Jump to content

Hyperion zoom εξαιρετικός!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ο ζοομ είναι στο 10 τα μανίσια του τηλεσκοπίου είναι στο απόλυτο 0!

 

Παιδιά, μισό λεπτό! Νομίζω οτι υποτιμάτε αρκετά τα "μανίσια" προσοφθάλμια που έρχονται μαζί με το τηλεσκόπιο.Καταρχήν για πολύ καιρό τώρα οι Plossl ήταν οι standard φακοί που χρησιμοποιούσαν οι ερασιτέχνες αστρονόμοι για παρατήρηση.Τι ακριβώς είναι που δεν σας αρέσει σε αυτούς? Το περιορισμένο πεδίο? Σας πληροφορώ οτι υπάρχουν πολλοί "Wide Field" προσοφθάλμιοι έξω που το παραπανήσιο AFOV τους είναι χαλασμένο σε όργανα κάτω του f/7.Επιπλέον τα λίγα στοιχεία που έχουν οι Plossl, τους καθιστούν για γενική παρατήρηση, όπως επίσης και για καλή πλανητική! Ίσως δεν έχουν το contrast η τα ζεστά χρώματα ενός Nagler ή Panoptic, αλλά σκεφτείτε σοβαρά το μέσο αγοράς/απόδοσης και αναλογιστείτε οτι για τα λεφτά τους είναι πολύ καλοί (ειδικά ποιοτικοί Plossl)!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 143
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εγω δεν υποτιμω τιποτα βρε. O:)

 

Θελω να μαθω μονο ποσο πιο φωτεινος και με κονστραστ μπορει να ο Hyperion (Zoom) σε σχεση με τα κοινα Plossl των τηλεσκοπιων μας που δινονται κατα την αγορα.

 

Δηλ. Ποση παραπανω ευκρινεια (Detail) μπορει να δωσει παραπανω ενας Hyperion και ποση παραπανω φωτεινοτητα. Αυτο ειναι το ερωτημα μου...

 

8-[ 8-[ 8-[ 8-[ 8-[ 8-[ 8-[ 8-[ 8-[

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου απλά μεταφέρω προσωπική εκτίμηση. Απο όσα έχω δεί είναι τα χειρότερα. Ειχα δοκιμάσει με 3Χ barlow 10mm plossl σε dobson βάση για Δία θυμάμαι και ήταν πολύ άσχημη εμπειρία.

 

Τώρα για τον ζοομ απλά δεν μπορούσα να γυρίσω τις βίδες απο τον εστιαστή για να ποιάσουν το φακό καθώς ήταν πολύ ογκώδης και τον κάλυπτε.

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω magos.

 

Δεν ξερω αλλα δεν μπορω να καταδικασω τον barlow μονο και μονο επειδη δεν "επαιξε" καλα με τον προσοφθαλμιο 10mm του τηλεσκοπιου...

 

Μπορει να ειναι και λογω αυτων των συνθηκων που προαναφερα...

 

Για να κριθει ο Barlow (αν και θεωρειται κορυφαιος) θα πρεπει να ελεγχθει και σε Σεληνη, Δια κτλ οπου ειναι πιο "φανεροι οι στοχοι" και μετα να καταληξουμε για το αν αξιζει ή οχι, τι λες?

 

Τωρα για τον Zoom σορρυ ρε συ αλλα δεν καταλαβα τι ειπες? Εννοεις οτι δεν τον δοκιμασες?

 

Σορρυ ετσι αν δεν καταλαβα... 8-[

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειχα δοκιμάσει με 3Χ barlow 10mm plossl σε dobson βάση για Δία θυμάμαι και ήταν πολύ άσχημη εμπειρία.

Κ με το καλύτερο 10mm προσοφθάλμιο του κόσμου να έβαζες με Χ3 μπάρλοου η μεγέθυνση είναι πολύ μεγάλη οπότε το αποτέλεσμα πάλι θα ήταν κακό εκτός ποια κ αν οι ατμοσφαιρικές συνθήκες είναι τόσο τέλειες που σου το επιτρέπουν.

Εγώ πάντως τον 25mm plossl της εταιρίας τον δουλεύω κ είμαι ευχαριστημένος.Ξέρω πως υπάρχουν πολύ καλύτεροι δεν αντιλέγω.Μέτριος ναι.Αχρηστος όχι.Τον 10mm ούτε που τον αγγίζω μιας κ έχω 11 nagler.Κάποια στιγμή θα μπεί κ ο 25mm στην άκρη αλλά μέχρι τότε θα τον δουλεύω με χαρά.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

filiatra και γω πιστευω οτι τα Plossl δεν ειναι και τοσο χαλια.

 

Επρεπε να δοκιμασω και με τον 25mm αλλα βαρεθηκα γιατι τον ειχα μεσα.

 

Πρεπει να τον δοκιμασω οπωσδηοτε.

 

Τωρα ομως ο καιρος χαλαει παλι και αντε να δουμε... ασπρη μερα!!!

 

Παντως τον Zoom θα τον παρω γιατι ειναι Value 4 money... Πιστευω στα 12-16-20mm μαζι με τον Barlow θα κανει θαυματα!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον μπάρλοου να τον χρησιμοποιείς μόνο όταν θέλεις μεγαλύτερη μεγέθυνση απ όση σου δίνει ο ζουμ στα 8mm.Είπαμε όσο λιγότερο γυαλί τόσο καλύτερα.

Θα μου πεις γιατί οι κορυφαίοι προσοφθάλμιοι έχουν πολλά στοιχεία?

Τα έχουν για να διορθώνουν διάφορα σφάλματα όπως βινιετάρισμα, το άκρο του πεδίου, χρωματικά σφάλματα(αυτό νομίζω το φτιάχνουν οι επιστρώσεις) κ άλλα πολλά.Δεν τα ξέρω ακριβώς.

Πάντως σίγουρα ένας υπερίων είναι καλύτερος από έναν φθηνό plossl τουλάχιστον σε βαθύ ουρανό.Μέσα από κορυφαίους plossl δεν έχω δει οπότε δεν εκφέρω γνώμη.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νασαι καλα φιλε μου. Θα το εχω υποψιν μου.

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά να το θέσω διαφορετικά για να γίνω περισσότερο κατανοητός. Κανένα απο τα δύο προσθοφθάλμια δεν θα τα αγόραζα (ουτε ενα ευρό). Τώρα που έρχονταν μαζί με τα τηλεσκόπιο τα χρησιμοποίησα και εγώ για αρκετό καιρό.Ιδιαίτερα για το 10 όσες κριτικές έχω δει λένε αντικατάσταση τώρα.

 

Το πρόβλημα Altinakis που αντιμετώπισα με τον Hyperion zoom είναι ότι ο φακός ήταν μεγάλος σε όγκο και όταν έμπαινε με το βαρέλι των 1.25 ακούμπαγε πάνω στις βίδες του εστιαστή (τις δύο ασημένιες βίδες που έχει για να σφήγκει το φακό πάνω στον εστιαστή) και δεν μπορούσα να το βιδώσω καλά.Έτσι χρησιμοποιούσα το βαρέλι των 2 μαζί με τον αντάπτορα για 2 ιντσες.

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτησω κατι: δηλ. στο dob 8" που εχεις (ειναι Skywatcher ?) αν εχεις Crayford focuser που εχει θεση για 1.25' προσοφθαλμια δεν μπορει να μπει ο Zoom Hyperion 8-24mm. Δεν ξερω αν σε καταλαβα ρε συ αλλα μου φαινεται λιγο δυσκολο να μην γινεται. Ο Hyperion Zoom εχει καταρχην δαχτυλιδια και για 1.25' και για 2' εστιαστες.

 

Κοιταξα το Dob μου και ειδα οτι οι 2 βιδες που συγκρατουν τον Crayford ειναι που μακρια για να επηρεασουν το βιδωμα του Zoom. Η μονη βιδα κοντα ειναι αυτη που βιδωνεις το προσοφθαλμιο και ειναι στην διαμετρο των 1.25'΄.

 

Εκανα και μια προχειρη εικονα σχετικα με αυτο. Μπορεις να δεις?

 

Βασικα με ενδιαφερει να καθεται σωστα στον εστιαστη του Dob μου καταλαβες? Και απο οτι ειδα ρε συ δεν βλεπω να βρισκει πουθενα...

 

Αν μπορεις δες το ΟΚ?

t_dsc00227_129.jpg.36896125b18cf0eadbe5d014da1f4c47.jpg

208955837_HyperionZoomOnDob8withCrayford.jpg.6d6c3d15f98d6196f67701df38560246.jpg

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτησω κατι: δηλ. στο dob 8" που εχεις (ειναι Skywatcher ?) αν εχεις Crayford focuser που εχει θεση για 1.25' προσοφθαλμια δεν μπορει να μπει ο Zoom Hyperion 8-24mm. Δεν ξερω αν σε καταλαβα ρε συ αλλα μου φαινεται λιγο δυσκολο να μην γινεται. Ο Hyperion Zoom εχει καταρχην δαχτυλιδια και για 1.25' και για 2' εστιαστες.

 

Κοιταξα το Dob μου και ειδα οτι οι 2 βιδες που συγκρατουν τον Crayford ειναι που μακρια για να επηρεασουν το βιδωμα του Zoom. Η μονη βιδα κοντα ειναι αυτη που βιδωνεις το προσοφθαλμιο και ειναι στην διαμετρο των 1.25'΄.

 

Εκανα και μια προχειρη εικονα σχετικα με αυτο. Μπορεις να δεις?

 

Βασικα με ενδιαφερει να καθεται σωστα στον εστιαστη του Dob μου καταλαβες? Και απο οτι ειδα ρε συ δεν βλεπω να βρισκει πουθενα...

 

Αν μπορεις δες το ΟΚ?

 

Για αυτή τη βίδα λέμε. Είναι δύσκολο να τη σφίξεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια εννιειται αυτη τη βιδα που σημειωσα στη φωτο με κοκκινο ετσι?

 

Καλα ειναι στενη η τρυπα?

 

Γιατι κανονικα πρεπει να μπαινει ολο το δαχτυλιδι μεσα στον εστιαστη και να μενει το μαυρο πλαστικο του απο εξω .

 

Και η βιδα εχει κατακορυφη κατευθυνση και κανονικα δεν πρεπει να το πιανει καθολου γιατι εχει flat κοψιμο απο το πλαστικο στο δακτυλιδι, δηλ. στην φωτο του Zoom δεν εχει μαγουλο το πλαστικο του για να εμποδισει καπως...

 

Τι να πω παιδια... Ευχαριστω παντως για την παρατηρηση. Θα ρωτησω και στο Πλανηταριο αν υπαρχει σχετικο προβλημα τοποθετησης σε barel των 1.25'.

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι φίλε μου τις βίδες που έχει με κόκκινο χρώμα εννοώ . Δεν μπόρεσα να τις σφήξω.Οπότε έβαλα το 2

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eγινεεεε!!! O:)

 

Καποιος αλλος που να χρησιμοποιει τον Hyperion Zoom?

 

Καμια αποψη?

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Παιδια HELP!

Μολις παρελαβα τον hyperion zoom και δεν ξερω απο που να τον ανοιξω ωστε να προσαρμοσω την μυτη των 2 ιντσων...

Στην παρακατω φωτο, με το ενα χερι να πιανει απο το μεταλλο στο σημειο 3, θα πρεπει να ξεσφιξω μονο την ροδελα 1, η θα πρεπει να ξεσφιξω απο τον δακτυλιο 2?

Ευχαριστω!

[/img]

1.jpg.e0651cde39a835c7d5c459c5ef47802b.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα αφαιρέσεις το (1) μαζί με την κάνη 1.25". Έπειτα προσαρμόζεις την κάννη 2" η οποία έρχεται με μια άλλη ενσωματωμένη "ροδέλα".

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

OK το 1 πρεπει να αφαιρεσω αλλα ειναι πολυ λεπτο για να το πιασω και να το στριψω. Μηπως για να αφαιρεσω το 1 πρεπει να στριψω απο το 2?

Πο πο παιδια φοβαμαι μην το ξεπαστρεψω ακομα δεν το πηρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι δεν χρειαζεται να στριψεις το 2. Απλα γυρισε και την καννη και μετα το 1 για να αφαιρεθουν. Καντο αφοβα δεν υπαρχει κινδυνος.

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη σκεφτιμαι απο το νεο ετος να αγορασω εναν και εγω αν μπορεις ανεφερε την ποιοτητα στην παρατηρηση και οτι αλλο νομιζεις αξιζει να ξερουμε.

 

Επειδη σκεφτομαι να τον χρησιμοποιησω σε 1.25' ρωτησα σε υπαλληλο του Πλανητηριου Θεσσαλονικης και μου ειπανε οτι δεν γνωριζουν να εχει προβλημα με το 1.25', ακομα και οταν τους ρωτησα για τον εστιαστη του Skywatcher Dob 8'.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων και καλες παρατηρησεις! =;

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη σκεφτιμαι απο το νεο ετος να αγορασω εναν και εγω αν μπορεις ανεφερε την ποιοτητα στην παρατηρηση και οτι αλλο νομιζεις αξιζει να ξερουμε.

Χειμωνας ειναι και οι μερες χωρις συνεφα και χωρις σεληνη ειναι πολυ λιγες... Οποτε βλεπουμε.

Ελπιζω η πρωτη μου παρατηρηση να ειναι με το καινουργιο μου τηλεσκοπιο που εχω αγορασει και ειναι στον δρομο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιζοντας με τον ζουμ και με τον 24mm ξερετε τι διαπιστωσα?

Μου φαινεται οτι η κεφαλα μου ειναι αρκετα μεγαλη και θα μπορουσα να χρησιμοποιησω τον ζουμ σε binoviewer. Ετσι νομιζω τουλαχιστον....

Καλα δεν εχω κοιταξει ποτε μεσα απο binoviewer, αλλα παιζοντας με τους δυο προσοφθαλμιους με 68 μοιρες πεδιο, διαπιστωσα οτι η αισθηση με τα δυο ματια ανοιχτα και 68 μοιρες πεδιο ειναι τελειως χαζεμα! Μακαρι....

 

Και μερικες φωτογραφιες απο τον ζουμ:

3.thumb.jpg.d1483de7f8f91c9caf52fceada2f14bf.jpg

2.jpg.71e53b574ed98ced46ffc6f0c4826432.jpg

1.jpg.f539e23137981b49078ed738a038c30e.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον παιδια, ειναι πολυ νωρις ακομα, αλλα να σας ρωτησω κατι:

Εχω ενα ηλεκτρονικο μικρομετρο, μεγαλης ακριβειας.

Παιρνω τα κιαλια μου, τα κλεινω τοσο ωστε οι δυο κυκλοι που βλεπουμε να γινουν ενας. Αυτη ειναι και η θεση που παρατηρουμε με τα κυαλια.

Μετραω με το μικρομετρο, απο το κεντρο του ενος προσοφθαλμιου εως το κεντρο του αλλου. Αποτελεσμα=61mm

Μετα μετραω την μεγιστη διαμετρο του hyperion zoom. Αποτελεσμα=57.7mm

Αυτο σημαινει οτι μπορω να χρησιμοποιησω τον hyperion zoom σε binoviewer?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω για σίγουρα, αλλά φαντάζομαι πως πρέπει πρώτα να τσεκάρεις αν πέρα από την ίδια εστιακή απόσταση οι δύο προσοφθάλμιοι που λες έχουν ίδια και τα υπόλοιπα στοιχεία τους, δλδ ίδιο exit pupil, φαινόμενο και πραγματικό FOV κλπ... Επαναλαμβάνω, χωρίς να λέω κάτι με σιγουριά αφού δεν ξέρω πολλά περί προσοφθαλμίων, υποψιάζομαι πως θα έχεις κάποια μικρά προβλήματα...

 

Ας περιμένουμε και τις γνώμες κάποιων πιο ειδικών όμως.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης