Jump to content

Hyperion zoom εξαιρετικός!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρότι δεν είμαι οπαδός των Hyperion (μ' αρέσουν οι μινιμαλιστικές και κλασσικές σχεδιάσεις με λιγότερα στοιχεία) ομολογώ πως με εντυπωσίασε o Hyperion zoom 24-8mm που είχε στον Πάρνωνα ο φίλος συμπαρατηρητής και συνastrovoxίτης Αργύρης. Δoκίμασα τον συγκεκριμένο προσοφθάλμιο στο εξαιρετικό 8" f/6 Orion Optics νευτώνιό του που στηριζόταν σε μία επίσης πολύ καλή ισημερινή βάση Vixen δυστυχώς χωρίς μοτέρ παρακολούθησης. Ο συγκεκριμένος προσοφθάλμιος έχει πεδίο από 40 μοίρες στα 24mm έως 68 μοίρες στα 8mm σύμφωνα με τον κατασκευαστή.

Πρώτος στόχος ο γαλαξίας "με την κόψη" NGC891 στην Ανδρομέδα. Εύκολος εντοπισμός στα 24mm ζουμάρισμα μεχρι να βρούμε την βέλτιστη μεγέθυνση και με περιφερειακή όραση η σκοτεινή γραμμή που "διχοτομεί" τον εν λόγω γαλαξία ήταν ορατή! Πολύ καλό!

Εν συνεχεία Μ13, μ' άρεσε πολύ το να βλέπω το σμήνος να "σπάει" με την αύξηση της μεγέθυνσης.

Έχοντας ανοίξει η όρεξη δοκιμάσαμε το πλανητικό Helix στον Υδροχόο με και χωρίς φίλτρο. Καταπληκτικό το πόσο εύκολα βελτιώναμε την εικόνα με την κατάλληλη μεγέθυνση, ενώ ζουμάροντας χωρίς φίλτρο διακρίναμε και τον κεντρικό αστέρα!

Από ποιότητα ειδώλου θα έλεγα πως ο Hyperion zoom είναι καλύτερος από τους κινέζικους Plossl της σειράς ενώ υπολείπεται αλλά όχι πολύ σε οξύτητα και κοντραστ των U.O. Koenig, των Baader Eudiascopic και των κλασσικών Kasai Orthoscopic.

Για πολύ δύσκολα αμυδρά αντικείμενα και για πλανήτες θα προτιμούσα τους προσοφθάλμιους σταθερής εστιακής απόστασης. Για γενική παρατήρηση deep sky ο Hyperion zoom είναι ένα πολυ χρήσιμο εργαλείο που μπορεί να δράσει συμπληρωματικά, αλλά και μόνο του εν ανάγκη, με τους προσοφθάλμιους σταθερής εστιακής απόστασης.

Κοντολογίς είναι 100 φορές προτιμότερος από τα σετ των φτηνών Plossl και συμφερει και οικονομικά. Προσωπικά τον προτιμώ από τους Hyperion σταθερής εστιακής απόστασης τους οποίους θα περιέγραφα ως "άχρωμους" προσοφθάλμιους. Βολικό το κλικ στα 20, 16 και 12mm αν και απ' ότι λέγεται ειναι ανακριβείς αυτές οι ενδείξεις (αδιάφορο αλλά μπορούμε να βρουμε και τις ακριβείς εάν μας ενδιαφέρει).

Μια άλλη πιθανή χρήση που μπορώ να σκεφτώ για τους zoom προσοφθάλμιους είναι η παρατήρηση μεταβλητών αστέρων. Εντοπισμός πεδίου σε χαμηλή μεγέθυνση και ανέβασμα της αναλόγως με το πόσο αμυδρός είναι ο μεταβλητός. Διατηρώ επιφυλάξεις γιατί ίσως κερδίζουμε σε μέγεθος με προσοφθάλμιους λιγότερων στοιχείων σε οριακές καταστάσεις...

Σύντομα ένας Hyperion zoom θα βρει θέση στην συλλογή μου :cheesy:

Μπράβο Αργύρη! Άριστη αγορά! =D>

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 143
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ναι οι θέσεις ειναι αυτές. Φυσικά παιρνουν και όλες τις ενδιάμεσες τιμές οι εστιακές αποστάσεις απλώς δεν έχει κλικ. Τα κλικ ουσιαστικά μόνο για χρήση με binoviewer είναι απαραίτητα. Νομίζω πως είπε 170 ευρώ πως του στοίχισε ο Αργύρης. Μπορεί να μας πει ο ίδιος όταν δει αυτό το ποστ.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον ειδα κι εγω απο κοντα στη Χαλκιδικη .Και τον φακο και τον Αργυρη . :mrgreen:

Νομιζω καπου τοσο κοστιζει 170-190 .

Ωραιος ο φακος .Τον χρησιμοποιησαμε για Σεληνη , μαλλον λιγο παραπανω απο 300Χ γιατι ηταν καπως προς τα εξω τραβηγμενος .

Ηταν ωραιο να μεταβαλλεται το οπτικο πεδιο ετσι απλα .

Αλλα βρε Αργυρη , ενταξει κριμα που εχεις τον Γιαπωνεζο αλλα ουτε ενα μοτερι ? :mrgreen:

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι φοβερός ο Hyperion zoom! Εντυπωσιάστηκα και εγώ, αξίζει η αγορά του! Αν και μετά τα λεγόμενα του Γιώργου δεν χρειάζεται να πω τίποτα!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχει δοιμασει κανεις τους zoom της Vixen και της William Optics ?

Για να εχουμε και μια συγκριση .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι ο TeleVue είναι εξαιρετικός! Είναι όμως ο μόνος zoom που έχω δοκιμάσει επισταμένα (χάρη στην Κατερίνα) και επίσης δοκίμασα ελάχιστα τον Vixen (με άριστες εντυπώσεις) αλλά έχω μεγάλη περιέργεια να δοκίμαζα προσεκτικά Vixen και Baader Hyperion.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους, νέους και παλιούς! :D

 

Είχα πει και παλιότερα πως ο εξοπλισμός πρέπει να αγοράζεται μετά από καλό ψάξιμο και αν αυτό είναι εφικτό από τεστάρισμα..

Ο AKTIS είναι προφανές πως ξέρει πολύ καλά (και) από προσοφθαλμίους και τον σύστησε ανεπιφύλακτα!

 

Η αγορά ενός απλού Hyperion μετατράπηκε σε αγορά του Zoom με 175 ευρώ, και με έναν Celestron Ultima 2x που είχα, κάλυψα αγορά "πολλών προσοφθαλμίων".

Έτσι στα αστροπάρτυ στη Χαλκιδική χρησιμοποιήθηκε στη Σελήνη και τολμώ να πω πως έσκισε, ότι ακριβώς πιστεύω πως έκανε και στον Πάρνωνα! :wink:

Τα μοτέρ της GPD2 θα αγοραστούν σύντομα (680 ευρώ), αν και πρώτα θα κατέβουν αστροχάρτες από internet (δωρεάν), θα αγοραστεί πιο ψηλός πυλώνας (210 ευρώ) και μάλλον θα μπει ένας ερευνητής rigel...

 

ΥΓ 1) Δε μπορώ να καταλάβω γιατί με το που βλέπουν κάποιοι σύννεφα τα μαζεύουν και φεύγουν :cry: [-X (άλλοι για καταφύγιο άλλοι για σπίτια τους)... Και πέρυσι και φέτος είδα το φαινόμενο της νέφωσης να σπάει μετά από 1-2 ώρες... Είναι πράγματι κρίμα να κάνεις ταξίδι αρκετών χλμ και να μην έχεις τόση δα υπομονή... =; [-X [-X

 

ΥΓ 2) Το να σου δείχνει κάποιος live πως πρέπει να στήνεται το τήλε σου (ο Γιώργος το έκανε φύλλο και φτερό και έδειξε πως γίνεται σωστά η πολική ευθυγράμμιση/ζύγισμα κάθε φορά που αλλάζαμε στόχο, αλλά και το όλο στήσιμο του τήλε σε 1 1/2 ώρα) αλλά και άλλα κόλπα (καθάρισε προσοφθάλμιο σε 20 δευτερόλεπτα με πολύ απλό τρόπο) δε συγκρίνεται με τίποτα με οδηγίες!!

 

ΥΓ 3) Ελπίζω τον άλλο μήνα να έχει καλό καιρό και να δω άλλον ένα έστω να βγάζει την παρατήρηση με βερμούδα και κοντομάνικο, έστω και διπλό!!! :mrgreen: :mrgreen: 8)

 

ΥΓ 4) Ευχαριστώ πολύ όλους όσους βοήθησαν σε στήσιμο-ξεστήσιμο εξοπλισμού αλλά και έδωσαν απλόχερα τις γνώσεις και τις συμβουλές τους!!! =D> =D> =D> =D> :oops: :oops:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οντως πολύ ωραίος ο zoom, τον είδα και εγω, και μπορώ να πω οτι το σκέφτομαι να χτυπήσω και εγω εναν..

 

Αργύρη, δεν φταίνε τα σύνεφφα, ο Γιώργος φταίει, που φώναζε οτι πέφτουν ψιχάλες και τα μαζεύει να φύγει! (και μετά είχε πριβέ ολόκληρο τον Πάρνωνα..) :lol: :lol:

 

Υ.Γ. Θα φέρω και εγω σουβλάκια την επόμενη φορά, και θα φοράω και βερμούδα! (το κοντομάνικο δεν το εγγυώμαι 8-[ )

 

Υ.Γ. 2: τελικά ο Γιώργος ξάπλωσε κάτω για να κάνει ευθυγράμιση? δεν πρόσεξα..

 

ραντεβού σε ενα μήνα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα μοτέρ της GPD2 θα αγοραστούν σύντομα (680 ευρώ), αν και πρώτα θα κατέβουν αστροχάρτες από internet (δωρεάν), θα αγοραστεί πιο ψηλός πυλώνας (210 ευρώ) και μάλλον θα μπει ένας ερευνητής rigel...

 

Αργύρη φίλε μου,γιατί δε παίρνεις την Uranometria Vol1 ,2 και μπερδεύεσαι με εκτυπώσεις; Όλοι πρέπει να έχουμε έναν καλό χάρτη.Οι εκτυπωμένοι χάρτες είναι πολύ δεσμευτικοί,σε υποχρεώνουν να κοιτάς μόνο το κομμάτι που τύπωσες και όχι όποιο θέλεις. Δε νομίζω ότι χρειάζεσαι και τα 2 μοτέρ.Αυτό της απόκλισης είναι περιττό (πιστεύω...)

 

ΥΓ 1) Δε μπορώ να καταλάβω γιατί με το που βλέπουν κάποιοι σύννεφα τα μαζεύουν και φεύγουν :cry: [-X (άλλοι για καταφύγιο άλλοι για σπίτια τους)... Και πέρυσι και φέτος είδα το φαινόμενο της νέφωσης να σπάει μετά από 1-2 ώρες... Είναι πράγματι κρίμα να κάνεις ταξίδι αρκετών χλμ και να μην έχεις τόση δα υπομονή... =; [-X [-X

 

Σ'αυτό συμφωνώ..Ήμουν από αυτούς που πανικοβλήθηκε και τα μάζεψα όλα ,έτοιμος να φύγω. Αργότερα όμως ξανάστησα, και τότε είδα τα απίστευτα. Ποτέ δε ξέρεις τι θα δεις...

 

ΥΓ 2) Το να σου δείχνει κάποιος live πως πρέπει να στήνεται το τήλε σου (ο Γιώργος το έκανε φύλλο και φτερό και έδειξε πως γίνεται σωστά η πολική ευθυγράμμιση/ζύγισμα κάθε φορά που αλλάζαμε στόχο, αλλά και το όλο στήσιμο του τήλε σε 1 1/2 ώρα) αλλά και άλλα κόλπα (καθάρισε προσοφθάλμιο σε 20 δευτερόλεπτα με πολύ απλό τρόπο) δε συγκρίνεται με τίποτα με οδηγίες!!

 

Δυστυχώς δεν ήμουν εκεί να παρακολουθήσω....Κρυβόμουν απτην "βροχή" ](*,)' ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) .Τουλάχιστον είδα φωτογραφίες από Αυστραλία... Κάτι είναι και αυτό,γιατί αν περιμένω να πάω.........

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επαναφερω το θεμα γιατι αρχισα να ψαχνω και εγω το συγκεκριμενο προσοφθαλμιο. Μεχρι τωρα ειχα βλεψεις (αν και ελαχιστες) για τον TS-GSO zoom. Εχωντας διαβασει ομως προσεχτικα διαφορες κριτικες για το εν λογω προσοφθαλμιο ομολογω πως εχει αρχισει να με τραβαει!

Απο την στιγμη που απεκτησα τον Orion Stratus 21mm επιθυμουσα να αποκτησω την πληρη συλλογη! Τωρα ομως και συμφωνα με τα λεγομενα των φιλων σκεφτομαι να αποκτησω τον Baader Hyperion zoom για προσοφθαλμιο γενικης χρησης και να εξειδικευσω την συλλογη μου κρατωντας τον Stratus 21mm με φαινομενο πεδιο 68 μοιρες, τα γιαπωνεζικα "volcano top" Kellner μου 10χιλ και 25χιλ αντικες (που παρουσιαζουν ομως εξαιρετικα ειδωλα, ειδικα το 10χιλ!) και ισως ενα TMB καπου στα 5-8 χιλ για πλανητικη!

Ερωτησεις σχετικα με το προσοφθαλμιο:

 

1) Βαρος και διαστασεις?

2) Χρειαζεται επανεστιαση καθε φορα που μεταβαλλεται?

3) Πως συγκρινεται στις διαφορες θεσεις του με αντιστοιχα Hyperion/Stratus ?

 

Ισως να ειναι και το τελειο προσοφθαλμιο για αστροβραδιες!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2) Χρειαζεται επανεστιαση καθε φορα που μεταβαλλεται?

ναι

 

Ισως να ειναι και το τελειο προσοφθαλμιο για αστροβραδιες!

Νομίζω ότι θα σε βολέψει πολύ

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Άλλος ένας Υπερίωνας – zoom κλήθηκε και ανέλαβε υπηρεσία! Επόμενο ήταν μετά από αυτά που είδα, αρχές του μήνα στον Κιθαιρώνα, μέσα από τον αντίστοιχο zoom του Αργύρη.

 

Σε προσφορά αυτόν τον καιρό από το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης, στα 169 ευρώ (198 ευρώ από την Τ-S: http://www.telescope-service.com/baader/eyepieces/eyepieces.html#hypzoom ).

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξερω αν το προσεξατε, το Πλανηταριο δινει πλεον δωρο μαζι με καθε Hyperion Zoom το εξαιρετικο βιβλιο "Αστροφωτογραφια" !!!

 

Hyperion Zoom + Αστροφωτογραφια

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντος παιδιά, θα τον αποκτήσω σύντομα το εν λόγω προσοφθάλμιο και μάλιστα σκέφτομαι να τον χρησιμοποιήσω για afocal φωτογράφηση πλανητών.

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ερωτηση για τους κατοχους...

 

Πως διαμορφωνεται η φωτεινοτητα των ειδωλων μεταξυ των θεσεων zoom?

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ερωτηση για τους κατοχους...

 

Πως διαμορφωνεται η φωτεινοτητα των ειδωλων μεταξυ των θεσεων zoom?

Αγάπιε, δεν το θυμάμαι αυτό που ρωτάς, γιατί έχω να τον χρησιμοποιήσω σε DSO από τον Κιθαιρώνα. Αυτό όμως που μπορώ να πω είναι ότι, αυτά τα zoom, εκτός από την πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, έχουν ένα μεγάλο πλεονέκτημα: Την χρηστικότητα. Ως προς την παρατήρηση των DSO, μπορείς να κάνεις διαδοχικά και επαναλαμβανόμενα zoom in και zoom out για να παρατηρείς λεπτομέρειες των αντικειμένων, ή τα ίδια τα αντικείμενα συνολικά. Ως προς την πλανητική παρατήρηση, μπορείς να ανεβάζεις μεγεθύνσεις μέχρι να φθάσεις την μέγιστη δυνατή και ωφέλιμη μεγέθυνση, που επιτρέπεται από το seeing της συγκεκριμένης βραδιάς.

 

Πολύ χρήσιμο εργαλείο και με την σφραγίδα ποιότητας της Baader. Υποψιάζομαι ότι θα θέσει εκτός μάχης, μόνιμα στα κουτιά τους, σειρές από καλούς προσοφθαλμίους, αν και εκφράζω αμφιβολίες κατά πόσο μπορεί να συναγωνιστεί σε ποιότητα ειδώλων κορυφαίους προσοφθαλμίους, όπως λ.χ. τους nagler. Οι τελευταίοι όμως, κοστίζουν πολλαπλάσια για να αποκτηθούν. Δεν αποκλείεται πάντως να νικήσουν στην πράξη και αρκετούς από αυτούς, λόγω της χρηστικότητας, που αναφέραμε παραπάνω.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα με αυτό το zoom όπως το είδα από τον Αργύρη είναι ότι μάλλον δεν βολεύει για binoviewer. Δηλαδή με 2 τέτοια, λόγω του μεγέθους τους θα είναι κάπως μεγάλο το άνοιγμα του bino κι εγώ π.χ έχω μικρή απόσταση ανάμεσα στα μάτια. Οπότε για πλανητική παρατήρηση το αποκλείω, μιάς και όπως έχει ξαναειπωθεί, όταν παρατηρείς από bino πλανήτες δύσκολα μετά ξαναγυρνάς στον τρόπο παρατήρησης με μονά προσοφθάλμια.

 

Αλλά για deep sky είναι ωραίο.

 

Papgeo, εσύ που έχεις bino, δοκίμασες να το βάλεις πάνω για να υπολογίσεις πώς περίπου θα είναι το άνοιγμα με 2 τέτοια?

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...

Papgeo, εσύ που έχεις bino, δοκίμασες να το βάλεις πάνω για να υπολογίσεις πώς περίπου θα είναι το άνοιγμα με 2 τέτοια? [/b]

Όχι, δεν θα χρησιμοποιούσα αυτά τα zoom στο binoviewer μου. Δεν είναι μόνον ογκώδη, αλλά και βαριά σαν προσοφθάλμια. Προσωπικά, χρησιμοποιώ σε βραδιές με πολύ καλό seeing τα Burgess/TMB 9mm Planetary Series (έχουν τις ίδιες διαστάσεις και σχεδιασμό με τα TV Radian), των οποίων η διάμετρος, αν και είναι αισθητά μικρότερη από αυτήν των Hyperion, κρίνω ότι είναι οριακή για άνετη παρατήρηση, τουλάχιστον για τα δικά μου μάτια.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ερωτηση για τους κατοχους...

 

Πως διαμορφωνεται η φωτεινοτητα των ειδωλων μεταξυ των θεσεων zoom?

Αγάπιε, δεν το θυμάμαι αυτό που ρωτάς, γιατί έχω να τον χρησιμοποιήσω σε DSO από τον Κιθαιρώνα. Αυτό όμως που μπορώ να πω είναι ότι, αυτά τα zoom, εκτός από την πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, έχουν ένα μεγάλο πλεονέκτημα: Την χρηστικότητα. Ως προς την παρατήρηση των DSO, μπορείς να κάνεις διαδοχικά και επαναλαμβανόμενα zoom in και zoom out για να παρατηρείς λεπτομέρειες των αντικειμένων, ή τα ίδια τα αντικείμενα συνολικά. Ως προς την πλανητική παρατήρηση, μπορείς να ανεβάζεις μεγεθύνσεις μέχρι να φθάσεις την μέγιστη δυνατή και ωφέλιμη μεγέθυνση, που επιτρέπεται από το seeing της συγκεκριμένης βραδιάς.

 

Συμφωνω με αυτα που λες. Σε πλανητικη παρατηρηση ομως το θεμα φωτεινοτητα ειδωλου δεν υπαρχει αφου οι πλανητες ειναι αρκετα λαμπρα αντικειμενα. Σε DSO ομως τι γινεται? Οπως και αν εχει το θεμα σκοπευω να προμηθευτω εναν Hyperion Zoom συντομα.

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο κακό με τους zoom είναι ότι με την αγορά τους,αχρηστεύονται ταυτόχρονα και όλοι οι προηγούμενοι φακοί που τυχόν έχουμε!!!Και επειδή έχω δώσει πολλά για τους φακούς μου,θα συνεχίσω να τους απολαμβάνω!Αλλιώς θα τον έπαιρνα και εγώ!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το είχα γράψει και κάπου αλλού, ξεχάστε το zoom για binoviewer!!! [-X

Πάντως ο συγκεκριμένος προσοφθάλμιος σκίζει και το θεωρώ ως όπλο στην παρατήρηση! :mrgreen:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης