Jump to content

Τηλεσκόπια στο Lidl


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα ήδη ένα ζευγάρι κυάλια από το lidl, άνοιξα 3-4 συσκευασίες, όλα μου φάνηκαν λίιιιιιγο απευθυγραμμισμένα, μπορεί να είναι και ιδέα μου. Μεγάλη διαφορά όμως είδα στη σκληρότητα που ρυθμίζει το άνοιγμα των κυαλιών από κομμάτι σε κομμάτι. Αν και πήγα στις 8:30 το πρωί είχε μείνει ένα μόνο τηλεσκόπιο 70/700, μόνο ένα φέρανε;

 

Απλά προτιμώ να τροφοδοτούμαι με όλο τον εξοπλισμό μου από μαγαζιά του είδους...Γιατί ο σουπερ-μαρκετζής,όπως λες κι εσύ, είναι απλά ένας έμπορος και ξέρει για τα τηλεσκόπια όσα ξέρει και για τις σαρδέλες!!

 

Μα δεν περιμένεις να μάθεις από τον πωλητή!!! Υποτίθεται ότι το έχεις ψάξει και απλά θέλεις να το βρεις από κάπου φτηνά. Γι' αυτό μιλάμε!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

κι εγω πηρα τα κιαλια...στην αρχη μ πονεσαν τα ματια αλλα επειδη ειχε μεγαλο ζουμ και δεν ηταν σωστη η εικονα. μετα καλυτερα..θελει ομως να βαλεις τα ματια σ ακριβως στους φακους αλλιως μαυριζει.δεν γινοταν να τα ανοιξω γτ δεν αφηναν.ενταξει εγω ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ για την ακριβεια μ αρεσαν πολυ και δεν νομιζω να ειναι απευθηγραμισμένα.μια χαρα.
keep going alone......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεβίδωσε τα προσοφθάλμια προς τα έξω ώστε να έχεις σωστή εικόνα χωρίς να μαυρίζει το πεδίο σου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πήρα ήδη ένα ζευγάρι κυάλια από το lidl, άνοιξα 3-4 συσκευασίες, όλα μου φάνηκαν λίιιιιιγο απευθυγραμμισμένα, μπορεί να είναι και ιδέα μου

 

Κι εγώ το ζευγάρι που πήρα πέρυσι είχε το πρόβλημα αλλά μου το άλλαξαν.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα πάρει πέρσι τα κιάλια. Όλα πήγαιναν καλά μέχρι που πριν από 3-4 μέρες μου έπεσαν κάτω. Το αποτέλεσμα της πτώσης ήταν η εμφάνιση διπλού ειδώλου.

](*,)

Πιστεύω πως το κόστος επισκευής θα ήταν πολλαπλάσιο της τιμής τους, οπότε είπα να πειραματιστώ μόνος μου. Στην προσπάθεια να τα ανοίξω, καταστράφηκαν τα πρίσματα. Τελικά τα αγόρασα και σήμερα, γιατί ήμουν αρκετά ευχαριστημένος. Με ότι απέμεινε από τα αρχικά θα επιχειρήσω να φτιάξω μια μικρή διόπτρα. Αν τα καταφέρω θα την δείτε στο mastrovox. :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς άραγε να φτιάξεις διοφθάλμιο; Θα ήταν μια καλή πατέντα με λίγο κόστος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα πάρει πέρσι τα κιάλια. Όλα πήγαιναν καλά μέχρι που πριν από 3-4 μέρες μου έπεσαν κάτω. Το αποτέλεσμα της πτώσης ήταν η εμφάνιση διπλού ειδώλου.

](*,)

Πιστεύω πως το κόστος επισκευής θα ήταν πολλαπλάσιο της τιμής τους, οπότε είπα να πειραματιστώ μόνος μου. Στην προσπάθεια να τα ανοίξω, καταστράφηκαν τα πρίσματα. Τελικά τα αγόρασα και σήμερα, γιατί ήμουν αρκετά ευχαριστημένος. Με ότι απέμεινε από τα αρχικά θα επιχειρήσω να φτιάξω μια μικρή διόπτρα. Αν τα καταφέρω θα την δείτε στο mastrovox. :mrgreen:

 

Αν πας σήμερα με τα παλιά κιάλια και την απόδειξη των νέων θα στα αλλάξουν άμεσα!! :cheesy: (ΟΚ, είναι λίγο κόλπο αλλά πιάνει).

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν πας σήμερα με τα παλιά κιάλια και την απόδειξη των νέων θα στα αλλάξουν άμεσα!! :cheesy: (ΟΚ, είναι λίγο κόλπο αλλά πιάνει).

 

xmmmm δεν θα είχα πρόβλημα να το κάνω αλλά αυτή τη στιγμή τα παλιά κιάλια είναι τουλάχιστον 30 κομμάτια. Πολλά από αυτά σπασμένα. Όταν είπα ότι πειραματίστηκα, στην πραγματικότητα εννοούσα ότι τους πέταξα τα μάτια έξω. Για να πάρεις μια εικόνα είναι σαν να έχει περάσει από πάνω τους ερπυστριοφόρο. Οπότε μάλλον δεν θα με πιστέψουν αν τους πω ότι έτσι τα παρέλαβα!

:lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γίνεται να φτιάξεις κυάλια τηλεσκόπια με 2 bresser σαν αυτα του lidl? Δηλαδή να ενώσεις τους 2 σωλήνες. Έχω δεί να φτιάχνουν τέτοια και επειδή αυτά του lidl είναι και σχετικά μικρά, θα είναι έυχρηστα πάνω σε κάποια βάση. Αν ναί, πώς γίνεται αυτό?
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γίνεται να φτιάξεις κυάλια τηλεσκόπια με 2 bresser σαν αυτα του lidl? Δηλαδή να ενώσεις τους 2 σωλήνες. Έχω δεί να φτιάχνουν τέτοια και επειδή αυτά του lidl είναι και σχετικά μικρά, θα είναι έυχρηστα πάνω σε κάποια βάση. Αν ναί, πώς γίνεται αυτό?

 

Πρόσφατα πήρε το μάτι μου ένα post με κάποιον που το επιχείρησε αλλά δεν τα κατάφερε επειδή η διάμετρος του σωλήνα στα δυο τηλεσκόπια ήταν παραπάνω απ’ ότι έπρεπε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσως με 2 διαγώνιους καθρέφτες σε κάθε άκρη ώστε να μπορέις να ρυθμίσεις την απόσταση μεταξύ των ματιών;

 

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Γραφετε καθαρά, χωρίς μουντζούρες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Του lidl είναι διαθλαστικό.Δεν είναι αποχρωματικό κ γι αυτό θα έχει σίγουρα χρωματικό σφάλμα.Σίγουρα θα έχει λιγότερο από κάποιο άλλο κοντό διαθλαστικό αλλά θα έχει.Κοίτα στις φωτογραφίες.Εχει ανεβάσει ο KOTS φώτο από 6'' διοπτρικό διαθλαστικό, αν θυμάμαι καλά f/8.Το χρωματικό σφάλμα όπως θα δεις είναι έντονο.

 

Ok αλλά είδα και κάποιες φωτο απο νεφελώματα του Rosolatos που τραβήχτηκαν με ένα κοντό Sky Watcher 1025AZ3 4" f5 οι οποίες ήταν νομίζω εξαιρετικές. Δεν ξέρω αν κάνω κάπου λάθος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα που πέρασα από τα lidl του Βύρωνα Αττικής δεν υπήρχαν τηλεσκόπια με 80 ευρώ, παρά μόνον τα ακριβότερα.

 

Είδα και τα κιάλια 10x50. Ως προς τα τελευταία θα έλεγα ότι, παρά τις ιδιαίτερα μεγάλες ομοιότητες με τα 10x50 της meade, που είχα αγοράσει πριν από 2-3 χρόνια από τα lidl, παρατήρησα κάποιες μικροδιαφορές ως προς την εξωτερική εμφάνιση, προς το χειρότερο. Ο σκελετός των Bresser παραμένει ο ίδιος με αυτών των meade, αλλά τα πλαστικά / λαστιχένια τμήματα σε κάποια σημεία είναι υποδεέστερα των τελευταίων.

 

Είδα και μέσα από κάποιο ζευγάρι που έτυχε να είναι έξω από το κουτί του και διαπίστωσα τη γνωστή μας από παλαιότερα ελαφρά απευθυγράμμιση των οπτικών του ως προς την οριζόντιο (συναντάται σε χαμηλού κόστους κιάλια και δεν είναι σημαντικό για την αγορά τους, γιατί τα μάτια την αντισταθμίζουν, εφόσον είναι ελαφρά – δείτε εδώ: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=27250&highlight=#27250 ). Μου φάνηκε όμως ότι το συγκεκριμένο ζευγάρι ήταν μια ιδέα απευθυγραμμισμένο και ως προς την κάθετο (το αριστερό του πρίσμα), που σημαίνει ότι ίσως προκαλεί ζαλάδα μετά από κάποια ώρα παρατήρησης. Γιαυτό, πριν ή μετά την αγορά, απαιτείται έλεγχος με βάση το παραπάνω τεστ, στο οποίο επανειλημμένα έχουμε αναφερθεί.

 

Κατά τα λοιπά, οι επιστρώσεις των οπτικών του είναι απλώς fully coated, που σημαίνει ότι έχουν μια επίστρωση σε όλες τις επιφάνειες που έρχονται σε επαφή με τον αέρα. Αυτού του είδους οι επιστρώσεις συνιστούν το minimum για αστρονομική χρήση.

 

Συμπέρασμα: Τα κιάλια αυτά εξακολουθούν να είναι μια καλή αγορά, όσον αφορά την απόδοσή τους σε σχέση με την χαμηλότατη τιμή τους, για πρώτο, εισαγωγικό κιάλι στην αστρονομία.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το Vixen είναι dioptrioko?
διοπτρικο ηθελα να πω

 

Η vixen είναι μία εταιρία η οποία κατασκευάζει τηλεσκόπια και διοπτρικά και νευτώνεια.

Σε ποιο Vixen αναφέρεσαι;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα έχει βάλει κ το Vixen Cosmostar 114/900 στα 99 ευρώ κ αυτό. :shock: :shock:
γι αυτο το τηλεσκοπιο ρωταω αν ειναι διοπτρικο

 

:arrow: Είναι νευτώνιο κατοπτρικό..

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Τα κυάλια του lidl bresser που είχε πριν μερικές μέρες έχουν πλέον υποδοχή για να μπει τρίποδο. Μπορεί να μου πει κάποιος τι άλλος χρειάζεται; Αντάπτορας; Που θα βρω έναν;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως το περίμενα. Πιο ακριβός ο αντάπτορας από τα κυάλια. Αχ αυτό το πλανητάριο... :(
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

L-bracket για κυάλια. Πρέπει να υπάρχει σε οποιοδήποτε κατάστημα με φωτογραφικά και σίγουρα θα το βρεις πολύ φθηνά στο ebay - προσοχή όμως στα φθηνά πλαστικά bracket. Προτίμησε κάποια μεταλική κατασκευή.

Φιλικά,

Ηλίας.

ΥΓ. Ψάξε και για "BINOCULAR TRIPOD ADAPTER" στο ebay.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα προσπαθήσω να φτιάξω μια στήριξη μόνος μου.

Το ίδιο θα σου προτείνω και εσένα...

 

Υπάρχουν πολλές ιστοσελίδες με οδηγίες.

Γλιτώνουμε $$ και χαιρόμαστε την κατασκευή :roll:

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης