Jump to content

Tracking με βάση Dob


Μανούσος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω σχέδια για μια τέτοια βάση. Δεν ψάχνω Dob platform, αλλά βάση Dob με μοτερ στο αζιμουθιο και στο altitude.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κλασσικό κείμενο αυτό του Mel Bartels, το έχουν αναφορά πολλοί άλλοι. Λίγο παλιό όσο αφορά το software, αλλά πολύ κατατοπιστικό και με πολλά links.

http://www.cdcc.sc.usp.br/cda/telescopios/hp-mbartels/altaz/altaz.html

Το "σαλιάζω" καιρό, αλλά για την ώρα έχω "βολευτεί" με την πλατφόρμα λόγο έλειψης χρόνου. Αν το δοκιμάσεις θελω ΛΕΠΤΟΜΕΡΗ παρουσιάση (ιδίως που βρήκες τα διάφορα υλικά, όπως βηματικούς, worm gears, ball bearings κλπ) στο mastrovox :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ααα, και αν θες μια καλή πηγή για βηματικούς, με καλυτερο reduction από το 1:50 που λεει ο Bartels έχω βρει αυτό:

 

http://www.myhurst.com/hurstmfg/qseries.jsp?series=Series+LSG35+Geared+Stepping+Motor&metric=1

 

1:300, 14400 steps/revolution, 1.5 arcmin/βήμα στον ρότορα του reducer με χρήση ολόκληρων βημάτων. Αρα μπορεί να παει τα διπλά με μισα βήματα (σε βάρος της ροπής), και φαντάσου πόσο θα μπορέσεις να το κάνεις πάνω στον κύλινδρο του τηλεσκοπίου !! (με κάποιο περιοδικό λάθος που θα πρέπει να διορθώσεις αν θες να κάνεις φωτογράφηση)

 

Και η ροπή τους είναι πολύ καλή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Χτες ξεκίνησα να εκτυπώνω. Θα τα μελετήσω καλά και μόλις ξεκινήσω θα ενημερώνω. Απλά κι εγώ λόγω δουλειάς δεν έχω και πολύ χρόνο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οτιδήποτε χρειαστείς εδώ είμαστε. Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα, αλλά ένα χρόνο σχεδόν που το ψάχνω δεν έχω καταφέρει να ασχοληθώ σοβαρά. Πήρα και την πλατφόρμα και κάπου χαλάρωσα. Αλλά αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον project και αν χρειαστεί μπορώ να τροποποιήσω το software να γίνει ποιό "μοντέρνο". Και τα ηλεκτρονικά του μπορώ να βοηθήσω να τα τροποποιήσουμε /ξανα-σχεδιάσουμε αν χρειαστεί. Εγώ το μόνο κομμάτι που έχω αρχίσει (και 2 μήνες τωρα δεν λέω να το τελειώσω :( ) είναι αυτό των Digital Setting Circles.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Με ενδιαφέρει πολύ η κατασκευή του Mel Bartels. Ήδη έχω αρχίσει να μαζεύω κάποια υλικά σιγά-σιγά και ταυτόχρονα ψάχνω (για βηματικούς, μειωτήρες, κλπ). Θα το ξεκινήσω κάποια στιγμή (δυστυχώς ο ελεύθερος χρόνος είναι λίγος) και ελπίζω τότε να ανεβάσω φωτογραφίες.

Αυτό που με προβληματίζει είναι η χρήση laptop. Άντε να τρέχεις τώρα στο βουνό και να κουβαλάς και laptop μαζί. Και όταν η μπαταρία αδειάσει;...#-o

Θα προτιμούσα να βρω ένα κύκλωμα για έλεγχο βηματικών κινητήρων χωρίς Η/Υ (κατά προτίμηση φτηνό και απλό. :mrgreen: ).

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ριξε μια ματια σε αυτες τις σελιδες.Εχει καποιους που εχουνε μετατρεψει

ολα τα ειδη τηλεσκοπιων τους σε go to παρα πολυ οικονομικα.

 

http://www.astrosurf.com/altaz/roboscope_e.htm

 

http://tech.groups.yahoo.com/group/RoboScope/

 

και για μοτερ εδω.Τα εχω παρει και εγω αυτα τα μοτερ αλλα λογω ελλεψης χρονου δεν εχω κανει τιποτα ακομα.Εχω την εντυπωση οτι ειναι το πιο

οικονομικο συστημα με αυτα τα μοτερ.Επισης στο ρομποσκοπ θα δεις

πολλες φωτογραφιες και εξηγησεις και θα βρεις και τα patch για οδηγησεις

με το αυτοσταρ 492.

 

http://cgi.ebay.com/Meade-492-DS-telescope-motor-drive-kit-goto-upgradable_W0QQitemZ250323852595QQihZ015QQcategoryZ74926QQtcZphotoQQcmdZViewItemQQ_trksidZp1742.m153.l1262

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμα κάτοχος ενός 8'' dob και σκέφτομαι καιρό τώρα να κάνω μια μετατροπή tracking. Η συγκεκριμένη λύση θεωρείται καλύτερη από την dob platform; ή τελοσπάντων πιο πρακτική;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορείς να κανεις σύγκριση καλύτερη-χειροτερη αν δεν ξεκαθαρισεις τα υπερ και τα κατα της κάθε περίπτωσης και το τι θες να πετύχεις.

 

Η equatorial ειναι ότι λέει η λέξη, φαντάσου το σαν να βαζει το ντοπς σε wedge, να κανει την στηριξη ισημερινή και να προσθέτει παρακολούθηση στον άξονα του RA (οι απλές, υπαρχουν και αλλες με διπλά μοτερ). Η εμπειρια μου μου λεει οτι στην πραξη ειναι πολύ δυσκολο να κανεις ΚΑΛΗ πολική ευθυγραμμιση και το tracking ειναι αρκετα καλό για παρατηρηση και για πλανητική φωτογραφιση. Ισως αν το παιδεψεις να πετύχεις και μικρές εκθέσεις ( <= 30" ) χωρις φυσικά δυνατότητα οδήγησης η διόρθωσης του PEC (τουλάχιστον στις απλές, αν θες και αυτα μπορεις να τα κανεις αλλα θα παιδευτείς). Εχει το μεγαλο καλο ότι ειναι ευκολη, και σαν κατασκευη και σαν χρηση. Βαλε την πλατφορμα κατω, ευθυγραμμισε την με τον βορα, βαλε πανω το ντοπς, σπρωξτην προς τα δυτικά, ανοιξε το μοτερ και κανε παιχνίδι χειροκίνητα, χωρίς ομως να κυνηγάς τους στόχους να μην σου βγαίνουν απο το πεδίο.

 

Η κατασκευές σαν του Bartels ειναι ποιο "σοφιστικέ" και με πολλες παραπανω δυνατοτητες - εν συντομια - GOTO, φυσικά tracking με διπλα μοτερ, PEC. ΝΟΜΙΖΩ (εδω μπορεί και να κανω λαθος) ότι επειδή ειναι ALT-AZ (σαν ενα πιρουνι των SC χωρις ομως wedge) θα εχεις πρόβλημα με το field rotation σε φωτογραφιση μακρας έκθεσης (στα πολύ μεγαλα τηλεσκοπια βαζουν field derotator για αυτο). Εχει ολα αυτα τα καλούδια, αλλα φυσικα πρεπει να πληρωσεις το τιμημα, με star aligmnet κλπ, οτι θα εκανες και σε μια γερμανικη με goto, και φυσικά ότι πρεπει να αναλογιστείς αν θα χρησιμοποιήσεις υπολογιστή για τον ελεγχο ή να προσαρμώσεις κανενα υπαρχων χειριστήριο (πχ το autostar). Θελει ποιο πολλά εξοδα, και ποιο πολύ χρονο στην κατασκευη, στο στήσιμο και στον χειρισμο (οχι οτι δεν τα μαθαίνεις, αναλογιζομενος τι σου προσφερει). Μεταξύ μας, για απλά ντοπς εγω θα επερνα μια EQ6. Για μεγαλα και βαρια τοτε ναι, αξίζει.

 

Αυτα, ελπιζω να σε βοήθησα λιγο. Παντα σε σχεση με το τι θελεις απο μια τετοια κατασκευη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί αυτο?

 

http://cgi.ebay.com/Meade-492-DS-telescope-motor-drive-kit-goto-upgradable_W0QQitemZ250323852595QQihZ015QQcategoryZ74926QQtcZphotoQQcmdZViewItemQQ_trksidZp1742.m153.l1262

 

να κουνησει το dob ή ειναι μονο για μικρα τηλεσκοπια?

 

και εγω ψαχνω για κατι οικονομικο που θα μπορει να κουνησει το dob..? 8-[

:-({|= . I LOVE MUSIC -SPACE- XTREME LIFE. :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πασχάλη επειδή είχα meade DS, είναι μέχρι 5 κιλά εμάς είναι 8 ο σωλήνας... :lol:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια, δεν το πιασατε, αν κανετε οτι ο Μανουσος καλως. Μερακι θελει και χρόνο, και γνωση να κόψεις τα ξύλα σωστα - και ναι αξιζει τον κοπο για παρατηρηση.

Αλλιως μια EQ5 ερχεται ποιο φτηνα. Μια EQ6 εχει απείρως περισσότερες δυνατότητες. Τα κόλπα για goto με διπλά μοτερ - IMHO - ειναι για βαρια τερατακια >= 14". Και κατι αλλο, αυτα για προσαρμογή του autostar κλπ, μπορεί στην θεωρία να ειναι δυνατα, στην πραξη ομως ειναι πολύ δουλεια.

 

(Και αυτο απο εμενα που ειμουν οπαδος της ιδεας )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παντως εδω το βλεπω σε ενα 15 inch goto dobson (τα μοτερακια του 492)

 

http://groups.yahoo.com/group/RoboScope/photos/album/680989441/pic/74621495/view?picmode=&mode=tn&order=ordinal&start=1&count=20&dir=asc

 

Εδω καποιος αλλος εχει μετατρεψει την ισημερινη σε wedge (?).(μαλλον για οδηγηση με αυτοσταρ)

 

http://groups.yahoo.com/group/RoboScope/photos/album/1413348138/pic/479625330/view?picmode=&mode=tn&order=ordinal&start=1&count=20&dir=asc

 

Πιστευω οτι απο βαρος δεν εχουνε προβλημα για οδηγηση τουλαχιστον.

Εδω δεν δειχνει ιδιαιτερα ελαφρυ το setup του.Και απ'οτι δειχνει το

τοποθετησε χωρις καμμια σπουδαια μετατροπη.

 

http://groups.yahoo.com/group/RoboScope/photos/album/1232916806/pic/2126171018/view?picmode=&mode=tn&order=ordinal&start=1&count=20&dir=asc

 

Και εδω κατι φοβερα ελαφρυ και φορητο.

 

http://groups.yahoo.com/group/RoboScope/photos/album/1419898632/pic/1174318548/view?picmode=&mode=tn&order=ordinal&start=1&count=20&dir=asc

 

Σιγουρα θελει δουλεια για να γινει κατι τετοιο,αλλα φαινεται απο τις

φωτογραφιες που εχει στο Roboscope οτι το εχουνε κανει ηδη πολλοι αλλοι και πετυχημενα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια, δεν το πιασατε, αν κανετε οτι ο Μανουσος καλως. Μερακι θελει και χρόνο, και γνωση να κόψεις τα ξύλα σωστα - και ναι αξιζει τον κοπο για παρατηρηση.

Αλλιως μια EQ5 ερχεται ποιο φτηνα. Μια EQ6 εχει απείρως περισσότερες δυνατότητες. Τα κόλπα για goto με διπλά μοτερ - IMHO - ειναι για βαρια τερατακια >= 14". Και κατι αλλο, αυτα για προσαρμογή του autostar κλπ, μπορεί στην θεωρία να ειναι δυνατα, στην πραξη ομως ειναι πολύ δουλεια.

 

(Και αυτο απο εμενα που ειμουν οπαδος της ιδεας )

Συμφωνώ κι εγώ. Είναι αρκετά δύσκολο.

 

Αν το επιχειρήσετε πάντως καλό είναι να δουλέψετε σε μια εξ ολοκλήρου καινούρια ξύλινη βάση για να αποφύγετε ζημιές. Εγώ μόλις βρω χρόνο θα το ξεκινήσω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι φωτογραφίες που αναφερεις ειναι προσβασιμες μονο απο μελη του group.

 

Εισαι σιγουρος οτι το RoboScope ειναι σχετικό με αυτο που συζηταμε εδω; Γιατι στην αρχικη του σελίδα μιλαει για retrofit του Autostar σε Vixen GP-style mounts, και για Big fork and GEM mounts. Δεν μπηκα παραμεσα (δεν ειμαι μελος και δεν θελω να γραφτω) αλλα απο αυτα που διαβασα δεν ειδα πουθενα να μιλανε για ντοπς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορείς να κανεις σύγκριση καλύτερη-χειροτερη αν δεν ξεκαθαρισεις τα υπερ και τα κατα της κάθε περίπτωσης και το τι θες να πετύχεις.

 

Η equatorial ειναι ότι λέει η λέξη, φαντάσου το σαν να βαζει το ντοπς σε wedge, να κανει την στηριξη ισημερινή και να προσθέτει παρακολούθηση στον άξονα του RA (οι απλές, υπαρχουν και αλλες με διπλά μοτερ). Η εμπειρια μου μου λεει οτι στην πραξη ειναι πολύ δυσκολο να κανεις ΚΑΛΗ πολική ευθυγραμμιση και το tracking ειναι αρκετα καλό για παρατηρηση και για πλανητική φωτογραφιση. Ισως αν το παιδεψεις να πετύχεις και μικρές εκθέσεις ( <= 30" ) χωρις φυσικά δυνατότητα οδήγησης η διόρθωσης του PEC (τουλάχιστον στις απλές, αν θες και αυτα μπορεις να τα κανεις αλλα θα παιδευτείς). Εχει το μεγαλο καλο ότι ειναι ευκολη, και σαν κατασκευη και σαν χρηση. Βαλε την πλατφορμα κατω, ευθυγραμμισε την με τον βορα, βαλε πανω το ντοπς, σπρωξτην προς τα δυτικά, ανοιξε το μοτερ και κανε παιχνίδι χειροκίνητα, χωρίς ομως να κυνηγάς τους στόχους να μην σου βγαίνουν απο το πεδίο.

 

Η κατασκευές σαν του Bartels ειναι ποιο "σοφιστικέ" και με πολλες παραπανω δυνατοτητες - εν συντομια - GOTO, φυσικά tracking με διπλα μοτερ, PEC. ΝΟΜΙΖΩ (εδω μπορεί και να κανω λαθος) ότι επειδή ειναι ALT-AZ (σαν ενα πιρουνι των SC χωρις ομως wedge) θα εχεις πρόβλημα με το field rotation σε φωτογραφιση μακρας έκθεσης (στα πολύ μεγαλα τηλεσκοπια βαζουν field derotator για αυτο). Εχει ολα αυτα τα καλούδια, αλλα φυσικα πρεπει να πληρωσεις το τιμημα, με star aligmnet κλπ, οτι θα εκανες και σε μια γερμανικη με goto, και φυσικά ότι πρεπει να αναλογιστείς αν θα χρησιμοποιήσεις υπολογιστή για τον ελεγχο ή να προσαρμώσεις κανενα υπαρχων χειριστήριο (πχ το autostar). Θελει ποιο πολλά εξοδα, και ποιο πολύ χρονο στην κατασκευη, στο στήσιμο και στον χειρισμο (οχι οτι δεν τα μαθαίνεις, αναλογιζομενος τι σου προσφερει). Μεταξύ μας, για απλά ντοπς εγω θα επερνα μια EQ6. Για μεγαλα και βαρια τοτε ναι, αξίζει.

 

Αυτα, ελπιζω να σε βοήθησα λιγο. Παντα σε σχεση με το τι θελεις απο μια τετοια κατασκευη.

 

Καλύτερη εξήγηση δεν νομίζω πως μπορούσα να πάρω. :)

Οπότε σύντομα ξεκινάω με την πλατφόρμα και βλέπουμε στο μέλλον για τις eq5-6.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια, δεν το πιασατε, αν κανετε οτι ο Μανουσος καλως. Μερακι θελει και χρόνο, και γνωση να κόψεις τα ξύλα σωστα - και ναι αξιζει τον κοπο για παρατηρηση.

Αλλιως μια EQ5 ερχεται ποιο φτηνα. Μια EQ6 εχει απείρως περισσότερες δυνατότητες. Τα κόλπα για goto με διπλά μοτερ - IMHO - ειναι για βαρια τερατακια >= 14". Και κατι αλλο, αυτα για προσαρμογή του autostar κλπ, μπορεί στην θεωρία να ειναι δυνατα, στην πραξη ομως ειναι πολύ δουλεια.

 

(Και αυτο απο εμενα που ειμουν οπαδος της ιδεας )

και φυσικά, πρεπει να ειμαστε παντα ετοιμοι να

παραδεχτουμε οτι μπορει να λεμε μπουρδες,

απλα γιατι καποιος το εφιαξε εξυπνα και φτηνα:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=101265#101265 :oops: :oops:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσοι θέλετε να πάρετε ιδέες ρίξτε μια ματιά εδώ :

 

http://astroforum.gr/forum/viewtopic.php?t=3214&sid=c1938557dcd4c15ded5a39b403c6fe7a

 

Πολύ καλή, έξυπνη και απλή κατασκευή.

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσοι θέλετε να πάρετε ιδέες ρίξτε μια ματιά εδώ :

 

http://astroforum.gr/forum/viewtopic.php?t=3214&sid=c1938557dcd4c15ded5a39b403c6fe7a

 

Πολύ καλή, έξυπνη και απλή κατασκευή.

 

 

.....Ιδιο ακριβως συστημα με αυτα που εχουνε κανει πολλοι στο Roboscope

και αναφερεται σε οδηγηση για dobs .

και τα μοτερακια ειναι της meade απο το σετ του 492 (50 Ε + μεταφορικα)

..μαλον λεμε τα ιδια...

 

και το εχουνε κανει ηδη πολλα ατομα ..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να δοκιμάσω κάτι παρόμοιο γιατί είναι απλό στη σύλληψη και φτηνό.

Το δύσκολο πιστεύω είναι να βρεις τα υλικά (γρανάζια, ρουλεμάν,κλπ) και να κάνεις καλή προσαρμογή. Χρειάζεται βέβαια και η βοήθεια κάποιου ξυλουργού ή μηχανουργού (για όσους δεν έχουν εργαλεία και κατάλληλη εμπειρία).

Εγώ επίσης θα ήθελα να φτιάξω ένα κύκλωμα οδήγησης κινητήρων συνεχούς που να ρυθμίζει την ταχύτητα περιστροφής με ροοστάτη (και όχι να έχει στάνταρ ταχύτητες Χ1, Χ2, Χ3, Χ4, όπως του meade 492). Έτσι νομίζω θα μπορώ να κάνω καλύτερο tracking και να διατηρώ περισσότερη ώρα το στόχο στο οπτικό πεδίο μεταβάλλοντας κατάλληλα την ταχύτητα περιστροφής των αξόνων alt και az (δεν είμαι σίγουρος γι'αυτό).

 

 

 

Φιλικά

Γιώργος

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μηπως υπαρχει καποιος να δεχεται παραγγελιες ,δηλαδη να αναλαμβανει αναβαθμιση βασης dob σε goto???

με πληρωμη φυσικά και χωρις πιεση χρονου ,γιατι εμενα μου φαινεται πολυ δυσκολο να το φτιαξω μονος μου ,δηλαδη πρεπει να εισαι και πολυ

μαστορατζα ....... ](*,)

:-({|= . I LOVE MUSIC -SPACE- XTREME LIFE. :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ επίσης θα ήθελα να φτιάξω ένα κύκλωμα οδήγησης κινητήρων συνεχούς που να ρυθμίζει την ταχύτητα περιστροφής με ροοστάτη (και όχι να έχει στάνταρ ταχύτητες Χ1, Χ2, Χ3, Χ4, όπως του meade 492). Έτσι νομίζω θα μπορώ να κάνω καλύτερο tracking και να διατηρώ περισσότερη ώρα το στόχο στο οπτικό πεδίο μεταβάλλοντας κατάλληλα την ταχύτητα περιστροφής των αξόνων alt και az (δεν είμαι σίγουρος γι'αυτό).

Είναι όντως πολύ ποιο απλή αυτή η προσέγγιση αλλά θα πρέπει να ξέρεις ότι επειδή η γωνιακή ταχύτητα κοντά στον πολικό είναι μικρότερη απ' ότι στον ουράνιο ισημερινό, θα πρέπει σε κάθε στόχο που θα βρίσκεις να ρυθμίζεις και την ταχύτητα των μοτέρ.

 

Ένα κύκλωμα που είναι με ροοστάτη είναι αυτό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου, ακριβώς γι αυτόν τον λόγο αγοράζεις τον συνδυασμό των μοτέρ της Meade και τον Controller της Meade.

Γι αυτό επίσης χρειάζεται να αρχικοποιήσεις τον σωλήνα οριζόντιο και προς τον Βορά.

Γι αυτό πρέπει ρυθμίσεις τον controller με την αναλογία των δικών σου γραναζιών.

 

Στην συνέχεια είναι δουλειά του controller να ξέρει τον προσανατολισμό του σωλήνα σου και να ρυθμίζει κατάλληλα τα μοτέρ.

 

 

Αλλιώς....

 

Θέλεις δικά σου μοτερ, δικούς σου motor controller, δικά σου position encoders, δικό σου software ρύθμισης της ταχύτητας των μοτέρ, όπως πολύ καλά επισημαίνεις.

Με το κύκλωμα του ροοστάτη, γλυτώνεις αρκετά πράγματα, αλλά χάνεις το GοΤο και το αυτόματο tracking.

Έχουν όμως την χάρη τους και οι manual ρυθμίσεις.

 

 

Εγώ επίσης θα ήθελα να φτιάξω ένα κύκλωμα οδήγησης κινητήρων συνεχούς που να ρυθμίζει την ταχύτητα περιστροφής με ροοστάτη (και όχι να έχει στάνταρ ταχύτητες Χ1, Χ2, Χ3, Χ4, όπως του meade 492). Έτσι νομίζω θα μπορώ να κάνω καλύτερο tracking και να διατηρώ περισσότερη ώρα το στόχο στο οπτικό πεδίο μεταβάλλοντας κατάλληλα την ταχύτητα περιστροφής των αξόνων alt και az (δεν είμαι σίγουρος γι'αυτό).

Είναι όντως πολύ ποιο απλή αυτή η προσέγγιση αλλά θα πρέπει να ξέρεις ότι επειδή η γωνιακή ταχύτητα κοντά στον πολικό είναι μικρότερη απ' ότι στον ουράνιο ισημερινό, θα πρέπει σε κάθε στόχο που θα βρίσκεις να ρυθμίζεις και την ταχύτητα των μοτέρ.

 

Ένα κύκλωμα που είναι με ροοστάτη είναι αυτό.

... και μετά σου λένε ότι όλα αυτά γίνανε μόνα τους!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης