Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους τους αστροφιλους! θελω να αγοράσω ένα green laser pointer για να δείχνω τους αστερισμους με πιο εύκολο τρόπο στους φίλους μου. μήπως ξέρει κανείς απο που μπορώ να το αγοράσω?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

καλησπέρα σε όλους τους αστροφιλους! θελω να αγοράσω ένα green laser pointer για να δείχνω τους αστερισμους με πιο εύκολο τρόπο στους φίλους μου. μήπως ξέρει κανείς απο που μπορώ να το αγοράσω?
Καλησπερα, για δες στο πλανηταριο..

http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=list&cat_id=88&brand=0&items_per_page=15&startingrow=31

Εγω εχω ενα 30-35 mW και ειναι απιστευτο!!Μπορεις να δειξεις σε ολοι την οικογενεια οοοολα τα αστερια οοοοολους τους ατερισμους και.... να τα καταλάβουν!!!!(τοτα δεν ξερω αν θα α θυμουντε αλλααυτο ειναι αλο)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, δεν ξέρω τι παίζει με το συγκεκριμένο laser στο Πλανητάριο, αλλά έχω ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο με 15 ευρώ από το ebay... Δεν τα έχω δει και τα δύο σε λειτουργία για να είμαι 1000% σίγουρος ότι είναι ολόιδια, αλλά από το κουτί, την εξωτερική εμφάνιση, τις εικόνες στην περιγραφή (που είναι ίδιες μ'αυτες στο ebay!!!) μέχρι και τις ίδιες ακριβώς μπαταρίες που δείχνει στην εικόνα, συμπεραίνω πως μάλλον είναι το ίδιο....

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο αμερικάνικο eBay τα laser είναι μέχρι 5mw γιατί απαγορεύεται παραπάνω ισχύς. Κυκλοφορεί και ένας μύθος ότι ένα laser χεριού μεγαλύτερης ισχύος έριξε κάποτε ένα αεροπλάνο. :^o #-o

 

Στο eBay της Αγγλίας http://www.ebay.co.uk/ είναι καλύτερα , γιατί υπάρχουν green laser πάνω από 5mw με ενδεικτικές τιμές ξεφτίλας, 10mw 18 euro ... 50mw 33 euro κλπ (με τα μεταφορικά).

 

Φιλικά

Κωνσταντίνος

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο αμερικάνικο eBay τα laser είναι μέχρι 5mw γιατί απαγορεύεται παραπάνω ισχύς.

Εμένα γράφει πάνω <10mW και το πήρα από το αμερικάνικο ebay... :-k

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

kalimera Bi2L. τα laser στο πλανητάριο είναι 5 και 10mW. To δικό σου είναι 35mW?
Τελικα το δικο μου ειναι 30mW. Απλα εμενα εχει μεγαλύτερη ακτινα αλλα ειναι και πιο επικυνδινο για τα ματια :(

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο αμερικάνικο eBay τα laser είναι μέχρι 5mw γιατί απαγορεύεται παραπάνω ισχύς.

Εμένα γράφει πάνω <10mW και το πήρα από το αμερικάνικο ebay... :-k

 

Βαγγέλη αν θα κοιτάξεις στο αμερικάνικο ebay αυτή τη στιγμή όλες οι καταχωρήσεις είναι για 5mw. Είναι σίγουρο ότι έχουν απαγορεύσει τα πιο δυνατά και γι αυτό υπάρχουν διάφορα forum που εξηγούν πως να αυξήσεις την δύναμη τους.

Μάλιστα σε μια καταχώρηση που υπάρχει σήμερα για 20mw ( οχι pen laser) γράφουν επίσης: To E-bay: We are certify that this product is not belongs to weapon. As this is only for an optical sighting device, please don't remove this auction. Hope you are understanding this this situation.....

Καταλαβαίνεις τι τραβάνε.

 

Όμως γιατί κάποιος να αγοράσει ένα 5αρι η 10άρι απο το αμερικάνικο eBay, αφού με τα ίδια πολλές φορές χρήματα μπορεί να αγοράσει 30αρι ή 50αρι από το αγγλικό, που θα έχει και πιο έντονη δέσμη;

Έχω ένα 50άρι και έχω αγοράσει άλλα 3 μικρότερα, δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

 

Φιλικά

Κωνσταντίνος

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια sorry αλλα για να μην ξαναγινεται συζητηση για πρασινα λειζειρ, λεω το εξης και τερμα:

 

ΓΙΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΛΕΙΖΕΡ 50MW ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ EBAY ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΩΝ 20 ΕΥΡΩ.

 

Τα απλα, αυτα που μοιαζουν με στυλο.

Μοιονεκτημα?

Το κουμπι τους ειναι απιστευτα βλακειας κατασκευης, πρεπει να το εχεις συνεχεια πατημενο και πολυ πιθανων να χαλασει μετα απο λιγες χρησεις...

Ειχα παλια και χαλασε...

Τα καλυτερα?

Ψαξτε για tactical green laser.

Πλεονεκτημα: Εχουν πολυ καλυτερο μηχανισμο που λειτουργει με ελαφρα πιεση, δεν προκεται να χαλασει και εχουν και λειτουργια να μενουν μονιμα ανοιχτα.

Κοστιζουν βεβαια απο 40 ευρω και πανω.

Ενα τετοιο εχω και εγω, εδω και ενα χρονο, αλλα για μια και μοναδικη φορα στις αγορες μου απο internet επεσα στην περιπτωση και μου βγηκε ελατωματικο...

Συμβουλη μου: Προτιμηστε ενα τετοιο μοντελο γυρω στα 50 με 60 ευρω, με 50mw αν γινεται, απο πωλητη με παρα πολλα και καλα feedback, ωστε να αποφυγετε απο την μια ενα μαπα προιον, σαν το δικο μου, και απο την αλλη αν τυχον, να μπορειτε να το γυρισετε πισω.

 

Αυτα...

 

Οι τιμες 100$ κτλ για 5mw λειζερ απο αστρονομικα μαγαζια, που τα εχουν αγορασει 100$ τα 2 κιλα απο την Κινα, ειναι απλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑ!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχουν και λειτουργια να μενουν μονιμα ανοιχτα

 

Δε νομίζω ότι είναι καλή ιδέα αυτό όσον αφορά θέματα ασφαλείας.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To καλυτερο με τα green lasers? Λειτουργουν και με κυαλια!!!!

Πιανει ο φιλος σας τα κυαλια, εσεις φωτιζετε τον στοχο, και αυτος τον βρισκει ακολουθωντας την ακτινα!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για οποιον θελει να τα τοποθετησει πανω στο τηλε του, και να μην κοιταει μεσα απο finders, telrad κτλ..
Και να γείρει κάποια στιγμή ο σωλήνας κατά λάθος,να πετύχει κάποιο άτυχο μάτι ,έτσι όπως θα έχει διασταλεί η κόρη, και τα 50mW να το κάνουν......Δεν είναι αστρονομικό όργανο αυτό ρε παιδιά..Μη λέμε τέτοια πράγματα. [-X [-X [-X

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα δεν απαντηθηκε η ερωτηση ΟΛΩΝ των ενδιαφερομενων.

Υπαρχει ΟΡΑΤΗ διαφορα μεταξυ των "νομιμων" >5mw και των ισχυροτερων???

Ενα "νομιμο"(κατα τους Αμερικανους) αποδιδει ικανοποιητικα ή ισχυει το "παρανομο" ή τιποτα???

Θελω απο καιρο να παρω ενα,αλλα δεν ξερω ποιο θα με καλυψει ως προς την αποδοση/αξιοπιστια/σταθεροτητα φωτεινοτητας δεσμης/οξυτητα δεσμης...

(εχω ακουσει διαφορα παντως....)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, τι 30 και 50 mW λέτε;;; Τα 5-10 είναι υπέραρκετα, μη λέμε ότι θέλουμε!! Δε θέλουμε να κόψουμε και καμιά λαμαρίνα, ήμαρτον!!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπαρχει ΟΡΑΤΗ διαφορα μεταξυ των "νομιμων" >5mw και των ισχυροτερων???

 

Εχω ένα φθηνιάρικο 5άρι από το ebay και ένα ακριβό 25άρι και ναι, έχουν διαφορά. Το 5άρι αρκεί για σκοτεινό ουρανό. Σε ουρανό με φωτορύπανση, ή μισοσκότεινο, το 5άρι έχει κάποια προβληματάκια, η δέσμη του χάνεται στο φως κατά ένα μέρος. Το 25άρι είναι σαφές σε όλες τις συνθήκες. Για παράδειγμα, ήθελα να δείξω τον Holmes μέσα στην πόλη σε κάποιον για να το δει με τα κιάλια. Με το 25άρι ήταν πανεύκολο, με το 5άρι γινόταν αλλά ήθελε λίγη προσοχή.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεκίνησα αγοράζοντας ένα 5αρι νομίζοντας ότι θα με κάλυπτε.

Αργότερα αγόρασα άλλα 3 διαφορετικής ισχύος. 10, 20 και 50mw.

Από αυτά που έχω αγοράσει, για αστρονομική χρήση τα ιδανικά είναι από 20 έως 50mw.

Λιγότερα mw έχουν τα προβλήματα με την φωτορύπανση, που αναφέρθηκαν στο προηγούμενο post.

Πιο δυνατά από 50mw (100 ή 200) είναι από άχρηστα έως ενοχλητικά και ίσως κακόγουστα και προκλητικά θα μπορούσα να πω.

 

Το 50άρι το έχω πάνω στο τηλεσκόπιο και στρέφοντας το προς το στόχο είναι ο γρηγορότερος μου "χοντρικός" ερευνητής.

Βρίσκω γρήγορα γνωστούς στόχους και τους έχω στον προσοφθάλμιο στη στιγμή.

Το έχω μέσα σε θήκη αντίστοιχη με αυτή στην φωτογραφία και αποσπάται γρήγορα. ss_sfm1_L.jpg

 

Έχω βάλει μια πλαστική βίδα για να το κρατάει συνέχεια αναμμένο όσο θέλω.

 

Για οποιον θελει να τα τοποθετησει πανω στο τηλε του, και να μην κοιταει μεσα απο finders, telrad κτλ..
Και να γείρει κάποια στιγμή ο σωλήνας κατά λάθος,να πετύχει κάποιο άτυχο μάτι ,έτσι όπως θα έχει διασταλεί η κόρη, και τα 50mW να το κάνουν......Δεν είναι αστρονομικό όργανο αυτό ρε παιδιά..Μη λέμε τέτοια πράγματα. [-X [-X [-X

 

Να διαφωνήσω λίγο στο αν είναι αστρονομικό όργανο. Είναι, όσο είναι και ο ερευνητής κουκίδας.

ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΕΣΜΗ ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ. Εξάλου το ανάβεις στιγμιαία για να βρεις το στόχο σου.

Έχει συμβεί σε εμένα κατά λάθος να δω την δέσμη, και αργότερα επίτηδες (ελεγχόμενα) για να δω αν είναι τόσο επικίνδυνο και κατάλαβα ότι πιο επικίνδυνος είναι ο φόβος. Ότι, για να έχει πρόβλημα κάποιος με το μάτι του πρέπει να γίνει σκόπιμα και για αρκετό χρόνο. Είναι περίπου τα ίδια αποτελέσματα σαν να κοιτάς τον ήλιο. Δεν τον έχεις κοιτάξει ποτέ;

 

Αυτό που υποστηρίζω όμως να αποφεύγουμε, είναι να χρησιμοποιούμε laser όταν κάποιος κοντά μας φωτογραφίζει τον ουρανό.

ΕΙΝΑΙ ΑΓΕΝΕΙΑ. ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟΙ.

 

Φιλικά

Κωνσταντίνος

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαχαχα!! Μπούχτισε ρε παιδιά ο άνθρωπος! Κατά τη γνώμη μου ένα 10mW είναι μια χαρά αν είναι και ψιλοκαλής ποιότητας. Αν όμως διαθέτεις χρήματα πάρε λίγο (λίγο όμως...) πιο μεγάλο αν θες να το χρησιμοποιείς πολύ και μέσα σε φωτορύπανση. (Αν και εγώ μέσα στην Αθήνα δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα)

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

telika re paidia na parw ena 10mW ή na mhn parw tipota?

 

Δηλαδή φίλε μου μετά από όλα όσα αναφέραμε εδώ η νέα ερώτηση σου είναι η 10mw ή τίποτα;

Γιατί δεν μας το λες από την αρχή;

 

Μήπως εννοείς ότι το 10mw θέλεις να το πάρεις από Ελλάδα, οπότε τσάμπα τόση ώρα γράφουμε;

 

Μην παρεξηγείς το ύφος άλλα νοιώθω άσχημα να προσπαθούμε να αναλύσουμε όσο μπορούμε καλύτερα τι παίζει με τα laser και στο τέλος το μόνο ζητούμενο είναι να απαντήσουμε με ένα ΝΑΙ - ΟΧΙ.

Πιστεύω ότι έχεις κρίση για να βγάλεις από τα γραφόμενα τα δικά σου συμπεράσματα. Σωστά;

 

Φιλικά

Κωνσταντίνος

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εντάξει ρε φίλε KonstantinisM. μην παρεξηγείσαι! δεν χρειάζεται αυτό το έντονο ύφος μεταξύ αστρόφιλων! πάντως,σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες και εσένα και όλους τους υπόλοιπους. ειλικρινά. με βοηθάτε πολυ κάθε φορά που έχω μια απορία. τα ξαναλέμε!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανένα πρόβλημα φίλε μου.

Όπως σου είπα μη με παρεξηγείς.

 

Χαίρομαι που σε βοήθησα με τις πληροφορίες αυτές. Τελικά όμως, έβγαλες μια απόφαση; Που έχεις καταλήξει;

 

Φιλικά

Κωνσταντίνος

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω κατεληξα στο εξης:

Κινεζικο πανω απο 5 για να κανει δουλεια, και οχι πανω απο 30,για να εχει διαρκεια η μπαταρια,και για το φοβο των Ιουδαιων οσο αναφορα την ασφαλεια.

Τωρα θα πεσει ψαξιμο.

Αν καποιος φιλος εχει να προτεινει καποια διευθηνση πωλητου, καλοδεχουμενη φυσικα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης