Jump to content

ΣΚΗΝΗ ΓΙΑ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ ΣΕ ΒΟΥΝΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια μολις μου ηρθε απο το lidl το ενημερωτικο και 21/04 Μ.Δευτερα θα εχει 2 σκηνες πιστευω ειναι καλη αγορα για αυτους που πανε παρνωνα για παρατηρηση αλλα και οχι μονο προσωπικα θα την αγορασω γιατι εχω σκοπο να ερθω παρνωνα.....

http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.20080421.p.skini3atomon

http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.20080421.p.skini2atomon

lidl.jpg.16f72fedfb56794e5ab18bdb33e29a60.jpg

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφέρουσες είναι και οι σκηνές στις οποίες ανοίγει ...το ταβάνι και προβάλει το τηλεσκόπιο, ώστε κατά την παρατήρηση να προστατεύεται κανείς καλύτερα από τον αέρα και διάφορα ζουλάπια, έρποντα ή με ποδαράκια. 8-[

 

Ωστόσο, οι σκηνές για διαμονή στο βουνό έχουν περισσότερες απαιτήσεις από τις απλές που αρκούν σε ένα οργανωμένο κάμπινγκ και πρέπει να κάνει κανείς καλή επιλογή, προνοόντας για διάφορες καιρικές συνθήκες.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα πάρει κι εγώ σκηνή από το Lidl μάλλον ίδια με αυτή της φωτογραφίας τελικά όταν είδα πόσο μεγάλη και δύσκολη στο στήσιμο ήταν την χάρισα στην αδερφή μου και στον γαμπρό μου.

Πήρα μια τεσσάρων ατόμων με μονή οροφή. Στήνεται σε ελάχιστα λεπτά, έχει άπλετο χώρο και είναι πάμφθηνη. Παλιότερα είχα μια δύο ατόμων επίσης με μονή οροφή η οποία είναι επίσης ελάχιστου όγκου αλλά κάπως στενάχωρη.

Το ομολογώ είμαι τεμπέλης και βαριέμαι να στήνω σκηνές.

Βασικό είναι επίσης το φουσκωτό στρώμα για έναν άνετο ύπνο!

Το sleeping bag είναι καλό να χρησιμοποιείται σαν πάπλωμα (ναι παίρνω σεντόνια και μαξιλάρι από το σπίτι!) :cheesy:

Δεν συμφωνώ με τη σκηνή μεγάλων απαιτήσεων. Έτσι κι αλλιώς καλοκαίρι πάμε στο βουνό και άν κάνει κακοκαιρία έχουμε το καταφύγιο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω μια σκηνή τύπου ιgloo 4ατόμων (δηλαδή κοιμούνται 2 χαλαρά μην στριμωχτούμε κιόλας )με 2πλο πανί. Στήνεται σε 1 λεπτό και είναι φοβερά ανθεκτική.[/i]

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(ναι παίρνω σεντόνια και μαξιλάρι από το σπίτι!) :cheesy:
Αυτό μπορώ να το επιβεβαιώσω! Πολύ κοκκέτης!!!Βλέπει κανείς από έξω μια απλή σκηνή. Κοιτάζει μέσα και τι να δει: Μόνο τα κωμοδίνα και οι ντουλάπες λείπουν!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βασικό για μια σκηνή που θα πάει στο βουνό, εκτός απο το γρήγορο και απλό στήσιμο, είναι να είναι αδιάβροχη. (που νομίζω οτι το 99% απο τις σκηνές που κυκλοφορούν στο εμπόριο είναι..)

τώρα βέβαια οι συνθήκες που επικρατούν στον Πάρνωνα τους θερινούς μήνες, μοιάζουν περισσότερο με παραλίας, οπότε υποθέτω οτι μια οποιαδήποτε σκηνή, βολεύει για ύπνο.

Επίσης απαραίτητη είναι και η κουνουπιέρα στις εισόδους/παράθυρα, επειδή αν κοιμόμαστε μέρα, καλό είναι να μην την κλείνουμε εντελώς, αλλα να μπορεί να κυκλοφορήσει αέρας, ειδικά αν δεν έχουμε βρει καλή σκιά και είναι στον ήλιο..

 

Σημαντικό είναι το φουσκωτό στρώμα που ανέφερε ο Γιώργος, αλλιώς μπορεί να έχεις όλη νύχτα τίποτα ενοχλητικά πετραδάκια στο.. ξέρετε..! :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...τώρα βέβαια οι συνθήκες που επικρατούν στον Πάρνωνα τους θερινούς μήνες, μοιάζουν περισσότερο με παραλίας, οπότε υποθέτω οτι μια οποιαδήποτε σκηνή, βολεύει για ύπνο. ...

Εδώ θα διαφωνήσω. Πέρυσι τον Ιούλιο, είχα κι εγώ κατασκηνώσει στον Πάρνωνα, μέσα στα δένδρα, πάνω από το γήπεδο παρατήρησης. Οι συνθήκες δεν θα μπορούσαν σε καμία περίπτωση να παρομοιαστούν με παραλίας (καλοκαιριάτικα). Αυτό το λέω για όσους δεν έχουν πάει ακόμα και σκέφτονται σοβαρά να πάνε. Πέραν του γνωστού κρύου λόγω του μεγάλου υψόμετρου (χειμωνιάτικα – χιονοδρομικά σε πλήρη εφαρμογή το βράδυ), φυσούσε με τέτοια μανία, που λύγιζε τα ελαστικά κοντάρια στήριξης της σκηνής μου (4 ατόμων), περιορίζοντας τον ωφέλιμο εσωτερικό χώρο στα 2/3 (!), και αν δεν είχε τύχει να έχω δέσει την σκηνή και σε διπλανά δένδρα (το έδαφος εκεί για τα τυπικά πασαλάκια είναι κάπως σαθρό), πιθανότατα, να είχα φύγει μαζί με τη σκηνή κουτρουβαλώντας!

 

Τέτοιον αέρα δεν θυμάμαι να συνάντησα στον Πάρνωνα άλλη φορά. Μπορεί άλλες φορές να είχε κρύο, υγρασία για μπάνιο, αλλά όχι τέτοιον αέρα. Γιαυτό, θα πρότεινα να προετοιμάζεται κανείς για τα χειρότερα, να επιλέγει μια άνετη σκηνή περισσότερων ατόμων, που να έχει δύο τοιχώματα, όχι μόνο για την βροχή, αλλά και για την ζέστη, το κρύο και τον αέρα. Και βέβαια, όπως ειπώθηκε, απαραίτητα φουσκωτό στρώμα με εναλλακτική λύση τρόπου φουσκώματος - filiatra μ΄ακούς?!!! :lol:

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[με εναλλακτική λύση τρόπου φουσκώματος - filiatra μ΄ακούς?!!! :lol:

Σ ακούω.Εεεε διαβάζω. :cheesy: :cheesy:

Οντως παιδιά έχει πολύ κρύο στον Πάρνωνα.Θέμη την ίδια σκηνή με τη φώτο έχω.Είναι πολύ καλή.Του Γιώργουgr που είναι igloo μπορώ να πω πως είναι πολύ βολική κ ευκολόφτιαχτη.

Μ αυτό δεν ξέρω τι γίνεται.

να επιλέγει μια άνετη σκηνή περισσότερων ατόμων, που να έχει δύο τοιχώματα, όχι μόνο για την βροχή, αλλά και για την ζέστη, το κρύο και τον αέρα.

Γιώργοgr τα φώτα σου.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα προτιμούσα κάτι σε αυτό.Είναι για όλες της εποχές του χρόνου.Τιμή μόνο 13.500 ευρώ και τέσσερα κρεβατάκια για ύπνο συν ότι χωράει άνετα και τον εξοπλισμό μας.Ψήνεται κανείς να μοιραστούμε τα έξοδα :?: :?: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Υ.Γ : Να προσθέσω οτι υπάρχουνε και άλλες επιλογές απλά είναι λιιιιγο πιο ακριβούτσικες.

3.jpg.27fce22b4b5354693be8fe38b507962f.jpg

2.jpg.e4d35cffae0ee55336cc3ecf7e316181.jpg

1.jpg.19e8e9985562fe9c8dcba1e28ba187e1.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχοντας έμπειρία πολλάάάάά χρόνια

 

Συμβουλές γιά επίδοξους "σκηνήτες"

 

1) ιgloo 4ατόμων (γρήγορο στήσιμο καί άνετος χώρος) 2 μπανέλες σταυρωτά καί.... "έτοιμη"

2) διπλά τοιχώμτα, (βαμβακέρό μέσα, αδιάβροχο από έξω). :D

3) 2 εισόδους αντικριστά (καλύτερος αερισμός) μέ ΣΙΤΑ μέ φερμουάρ φυσικά :D

4) Πασαλάκια φιάχτε ΕΣΕΙΣ από μπετόβεργα 8-10 m.m. διάμετρο μήκος 200 m.m. γιά σκληρό έδαφος, 400+m.m.. γιά αμοχάλικα (παραλίες)

5) Αυλάκι γύρω-γύρω γιά πιθανή βροχή.

6) Στρώμα ΥΠΝΟΥ φουσκωτό, \:D/ (όχι απλό φτηνό θαλάσσης) ](*,)

7) Νά'i'λον κάτω από τήν σκηνή (υγρασία)

 

Υ.Γ. 1 Τό βουνό είναι ΑΠΡΟΟΠΤΟ ](*,) Το να έχεις γείτονα τόν Κορώνη είναι τό κάτι "άλλο". \:D/

Υ,Γ. 2 Καλές παρατηρήσεις,καί διακοπές :)

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχοντας έμπειρία πολλάάάάά χρόνια

 

Συμβουλές γιά επίδοξους "σκηνήτες"

 

1) ιgloo 4ατόμων (γρήγορο στήσιμο καί άνετος χώρος) 2 μπανέλες σταυρωτά καί.... "έτοιμη"

2) διπλά τοιχώμτα, (βαμβακέρό μέσα, αδιάβροχο από έξω). :D

3) 2 εισόδους αντικριστά (καλύτερος αερισμός) μέ ΣΙΤΑ μέ φερμουάρ φυσικά :D

4) Πασαλάκια φιάχτε ΕΣΕΙΣ από μπετόβεργα 8-10 m.m. διάμετρο μήκος 200 cm γιά σκληρό έδαφος, 400+cm. γιά αμοχάλικα (παραλίες)

5) Αυλάκι γύρω-γύρω γιά πιθανή βροχή.

6) Στρώμα ΥΠΝΟΥ φουσκωτό, \:D/ (όχι απλό φτηνό θαλάσσης) ](*,)

7) Νά'i'λον κάτω από τήν σκηνή (υγρασία)

 

Υ.Γ. 1 Τό βουνό είναι ΑΠΡΟΟΠΤΟ ](*,) Το να έχεις γείτονα τόν Κορώνη είναι τό κάτι "άλλο". \:D/

Υ,Γ. 2 Καλές παρατηρήσεις,καί διακοπές :)

 

 

 

=D> =D> sevax, χρησιμες οι πληροφοριες σου!!

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ομολογώ είμαι τεμπέλης και βαριέμαι να στήνω σκηνές.

.

 

Ναι καλά, εδώ περυσι στον Παρνωνα βοηθούσες να στηθεί και η δική μου σκηνη και των άλλων που κατεφθαναν....

:cheesy: :cheesy: :cheesy:

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ομολογώ είμαι τεμπέλης και βαριέμαι να στήνω σκηνές.

.

 

Ναι καλά, εδώ περυσι στον Παρνωνα βοηθούσες να στηθεί και η δική μου σκηνη και των άλλων που κατεφθαναν....

:cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Κώστα εγώ ήμουν αυτός. :-$ :-$ :-$ :-$ :-$

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4) Πασαλάκια φιάχτε ΕΣΕΙΣ από μπετόβεργα 8-10 m.m. διάμετρο μήκος 200 cm γιά σκληρό έδαφος, 400+cm. γιά αμοχάλικα (παραλίες)

Δώστε βάση σε αυτό που είπε ο φίλος γιατί είναι πάρα πολύ σημαντικό.

Τα αλουμινένια που συνήθως υπάρχουν σπάνε τη δεύτερη τρίτη φορά που θα βρούν πέτρα. Όσοι έχουν κάνει σχοινάκια στον Ελληνικό στρατό γνωρίζουν.

Μπετοβεργες και ασ είναι και σκουριασμένες.

 

(Πάλιουρας δόκιμος του ΕΣ 2003 Γ ΕΣΣΟ :cheesy: :cheesy: :cheesy: )

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαντάζομαι τα 200 και 400 cm είναι εκ παραδρομής...! :mrgreen:

 

Κάθε άλλο Βαγγέλη, αυτά που αναφέρω είναι εμπειρίες δεκαετειών.

 

Αν θέλεις μπορώ να σού στήλω π.μ. αναλυτικά τό γιατί, εδώ δέν είναι ό κατάληλος χώρος, θα μας "κράξουν" χέ-χέ,χέ. [-X

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 και 4 μέτρα πασαλάκια!?!!?!???! :shock: Αν ακόμα υποστηρίζετε ότι δεν πρόκειται για λάθος, παρακαλώ στείλε μου ένα πμ γιατί θα με φάει η απορία!!!!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χεχε!

 

Και μετά θα χρειαστείς το αυτοκινούμενο τροχόσπιτο της πιο πάνω φωτογραφίας για να τα κουβαλήσεις!! :P

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 και 4 μέτρα πασαλάκια!?!!?!???! :shock: Αν ακόμα υποστηρίζετε ότι δεν πρόκειται για λάθος, παρακαλώ στείλε μου ένα πμ γιατί θα με φάει η απορία!!!!

 

ΩΩΩΩΩΧΧΧΧ ](*,) #-o #-o Μή βαράτε ολοι μαζί βρέ παιδιά :oops: :oops: :oops:

Ο....δαίμων της απροσεξίας.Τό διόρθωσα χί,χί,χί.

 

Εντάξη ουτε αυτοκινούμενο,ουτε π.μ.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σκηνή γιά τον Πάρνωνα ...επιβάλλεται να είναι λίγο μεγαλύτερη και φιλόξενη. Πρόπερσι, σε μιά ξαφνική νεροποντή μαζευτήκαμε σε μιά σκηνή έντεκα άτομα κι ένα μπουκάλι ούζο ...δώδεκα. Περάσαμε ωραία και είδαμε και πολλούς διπλούς αστέρες!

 

Η προνοητικότητα είναι σημαντική! Κάποτε στο Σύγρι, μαθητές, στήσαμε σκηνή με κοινά πασαλάκια στην αμμουδιά, και πήγαμε κατόπιν σε μιά ταβερνούλα. Η παρέα που έκατσε δίπλα μας ένα τέταρτο αργότερα, μας ρώτησε:

- Παιδιά, δική σας ήταν η μπλέ σκηνή;

- Ναί, γιατί;

- Την προλάβαμε πιό κάτω και της ρίξαμε μιά κοτρώνα επάνω να μη τη χάσετε. Δεν φεύγει, την ξαναστήνετε μετά...

Και τους κεράσαμε τις μπύρες. :lol:

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Τελικα παιδια την πειρα την σχηνη αυτη για τα 3 ατομα!!!Τωρα θα δειξει στον Παρνωνα αν αποδειχθει καλη!!!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 και 4 μέτρα πασαλάκια!?!!?!???! :shock: Αν ακόμα υποστηρίζετε ότι δεν πρόκειται για λάθος, παρακαλώ στείλε μου ένα πμ γιατί θα με φάει η απορία!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Έλεος κατουρηθηκα μιλαμε απ τα γελια!!!1 :lol:

Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σκηνή γιά τον Πάρνωνα ...επιβάλλεται να είναι λίγο μεγαλύτερη και φιλόξενη. Πρόπερσι, σε μιά ξαφνική νεροποντή μαζευτήκαμε σε μιά σκηνή έντεκα άτομα κι ένα μπουκάλι ούζο ...δώδεκα. Περάσαμε ωραία και είδαμε και πολλούς διπλούς αστέρες!

 

...ήσασταν σίγουρα έντεκα άτομα ή το ούζο ήταν πολύ καλό; :mrgreen:

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης