Jump to content

Τελικα...αποφασισα τι θα παρω!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, υπάρχει πουθενά μόνο αυτός ο διαγώνιος για να προσαρμοστεί σε 9x50 ερευνητή της skywatcher;

Αμα έχεις συνηθίσει σε αυτόν που έχεις τότε πριν αγοράσεις να δεις μέσα από έναν.Ηθελα κ εγώ αλλά μόλις είδα το απέκλεισα.Εκτός που δεν μπορούσα να συνηθίσω τον προσανατολισμό του, δεν μπορούσα να σημαδέψω με το ένα μάτι ανοιχτό.Ενα red dot είναι απαραίτητος για τέτοιο ερευνητή.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η συνήθεια του προσανατολισμού νομίζω συνηθίζεται. Τώρα για τη στόχευση του 1ου αστεριού όντως είναι πρόβλημα και πρέπει να έρχεται αγκαζέ με έναν red dot.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά τώρα που το ξανασκέφτομαι, τέτοιοι ερευνητές θα είναι πρόβλημα όταν κάνεις starhopping βασιζόμενος στη γεωμετρία. Δεν θα σου δείχνει δηλαδή τα σχήματα αστεριών όπως φαίνονται στον χάρτη αλλά συμμετρικά ως προς κάποιον άξονα οπότε όντως είναι πρόβλημα. :-s
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετσι είναι αλλά κ αυτό ακόμη συνηθίζεται.Πάντως ο ερευνητής που προτιμάται από τους περισσότερους είναι αυτός που έχουμε.Δεν είναι τυχαίο.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι Παναγιώτη, αυτό δεν είναι θέμα συνήθειας, είναι εντελώς λάθος το να στα δείχνει έτσι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα μου ήρθε ο 9Χ50 Skywatcher με διαγώνιο και ανορθωτικό πρίσμα που βλέπεις κανονικά το είδωλο. Επίσης μαζί με αυτόν πήρα και ένα telrad. Προσωπικά τον ήθελα γιατί ο αυχένας μου την τελευταία φορά υπέφερε. Σε συνδυασμό με τον Telrad πιστεύω είναι ποιο βολικό το Starhopping.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικος Δημήτρη.Ελπίζω να τον συνηθίσεις για να γλυτώσεις το σκύψιμο.

 

Μάνο δεν λέω αν είναι σωστό ή όχι.Απλά συνηθίζεις το λάθος κ ψάχνεις έχοντάς το στο μυαλό σου.Σκέψου ο Δημήτρης(Lunar) που δεν έχει εμπειρία, θέλω να πιστεύω πως θα τον συνηθίσει χωρίς μεγάλο πρόβλημα.

 

Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου αυτός ο ερευνητής.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης