Jump to content

Αγορά NAGLER από Αμερική - Γνώμες please!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, τώρα που το δολλάριο είναι φθηνό, έχει αγοράσει κανείς προσοφθάλμια απο αμερική??? Έρχονται όντως φθηνότερα? Παρακαλώ για τις γμώμες σας, αν όντως κάποιος έχει αγοράσει με αυτόν τον τρόπο!!

10'''''''' Skywatcher DOB

Nagler Eyepieces

Nagler Barlow x2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκέφτομαι να αγοράσω 3 προσοφθάλμια Nagler

12mm--->318$

9mm---->252$

5mm---->252$

Σύνολο->822$

Απο ποιο ηλεκτρονικό κατάστημα λέτε να κάνω αγορά?

Το telescopes.com είναι καλό/αξιόπιστο??

Πόσο θα μου στοιχίσει τελικά?

 

Παιδιά όποιος ξέρει στα σίγουρα και έχει ήδη αγοράσει ας με καθοδηγήσει pls

10'''''''' Skywatcher DOB

Nagler Eyepieces

Nagler Barlow x2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν τα παρεις ολα μαζι,και με δεδομενο οτι πρεπει να ταξιδεψουν με ασφαλισμενο δεμα(λογω κοστους),τα μεταφορικα θα ειναι υψηλα,και ειναι σιγουρο οτι θα "σκαλωσει" στο τελωνειο,και εκει θα πεσει βαρυς πελεκυς. :shock:

ΔΕΝ θα το επιχειρουσα με τιποτα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν τα παρεις ολα μαζι,και με δεδομενο οτι πρεπει να ταξιδεψουν με ασφαλισμενο δεμα(λογω κοστους),τα μεταφορικα θα ειναι υψηλα,και ειναι σιγουρο οτι θα "σκαλωσει" στο τελωνειο,και εκει θα πεσει βαρυς πελεκυς. :shock:

ΔΕΝ θα το επιχειρουσα με τιποτα!

Αν τα πάρω ένα-ένα????

10'''''''' Skywatcher DOB

Nagler Eyepieces

Nagler Barlow x2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να τα παρεις ενα-ενα και να συμφωνησεις με τον πωλητη να σου τα στειλει με

"USPS first class mail international" χωρις ασφαλεια,αριθμο αναγνωρισης κλπ.

Επισης (δυσκολο αυτο) να αναγραφεται μειωμενη τιμη στο προιον.

Ολα αυτα θα βοηθησουν στο να μην περασουν τελωνειο,και τελικα να εχεις καποιο οικονομικο οφελος.

Το μονο κακο ειναι οτι μεχρι να τα παρεις στα χερια σου,ανασφαλιστα και "αδεσποτα" θα περνας τη σχετικη αγωνια....

(ενα να χαθει ή καταστραφει..........)

Οσοι εχουμε πραγματοποιησει αγορες απο το εξωτερικο,σιγουρα εχουμε καλες και κακες εμπειριες.Οποτε διαλεγεις:

συμφερον με λιγη(ή πολυ) αγωνια,ή

"οικονομικη καταστροφη" αλλα χωρις αγχος.

8) 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να τα παρεις ενα-ενα και να συμφωνησεις με τον πωλητη να σου τα στειλει με

"USPS first class mail international" χωρις ασφαλεια,αριθμο αναγνωρισης κλπ.

Επισης (δυσκολο αυτο) να αναγραφεται μειωμενη τιμη στο προιον.

Ολα αυτα θα βοηθησουν στο να μην περασουν τελωνειο,και τελικα να εχεις καποιο οικονομικο οφελος.

Το μονο κακο ειναι οτι μεχρι να τα παρεις στα χερια σου,ανασφαλιστα και "αδεσποτα" θα περνας τη σχετικη αγωνια....

(ενα να χαθει ή καταστραφει..........)

Οσοι εχουμε πραγματοποιησει αγορες απο το εξωτερικο,σιγουρα εχουμε καλες και κακες εμπειριες.Οποτε διαλεγεις:

συμφερον με λιγη(ή πολυ) αγωνια,ή

"οικονομικη καταστροφη" αλλα χωρις αγχος.

8) 8)

Η ADORAMA.COM στην Νέα Υόρκη στέλνει με UPS και υπολογίζει 40$ χρέωση για μεταφορικά. Δεν είναι πολλά.

Εμένα θα με χρεώσει την τιμή του προιόντος + μεταφορικά.Αν περάσει απο τελωνείο και χρειαστούν και extra λεφτα αυτά πως θα μου ζητηθεί να τα πληρώσω?Θα με πάρουν απο το τελωνείο τηλέφωνο?Θα μου ζητήσει λεφτά ο τύπος που θα μου τα φέρει σπίτι?

10'''''''' Skywatcher DOB

Nagler Eyepieces

Nagler Barlow x2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναλογως ποιος θα κανει τον εκτελωνισμο.Αν τον κανεις εσυ(οταν ειδιποιηθεις για την αφιξη),θα τρεξεις λιγο αλλα θα εξοικονομησεις λιγα χρηματα.Αν στον κανει εταιρια(που θα στο φερει και στο σπιτι,ετοιμασου για το σχετικο "γδαρσιμο").

Τα 40$ μεταφορικα μου φαινονται πολλα.(παρα πολλα).

Προφανως ειναι ασφαλισμενο και με αριθμο παρακολουθησης....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες και αυτο στο φορουμ και διαβασε το καλα:

"αγορα εξοπλισμου" υπαρχει θεμα

"Αγορες απο το εξωτερικο ... πληρη αναλυση"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες και αυτο στο φορουμ και διαβασε το καλα:

"αγορα εξοπλισμου" υπαρχει θεμα

"Αγορες απο το εξωτερικο ... πληρη αναλυση"

Υποθέτω ότι η καλύτερη λύση είναι να βάλω κάποιον γνωστό μου απο Αμερική να μου το αγοράσει και να το στείλει ο ίδιος με USPS?Θα μου έρθει κατευθείαν σπίτι με ταχυδρομείο??

10'''''''' Skywatcher DOB

Nagler Eyepieces

Nagler Barlow x2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα “pdomazin”.

 

Σου περιγράφω τον τρόπο με τον οποίο κάνω εγώ τις αγορές μου από Αμερική. Στέλνω e-mail στον ανεψιό μου που είναι εκεί με τα

αντικείμενα που θέλω να αγοράσω (υπερσύνδεση) .

Τα παραγγέλνει αυτός και πάνε στο σπίτι του.

Κατόπιν μου τα στέλνει ταχυδρομικώς (αεροπορικώς είναι εδώ σε 10 το πολύ μέρες).

Έρχεται ειδοποίηση στο σπίτι μου και πάω στο ταχυδρομείο και τα παίρνω. Μέχρι στιγμής δεν έχω πληρώσει π ο τ έ στο ταχυδρομείο.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που είχα ήταν ότι , ενώ μου είχε δώσει αριθμό λογαριασμού, από εδώ δεν μπορούσαν να τον βρουν. Υποπτεύομαι ότι το λάθος γίνονταν από τους υπαλλήλους της Αμερικάνικης Τράπεζας.

Όταν λύθηκε αυτό το πρόβλημα (χάρη στους ανθρώπους της εδώ τράπεζας) όλες οι αγορές μου γίνονται κανονικά.

 

Φιλικά

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα “pdomazin”.

 

Σου περιγράφω τον τρόπο με τον οποίο κάνω εγώ τις αγορές μου από Αμερική. Στέλνω e-mail στον ανεψιό μου που είναι εκεί με τα

αντικείμενα που θέλω να αγοράσω (υπερσύνδεση) .

Τα παραγγέλνει αυτός και πάνε στο σπίτι του.

Κατόπιν μου τα στέλνει ταχυδρομικώς (αεροπορικώς είναι εδώ σε 10 το πολύ μέρες).

Έρχεται ειδοποίηση στο σπίτι μου και πάω στο ταχυδρομείο και τα παίρνω. Μέχρι στιγμής δεν έχω πληρώσει π ο τ έ στο ταχυδρομείο.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που είχα ήταν ότι , ενώ μου είχε δώσει αριθμό λογαριασμού, από εδώ δεν μπορούσαν να τον βρουν. Υποπτεύομαι ότι το λάθος γίνονταν από τους υπαλλήλους της Αμερικάνικης Τράπεζας.

Όταν λύθηκε αυτό το πρόβλημα (χάρη στους ανθρώπους της εδώ τράπεζας) όλες οι αγορές μου γίνονται κανονικά.

 

Φιλικά

Νίκος

Σε ευχαριστώ πολύ, αυτό μάλλον θα κάνω και εγώ. Έχω έναν φίλο μου στην Ινδιάνα.

10'''''''' Skywatcher DOB

Nagler Eyepieces

Nagler Barlow x2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ παρήγγειλα πρίν από τρείς μέρες από adorama έναν panoptic 22mm και μαζί με τα μεταφορικά με χρέωσε 220 ευρώ περίπου. Τώρα όπως λένε και τα παιδιά μπορεί να πληρώσω την νύφη στην άφιξή του. Θα δούμε...

Πάντως εδώ έχει στο Πλανητάριο 377 ευρω. Τι διάολο πόσα θα με χρεώσουν επιπλέον... Σκέφτηκα και το άλλο που λέτε για συγγενείς και πάρα δώσε με εμβάσματα κλπ αλλά δεν θέλω να υποχρεώνομαι . Αμα τη αφίξη του δέματος θα ενημερώσω την παρέα γιά τα πραχθέντα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

. Αμα τη αφίξη του δέματος θα ενημερώσω την παρέα γιά τα πραχθέντα.

 

Με γεια! Μην κανεις το λαθος και δεν κανεις εσυ τον εκτελωνισμο του!!

 

Ενημερωσε μας για να ξερουμε!! :roll:

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά εγώ προ ημερών παρήγγειλα από optcorp ένα Nagler 11mm μαζί με δύο φίλτρα. Τους έστειλα mail και τους είπα να μου τα στείλουν με USPS Priority mail και να αναγράφουν απόδειξη κάτω από 50$. Δεν είχαν πρόβλημα να το κάνουν απλά μου είπαν ότι σε περίπτωση που χαθεί το δέμα θα λάβω αποζημείωση 50$ και όχι την πραγματική αξία των προϊόντων. Λέτε να περάσει Τελωνείο; Κι αν περάσει Τελωνείο και πρέπει να κάνω εγώ τον εκτελωνισμό επειδή είμαι από Κρήτη θα πρέπει να έρθω Αθήνα; Επειδή δεν έχω κάνει αρκετές παραγγελείες παρακαλώ τους ποιό έμπειρους να δώσουν τα φώτα τους.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με γεια! Μην κανεις το λαθος και δεν κανεις εσυ τον εκτελωνισμο του!!

Αμα ήξερα εγώ από εκτελωνισμούς καλά θα ήταν, αλλά έχω μεσάνυχτα οπότε μιάς και είμαι και σε νησί μακρυά από Αθήνα μάλλον έτοιμο θα έρθει το κουστούμι.

Δηλαδή εδώ που τα λέμε θα με ειδοποιήσουν από κάποιο τελωνείο η άμα δουν προορισμούς εκτός Αθηνών τα κανονίζουν κατευθείαν με τις ταχυμεταφορικές.

Πάντως ένα δέμα που πήρα πρίν κανα μήνα με τους χάρτες ουρανομετρία (τρία τεράστια βιβλία) τρείς τόμοι μεγαλύτεροι από τους τόμους της εγκυκλοπαίδειας Πάπυρος Λαρους Μπριτάνικα κατευθείαν από το ταχυδρομείο δεν πλήρωσα τίποτα. Και μιλάμε για βάρος, έτσι...

Τέλος πάντων είδωμεν...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με γεια! Μην κανεις το λαθος και δεν κανεις εσυ τον εκτελωνισμο του!!

Αμα ήξερα εγώ από εκτελωνισμούς καλά θα ήταν, αλλά έχω μεσάνυχτα οπότε μιάς και είμαι και σε νησί μακρυά από Αθήνα μάλλον έτοιμο θα έρθει το κουστούμι.

 

Τέλος πάντων είδωμεν...

 

καλα, ειπαμε, μην νομιζεις οτι πρεπει να κανεις και τιποτα περιπλοκο, χαρτια και σφραγιδες ειναι ολα και ολα!!

Οταν σου ερθει το πακετακι ή καμια ειδοποιηση, πες μας μηπως μπορεσουμε - μπορεσω εγω να σε βοηθησω, ιδιως εαν ειναι να πληρωσεις κερατιατικα!!

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν σου ερθει το πακετακι ή καμια ειδοποιηση, πες μας μηπως μπορεσουμε - μπορεσω εγω να σε βοηθησω, ιδιως εαν ειναι να πληρωσεις κερατιατικα!!

Αν με ειδοποιήσουν πολύ ευχαρίστως

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ παρήγγειλα πρίν από τρείς μέρες από adorama έναν panoptic 22mm και μαζί με τα μεταφορικά με χρέωσε 220 ευρώ περίπου. Τώρα όπως λένε και τα παιδιά μπορεί να πληρώσω την νύφη στην άφιξή του. Θα δούμε...

Πάντως εδώ έχει στο Πλανητάριο 377 ευρω. Τι διάολο πόσα θα με χρεώσουν επιπλέον... Σκέφτηκα και το άλλο που λέτε για συγγενείς και πάρα δώσε με εμβάσματα κλπ αλλά δεν θέλω να υποχρεώνομαι . Αμα τη αφίξη του δέματος θα ενημερώσω την παρέα γιά τα πραχθέντα

 

Konpan δεν μας ειπες με τι τους ζητησες να στα φερουν...

Δεν ειπαμε οτι ζηταμε να ερθουν με USPS?

 

καλα, ειπαμε, μην νομιζεις οτι πρεπει να κανεις και τιποτα περιπλοκο, χαρτια και σφραγιδες ειναι ολα και ολα!!

Οταν σου ερθει το πακετακι ή καμια ειδοποιηση, πες μας μηπως μπορεσουμε - μπορεσω εγω να σε βοηθησω, ιδιως εαν ειναι να πληρωσεις κερατιατικα!!

 

Κατσε Arcadian! Ισως σε χρειαστω εγω να βοηθησεις που εχω παραγγειλει τηλεσκοπιο απο Καναδα με Canada Post.!!! Αντε να δω και εγω ποτε θα μου ερθει, σε τι κατασταση θα ερθει, και ποσα θα πληρωσω για τελωνειο... Βεβαια απεφυγα τις εταιριες courrier αλλα για να δουμε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Konpan δεν μας ειπες με τι τους ζητησες να στα φερουν...

Δεν ειπαμε οτι ζηταμε να ερθουν με USPS?

Φίλε Lasko δεν υπήρχε άλλη επιλογή για να διαλέξω. Τι έπρεπε δηλαδη να κάνω, να τους τηλεφωνήσω η να κάνω email?

Αλωστε τα αγγλικά μου δεν λένε και πολλά πράγματα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mε email φυσικα. Οπως και εκανε ο Μανουσος απο την optcorp. Τωρα πριν την αγορα ή μετα? Πριν την αγορα φυσικα θα ελεγα..

Κάτσε μεγάλε να μου εξηγήσεις ένα πράγμα.

Αφού πάμε τυποποιημένα να παραγγείλουμε κάτι και στά τετραγωνάκια που σου βάζει να συμπληρώσεις υποχρεωτικά σε βάζει να επιλέξεις τρόπο αποστολής και στην συγκεκριμένη εταιρία νομίζω ότι δεν υπήρχε άλλη επιλογή πλήν αυτής του ups. Αν δεν το συμληρώσεις δεν σε προχωράει παρακάτω να ολοκληρωθεί ή παραγγελία. Πώς γίνεται δηλαδη και το παρακάμπτεις αυτό και δηλώνεις άλλο τρόπο αποστολής ό οποίος πιθανόν να έχει διαφορετικό τιμολόγιο αφού αυτά δεν περιλαμβάνονται στην εν λόγω διαδικασία? Εκτός και άν δεν ισχύει αυτή ή διαδικασία και πάμε τηλεφωνικά. Τι να πώ δεν το πιάνω...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το adorama δυστυχώς στέλνει μόνο με UPS. Πρέπει να σε ταλαιπώρησαν και με σκανάρισμα της κάρτας σου;

Έχω ψωνίσει μια φορά μονάχα από εκεί πρίν τρία χρόνια και δεν το ξαναέκανα. Τον εκτελωνισμό τον ανέλαβα μόνος μου αλλα από ότι θυμάμαι πλήρωσα 30 ευρώ στην UPS με το καλημέρα, μόνο και μόνο για να παραλάβω από αυτούς τα συνοδευτικά έγγραφα του πακέτου και αν θυμάμαι καλά 6-7 ευρώ για τέλη αποθήκευσης, γιατί είχα καθυστερήσει 2-3 μέρες να ξεκινήσω τη διαδικασία. Από εκεί και πέρα πέρασα από γραφείο σε γραφείο και θυρίδα σε θυρίδα μέχρι να υπολογιστούν και να πληρωθούν οι δασμοί. Να έχεις υπόψη σου επίσης πως ότι θα πληρώσεις υπολογίζεται με βάση την αξία αγοράς + μεταφορικά.

Ελπίζω η διαδικασία να έχει απλοποιηθεί και να αποφύγεις και το "καλημέρα" της UPS και την παραπάνω ταλαιπωρία. Όπως και να έχει την επόμενη φορά επέλεξε κάποιο κατάστημα που στέλνει με USPS. Τον εκτελωνισμό θα τον κάνει ο ΕΛΤΑ και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης