Jump to content

Κατασκευή κόκκινου φακού


planetman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν πηγαίνουμε για δύσκολες αποστολές πάνω στα βουνά σε κατασκότεινους ουρανούς είναι ανώφελο να έχουμε δυνατούς φακούς και να μας χαλάνε την νυχτερινή όραση. Είχα κι εγώ έναν φακό που μου είχε μείνει από τον στρατό. Είχα δοκιμάσει να του βάλω κάποια υφάσματα μπροστά, κάποια πλαστικά φιλτράκια αλλά τίποτα δεν απέδωσε σωστά.

 

Ο φακός είναι αυτός.

1.jpg.54f05d6b48e6afcc79d4e1d811261ea3.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ βλέπουμε να φωτίζει τον αγαπημένο μας χάρτη. Είμαστε στα ISO100, f/5.6 με χρόνο έκθεσης 1/4 sec.

2.jpg.8d1ce55b7a747c20fed3dc8b75340956.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πήγα σε ένα κατάστημα με είδη γραφείου με σκοπό να βρω κάποιον μικρό φακό με κόκκινο led ή κάποιο κόκκινο φιλτράκι. Εξήγησα λοιπόν στο παιδί που δούλευε εκεί τι ακριβώς ήθελα και μου έδωσε ένα κόκκινο πλαστικό κομμάτι το οποίο το βάζουν σαν 1η σελίδα όταν κάνουν βιβλιοθεσία.

 

Εδώ έχω κόψει ένα μικρό κομμάτι για να το προσαρμόσω στον φακό.

3.jpg.de00b09e32424efa0d5f36e08818e82d.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μπροστινό κομμάτι του φακού ξεβιδώνει ώστε να προσαρμόζουμε διάφορα φίλτρα. Εδώ προσαρμόσαμε το αυτοσχέδιο φιλτράκι μας...

4.jpg.af7452e314c923ba2e4107057aba2812.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ βλέπουμε τον αγαπημένο μας χάρτη αυτή τη φορά να φωτίζεται από τον αυτοσχέδιο κόκκινο φακό. Ο χρόνος έκθεσης αυτή τη φορά είναι 13sec με ίδιες τις άλλες ρυθμίσεις. Ο χρόνος ανέβηκε δηλαδή 52 φορές!!!

 

Μπορούμε πλέον να διαβάζουμε το βράδυ χωρίς να χαλάει η όρασή μας χρησιμοποιώντας 2 επαναφορτιζόμενες μπαταρίες ΑΑ. Το φως απλώνεται το οποίο είναι επίσης πολύ βολικό.

6.jpg.f3f8d5722674728c470be3213366189e.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο Μανο πολυ καλο.... =D> =D> =D> =D>

Εγω χρησιμοποιω εναν διαφημιστικο φακο απο τσιγαρα τα cooper, ειναι παλιος, τον βρηκα σε ενα συρταρι πεταμενο το καλο που εχει ειναι οτι εχει 2 ζελατινες μια πρασινη και μια κοκκινη και η καθε μια σερνωντας ενα πλαστικο μπαινουν μπροστα οι ζελατινες και δινουν χρωμα.Ειναι το κατι αλλο με εχει βοηθησει πολυ, στις παρακατω φωτο ειναι ο φακος....

DSC00375.JPG.b638b5a46c5bb70524d4344eeb3e210c.JPG

DSC00376.JPG.ac09cbbae99e1f8d7a37be2925af4afb.JPG

DSC00377.JPG.c62643333c2ba9511be130a3028e74de.JPG

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέμη απ όσο μπορώ να καταλάβω απ την φώτο ο φακός δεν κάνει.Εχει πολύ έντονο φώς στο κέντρο.Το φως πρέπει να διαχέεται κ αυτό μπορείς να το πετύχεις με ένα λευκό χαρτί μέσα απ την ζελατίνα.Δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει στον δικό σου φακό.Εγώ το είχα πετύχει κ με χαρτοπετσέτα.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιωτη εβαλα οπως μου ειπες μια κολλα λευκο χαρτι και ειναι καλυτερα τωρα δεν εχει πολυ φως, γιατι ασπριζε λιγο...Ευχαριστωω =D> =D>

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παιδευουμουνα πολυυυ καιρο ως προς το τι θα κανω,ωσπου ενας κωφαλαλος σε μια καφετερια μου ελυσε το προβλημα.Με 3 ευρω προσφερα και ανθρωπιστηκη βοηθεια,και απεκτησα και εναν κοκκινο φακο-λειζερ :wink:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ παιδευόμουνα με διάφορα διαφανή κόκκινα φιλτράκια και διάφορες κόκκινες σακούλες που έκοβα..

αλλά το αποτέλεσμα όπως ειπώθηκε ήταν ένα κόκκινο έντονο φως στο κέντρο..

.........τελικά βρήκα λύση παρόμοια με τον planetman..

...βρήκα ένα κόκκινο πώμα από ένα πλαστικό δοχείο γάλακτος και κοίταξα με αυτό τον ήλιο..,

..,τον είδα σαν καθαρό δίσκο πράγμα που σημαίνει ότι έκοβε αρκετό φώς το πώμα..,

..,έτσι το έκοψα κυκλικά και το κόλλησα μπροστά από το φακό.. με αποτέλεσμα εξαιρετική διάχυση κόκκινου φωτός :wink:

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ σε μια στιγμή απελπισίας πήρα έναν τυχαίο φακό , δανείστηκα και το κόκκινο βερνίκι νυχιών της κοπελιάς μου και έβαψα τη λάμπα του φακού.

 

Σε χρόνο μηδέν είχα έναν φακό με κατακόκκινο φως. 8)

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φακος 1ος

Ειχα ενα φακο την Energizer απο το Supermarket, ταυτοχρονα ειχα παρει για το κινιτο, για το Laptop, και για τα μεσα φωτα του αυτοκινητου 1-2 μετρα απο Κοκκινη Διαφανη Ζελατινα (απο βιβλιοπωλειο), αποτε πειρα τον φακο τον τυλιξα με μπολικη ζελατινα του εβαλα και σελοτεϊπ...και ετοιμος ο φακος!!! ακομα ετσι τον εχω...και μια χαρα βολευει!!!!

 

Φακος 2ος

Πηγα σε ενα καστημα με ηλεκτρονικα και πηρα ενα φακο με LEDs (6-7) (οτι να΄ναι χρωμα, δεν ειχαν κοκκινο), παραλληλα αγορασα και μερικα LEDs κοκκινου χρωματος, με λιγη υπομονη (και την βοηθεια απο τον κολιτηρι) αλλαξα ολα τα Ledακια και τα εκανα κοκκινα :mrgreen: Το κεντρικο LED το εβαλα με αντιθετη πολωση οποτε αν βαλω τις μπαταριες αναποδα αναβει μονο αυτο!!!

 

 

Γενικα ολα τα φωτα του αυτοκινητου ειναι με κοκκινη ζελατινα αποτε οταν ανοιγεις το φως εχεις εναν ομορφο "φακο" χρωματος κοκκινο.

ΥΣ

Θελει αρκετη ζελατινα για να μην ενοχλει.

 

Στο φως απο το Πορτπαγκαζ, εχω βαλει μονιμα αρκετη κοκκινη ζελατινα, ολα τα πραγματα για την αστροπαρατηρηση τα εχω παντα στο Πορτπαγκαζ του αυτοκινητου (οταν κανω παρατηρηση, φυσικα), το αμαξι ειναι παντα διπλα στον χωρο αστροπαρατησης αρα ειναι ενα ομορφο "τραπεζι" με κοκκινο φως για τα πραγματα. (το φως μετα απο 2-4 λεπτα κλεινει μονο του)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσεξε μόνο μην έχεις όλο το βράδυ το φως του πορτ μπαγκαζ ανοιχτό, γιατί υπάρχει σοβαρή πιθανότητα το πρωί να σπρώχνεις.... (Έχει γίνει στον Πάρνωνα.....! \:D/ )

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν η μπαταρία του αυτοκινήτου είναι σε καλή κατάσταση νομίζω δεν κινδυνεύει! Κάτι θα είχε η συγκεκριμένη μπαταρία!!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσεξε μόνο μην έχεις όλο το βράδυ το φως του πορτ μπαγκαζ ανοιχτό, γιατί υπάρχει σοβαρή πιθανότητα το πρωί να σπρώχνεις.... (Έχει γίνει στον Πάρνωνα.....! \:D/ )

χαχαχα :lol:

Μπα δεν το νομιζω... δεν το χρησιμοποιω τοσο πολυ!! Αφου εμεις οι "Κουκουβαγιες" βλεπουμε και χωρις φως!! Μας αρκει το φως του Γαλαξια!! ή της Σελήνης για να δουμε!!! :cheesy: :cheesy:

 

Παντως να'ναι καλα το PowerTank της EQ6 αν μεινουμε καμια βραδια!!!! \:D/

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Παντως να'ναι καλα το PowerTank της EQ6 αν μεινουμε καμια βραδια[/quote

 

Εμεινα απο μπαταρια χθες το βραδυ 3 η ωρα(δεν ειναι σε καλη κατασταση η μπαταρια σιγουρα...) και ευτυχως ημουν μεν παρκαρισμενος μεσα σε χορτα αλλα ηταν ελαφρια κατηφορα! Εβαλα ευτυχως μπρος αφου αφησα το αμαξι να κινηθει το πολυ 8 μετρα!!!

Σημερα παω να κανω ενα συμβολαιο οδικης βοηθειας...

 

 

Παιδια σχετικα με τους φακους:

Οι φακοι που δεν ειναι led εχουν το μοιονεκτημα της μεγαλης καταναλωσης.

Δεν γινεται να εχεις αστρονομικο ή αλλο φακο και να φοβασαι να τον αναψεις γιατι σε λιγο θα τελειωσει η μπαταρια...

Με τον led κοκκινο φακο μου, βγαζω μια σεζον με μια μπαταρια!

Και τον εχω και μονιμος αναμμενο...

Οι πιο καταλληλοι φακοι γενικης χρησης ειναι αυτου του τυπου:

http://cgi.ebay.com/21-LED-Head-Flash-Lamp-Light-Headlamp-Flashlight-4-Mode_W0QQitemZ330224632562QQihZ014QQcategoryZ106984QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Και πολυ μεγαλη διαρκεια μπαταριας και καταλευκο φως και πολυ δυνατο και το χρησιμοποεις με τα χερια ελευθερα πχ μαστορευοντας.

Ενας τετοιος φακος ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ σε ολους!

Εχω εναν τετοιο και μπορω να πω οτι ειναι με διαφορα ο καλυτερος φακος που ειχα ποτε!

Οποτε την σημερον ημερα οποιονδηποτε φακο με κοινη λαμπα, τον θεωρω ακαταλληλο!

Οι καταλληλοι αστρονομικοι φακοι, ειναι αυτου του τυπου:

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=9438&kw=flashlight&st=2

Και led και με ρυθμιζομενη ενταση.

 

Να πω και κατι αλλο σχετικα με τους φακους:

Θυμαστε τους φακους maglite που θεωρουνταν οι καλυτεροι, οι πιο hi tech κτλ??

Ε ακομα οι ξεφτηλες εκει στην maglite δεν εχουν περασει στην τεχνολογια led...

Οι καλυτεροι φακοι για δραση??

Ε καλα πολυ ξεφτυλες!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι καταλληλοι αστρονομικοι φακοι, ειναι αυτου του τυπου:

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=9438&kw=flashlight&st=2

Και led και με ρυθμιζομενη ενταση.

Αν κ το έχω γράψει στην προηγούμενη σελίδα δεν μπορώ να μην συμφωνήσω.Ετσι για να σας βάζω σε σκέψεις. :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά με κουράζει πολύ αυτός ο αστρονομικός φακός με κόκκινο led ρυθμιζόμενης έντασης, δυσκολεύομαι πολύ για να διαβάσω τους χάρτες σε αντίθεση με τον φακό που έφτιαξα όπου το φως διαχέεται και το διάβασμα είναι πολύ ευκολότερο. Συμφωνώ περί κατανάλωσης αλλά έχω μερικές επαναφορτιζόμενες μαζί μου οπότε δεν ανησυχώ πλέον...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε αντίθεση με τον φακό που έφτιαξα όπου το φως διαχέεται

βαζεις μπροστα ακομα ενα κοκκινο φιλτρο ή ενα χαρτακι και εγινε η δουλεια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ είχα ένα φακό από το στρατό αυτοί με τα rgb φιλτράκια. Όμως μου κάηκε και πήρα αυτόν με το ρυθμιζόμενης έντασης led. Προσωπικά με έχει βολέψει γιατί βγάζει το φως που χρειάζεσαι για να διαβάσεις. Όταν έχω άλλο φακό δίπλα μου με περισσότερο φως με κουράζει γιατί έχω συνηθήσει σε αυτόν. Τελικά είναι ότι συνηθήσεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγώ πήρα μια λάμπα φθορίου που της έβαλα μπροστά ένα πλέξι γκλας την έχω για όλο τον χώρο όταν θέλω η για να διαβάσω κάτι. διαχέεται πολύ καλά χωρίς να συγκεντρώνει την ισχύς της σε ένα σημείο(από την μια στο πάτωμα και φωτίζει τον χώρο αλλά από την άλλη για να διαβάσω την παίρνω από πάνω...)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην φωτογραφια φαινεται ο κοκκινος αστρονομικος φακος που χρησιοποιω εδω και εναμιση χρονο.

Εχει λαμπα led, ετσι εχει πολυ μικρη καταναλωση, τον εχω συνεχεια ανοιχτο οταν βγαινω για παρατηρηση και σε αυτον τον εναμιση χρονο εχω αλλαξει μπαταρια μια φορα.

Με ενα πατημα του κουμπιου αναβει ελαφρα και με το δευτερο πατημα αναβει δυνατα.

Επειδη οταν αναβε ελαφρα εβγαζε πολυ λιγο φως, ενω οταν αναβε δυνατα εβγαζε παρα πολυ φως, του εχω βαλει εσωτερικα ενα κοκκινο πλαστικο+ενα κομματι χαρτι. Ετσι πλεον και περιορισα το φως του σε καταλληλα επιπεδα και πλεον το φως του διαχεεται καλυτερα.

 

Παντως εχω ηδη αγορασει εναν led αστρονομικο φακο με ρυθμιζομενη ενταση και περιμενω να μου ερθει.

 

Θα ξαναπω παντως: Οποιοσδηποτε φακος την σημερον ημερα, ειτε αστρονομικος ειτε οχι, δεν ειναι τουλαχιστον τεχνολογιας led, ειναι ακαταλληλος και ξεπερασμενος, παει και τελειωσε!!!

Δεν υπαρχει καμια δικαιολογια πλεον για φακους με λαμπα πυρακτωσεως ή αλογονου κτλ...

CIMG0471.jpg.4d70d24d998922cba1a7b27311553d7a.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης