Jump to content

Celestron Nexstar 6SE ή Meade ETX-125PE ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ο φίλος μας έχει 8 ίντσες νομίζω. Αυτο που θέλει ειναι ενα ευέλικτο τηλεσκόπιο. Η γνωμη μου ειναι να πάει στις 6 γιατί δεν θα χάσει και πολλά... Δες τι έχει δεί ο giorgosgr με ενα 6αρι σε παλιότερο thread.

Πάντως προφανή απάντηση για το ποιο τηλεσκόπιο ειναι πιο κατάλληλο για κάποιον δεν υπάρχει. Είναι όλα θέμα αναγκών και προτεραιοτήτων

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως προφανή απάντηση για το ποιο τηλεσκόπιο ειναι πιο κατάλληλο για κάποιον δεν υπάρχει.

 

Κ όμως υπάρχει.Το μεγαλύτερο που μπορείς να μεταφέρεις. :cheesy: :cheesy:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια και απο μενα φιλε akile! Καταρχην δεν καταλαβαινω τι ενοεις οταν λες οτι το 8¨ dob δεν ειναι φορητο. Δεν εχεις αμαξι? Πιστευω οτι χωραει ανετα στα πισω καθισματα ετσι ωστε να κανεις τις εξορμησεις σου. Πες μας καλυτερα, ποιο αναλυτικα τι ενοεις οταν λες οτι δεν ειναι φορητο.

Το 8αρι φανταζομαι οτι δειχνει πολυ καλυτερα τα πραγματα απο οποιοδηποτε 6αρι και 5αρι.

Για μαγαζια απο οτι ειδα τα Γερμανικα ειναι λιγο ακριβα.

Θα σου προτεινω με personal mail ενα Αγγλικο μαγαζι απο οπου αγορασα εγω το δικο μου celestron, ειναι φθηνο, σουπερ συνεργασιμα ατομα και στελνει Ελλαδα.Δεν το γραφω δημοσια γιατι δεν ξερω τι παιζει με αυτες τις απαγορευσεις να πουλας σε αλλη χωρα και μηπως τους δημιουργησω προβλημα στους ανθρωπους. 700 λιρες το εχουν δηλαδη 1050 ευρω, βαλε και αλλα 100 τα μεταφορικα...

Αλλο θεμα τωρα, στις μικρες αγγελλιες εδω μεσα πουλανε meade etx για 700 και 600 ευρω. Για δες γιατι πιστευω οτι οι τιμες αυτες ειναι καταπληκτικες.Και με αξεσουαρ βασικης φωτογραφησης για να παιξεις και λιγο. Καλα αυτη την τιμη, δεν ξερω αλλα λιγο σκοτωμα την βρισκω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως προφανή απάντηση για το ποιο τηλεσκόπιο ειναι πιο κατάλληλο για κάποιον δεν υπάρχει.

 

Κ όμως υπάρχει.Το μεγαλύτερο που μπορείς να μεταφέρεις. :cheesy: :cheesy:

Ακόμα καλύτερα: Το μεγαλύτερο που ΘΑ μεταφέρεις. Όχι απλά να μπορείς.. :)

 

Και καλό είναι να μην κρίνουμε με μέτρο την δικιά μας αφοσίωση, ελεύθερο χρόνο, δύναμη της μέσης (!!) και εμπλοκή τους νέους αστροφίλους. Μακάρι να φτάσουμε και εκείνοι μαζί μας στο επίπεδο εμπειρίας και κατανόησης που έχουν οι μάστερς μας και να μπορούμε να εκτιμήσουμε πραγματικά τα χρήματα που έχουμε ξοδέψει ακολουθώντας τον δρόμο αυτό :)

 

Για την ώρα ένα φορητό 6CAT με robot AltAz είναι ένας ακριβός μα επιτυχημένος συνδυασμός που θα πρότεινα σε κάποιον φίλο μου που ξεκινάει με την αστρονομία. Ίσως να έχει να κάνει με το προφίλ των φίλων μου (30κάτι, πολλά χόμπυ, λίγος χρόνος, κλ)

 

CATs και Dobs, EQs, AltAz και Robo AltAz έχουν όλα + και -. Για κάποιον που μπορεί να to φτάσει οικονομικά το 6CAT Robo AltAz είνα μία καλή αρχή. Το 8άρι θα το πρότεινα χωρίς δεύτερη ερώτηση, και για κάποιον που δεν έχει λεφτά για κάψιμο (συγνώμη για τον αγγλικισμό..SP) θα είναι μία καλή συνοδός για πολλά χρόνια. Τώρα αν σε τσιμπήσει το έντομο της ίντσας ή της φωτογραφίας, τότε ούτε το 8άρι DOB σου φτάνει. Με τίποτα.. Ακριβές EQ και μεγάλα SCT. ή 12-16άριDOB, σκάλα παρατήρησης, υπομονή, γυμναστήριο και βλέπουμε..

:)

 

ΦΧ

Γ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια και απο μενα φιλε akile! Καταρχην δεν καταλαβαινω τι ενοεις οταν λες οτι το 8¨ dob δεν ειναι φορητο. Δεν εχεις αμαξι? Πιστευω οτι χωραει ανετα στα πισω καθισματα ετσι ωστε να κανεις τις εξορμησεις σου. Πες μας καλυτερα, ποιο αναλυτικα τι ενοεις οταν λες οτι δεν ειναι φορητο.

Το 8αρι φανταζομαι οτι δειχνει πολυ καλυτερα τα πραγματα απο οποιοδηποτε 6αρι και 5αρι.

Για μαγαζια απο οτι ειδα τα Γερμανικα ειναι λιγο ακριβα.

Θα σου προτεινω με personal mail ενα Αγγλικο μαγαζι απο οπου αγορασα εγω το δικο μου celestron, ειναι φθηνο, σουπερ συνεργασιμα ατομα και στελνει Ελλαδα.Δεν το γραφω δημοσια γιατι δεν ξερω τι παιζει με αυτες τις απαγορευσεις να πουλας σε αλλη χωρα και μηπως τους δημιουργησω προβλημα στους ανθρωπους. 700 λιρες το εχουν δηλαδη 1050 ευρω, βαλε και αλλα 100 τα μεταφορικα...

Αλλο θεμα τωρα, στις μικρες αγγελλιες εδω μεσα πουλανε meade etx για 700 και 600 ευρω. Για δες γιατι πιστευω οτι οι τιμες αυτες ειναι καταπληκτικες.Και με αξεσουαρ βασικης φωτογραφησης για να παιξεις και λιγο. Καλα αυτη την τιμη, δεν ξερω αλλα λιγο σκοτωμα την βρισκω.

 

Εντάξει μεταφέρεται και το 8ιντσο αλλά δεν είναι το ίδιο. Φαίνεται ότι και η φορητότητα είναι θέμα υποκειμενικό τελικά. Πάντως αυτό που πιο πολύ θέλω είναι ο βέλτιστος συνδυασμός φορητότητας, ποιότητας οπτικών (δεν πιστεύω να θεωρείς καλύτερα αυτά του Skywatcher 8 από του Celestron), παρακολούθησης (κουράστηκα πια να κυνηγάω τον Κρόνο συνέχεια στις μεγάλες μεγεθύνσεις) και - βέβαια - οικονομίας.

Όσο για τις αγγελίες, όντως τις είδα και εγώ και οι τιμές είναι πολύ ελκυστικές, αλλά με τα μεταχειρισμένα γενικά δεν τα πάω καλά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε πάρε το Celestron. Τα οπτικά σε σχέση με την skywather είναι τα ίδια. Synta δεν είναι και τα 2; Θα έχεις την αυτοματοποίηση του celestron για την φωτογράφηση και το DOB για deep sky. Ποιό το πρόβλημα;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα νευτώνεια Celestron και τα Skywatcher όπως και τα μικρά μακ της Celestron κατασκευάζονται στην Κίνα στο ίδιο εργοστάσιο της Synta. Διαφέρουν στα χρώματα και στο λογότυπο. Τα καταδιοπτρικά της Celestron από 5" και πάνω - όπως το 6SE που σκέφτεσαι - κατασκευάζονται στις ΗΠΑ τουλάχιστον προς το παρόν.

Μια φιλική συμβουλή: αναθεώρησε λίγο τις απόψεις σου περί μεταχειρισμένων, ειδικά σε είδη ερασιτεχνικής αστρονομίας. Οι περισσότεροι ερασιτέχνες - για να μην πω όλοι - προσέχουν τον εξοπλισμό τους ως κόρη οφθαλμού. Αξίζει τον κόπο να εξετάσεις και αυτή την περίπτωση.

Αυτό ισχύει ακόμα περισσότερο σε αξεσουάρ, όπως προσοφθάλμια, φίλτρα κάμερες κλπ. Αν δεν έχεις κάποιο ενδοιασμό με τις αγορές από το internet το astromart είναι χωρίς συζήτηση η απόλυτη λύση.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ σου προτείνω την HEQ5 Pro που είναι ρομποτική, έχει αρκετά καλή τιμή και σηκώνει άνετα το 8". Είναι και σχετικά ελαφριά και εύκολη στις μετακινήσεις. Σου επιτρέπει και φωτογράφηση βαθέος ουρανού.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1.Φωτογραφικα,εκτος απο πλανητικες ληψεις(που απαιτουν μικρους χρονους παρακολουθησης),κανενα απο τα 2 τηλεσκοπια δεν θα σε καλυψει για βαθυ ουρανο.

2.Στην περιπτωση που θα αρκεστεις σε πλανητικη φωτογραφηση,το ΕΤΧ ειναι πολυ ανωτερο απο το celestron (λογω σχεδιασμου maksutov).

3.Σε σκοταδι ,θα σου δειξουν και τα δυο παρα πολλα αντικειμενα,και δεν θα απογοητευθεις(απλη παρατηρηση).

4.Το ΕΤΧ 125(το ειχα παλαιοτερα) ειναι πλαστικο απο εξω,αλλα εσωτερικα ειναι ολο μεταλλικο,με πολυ ενισχυμενα ρουλεμαν στροφης και υψωσης.Η στηριξη του δε,υπερτερει σε σχεση με το μονομπρατσο συστημα.

5.Δεν ξερω πως τα εχουν καταφερει,αλλα τα μονομπρατσα της celestron(εχω το 8i),ειναι τα λιγοτερο απαιτητικα τηλεσκοπια ως προς τη διαδικασια προετοιμασιας,και μαλιστα με ικανοποιητικη ακριβεια ως προς τα go-to.

6.Ειναι πολυ ωραια τηλεσκοπια και τα δυο,ευκολα στη μεταφορα και στησιμο(ειδικα το celestron,στο οποιο ο τριποδας ειναι μαλλον περιττο βαρος! ενα τραπεζακι "περιπου" επιπεδο,και ενας "περιπου" βορρας,και εισαι ετοιμος),οποτε θα σου χαρισουν αρκετες στιγμες "ευκολης"ευχαριστησης.

7.Ειναι (αντικειμενικα)ΠΑΡΑ πολυ ακριβα καινουργια,και δεν νομιζω πως αξιζουν την δαπανη.Μην ξεχνας πως ειναι μικρα τηλεσκοπια,που συντομα θα παρουν το ρολο του "δευτερου" τηλεσκοπιου.Μην ξοδευεσαι λοιπον για το "δευτερο" μελλοντικο τηλεσκοπιο σου.

8.Οι τιμες που διατιθενται στα μεταχειρισμενα ειναι πολυ συμφερουσες.Θα το καταλαβεις οταν παρεις την μεγαλη αποφαση ,και ο πωλητης σου απαντησει...."δυστυχως επωληθη".

9.Αν δεν εχεις σκοπο να αναβαθμισεις σε ιντσες σχετικα συντομα,προτιμησε κατι ογκοδεστερο(δεν μπορεις να τα εχεις ολα) και πιο "μακροπροθεσμο".

10.Θεωρω τις αγοροπωλησιες μεταχειρισμενων αστρονομικων ειδων,ασφαλεστατες, ειδικα αν αγορασεις μεταχειρισμενο απο Ελληνα κατοχο.Επισης συμφωνω οτι οι περισσοτεροι απο εμας ειμαστε υπερπροστατευτικοι στην μεταχειριση του εξοπλισμου μας.

11.Μακαρι να αποκτησεις ενα εκ των δυο,και να το κρατησεις, ακομα και αν

στο μελλον παρεις μεγαλο τηλεσκοπιο.Ενα ελαφρυ ρομποτικο,ειναι οτι καλυτερο για τις ξαφνικες εμπνευσεις,γιατι η γερμανικη εχει τον μπελα της,και το Ντομπσον εχει το βαρος/ογκο του,και απαιτει συστηματικη

"προπονηση",ωστε να μην ξεχνας αυτα που εμαθες την προηγουμενη φορα(δεν ξερω αν εχεις την πολυτελεια να διαθετεις χρονο,οποτε ο καιρος αξιζει τον κοπο.Εγω δυστυχως.......Οχι).

12.Τελος,αγορασε απο εκει που σε συμφερει,και οχι απο εκει που υποσχονται-κυριολεκτικα-"τον ουρανο με τ'αστρα.Σε ορισμενες περιπτωσεις οι ισχυρισμοι ορισμενων μεταπωλητων περι των δυνατοτητων των εμπορευματων τους ,κατανταει χυδαιοτητα).

13.Ρωτα,διαβασε,μαθε,και θα κανεις την καλυτερη αγορα.

Γεια και χαρα. 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1.Φωτογραφικα,εκτος απο πλανητικες ληψεις(που απαιτουν μικρους χρονους παρακολουθησης),κανενα απο τα 2 τηλεσκοπια δεν θα σε καλυψει για βαθυ ουρανο.

2.Στην περιπτωση που θα αρκεστεις σε πλανητικη φωτογραφηση,το ΕΤΧ ειναι πολυ ανωτερο απο το celestron (λογω σχεδιασμου maksutov).

3.Σε σκοταδι ,θα σου δειξουν και τα δυο παρα πολλα αντικειμενα,και δεν θα απογοητευθεις(απλη παρατηρηση).

4.Το ΕΤΧ 125(το ειχα παλαιοτερα) ειναι πλαστικο απο εξω,αλλα εσωτερικα ειναι ολο μεταλλικο,με πολυ ενισχυμενα ρουλεμαν στροφης και υψωσης.Η στηριξη του δε,υπερτερει σε σχεση με το μονομπρατσο συστημα.

5.Δεν ξερω πως τα εχουν καταφερει,αλλα τα μονομπρατσα της celestron(εχω το 8i),ειναι τα λιγοτερο απαιτητικα τηλεσκοπια ως προς τη διαδικασια προετοιμασιας,και μαλιστα με ικανοποιητικη ακριβεια ως προς τα go-to.

6.Ειναι πολυ ωραια τηλεσκοπια και τα δυο,ευκολα στη μεταφορα και στησιμο(ειδικα το celestron,στο οποιο ο τριποδας ειναι μαλλον περιττο βαρος! ενα τραπεζακι "περιπου" επιπεδο,και ενας "περιπου" βορρας,και εισαι ετοιμος),οποτε θα σου χαρισουν αρκετες στιγμες "ευκολης"ευχαριστησης.

7.Ειναι (αντικειμενικα)ΠΑΡΑ πολυ ακριβα καινουργια,και δεν νομιζω πως αξιζουν την δαπανη.Μην ξεχνας πως ειναι μικρα τηλεσκοπια,που συντομα θα παρουν το ρολο του "δευτερου" τηλεσκοπιου.Μην ξοδευεσαι λοιπον για το "δευτερο" μελλοντικο τηλεσκοπιο σου.

8.Οι τιμες που διατιθενται στα μεταχειρισμενα ειναι πολυ συμφερουσες.Θα το καταλαβεις οταν παρεις την μεγαλη αποφαση ,και ο πωλητης σου απαντησει...."δυστυχως επωληθη".

9.Αν δεν εχεις σκοπο να αναβαθμισεις σε ιντσες σχετικα συντομα,προτιμησε κατι ογκοδεστερο(δεν μπορεις να τα εχεις ολα) και πιο "μακροπροθεσμο".

10.Θεωρω τις αγοροπωλησιες μεταχειρισμενων αστρονομικων ειδων,ασφαλεστατες, ειδικα αν αγορασεις μεταχειρισμενο απο Ελληνα κατοχο.Επισης συμφωνω οτι οι περισσοτεροι απο εμας ειμαστε υπερπροστατευτικοι στην μεταχειριση του εξοπλισμου μας.

11.Μακαρι να αποκτησεις ενα εκ των δυο,και να το κρατησεις, ακομα και αν

στο μελλον παρεις μεγαλο τηλεσκοπιο.Ενα ελαφρυ ρομποτικο,ειναι οτι καλυτερο για τις ξαφνικες εμπνευσεις,γιατι η γερμανικη εχει τον μπελα της,και το Ντομπσον εχει το βαρος/ογκο του,και απαιτει συστηματικη

"προπονηση",ωστε να μην ξεχνας αυτα που εμαθες την προηγουμενη φορα(δεν ξερω αν εχεις την πολυτελεια να διαθετεις χρονο,οποτε ο καιρος αξιζει τον κοπο.Εγω δυστυχως.......Οχι).

12.Τελος,αγορασε απο εκει που σε συμφερει,και οχι απο εκει που υποσχονται-κυριολεκτικα-"τον ουρανο με τ'αστρα.Σε ορισμενες περιπτωσεις οι ισχυρισμοι ορισμενων μεταπωλητων περι των δυνατοτητων των εμπορευματων τους ,κατανταει χυδαιοτητα).

13.Ρωτα,διαβασε,μαθε,και θα κανεις την καλυτερη αγορα.

Γεια και χαρα. 8)

 

Ευχαριστώ φίλε για τις παρατηρήσεις-επισημάνσεις. Απλά ήθελα να σημειώσω ότι η μελλοντική αγορά (Celestron ή Meade) αφορά δεύτερο τηλεσκόπιο (έχω ήδη ένα Skywatcher dob 8").

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Έχω ένα ETX-90 και τόσο καιρό δεν το είχα "τεστάρει".

 

Πρόσφατα, ανακάλυψα, ότι έχει σχεδόν άψογο star-test. :D

 

Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με την τιμή του, την βάση του, τις πωλήσεις του αλλά και το ότι είναι η μοναδική σειρά τηλεσκοπίων με fun club, πιστεύω πως το κάνει μία εξαιρετική αγορά.

 

Ακούω κατά καιρούς διάφορα για τα etx ("πλαστικούρες" κλπ.) αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ από κανένα κάτι άσχημο για τα οπτικά του.

 

Η βάση του όντως θα μπορούσε να ήταν πιο στιβαρή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα τι αγορασες?

 

Το ψάχνω ακόμα. Το ETX είναι 250 ευρώ φτηνότερο (βγαίνει στα 1250

στον Νομικό) αλλά και 1 ίντσα μικρότερο.

Πάντως η αγορά μπορεί να καθυστερήσει και λίγο λόγω οικονομικής

πίεσης αυτόν τον καιρό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

βγαίνει στα 1250

στον Νομικό

Με τοσα λεφτα παιρνεις δυο etx μεταχειρισμενα, ετσι ωστε αν σου χαλασει να εχεις και δευτερο.... Πολλα τα λεφτα !!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τοσα λεφτα παιρνεις δυο etx μεταχειρισμενα, ετσι ωστε αν σου χαλασει να εχεις και δευτερο.... Πολλα τα λεφτα !!

 

:D :D :D :D

 

Εντάξει είναι κι αυτό μια άποψη... Αρκεί να ξεπεράσω την (αδικαιολόγητη απ' ότι λένε όλοι στο forum) φοβία μου για τα μεταχειρισμένα πράγματα γενικώς...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης