεχίζουμε τα "βήματα"...Με τον telrad αν ξεκινήσω από το άστρο "οδηγό" και κάνω "άλματα" με τον κύκλο της 0.5 μοίρας, μόλις κάνω το πρώτο άλμα, μετά για το δέυτερο δεν θα έχω αρχή (όπως με το ένα σκέλος του διαβήτη) οπότε το υπολογίζω χοντρικά-φανταστικά το πέρας του πρώτου άλματος από το δεύτερο άλμα και μετά?

Ανάμεσα στο Βέγα,

τον Ντενέμπ και τον Αλτάιρ

υπάρχει μία θέση του ουρανού

όπου θα πάω σαν γίνω

σκόνη αστρική,

για κει σας κλείνω ραντεβού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τον telrad αν ξεκινήσω από το άστρο "οδηγό" και κάνω "άλματα" με τον κύκλο της 0.5 μοίρας, μόλις κάνω το πρώτο άλμα, μετά για το δέυτερο δεν θα έχω αρχή (όπως με το ένα σκέλος του διαβήτη) οπότε το υπολογίζω χοντρικά-φανταστικά το πέρας του πρώτου άλματος από το δεύτερο άλμα και μετά?

 

Ακριβώς!! Μπορεί στο τέλος του πρώτου άλματος να συναντήσεις ένα αστεράκι,οπότε αυτό θα είναι η αρχή του επόμενου άλματος.Αν όμως στο τέλος του πρώτου άλματος,δε συναντήσεις τίποτα,πρέπει να "μαρκάρεις" με το μάτι σου το φανταστικό αυτό σημείο,ώστε από εκεί να αρχίσεις το επόμενο άλμα.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πολύ!..Το "έπιασα" !!! :D

Ανάμεσα στο Βέγα,

τον Ντενέμπ και τον Αλτάιρ

υπάρχει μία θέση του ουρανού

όπου θα πάω σαν γίνω

σκόνη αστρική,

για κει σας κλείνω ραντεβού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει ποιός χάρτης "συμφέρει" 'εναν αθηναίο? uranometria που έχει περισσότερα άστρα ή Sky Atlas που έχει λιγότερα? Στην Αθήνα τα αμυδρότερα άστρα δεν φαίνονται οπότε σκέφτομαι οτι το uranometria μπορεί να με μπερδέψει, από την άλλη στις εξορμίσεις στην εξοχή και στους σκοτεινούς ουρανούς θα είναι προτιμότερη από τον Sky Atlas (αν και ο Sky Atlas έχει και κυκλους telrad το uranometria δεν ξέρω, έχει?... και είναι πλαστικοποιήμενος για υγρασία), εσείς τι λέτε?

Ανάμεσα στο Βέγα,

τον Ντενέμπ και τον Αλτάιρ

υπάρχει μία θέση του ουρανού

όπου θα πάω σαν γίνω

σκόνη αστρική,

για κει σας κλείνω ραντεβού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν λίγες μέρες ήμουν πιστός οπαδός του SkyAtlas. Είναι πλαστικοποιημένος και αυτό είναι το βασικό του πλεονέκτημα. Επειδή έχει λιγότερα άστρα (μέχρι 8,5) δε βολεύει πολύ για αστροάλματα,ειδικά όταν ένα αμυδρό αντικείμενο είναι "μόνο" του στον ουρανό,μακριά από αστεράκια που θα βοηθούσαν στον εντοπισμό του.Εδώ χρειάζονται τα "γωνιοάλματα" που λέγαμε.

 

Κάποιο φίλοι όμως με "έπεισαν" να στραφώ στην Uranometria,διότι ευνοεί τα αστροάλματα,που βολεύουν ΄περισσότερο από τα "γωνιοάλματα".

 

Η Uranometria χωρίζεται σε 2 τεύχη,Βόρειο ημισφαίριο και Νότιο και φυσικά πωλούνται ξεχωριστά!Δυστυχώς το διάφανο overlay με τους κύκλους Telrad παρέχεται με το τεύχος του Νότιου ημισφαιρίου. ](*,) Πάντως έχει αστέρες μέχρι 9,7 (!!!) και αποτελεί πραγματικά σπουδαίο έργο.Θέλει λίγη προσοχή με την υγρασία,αλλά δε νομίζω γενικά να υπάρχει πρόβλημα.

 

Ρίξε μια ματιά www.willbell.com

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λόγω φωτορύπανσης όμως δεν συμφέρει καλύτερα να έχει ο χάρτης αστερία μικρού mag. και όχι αμυδρότερα για να μην μπερδεύομαι (αφού ο ουρανός με το ζόρι θα δείχνει τους λαμπρότερους...)ή είναι λάθος αντίληψη αυτή που έχω? Για σκοτεινούς ουρανούς δεν το συζητώ, έχω πειστεί οτι ο uranometria είναι καλύτερος.. και όσο για τους κύκλους του telrad όπως ανέφερε σε αυτό το τοπικ και ο papgeo μπορώ να φτιάξω και μόνος μου... τώρα για την υγρασία...

Ανάμεσα στο Βέγα,

τον Ντενέμπ και τον Αλτάιρ

υπάρχει μία θέση του ουρανού

όπου θα πάω σαν γίνω

σκόνη αστρική,

για κει σας κλείνω ραντεβού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης