Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 354
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πάνω δεξιά στο επίμαχο μήνυμα σου πάτα εκεί που λέει επεξεργασία κ διόρθωσε ότι πρέπει να διορθώσεις.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε redus, δυστυχώς αν δεν πάθεις, δεν θα μάθεις. Αυτό είναι κανόνας και η ερασιτεχνική αστρονομία δεν αποτελεί εξαίρεση αυτού...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Σιμοπουλε που προωθεις την ερασιτεχνικη αστρονομια με "επαγγελματικα τηλεσκοπια" απο το περιπτερο.

Σε καλη μερια η αρπαχτη !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το οτι ειναι Κινεζικα δεν ειναι κακο.Οι περισσοτεροι στο φορουμ εχουν ή ειχαν αξιολογα Κινεζικα τηλεσκοπια.

Αυτο ομως που προσφερει η εν λογω εταιρια,ειναι ελεινο.

Ο προσδιορισμος ¨επαγγελματικο" (αστοχος ορος, ουτως η αλλως),ειναι προκληση, και μονο αγανακτηση μπορει να προκαλεσει.Ειναι σαν να σου πουλησαν σαν "επαγγελματικη" μια μηχανη μιας χρησης απο το περιπτερο.

Και δεν ειναι καθολου υπερβολικο αυτο που ισχυριζομαι,το εχεις καταλαβει αλλωστε.

Τσαμπα ο χωρος που θα καταλαμβανει στο σπιτι σου.

Ντροπη και γι αυτους που πουλουν τετοια σκουπιδια(δεν θα αντιδρουσα ετσι,αν το τηλεσκοπιο κοστιζε 20-30€),ντροπη στους θεσμους που επιτρεπουν τετοιες δραστηριοτητες,και ντροπη στους αβανταδωρους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Σιμοπουλε που προωθεις την ερασιτεχνικη αστρονομια με "επαγγελματικα τηλεσκοπια" απο το περιπτερο.

Σε καλη μερια η αρπαχτη !

 

Κώστα ο Σιμόπουλος δεν είναι ''ερασιτέχνης'' δεν κάνει ένα χόμπι είναι η δουλειά του αυτή.Ζει από την αστρονομία,οπότε μες στο πρόγραμμα είναι και οι ''αρπαχτές''.Δεν δικαιολογώ ούτε παίρνω θεση υπέρ του.Φυσικά και είναι κατακριτέο να λανσάρεις τέτοια σκουπίδια,αλλά το έρημο το χρήμα κανείς δεν το μίσησε. :mrgreen: :mrgreen: Πόσες φορές άλλωστε δεν είπαμε όλοι μας ''να΄χα τα λεφτά να πάρω......''

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ενταξει παιδια κ εγω το μαζυεω αλλα δν λεω οτι τα αξιζει κιολας τοσα λευτα!ειπαμε ενταξει δεν συκρινετε καθολου με αλλα ιδιας τιμης αλλα μ αρεσει να το μαζευω...σιγα σιγα να το φτιαχνω.αλλα δν λεω οτι ειναι καλυτερο απο καποιο απλα προσωπικα μ ευχαριστει αυτο το πραγμα....τωρα για τα λευτα αυτα κοροϊδια ε....νταξει ειναι....δν γινετε τοσα πολλα λευτα...αλλα τεσπα..πρωτη φορα στη ζωη μου συλλεγω κατι
keep going alone......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα εμεις το κρινουμε σαν τηλεσκοπιο,και οχι σαν συναρμολογουμενο.

Και βεβαια,μπορει να σου προσφερει ικανοποιηση η σταδιακη συναρμολογηση του, και εφ οσον κρινεις οτι ειναι διασκεδαστικο,πολυ καλα κανεις,και το αντιμετωπιζεις ετσι.

Οσο για το Σιμοπουλο,συμφωνω οτι το χρημα κυβερνα.Απλως αυτοι που το επιζητουν με τετοιες "εξυπνες"μεθοδους, ειναι φυσικη συνεπεια,να γινονται υποκειμενα σχολιασμου και ειρωνειας.

Ετερον,εκατερον.

Αλλωστε τι του ευχηθηκα???

"σε καλη μερια η αρπαχτη"

Μαλλον επαυξανω και του ευχομαι "και εις ανωτερα,και πλουσιοτερα,και "επαγγελματικοτερα".

 

Τι μου ηρθε τωρα......

Μπορειται να φανταστειτε τον Μ.Γιακούμπ να λανσαρει "επαγγελματικα" συναρμολογουμενα στηθοσκοπια :D :D :D

 

 

 

:D :D :D ...βρε την de agostini....... :D :D :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

xiotis33, κι εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ τα συνορμολογούμενα, αλλά ξέρεις τι θα έκανα στη θέση σου αν ήθελα να ξοδέψω 470€; Θα έπαιρνα με 300€ ένα πραγματικό τηλεσκόπιο και με τα υπόλοιπα 170€ θα έπαιρνα ένα πολύ καλό μεταλλικό συναρμολογούμενο παιχνίδι με αληθινές βίδες που φτιάχνεις πολλά μοντέλα.

 

Έτσι θα είχα και τηλεσκόπιο και συναρμολογούμενο. :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι μου ηρθε τωρα......

Μπορειται να φανταστειτε τον Μ.Γιακούμπ να λανσαρει "επαγγελματικα" συναρμολογουμενα στηθοσκοπια :D :D :D

 

 

 

:D :D :D ...βρε την de agostini....... :D :D :D :D

 

Oύτε που θέλω να το φανταστώ.Με μια διαφορά όμως....αυτός βγάζει εκατομμύρια μόνο από τις εγχειρήσεις οπότε δεν έχει ανάγκη τα συναρμολογούμενα στηθοσκόπια. :D :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως κατι βρώμαγε σε ολη την υποθεσει 2.99 το πρωτο και 8.99 τα υπολοιπα. Το σιγουρο παιδια ειναι οτι εχει πολλα extra πραγματα μεσα.

Αυτος ο τυπος απο το πλανηταριο μαλλον γραφει τα περιοδικα γιατι η συλογη εχει και περιοδικα μεσα.

 

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΡΙΚΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ

 

-Τυπος: κατοπτρικο 114/1000

-Διαμετρος κατοπτρου: 114 χλστ.

-Εστιακη αποσταση: 1.000 χλστ.

-Διαμετρικη ικανοτητα: 1 δευτερο λεπτο του τοξου(1")

-Στηrιξη: ισημερινη EQ3 Advanced

-Φωτοσυλλεκτικη ικανοτητα: 265x

(265 φορες μεφαλυτερη του ανθρωπινου ματιου)

-Οριο φαινομενου μεγεθους: 12

-Εστιαστιακος λογος: f/8,7

 

ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ

 

-Σκοπεφτρο: 6x30

-Προσοφθαλαμιοι φακοι kellner (διαμ. 31,8χλστ.): 20 χλστ. (μεγεθυνση 50x), 9 χλστ.( μεγεθυνση 110x) και 6 χλστ.(μεγεθυνση 166x)

Προσοφθαλαμιοι φακοι plossl: 25 χλστ.(μεγεθυνση 40x) και 12,5 χλστ.(μεγεθυνση 70x)

-Ανταπτορας για ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη

-Φακος Barlow 2x

-Hλιακο φιλτρο πληρους ανοιγματος απο Mylar

-Φιλτρο σεληνης

-3 Εγχρωμα φιλτρα

-Πυξιδα

 

ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ (ΠΡΟΑΙΠΕΤΙΚΑ)

 

-Δεξιοστροφο μοτερ ορθης αναφορας για παρακολουθηση των ουρανιων σωματων και το τηλεχειριστιριο του (Αστροστατης)

-Ψηφιακος προσοφθαλαμιος για αστροφωτογραφισεις

 

Αυτα λεει σε ενα απο τα περιοδικα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

470 ευρω για αυτο το τηλεσκοπιο??????????????????????????????????

Δεν ξερω αν πρεπει να γελασω ή να βρισω :-k :-k

 

Τωρα μπηκα για πρωτη φορα σε αυτη την συζητηση και μολις ειδα την τιμη... ](*,) ](*,) ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουτε να γελασεις,ουτε να βρισεις.

Εχεις ηδη αποψη για την εταιρια,και τους αβανταδορους/επιστημονες.

Προστατευσου και προστατευσε μελλοντικα απο τετοιες αθλιοτητες,και απο τετοιους κραχτες.

Τιποτα φιλε μου.....το χαος.....

Εμπιστοσυνη μονον σε ερασιτεχνες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως κατι βρώμαγε σε ολη την υποθεσει 2.99 το πρωτο και 8.99 τα υπολοιπα. Το σιγουρο παιδια ειναι οτι εχει πολλα extra πραγματα μεσα.

Αυτος ο τυπος απο το πλανηταριο μαλλον γραφει τα περιοδικα γιατι η συλογη εχει και περιοδικα μεσα.

 

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΡΙΚΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ

 

-Τυπος: κατοπτρικο 114/1000

-Διαμετρος κατοπτρου: 114 χλστ.

-Εστιακη αποσταση: 1.000 χλστ.

-Διαμετρικη ικανοτητα: 1 δευτερο λεπτο του τοξου(1")

-Στηrιξη: ισημερινη EQ3 Advanced

-Φωτοσυλλεκτικη ικανοτητα: 265x

(265 φορες μεφαλυτερη του ανθρωπινου ματιου)

-Οριο φαινομενου μεγεθους: 12

-Εστιαστιακος λογος: f/8,7

 

ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ

 

-Σκοπεφτρο: 6x30

-Προσοφθαλαμιοι φακοι kellner (διαμ. 31,8χλστ.): 20 χλστ. (μεγεθυνση 50x), 9 χλστ.( μεγεθυνση 110x) και 6 χλστ.(μεγεθυνση 166x)

Προσοφθαλαμιοι φακοι plossl: 25 χλστ.(μεγεθυνση 40x) και 12,5 χλστ.(μεγεθυνση 70x)

-Ανταπτορας για ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη

-Φακος Barlow 2x

-Hλιακο φιλτρο πληρους ανοιγματος απο Mylar

-Φιλτρο σεληνης

-3 Εγχρωμα φιλτρα

-Πυξιδα

 

ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ (ΠΡΟΑΙΠΕΤΙΚΑ)

 

-Δεξιοστροφο μοτερ ορθης αναφορας για παρακολουθηση των ουρανιων σωματων και το τηλεχειριστιριο του (Αστροστατης)

-Ψηφιακος προσοφθαλαμιος για αστροφωτογραφισεις

 

Αυτα λεει σε ενα απο τα περιοδικα

 

Ρε παιδια τηλεσκοπιο με αυτα τα χαρακτηριστικα το εχω εγω (πλην της EQ1 στηρηξης) και το πηρα απο το πλανηταριο μονο 240 ευρω και εχει καλη οπτικη ποιοτητα και μεσα και απο την Αθηνα μαλιστα. εγω λεω αντι να χαλατε τζαμπα λεφτα σε αμφιβολου ποιοτητας τηλεσκοπιο πηγενετε με αυτα τα λεφτα και παρτε το dob 8'' σε κανα δυο μηνες που θα βαλει και κανα zoom προσοφθαλμιο εγω παντως αυτο θα κανω. Αν βεβεβαι θελετε να παρετε το περιοδικο παρτε το ισως για κανα φτηνο εξαρτημα (προσοφθαλμιο, φιλτρο κτλ.) αλλα και παλι με μεγαλη επιφυλαξη ωστε να του δωεσετε να καταλαβει σε διαφορα πειραματα.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πάντως εγω είχα σκοπό να πάρω κανένα τεύχος με τίποτα φιλτράκια, ή άλλα διάφορα "εξαρτήματα" για να τα χρησιμοποιήσω στο 8άρι, μέχρι που πήρα το πρώτο τεύχος, και διαπίστωσα οτι το σκόπευτρο είναι ΠΟΛΥ χειρότερο απο αυτό του Bresser (70/700) απο το Lidl...

Χώρια το καπάκι, που είναι απο κακής ποιότητας πλαστικό, και το κάλυμα για την "τρύπα" (που μικραίνει την διάμετρο) δεν κάθεται καλά στην θέση του.

 

Απο την αρχή φαινόταν οτι και το υπόλοιπο τηλεσκόπιο θα ήταν έτσι χάλια, οπότε και δεν ξαναπήρα τίποτα.

 

..κόστος 3€...

 

:wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια απο τα ιδια μονο που το δικο μου σκοπευτρο σε ενα σημειο ειναι ραγισμενο το γυαλι στην περιμετρο, οποτε δεν ξανασχοληθηκα μαζι του (οχι οτι θα τα μαζευα αλλα ελεγα να παρω ενα δευτερο σκοπευτρο) . χιλιες φορες να παρω εξαρτηματα λιγο πιο ακριβα και απο γνωστο κατασκευαστη με πιοτητα και αντοχη και οχι ψευτικα πραγματα που μεσα σε μια μερα θα χαλασουν.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποσο χειροτερο ειναι αυτο το σκοπευτρο!!! 8-[ 8-[ :shock: :shock:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΑΙΔΙΑ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΔΕΝ ΧΡΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΒΡΗΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΕΑ .ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΤΟ ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΔΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΕΥΧΟΣ ΕΙΧΕ ΕΝΑΝ ΒΑΡΛΟΟΥ 1,5Χ, ΠΟΥ ΑΝΟΡΘΩΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΔΟΛΟ. ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΕΓΡΑΦΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΠΙΓΗΕΣ

ΠΑΡΑΤΗΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. (ΒΛΕΠΕ ΜΠΑΝΙΣΤΙΡΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΕΛΛΑΤΩΝΟΝΤΑΙ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: \:D/ \:D/ ). ΠΑ`ΝΤΩΣ ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΧΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΦΘΑΛΜΙΟ ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΛΑΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΜΑΣ ,ΠΡΟΧΕΙΡΟ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ 9 ΕΥΡΩ .ΤΩΡΑ ΣΕ ΑΥΟΤ ΤΟ ΤΕΥΧΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΛΙΘ ΚΟΜΑΤΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΑΡΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΕΤΑΡΤΗ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΟΠΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ , ΠΑΝΤΟΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΔΕΑ ΚΑΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΚΑΤΑΣΚΥΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΙΚΟ ΠΑΛΟΜΑΡ:=; =; ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΡΗΣΚΩ .ΥΠΑΠΧΕΙ ΨΑΧΤΕ ΚΑΙ ΕΣΙΕΙΣ .???????????

-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= [/url]

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
ΖΗΤΩ Η ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ Τ.ΩΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕΤΗΝ ΔΕΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΧΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΙΣΟ ΔΑΚΤΙΛΙΟ ΤΟΥ ΣΩΛΙΝΑ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕΤΑ ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΘΑ ΕΧΕΙ ΟΠΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ .

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης