Jump to content

Ολική έκλειψη Σελήνης 21 Φεβρουαρίου 2008


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δυστυχώς το έχασα λόγω εξεταστικής...και να έλεγα ότι έγραψα και καλά σήμερα :cry:

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το χρώμα μου φάνηκε λίγο πιο "χλωμό" από την προηγούμενη ολική έκλειψη...

 

http://www.astrovox.gr/forum/download.php?id=5142

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=3274

 

Όπως και να έχει η έκλειψη ήταν υπέροχη!!!

Τα συναισθήματα που εγείρονται από ένα τετοιο φαινόμενο δεν περιγράφονται με λέξεις!

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας Αστροφιλοι και Σεληνοφιλοι! :cheesy:

Απ' οτι διαβαζω.... οι περισσοτεροι την χαρηκαΜΕ αυτη την εκλειψη!!! \:D/

Ηταν η χαρα του ερασιτεχνη αστρονομου!!! Μιας και δεν χρειαζονταν να εχεις απο καθολου εξοπλισμο (μονο τα ματια σου) ως το πιο καλο τηλεσκοπιο τελευταιας εκδοσης... :mrgreen: για να θαυμασεις το υπεροχο φαινομενο της Εκλειψης της Σεληνης!

Ολοι πιστευω την χαρηκαν το ιδιο!!!

Για τους υπολοιπους, ελπιζω να τους αποζημιωσουν οι περιγραφες και οι υπεροχες φωτογραφιες αυτων που τις εβγαλαν...

 

Ο εξοπλισμος μου: τα ματια μου (#-o:mrgreen: βασικο οργανο που δεν το αποχωριζομαι ποτε!) ,κυαλια τσεπης μικρα και φωτογραφικη HP photosmart M307 3,2 MP (την οποια επισης δεν αποχωριζομαι ποτε! :mrgreen: )

 

Ειχα την χαρα να παρατηρησω την εκλειψη απο την φιλοξενη ταρατσα του Αστεροσκοπιου του ΑΠΘ παρεα με αλλους φιλους πιο μυημενους στην αστρονομια , αλλα με την ιδια αγαπη για την παρατηρηση του εναστρου ουρανου.

Εδω θα ηθελα να ευχαριστησω τον Τηλεμαχο για την προσκληση, τον καθηγητη κ. Σειραδακη για την φιλοξενια, τις γνωσεις και τον ενθουσιασμο που μοιραστηκε μαζι μας καθως επισης και τον Σπυρο, τον Γιαννη, τον Γιαννη, τον Αλεξανδρο (απο του οποιου το τηλεσκοπιο μπορεσα να παρακολουθησω την εκλειψη και προσπαθησα να βγαλω καποιες φωτογραφιες), τον Θαναση και ολα τα παιδια που βρεθηκαν στην ταρατσα αλλα και στο αστεροσκοπειο (οπου ειδαμε και τον Κρονο με τον δορυφορο του τον Τιτανα!!!\:D/) και μοιραστηκαμε την εμπειρια της παρατηρησης της ολικης εκλειψης της Σεληνης =D> =D> =D> =D> =D>

 

Καιρος: Aρκετη υγρασια και καποια συννεφα προς την 2η φαση του φαινομενου (οταν "εφευγε" η σκια της Γης προς τα δεξια...)

 

Καλη συνεχεια και καλη ξεκουραση σε ολους!

 

υ.γ./απορια:

1-Στην υγρασια οφειλετε το οτι πονουσε ολο μου το σωμα αργοτερα κατα το μεσημερακι που ξυπνησα? :-k :lol: Παρ' ολα αυτα αξιζε!!!:cheesy: )

2-Ενα μικρο δειγμα ερασιτεχικης προσπαθειας "αστρο-φωτογραφησης" ακολουθει...:cheesy:

Θα επανελθω συντομα με λιγες ακομα....

 

(Ενημερωση 25-2-2008: Η συνεχεια βρισκεται εδω: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=79404#79404 )

 

IM000871_yp_re.jpg.660a426976b1137b2dcb845e8fac1807.jpg

Μια 1η προσπαθεια να "πιασω" την στιγμη καθως ειχε ήδη αρχισει το φαινομενο. Σηκωσα την μηχανη και εκανα κλικ..."κλικ". (Εγινε ελαφρα επεξεργασια στα contrasts και τα χρωματα για καλυτερο αποτελεσμα)

IM000872_yp_re.jpg.99675dd3a78a4ec09c55520ab7468044.jpg

IM000875_yp_re.jpg.e6385ff7d5b5221d1fa82d31283edbc3.jpg

IM000863_yp_re.jpg.22a828ef33160e98b4ea0f45ef60b477.jpg

IM000865_yp_re.jpg.836198a1d646037461e3ef95b29b1d32.jpg

IM000873_yp_re.jpg.1fd6ef75fc8ab530087978b1734b92c2.jpg

IM000868_yp_re.jpg.cda57867fba010ec1d394f61aaf3e411.jpg

astonomyvd6.jpg

Ένα αστέρι πέφτει...πέφτει, το κοιτώ στον ουρανό... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελληνικές (και αστροβοξικές) παρουσίες στο SpaceWeather:

 

Ηλίας Χασιώτης: http://www.spaceweather.com/eclipses/gallery_20feb08_page3.htm με τη φοβερή φωτό στο Αστεροσκοπείο.

 

Θανάσης Κουλουμβάκος: http://spaceweather.com/submissions/large_image_popup.php?image_name=Kouloumvakos-Athanasios-Synthesi_2_2_1203607577.jpg

 

Κωνσταντίνος Εμμανουηλίδης:

http://spaceweather.com/submissions/large_image_popup.php?image_name=Constantinos-Emmanouilidis-Eclipse_1203569630.jpg

 

Μπράβο!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο για ολους αυτους που εχουν συμβαλει στο να δουμε την εκλειψη εστω και απο φωτογραφιες, σε εμας τους ατυχους ](*,) λογο κακοκαιριας.... =D> =D>

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Δεν ήταν η πρώτη φορά που παρακολούθησα διεξοδικά έκλειψη Σελήνης.Ήταν 3/3/2007 όταν παρακολούθησα,μαζί με μεγάλη παρέα φίλων στο Λυκαβηττό,την πρώτη μου ολική έκλειψη Σελήνης.Φυσικά ήξερα τι φαινόμενο βλέπαμε εκεί ψηλά,αλλά δεν είχα ιδέα για εκείνη την αξέχαστη τριχρωμία στην οποία "βάφτηκε" η Σελήνη εκείνη την νύχτα και η οποία τόσο με είχε εξεπλήξει..Αναμφισβήτητα,το χαρακτηριστικό αυτό σημάδεψε τις εντυπώσεις όλων μας τότε...

 

Η σημερινή έκλειψη όμως είχε κάτι το διαφορετικό.Το πολύ χαμηλό ύψος στο οποίο έλαβε χώρα μου προκαλούσε ένα αίσθημα μέσα μου ότι δεν έπρεπε να την δω μέσα από την άχαρη Αθήνα.Μία έκλειψη Σελήνης τόσο κοντά στον ορίζοντα,δε σου αφήνει περιθώρια,παρά να ψάξεις για παραθαλάσσια τοποθεσία,μακρία από οτιδήποτε τεχνητό.Μακριά από οτιδήποτε που θα μπορούσε να προδώσει την φαντασία μου και να με προσγειώσει στην γήινη πραγματικότητα.Ήθελα να βλέπω θάλασσα,βουνά και καθαρό ουρανό.Καθαρό όχι τόσο από σύννεφα,όσο από τεχνητό φωτισμό.Η έκλειψη αυτή απαιτούσε από εμάς να ξεφύγουμε (όσο μας επέτρεπαν οι αντοχές μας και οι υποχρεώσεις μας) από τον δικό μας γκρίζο κόσμο και να θυμηθούμε ότι ζούμε πάνω σε μια πολύ όμορφη υδάτινη και πέτρινη σφαίρα,που επιπλέει ελεύθερη στο διάστημα και που,αντίθετα με την ανθρώπινη και "σκλαβωμένη" αντίληψη,δεν υπάρχει πάνω-κάτω,δεν υπάρχουν όρια...

 

Η παραλία της Ψάθας πρόσφερε απλόχερα ό,τι ψάχναμε:Πανέμορφο φυσικό περιβάλλον,έτοιμο να υποδεχθεί ένα φαινόμενο,που θα μας έμενε στη μνήμη για πάντα.Η παραλία αυτή προσφέρεται ούτως ή άλλως για ατένιση της Σελήνης αλλά και του ηλιοβασιλέματος.Είχα τη τύχη να δω αρκετά ηλιοβασιλέματα από εκεί,όπως επίσης και την Σελήνη σε διάφορες φάσεις της.

 

Γιαυτό σήμερα το πρωί,στις πρώτες στιγμές του φαινομένου,προσπάθησα να ξαναφέρω στο νου μου εικόνες της Σελήνης πάνω από την θάλασσα του Κορινθιακού και να τις ταυτίσω με την εικόνα της Σελήνης που έβλεπα μπροστά μου.Σαν άπιστος Θωμάς,υποσυνείδητα προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου ότι αυτό που έβλεπα ήταν άλλη μια φάση της Σελήνης ανάμεσα στις τόσες που έχω δει παλαιότερα από την περιοχή αυτή:

"Βλέπω την Σελήνη σε φέξη...Χμμμμ.Ναι..Λογικό είναι...Είναι μικρής ηλικίας,το φωτισμένο μέρος κοιτά προς την Δύση και σε λίγο θα χαθεί στην θάλασσα...Έλα μωρέ..εντάξει..Το ΄χω ξαναδεί..."

"Για μια στιγμή όμως...Κάτι δε πάει καλά...Σήμερα έχουμε Πανσέληνο...Πριν έβλεπα την Πανσέληνο μπροστά μου...Τώρα βλέπω ότι κρύβεται και αλλάζει χρώματα...Λευκή,μια αμυδρά υποψία μωβ-μπλε,πορτοκαλί,κόκκινη..Και η σκία..Τι σκιά είναι αυτή..Η Σελήνη σε φάση δεν έχει τέτοιο στρογγυλό σχήμα σκιάς.."

"Mα τι γίνεται;Tώρα βλέπω τη Σελήνη να φωτίζεται από την αντίθετη μεριά από πριν..Και τα υπέροχα χρώματα του μωβ-πορτοκαλί-κόκκινου να διασχίζουν όλη την υπόλοιπη επιφάνειά της."Ναι λοιπόν!!!!!Μια υπέροχη έκλειψη Σελήνης εκτυλισσόταν μπρόστά μου!!!!!

Προσπάθησα να δω όλο το σκηνικό πιο ευρυγώνια!Να βάλω και την θάλασσα στο πεδίο μου..Και τα χιονισμένα Γεράνια απέναντι και αριστερά μου.Και τα υπόλοιπα βουνά στα δεξιά μου..Ένα σκηνικό πραγματικά ονειρικό!Η θάλασσα ήταν αρκετά άγρια με τον αέρα να μη λέει να την αφήσει ήσυχη..Τα βουνά απέναντι όμως ήταν σιωπηλά..Η Σελήνη στη μέση όλων,ήταν το μυστήριο..Ένα μυστήριο που μόνο σε ένα σκηνικό σαν και αυτό που βλέπαμε του άξιζε να εξελιχθεί..Και σαν να μην έφτανε αυτό,κατά την κορύφωση του μυστηρίου,βγήκαν όλα τα αστέρια του ουρανού,που πριν ήταν καλά κρυμμένα στο φως της Πανσελήνου,σαν να ήθελαν να το χειροκροτήσουν...

 

Αυτές ήταν οι σκέψεις μου...Τίποτα λιγότερο δεν άξιζε αυτό που είδαμε σήμερα το πρωί...

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο σε όλους που ξενύχτησαν στο πλευρό της «ματωμένης» Σελήνης! Δεν είδα αυτή την έκελειψη γιατί με νίκησε η κούραση αλλά παρηγοριέμαι γιατί είχα ευχαριστηθεί την περσινή (και άλλες παλιότερα).

 

Η φωτογραφία του Ηλία στο spaceweather από το αστεροσκοπείο Αθηνών είναι φοβερή! Εκπληκτικός κι ο συνδυασμός των τριών ημισφαιρίων/μηνίσκων! Μπράβο!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρόλο που η ώρα ήταν περασμένη ήταν η καλύτερη έκλειψη που παρατήρησα, φυσικά χάρη στις άψογες καιρικές συνθήκες.

Εδώ θα δείτε μερικές ακόμη εντυπώσεις :

http://groups.google.com/group/a-polaris/browse_thread/thread/d34edf194d47f4e6?hl=el

Φιλικά

Γιώργος.

 

Υ.Γ. Έχασα τη διέλευση των ISS-Atlantis, δεν θα άντεχα να χάσω και την έκλειψη 8-[

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψάχνοντας στο Internet, είδα πως και η περσινή έκλειψη του Μαρτίου ήταν πάλι στον αστερισμό του Λέοντα!

 

Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας..!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γίωργο,

εάν έκανες και τέτοιες...περιγραφές για τον 'Ηλιο θα ήσουν καταπληκτικός ρεπόρτερ.... :mrgreen: :wink: :-k

Η αλήθεια είναι ότι ο καιρός ήταν εξαιρετικός,τουλάχιστον εδώ στην Αττική και έτσι τη χαρήκαμε και την απολαύσαμε ...πολύ περισσότερο από αυτή του 2007... =;

 

 

Υ.Γ

Το ιδιο ισχύει και για το ...Δημήτριο..τον <Αλεποχωρίτη>...!!!! :D

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη <αλεποχωρι> η περιγραφη σου... ειναι φοβερη, με εκανε να <ΔΩ> την μαγεια της εκλειψης που εχασα,, να δω τα βουνα και την θαλασσα της ψαθας, να νοιωσω τον αερα να φυσα... να θυμηθω την περσινη εκλειψη που ειχα δει απ'το Rialto και ειχα ξεχασει το θεαμα που προσφερει.... =D> Μου δινει κινητρα στην επομενη εκλειψη να ειμαι περισσοτερο προετοιμασμενος για ενα τοσο <μαγικο> γεγονος :mrgreen:

 

Οι φωτογραφιες ολων ειναι φοβερες μπραβο, ειδικα του Ηλια του κ. Αγιομαμίτη!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να μην μείνετε με το παράπονο ότι δεν είδατε το γεγονός από το όμορφο τοπίο της Ψάθας.Η φωτογραφία τραβήχτηκε μετά το τέλος της ολικής όταν το φεγγάρι είχε βρει την συνηθισμένη λάμψη του.Θα πρέπει να τονίσω ότι η αρχική ιδέα μιας τέτοιας λήψης ήτανε του Δημήτρη(alepohori) για να δουν το τοπίο και όσοι δεν κατάφεραν να παρευρεθούν εκεί.Εχει μέλλον(και φαντασία) στην φωτογραφία αυτό το παλικάρι. :mrgreen: :mrgreen:

0001.thumb.JPG.232705d738a0fe0fcdf1dabe5553fad3.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ερωτηση Ποσο μειωθηκε η λαμπροτητα της σεληνης κατα την ολικοτητα;Επεσε κατω απο την λαμπροτητα της Αφροδιτης;

 

έκανα μια έρευνα στο δίκτυο και βρήκα αυτό:

 

Apparent magnitude. During totality, the full moon’s usual magnitude of –12.7 may drop by a factor from 10,000 to 1,000,000 times; to anywhere from magnitude –2.7 to +3.3 or fainter.

 

http://www.alpo-astronomy.org/eclipse/observeeclipses/chapter15.htm

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνο, Στέφανε και Βασίλη, ευχαριστώ πολύ!

Στέφανε, περίμενα τέλεια φωτό από σένα και με απογοήτευσες!

Βέβαια, ξέρω τι φόρτο εργασίας έχεις και αναγκάζομαι να σε συγχωρήσω!!! angelic004.gif

Σε αυτή την έκλειψη πάντως προτίμησα να παρατηρήσω την αρχική μερική φάση και την περισσότερη ολικότητα χωρίς ταυτόχρονα να φωτογραφίζω και πράγματι την ευχαριστήθηκα περισσότερο από την προηγούμενη (βέβαια στην προηγούμενη είχε συννεφιάσει 10 λεπτά μετά την αρχή της ολικότητας!).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταπληκτική η φωτογραφία, πήραμε μια ιδέα για την ομορφιά του τόπου της παρατήρησής σας!

Έχει όντος σημασία το μέρος όπου παρατηρείς. Πέρα από την ομορφιά του μέρους είναι και οι ήχοι της φύσης που σε προδιαθέτουν. Αλλιώς είναι να παρατηρείς από το κέντρο της πόλης και να ακούς φασαρία από αυτοκίνητα, μηχανάκια και ότι άλλο θέλεις, και αλλιώς έξω στη φύση να ακούς τον παφλασμό των κυμάτων της θάλασσας ή τον ήχο από τα τριζόνια το καλοκαίρι. Όταν για παράδειγμα παρατήρησα πρώτη φορά τον Albireo από το θεοσκότεινο και άγριας φύσης, νησί της Σαμοθράκης ήταν πραγματικά μαγευτικός. Ενώ στην πόλη...έχανε αρκετά από τη γοητεία του! :( .

Ο φίλος ο Δημήτρης (Αλεποχώρι), ήτανε περιγραφικότατος και κατατοπιστικότατος, μας περιέγραψε και εξέφρασε αυτό που όλοι εμείς που λατρεύουμε την ερασ/κη αστρονομία, νιώθουμε: την αγάπη και το θαυμασμό του μεγαλείου της φύσης!!!

Να είμαστε όλοι γεροί και να απολαμβάνουμε για πολλά χρόνια αυτά τα θαύματα που μόνο η φύση μας χαρίζει!!

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας και από εμένα.Είμαι ο Σταμάτης από Πάτρα και γράφω πρώτη φορά στο forum.Εδώ και 3 εβδομάδες επιδιώκω να γίνω μέλος του Ωρίωνα αλλά λόγω εξεταστικής δεν πραγματοποιήθηκαν οι συνατήσεις.

Αρκεί να πω πως ήθελα να κάνω την αρχή της αστρονομικής μου εμπειρίας με την έκκλειψη αλλά ξύπνησα 2.45 και απογοητευμένος από την συννεφιά,δεν κατέβηκα στον φάρο.Πίστευα πως δεν θα γίνει η παρατήρηση αλλά εσείς από ότι φαίνεται είστε λίγο "τρελοί".Μολις τώρα διάωασα ότι τελικα πήγατε και απογοητεύτηκα!!! :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πίστευα πως δεν θα γίνει η παρατήρηση αλλά εσείς από ότι φαίνεται είστε λίγο "τρελοί".

 

:lol: :lol: :lol:

 

Λίγο; Πολύ Τρελοί! :cheesy: Φίλε Σταμάτη έπρεπε να πάρεις στο τηλέφωνο που είχα δώσει σε προηγούμενο ποστ. Μόνο αν έβρεχε δεν θα πηγαίναμε, απ' τη στιγμή που δεν έκανε κρύο, περιμέναμε για κάποιο άνοιγμα στα σύννεφα αφού το φαινόμενο ήταν διάρκειας 3+ ωρών και η ολικότητα 50 λεπτά! Δεν πειράζει στην επόμενη έκλειψη. Οι συναντήσεις ξαναρχίζουν την ερχόμενη Τετάρτη. Θα χαρούμε να τα πούμε από κοντά!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να και οι δικές μου προσπάθειες δεν είναι πολλά αλλά κάτι είναι(χωρίς επεξεργασία)..

να βρω χρόνο (καταραμένες εξετάσεις) να επεξεργαστώ και τις φώτο λίγο έχουν και καλή ανάλυση κανονικά(η σύνθεση είναι 1,7G) :D κάτι θα κάνω...

579789101_eklipsi1.JPG.841999c9fbb9007463378824505bc7ea.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραίες οι φώτο παιδιά :D

 

Ημουν και γω από τους τυχερούς που ΔΕΝ έχασαν την έκλειψη λόγω συννεφιάς (κάποιος έκανε λάθος υπολογισμούς, καλείται να ζητήσει συγγνώμη για το ψυχολογικό πόλεμο)

 

Η Σελήνη ήταν μαγευτική, απερίγραπτη . Παρατήρησα από την ταράτσα από τις 4περίπου μέχρι το πρωί, πρώτη φορά είδα έκλειψη με το τερατάκι μου και μου φάνηκε ότι τελείωσε πολύ γρήγορα (εντάξει δεν είναι το ίδιο, το να ξενυχτάς διαβάζοντας ιστορία :P =P~ =P~ ) Την αρχή της ολικότητας την έχασα όπως και τη δύση της Σελήνης λόγω παρατήρησης μετ εμποδίων Καλά τα φώτα τις ΔΕΗ, οι παράξενοι γείτονες (που θέλουν τα φώτα δηλαδή.. :P )και τα σύννεφα, τις πολυκατοικίες τι να τις κάνουμε, να τις κόψουμε?

 

Κατα τάλλα όλα ήταν τέλεια. Ακόμα κι ο Κρόνος τις πρωινές ώρες που ακολουθούσε την κόκκινη Σελήνη ήταν φανταστικός.

 

Αυτά είναι.. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανακοίνωση: Παρακαλείται όποιος ξέχασε ένα σκαμπό κατά την προχθεσινή παρατήρηση στην Ψάθα,να με ενημερώσει,διότι εντός 2 (εργάσιμων ή μη) ημερών,θα κατασχεθεί!

 

Ευχαριστώ!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανακοίνωση: Παρακαλείται όποιος ξέχασε ένα σκαμπό κατά την προχθεσινή παρατήρηση στην Ψάθα,να με ενημερώσει,διότι εντός 2 (εργάσιμων ή μη) ημερών,θα κατασχεθεί!

 

Ευχαριστώ!

 

Αν κατασχεθεί διεκδικώ τα μισά δικαιώματα του σκαμπό γιατί το είδαμε μαζί. :mrgreen: :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης