Jump to content

Ενδιαφέροντες προσοφθάλμιοι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημητρακη ο εστιαστης τζαμι!!! Το προβλημα λυθηκε κ πλεον το θεμα εστιασης ειναι παιχνιδακι. Σε μεγαλες μεγενθυσεις η μικρομετρικη ρυθμιση ειναι σωτηρια!!! Για τον UWA δεν εγραψα γιατι περιμενω να τον τεσταρω αναλυτικα το Σ/Κ εκτος Αθηνων. Παρατηρησα τον Δια κ το Μ13 και μπορω να πω πως μου εδινε πολυ καλο κ οξυ ειδωλο ακομα κ στα ακρα του πεδιου αλλα θελει σκοτεινο ουρανο για να ειμαστε πιο αξιοπιστοι. Παντως με τον 13mm υπεριωνα που τον συγκρινα δεν εβλεπα καμμια διαφορα! Το σιγουρο ειναι πως η σχεση τιμης αποδοσης τον κανει best buy αν αναλογιστεις πως κοστισε 34 ευρω!!!! ( 46 δολαρια) Απο βδομαδα τα νεωτερα!! Αν θελεις μπορω να σου δωσω κ τον εστιαστη να τον δοκιμασεις στο δικο σου να δεις αν σου κανει δουλεια.

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ τον δικό μου από το Agena τον έχω πάρει (GSO). Αφενός είχε πολύ τζόγο ( http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=5699 ) αφετέρου του αλλαξα τον μηχανισμό με έναν από παλιότερο GSO που γυρίζει συνεχώς ομαλα και όχι με "κλικς". Από ότι βλέπω και ο δικός σου παρόμοιος είναι. Εχει τζόγο η σωλήνα, ή απλά είμουν άτυχος ;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε roryt δεν εχει καθολου τζογο ο δικος μου! Το ερωτημα ειναι , ησουν εσυ ατυχος η εγω τυχερος?

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον...........μου δωθηκε η ευκαιρια να δοκιμασω τον 31 nagler,σε συνθηκες καπως καλυτερες απο τις συνηθεις της πολης,........

και αναθεωρησα τις αποψεις μου περι ανουσιας διαφορας στην οπτικη ποιοτητα.

Τελικα ειναι πραγματι "αλλη κατηγορια" =D> =D> =D>

Η παρατηρηση εγινε με 80αρι αποχρωματικο,και με 11" καταδιοπτρικο.Και στις 2 περιπτωσεις το κοντραστ και η ομοιογενεια στο πεδιο ηταν μεγαλειωδης!!!

Ρεστα φυσικα,εδωσε και ο 41 Πανοπτικ.....κορυφαιος και αυτος,με χαμηλοτερη μεγενθυνση,αλλα λιγο μεγαλυτερο πεδιο =D> =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγουρα λοιπον οτι πληρωνεις παιρνεις! Υπαρχει ομως κ η παραμετρος σχεση τιμης / αποδοσης!

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και αυτο ισχυει.Η πολλαπλασια τιμη σε σχεση με αλλους προσοφθαλμιους,δεν προυποθετει και αναλογη διαφορα ποιοτητας,αλλα αυτο ετσι κι αλλιως ισχυει σε ολα τα προιοντα.Συνηθως η μεσαια κατηγορια ειναι η χρυση τομη "κοστος/αποδοση" :shock: :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να καταθέσω κι εγώ την ...πλάκα που έπαθα με τον nagler 31 του Κώστα. Πέραν της απίστευτης αίσθησης και πεδίου που δίνει το συγκεκριμένο προσοφθάλμιο, μου έκανε τρομερή εντύπωση το καθαρό και απόλυτα flat πεδίο. Κορυφαίο προσοφθάλμιο από κάθε άποψη - συμπεριλαμβανόμενης και της τιμής :mrgreen: ...δυστυχώς :(
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την ίδια άποψη σχημάτισα κι εγώ, όταν, προχθές στον Πάρνωνα, δοκιμάσαμε τον nagler 26 πάνω στο 14” Orion Optics του Παναγιώτη (filiatra). Σοκ και δέος! :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Για το 4,8mm Nagler τί λέτε; Και πόσο κάνει; Δεν ξέρω, σκέφτομαι να αντικαταστήσω το προσοφθάλμιο των 5mm που ήρθε μαζί με το τηλεσκόπιό μου. Μήπως καλύτερα, λόγω τιμής, να χτυπήσω ένα 5άρι Hyperion; Θα ήθελα και ένα 4άρι Radian. :roll:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τέτοιες μεγενθλυνσεις ένας είναι ο βασιλιάς (όπου και να ψάξεις σε review πάντα βγαίνει πρώτο) pentax XO 5. Tο έχω ψάξει όσο πάει και δε πάει Σε κανα δυο μήνες θα είναι το πρώτο μου <καλο> προσοφθάλμιο

http://www.telescope-service.com/pentax/start/pentaxstart.html#XO

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι έτσι όπως λέει ο zantespear, αλλά εναλλακτικά οι HD ορθοσκοπικοί της University είναι πάρα πολύ κοντά σε απόδοση και κοστίζουν πολύ λιγότερο.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά ο πραγματικός βασιλιάς είναι ο ορθοσκοπικός της Zeiss Abbe αλλά δεν υπάρχει πια.Τώρα όσον αφορά για τα pentax XO, τα 6 στοιχεία που έχουν μόνο για πλανητική δεν μου κάνουν εμένα... :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά ο πραγματικός βασιλιάς είναι ο ορθοσκοπικός της Zeiss Abbe αλλά δεν υπάρχει πια.Τώρα όσον αφορά για τα pentax XO, τα 6 στοιχεία που έχουν μόνο για πλανητική δεν μου κάνουν εμένα... :-k

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/1,2,3,4,5,8,9,10/Number/1029367/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1

 

----The contrast is absolutely stunning, in fact the only difference I could possibly detect between it and the TMB super mono was light through-put and even that was barely noticible. Other than this, the light scatter and contrast was nothing short of sensational, making it one of the finest planetary eyepieces of all time IMO. Images clarity is completely neutral and crystal clear. Expensive but about as good as it gets. Strongly recommended.---- Images cold

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...making it one of the finest planetary eyepieces of all time IMO...

 

One of the finest, not the finest. :mrgreen: Κατά την (πάντα ταπεινή) μου γνώμη, ένας ορθοσκοπικός είναι το μακράν καλύτερο εργαλείο για πλανητική.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ είμαι πολύ περίεργος να συγκρίνω τον Radian 5mm που έχω με έναν καλό ορθοσκοπικό.

 

Όποιος έρθει Πάρνωνα τον Σεπτέμβριο και έχει ορθοσκοπικό,ας με φωνάξει "να τα στήσουμε"!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Για τέτοιες μεγενθυνσεις ένας είναι ο βασιλιάς (όπου και να ψάξεις σε review πάντα βγαίνει πρώτο) pentax XO 5.

 

Είναι έτσι όπως λέει ο zantespear, αλλά εναλλακτικά οι HD ορθοσκοπικοί της University είναι πάρα πολύ κοντά σε απόδοση και κοστίζουν πολύ λιγότερο.

Φιλικά,

Ηλίας.

 

Πού μπορεί να τους βρει κανείς;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπατία, για τους ορθοσκοπικούς της UO κατευθείαν από την UO www.universityoptics.com. Για τους pentax ρίξε μια ματιά στο www.telescope-service.com. Και οι δύο προμηθευτές δέχονται πληρωμές με πιστωτική και με paypal.

Εναλλακτικά, ρίξε και μια ματιά στο astromart (www.astromart.com) για τα παραπάνω - και άλλα είδη - ελαφρώς μεταχειρισμένα σε πολύ καλές τιμές.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης