Jump to content

Καταλληλότερο τηλεσκόπιο για βαθύ ουρανό


raxxla

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με ποιο τύπο τηλεσκοπίου θεωρείτε ως καταλληλότερο για παρατήρηση του βαθέως ουρανού, δυστυχώς, κυρίως από την πόλη.

Έχω ήδη ένα διοπτρικό Skywatcher 100ED/HEQ5Pro το οποίο με καλύπτει για την ώρα για φωτογράφηση και γενικά για παρατήρηση αλλά σκέφτομαι και την αγορά ενός ποιο ικανού για deep sky.

Oi περιορισμoί που έχω είναι ο σχετικά μικρός όγκος/βάρος και διάμετρος ως 6"-7" (αποκλείω δηλ. dobson, νευτώνεια κλπ.).

Είναι αλήθεια πως τα τηλεσκόπια με μεγάλο εστιακό λόγο ( > f/9 ), π.χ. τα καταδιοπτρικά, δεν είναι τα καταλληλότερα για βαθύ ουρανό; Το ρωτώ διότι έχω δελεαστεί από το Skywatcher SkyMax 150Pro το οποίο είναι ούτε λίγο ούτε πολύ f/12.

Είδα επίσης πρόσφατα κάποια short focus διοπτρικά, όπως το Bresser 150/750 (f/5 !) το οποίο όμως από κοντά αποδείχθηκε τελικά αρκετά ογκώδες..

 

Άλλες προτάσεις;

 

Σας ευχαριστώ.

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν σοβαρό deep sky μέσα από την πόλη απλά ξέχνα το.

 

Δεύτερον, ένα 6ιντσο διοπτρικό είναι πολύ βαρύτερο από ένα 8άρι DOB. Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου περί βάρους.

 

Τρίτο, με ένα SC θα έχεις πολύ μικρά πεδία, οπότε ξέχνα όλους τους μεγάλους στόχους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ λέω πέρα από το πολύ σωστό ξέχνα τον βαθύ ουρανό από την πόλη της Αθήνας ξέχνα και τα 6" αχρωματικά διοπτρικά γενικώς. Εκτός και είναι με εστιακό λόγο f/15 και πάνω. Αλλιώς θα βλέπεις τα επτά χρώματα της ίριδας.

Για βαθύ ουρανό χρειάζεσαι σκοτάδι. Προτιμότερο 6" και σκοτάδι παρά 12" στην Αθήνα.

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί από 4" θέλεις να πας σε 6" άντε 7" η διαφορά είναι μικρή. Πρέπει να πας σε 8" για να έχεις αισθητή διαφορά. Η βάση σου σηκώνει και 8".

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε συνέχεια των όσων είπαν οι παραπάνω, να συμπληρώσω:

 

Τα καταδιοπτρικά είναι ισημερινά κατα το πλείστον, συνεπώς ο περιορισμός περι όγκου/βάρους τα αποκλείει αυτόματα με εξαίρεση τα Alt-Az, που και πιό ελαφριά είναι

Το πρόβλημα πεδίου στα ιδια τηλεσκόπια λύνεται με έναν focal reducer (που σου μειώνει και τον εστιακό λόγο) κοστίζει όμως κανένα 200άρι και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο καθώς θεωρείται καθαρόαιμο φωτογραφικό εξάρτημα (αν και εγώ τον έχω και τον λατρεύω στην παρατήρηση).

Σε παρατήρηση απο Αθήνα, προχτές με καλουτσικο seeing, ο κραυγαλέος Ορίων φαινόταν πολύ αχνά και η ελάχιστη διαφορα του φίλτρου Ο ΙΙΙ δεν έκανε ευχάριστη την παρατήρηση. Στη Σελήνη, δεν ξεπέρασα τα 12mm (Δηλ Χ195) οπότε καταλαβαίνεις.....

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους προηγούμενους. Για να κάνεις Deep Sky παρατήρηση πρέπει να πας σε όσο γίνεται σκοτεινό ουρανό. Δοκίμασε με το τηλεσκόπιο που έχεις να κάνεις μια παρατήρηση σε σκοτεινό ουρανό και μετά ξανασκέψου το για μεγαλύτερο τηλεσκόπιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω Θα δωσω αυτο το οποιο ειναι απο τον Κ. TERENCE DICKINSON....

Λογικα το εχουν ολοι το βιβλιο αλλα δεν πειραζει \:D/ \:D/

280429516_nightwatch2.jpg.b11d356d799c2c0964d37a83a2321e1b.jpg

751186802_nightwatch1.jpg.cc66455ea2b48a373d116c0e08f9449d.jpg

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για βαθυ ουρανο πολυ καλη επιλογη ειναι και το 8¨LXD75 SN της meade που εχω και εγω.Μονο 75cm μηκος 25cm διαμετρος .Πολυ καλα οπτικα αλλα θα σου βγαλει την ψυχη να το ευθηγραμμισεις.Μεγαλο πλεονεκτιμα σε σχεση με τον ανταγωνισμο το κατοπτρο schmidt για διορθοση της σφαιρικης αποκλισης λογο της μεγαλης καμπυλωσης του προτευοντος.Διατιθεται και σκετος σωληνας. Οι διορθοτικοι διατιθενται και σαν extra απο την baader για τηλεσκοπια με μικρα f.Παντος το LXD 75 SN εχει τεραστιο ευρος πεδιου!Πολυ καλο για βαθυ!

 

Υ.Γ. Το πρασινο ειναι παρεκτασμα δροσου μη σε τρομαζει.(για το συνολικο μηκος ενοω.)

 

Φιλικα Αθανασιος Σισμανης

1626297921_HPIM0048(2).jpg.b499c70de16e84e1b017e9f671220a1c.jpg

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΣΙΣΜΑΝΗΣ

Ομάδα Αστροπαρατήρησης Θράκης - Ο.Α.Θ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για βαθυ ουρανο και μεγαλα πεδια,προτεινω (και επελεξα) 6'' κοντο αχρωματικο.

Τα θεωρω παρεξηγημενα τηλεσκοπια (μεχρι προσφατα τα καταδικαζα παρασυρομενος απο την ευρυτερη φημολογια περι απαραδεκτων εικονων,μεχρι τη στιγμη που ειδα μεσα απο ενα Κινεζικο και ειδα τον ευρυ ουρανο με αλλο ματι),και αριστη αγορα εφ οσον ειναι δεδομενες και γνωστες οι ιδιαιτεροτητες τους,τα μειονεκτηματα ,και τα πλεονεκτηματα τους.

Δεδομενου οτι σπανιως ανεβαζω σε μεγενθυνσεις σε μια συνηθισμενη παρατηρηση,το 152/760 καλυπτει 100% τις αναγκες μου,με εξαιρετικη συμπεριφορα γενικοτερα.

Ετσι κι αλλιως σε πλανητικη,το 10'' καταδιοπτρικο μου δεν υποκαθισταται κατα τη γνωμη μου απο κανενα διοπτρικο κατω των 6''(ακομα και αν προκειται για αποχρωματικο) οποτε για ανοιχτα/σφαιρωτα σμηνη,φωτεινους γαλαξιες και νεφελωματα εχω πλεον ενα αριστο (κατα τη γνωμη μου) τηλεσκοπιο.

Παρεπιπτοντως,την πρωτη μερα που το δοκιμασα,το πιεσα αρκετα,και ακομα και σε μια γρηγορη ματια με 5αρι ορθοσκοπικο UO HD ο Κρονος (ευκολος πλανητης) δεν ειχε κανενα προβλημα,στο τραπεζιο του Μ42 ειδα πεντακαθαρα πεμπτο αστερι με υποψια εκτου,και σε μια ματια στον Πολικο, ο δευτερος αστερας ηταν τοσο εμφανης,σαν να μην υπηρχε ο Πολικος.Και ολα αυτα, με χαλια συνθηκες φωτορυπανσης.

Εχοντας παρει λοιπον μια γευση απο τα χαρακτηριστικα του ,"καιγομαι" να βγαλω αυτο το τηλεσκοπιο εκτος φωτορυπανσης.

Ειδωμεν........ (καιρου επιτρεποντος κλπ).

Θα επανελθουμε λοιπον ουτως η αλλως.

8) 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα σχόλια και οι παρατηρήσεις σας είναι πολύ χρήσιμες. Τελικά η εμπειρία του καθένα μας είναι αυτή που δείχνει την πραγματικότητα και γι'αυτό είναι πολύτιμη.

Η εξοχή είναι αναντικατάσταση, έχετε δίκιο. Έχω υπάρξει κάτοχος ενός 10" dob και έχω κοιτάξει από την Ζήρεια, καταλαβαίνω τι εννοείτε, όμως η πραγματικότητα είναι πως τέτοιες ευκαιρίες είναι κάθε χρόνο μετρημένες στα δάχτυλα ενός χεριού.

Πολύ κατατοπιστικός και ο Dickinson, σ'ευχαριστώ Θέμη. Τελικά το κηνύγι της ίντσας δεν είναι πανάκεια...

Κώστα, συνεχίζω να είμαι πολύ δελεασμένος από τα 150/750 (καθώς είμαι διοπτράκιας από πιτσιρικάς!), θα ήθελα πολύ να δω την δοκιμή σου από κοντά (χαθήκαμε βρε παιδί!).

Από μια μίξη των όσων είπατε, καταλαβαίνω πως αν παρατηρεί κυρίως από την πόλη συμφέρει κανείς να κινηθεί προς ένα SC ή ένα διοπτρικό με μικρό f/.

 

Είμαι πολύ ζεστός, θα αναζητήσω και σχόλια συναδέλφων σε ξένα forums να σας πω τι βρήκα.

 

Περιμένω και άλλα σχόλια σας.

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον ΚOSTAKIS.

8) Πριν απο λίγο καιρό αγόρασα το skywathcer 150/750 διοπτρικό και κατάφερα σιγά σιγά να το δοκιμάσω παρόλες τις κακοκαιρίες και την φωτορύπανση.

Η εντύπωση των απαράδεκτων εικόνων ,τον χρωματικών προβλημάτων κτλ, οχι μόνο δεν ήταν εμφανή, αλλά αντιθέτως εντυπωσιαστικά απο την εικόνα του στον Κρόνο, στον Ωρίωνα, Πλειάδες κτλ..

Παρόλο κάτοχος και κατοπτρικου 6" celestron και πριν απο λίγο και 8" που έδωσα ,δεν μετανοιώνω για το αχρωματικό με τίποτε.

Εντυπωσιακότατο!!!!. :shock:

Και στον τομέα της φωτογράφισης. Εχθές μάλιστα το χρησιμοποίησα στην έκληψη και σε φωτογράφιση αυτής.

Φωτό θα ανεβάσω σύντομα στο astrovox.

Δεν είχα ακόμη τον χρόνο αλλά ούτε και τις συνθήκες να κάνω φωτογράφιση βαθέως ουρανού, ούτε να το βγάλω εκτος πόλης, αλλά αυτό είναι κάτι που το βλέπω να έρχεται λίαν συντόμος.

Bέβαια όλα είναι θέμα γούστου, αρκεί αυτό να μην παραπλανεί. :mrgreen:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΑΣ :cheesy:

 

Αυτά που ο ΘΕΟΣ μας έχει δώσει πρέπει να τα σεβόμαστε , να τα προστατεύουμε και να τα αγαπάμε. ΔΕΝ μας ανήκουν , τα έχουμε όλα δανεικά!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα σχολια μου δεν εχουν σαν σκοπο την υπερεκτιμηση των αρετων των κοντων 6αριων.

Οταν συνειδητοποιησα οτι προκειται για αξιολογοτατα τηλεσκοπια,τα οποια τυγχανουν κακιστης φημης (και δεν μιλω κατα μονας), απλως παραθετω την θετικοτατη εμπειρια μου με αυτα(synta 150/750 και bresser 152/760).

Μαλιστα δεν ηταν εμπειρια απλα,αλλα συνοδευτηκε και με ενθουσιαμο,δεδομενου οτι υπηρξα και εγω πολυ αρνητικα προκατελλημενος (παρασυρομενος φυσικα)με αυτα.

Ηλια...μεσα απο πολη, μονο μεγαλο καταδιοπτρικο με καλο go-to θα σου δειξει "κατι".Δυστυχως..... ](*,)

Οντως χαθηκαμε....

(δοκιμασα στο 152/760 εστιαση με το 6,3 focal reducer και δεν τα καταφερα.Θελει 2,3 εκατοστα ακομα,αλλα τι στο καλο!!!......Ειναι ηδη f5 :D :D )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με ποιο τύπο τηλεσκοπίου θεωρείτε ως καταλληλότερο για παρατήρηση του βαθέως ουρανού, δυστυχώς, κυρίως από την πόλη

 

Raxxla -

 

Αγοράστε ένα 8in ή 12in Reflector και (γενικά για παρατήρηση) θα είσε καλος για αρκετό καιρό ... επίσης και από την πόλη.

 

Φυσικά για να εκτιμήσετε το τηλεσκόπιο πρέπει να πάς σε σκοτεινότερους ουρανούς ....

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με ποιο τύπο τηλεσκοπίου θεωρείτε ως καταλληλότερο για παρατήρηση του βαθέως ουρανού, δυστυχώς, κυρίως από την πόλη

 

Raxxla -

 

Αγοράστε ένα 8in ή 12in Reflector και (γενικά για παρατήρηση) θα είσε καλος για αρκετό καιρό ... επίσης και από την πόλη.

 

Φυσικά για να εκτιμήσετε το τηλεσκόπιο πρέπει να πάς σε σκοτεινότερους ουρανούς ....

 

Συμφωνώ κι επαυξάνω...Η διάμετρος ''μετράει'' :mrgreen: Ιδιαίτερα σε σκοτεινό ουρανό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ νομίζω πως πρέπει να πάρεις ενα κατοπτρικό dobsonian 10 ιντσών!!! :wink: :D :)

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ κι επαυξάνω...Η διάμετρος ''μετράει'' :mrgreen: Ιδιαίτερα σε σκοτεινό ουρανό.

 

Manousos αν χωρούσε ένα 18" dob στο αυτοκινητο σου είμαι σίγουρος ότι θα ήταν η πρώτη σου επιλογή :cheesy:

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Manousos αν χωρούσε ένα 18" dob στο αυτοκινητο σου είμαι σίγουρος ότι θα ήταν η πρώτη σου επιλογή :cheesy:

 

Δεν το έχεις ψάξει καλά Χρήστο. Χωράει!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αααααχ που θα πάει. Θά ΄ρθει ο καιρός :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χθες παντως ειδα το 12αρι dob της skywatcher στο πλανηταριο και φαινεται να ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα περιπτωση (για τα 1000 ευρω που κανει..).Βεβαια θελει πολυ χωρο γιατι ειναι παραγματικα θηριο..

Εχει πολυ ωραια αισθηση η περιστροφη της βασης του.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες παντως ειδα το 12αρι dob της skywatcher στο πλανηταριο και φαινεται να ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα περιπτωση (για τα 1000 ευρω που κανει..).Βεβαια θελει πολυ χωρο γιατι ειναι παραγματικα θηριο..

Εχει πολυ ωραια αισθηση η περιστροφη της βασης του.

 

 

12’’dob sky watcher εγώ νόμιζα πως μόνο 8’’ και 10’’ υπάρχει :oops: :oops: :oops:

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο 12ιντσο και πάνω προτείνω lightbridge κατασκευή.
Και αν εχεις και "κατι παραπανω" θα ελεγα για το 16" lightbridge.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ λέω να πάρεις ένα dob 10 ιντσών επειδή καταλαμβάνει

λιγότερο χώρο και κοστίζει πιο φθηνά απο οτι ενα διοπτρικό τηλεσκοπιο.

Είναι κατάλληλο για deep-sky που θέλεις [-X :evil:

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά για 12'' ένα Orion optics f/4.Ποιότητα κατασκεβής πολύ καλά οπτικά πολύ καλή βάση κ το κυριότερο είναι στο μέγεθος ενός Κινέζζικου 8''.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά πιστεύω ότι για πάνω από 10'' καλό είναι να προσανατολίζεται κανείς σε Truss tube. Αυτό γιατί από 12'' και πάνω σε σωλήνα είναι πολύ ογκώδες και δύσκολα μεταφέρσιμο (εγώ μετα βίας το σηκώνω μόνος). Βέβαια τα truss είναι και ποιό ακριβά οπότε αν θέλουμε τη μέγιστη δυνατή διάμετρο με το χαμηλότερο δυνατός κόστος η χρησή τομή είναι οι 12'' σε σωλήνα. Επίσης με τα Truss δεν μπορείς να τα φορτώσεις σε ισημερινή, αν θέλεις να ασχοληθείς με αστροφωτογράφιση. Τώρα για Orion Optics σίγουρα πρόκειται για premium τηλεσκόπια αν και δεν ξέρω για Deep Sky δικαιολογούν την τόσο ανεβασμένη τιμή τους ή η διαφορές είναι εμφανείς μόνο στην πλανητική και στις μεγάλες μεγενθύσεις;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης