Jump to content

Τι δεν μου αρέσει στο σύστημα βάση - τρίποδο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άσχετα τον τύπο στήριξης Ισημερινή, φουρκέτα κλπ, αυτό που δεν μου αρέσει καθόλου είναι ότι πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά & δεν έχουν επάνω ένα αλφάδι όπως έχουν τα απλά φωτογραφικά τρίποδα.

Δεύτερο ενώ το υλικό είναι από αντιμόνιο ή αλουμίνιο κατά 90% πως είναι δυνατόν να μην περιορίσουν τα μέταλλα (βίδες κλπ) & να βάλουν & πυξίδα.

Υλικά των 10€ τη στιγμή που μια καλή βάση την πληρώνεις από 1500€ & βλέπουμαι.

 

Σχόλια & Γνώμες.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Χαράλαμπε,

 

Δεν νομίζω να ισχύει τόσο γενικά όπως το θέτεις. Η CG-5 της Celestron τουλάχιστον που έχω, το έχει ενσωματωμένο επάνω στην κεφαλή (όχι στον τρίποδα).

Γιά άλλες δεν ξέρω τι κάνουν

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τρίποδο αλουμινίου της Vixen έχει πάνω αλφάδι.

Για πυξίδα έχω μία μόνιμα στο αμάξι! :wink:

Αυτό που παρατήρησα με το Στάθη πάντως ήταν στο Σχοινιά (δικαστικά) που στήσαμε, η πυξίδα όταν ήταν κοντά στη στήριξη έδειχνε αλλού για αλλού...

Μόλις την απομακρύναμε κανα μέτρο έδειχνε σωστά! :-k :-k

 

ΥΓ: κρατάω μια επιφύλαξη μήπως το αλφάδι είναι τοποθετημένο στη στήριξη και δε θυμάμαι σωστά.. (στήριξη Vixen GPDX λευκή).

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που παρατήρησα με το Στάθη πάντως ήταν στο Σχοινιά (δικαστικά) που στήσαμε, η πυξίδα όταν ήταν κοντά στη στήριξη έδειχνε αλλού για αλλού...

Μόλις την απομακρύναμε κανα μέτρο έδειχνε σωστά! :-k :-k

 

Αυτό είναι πολύ λογικό και πάντα πρέπει να το προβλέπεις όταν κάνεις ευθυγράμμιση, το μαγνητικό πεδίο επυρεάζεται πολύ απο τα μεταλλικά πόδια του τρίποδα ή απο την στήριξη. Αυτή ειναι η λύση, βαζεις την πυξίδα ένα με δυο μέτρα μακριά βλέπεις προς τα που δείχνει και με το μάτι βάζεις το πόδι του τριποδα που δειχνει τον βορρά, στον βορρα. Πολλοί χρησιμοποιούν και ένα κοντάρι (απο σκόυπα π.χ.) για βοήθεια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε τότε ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημα που περιγράφει ο φίλος μας; Την πυξίδα τι να την κάνουμε; Ο πολικός δεν ξέρουμε που είναι; :-s
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν θέλεις να ετοιμάσεις τη στήριξη (ευθυγράμμιση) πριν σκοτεινιάσει, στήνεις με βάση την πυξίδα και μετά αφού βγει ο πολικός κάνεις την ακριβή ευθυγράμμιση.

 

Τις περισσότερες φορες γίνεται αυτό γιατι οι περισσότεροι προτιμάνε να στήσουν στο φως της μέρας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε planetman τη συγκεκριμένη νύχτα δοκιμές κάναμε. Ήταν βράδυ όταν στήσαμε και ο Πολικός φαινόταν καθαρά. (προεκτείνουμε τρεις φορές τα 2 αστέρια στην κεφαλή της Μ. Άρκτου και πέφτουμε στον Πολικό κλπ... :wink: ).

 

Άρα Τηλέμαχε (τις καλημέρες μου στη Θεσ/κη) σωστά κάνουν οι εταιρίες και δε τοποθετούν πυξίδα στη στήριξη ή το τρίποδο!

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχει πολική διόπτρα η στήριξη τότε δεν χρειάζεται η πυξίδα να είναι πάνω. Απλά την έχεις μαζί σου για να δεις στο περίπου που είναι ο Βορράς.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και χωρίς πολική διόπτρα το ίδιο κάνει. Τώρα, για την πυξίδα επί της στήριξης, ακόμα και σε αυτές που είναι 90% από αλουμίνιο, αυτό το 10% αρκεί να χαλάσει τα πάντα. Στο Στρατό όταν την πλησιάζαμε στα κράνη μας έδειχνε άλλα για άλλα και τα κράνη ζύγιζαν μόλις 1 κιλό (και κάτι γραμμάρια).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά σήμερα το απόγευμα είδα την HEQ6 από κοντά & έχει αλφάδι. Είναι θηρίο βάση & τα παραέχει τα κιλά της.

Την HEQ5 δεν την πρόσεξα.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουσιαστικά στην ισημερινή στήριξη δεν χρειάζεται το αλφάδι πρώτον και δεύτερον αυτό που έχουν οι περισσότερες είναι της πλάκας...

Εξηγούμαι το να κάνεις την ισημερινή βάση επίπεδη είναι αδιάφορο εκείνο που ενδιαφέρει είναι να στοχεύει ο άξονας της ορθής αναφοράς τον βόρειο πόλο του ουρανού. Το μόνο που εξυπηρετεί το αλφάδι είναι πως αλλάζει μόνο το αζιμούθιο ή το ύψος και όχι όταν ρυθμίζουμε το ένα να μεταβάλλεται και το άλλο όταν κάνουμε πολική ευθυγράμμιση. Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν θα έχουμε τόσο γερμένη τη στήριξη που να μας δημιουργείται ουσιαστικό πρόβλημα.

Σε υψοαζιμουθιακές στηρίξεις δεν χρειάζεται να κοιτάμε την οριζοντίωση εκτός και έχουν "goto". Εκεί πρέπει υποχρεωτικά η βάση να είναι όσο πιο οριζόντια γίνεται.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης