Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το exit pupil βρίσκεται διαιρώντας την διάμετρο του τηλεσκοπίου με τις μεγενθύνσεις που δίνει το προσοφθάλμιο...

******σαν να έχουμε κυάλια δηλαδή.

 

114mm τηλεσκόπιο με 900mm εστιακό λόγο και 32άρι προσοφθάλμιο:

900mm/32 = 28 μεγενθύνσεις

114mm/28 = 4mm exit pupil

 

Εγώ αυτό το ξέρω σαν Πραγματικό οπτικό πεδίο

Και νόμιζα ότι το exit pupil είναι η διάμετρος του ματιού του προσοφθάλμιου (τρύπα που βλέπει το μάτι).

Δηλαδή το ότι ένας PL 4mm έχει μικρή τρύπα για το μάτι, ενώ ένας αντίστοιχος 4mm με exit pupil = 2 έχει διάμετρο για το μάτι 2cm

 

ΣΩΣΤΟ ή ΛΑΘΟΣ.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

******σαν να έχουμε κυάλια δηλαδή.

 

114mm τηλεσκόπιο με 900mm εστιακό λόγο και 32άρι προσοφθάλμιο:

900mm/32 = 28 μεγενθύνσεις

114mm/28 = 4mm exit pupil

Δηλαδή τα κυάλια που πήρα πρόσφατα 10Χ50

πόσο είναι;

50/(X10) = 5mm

Τι πραγματικό πεδίο έχει;

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ αυτό το ξέρω σαν Πραγματικό οπτικό πεδίο

Και νόμιζα ότι το exit pupil είναι η διάμετρος του ματιού του προσοφθάλμιου (τρύπα που βλέπει το μάτι).

Δηλαδή το ότι ένας PL 4mm έχει μικρή τρύπα για το μάτι, ενώ ένας αντίστοιχος 4mm με exit pupil = 2 έχει διάμετρο για το μάτι 2cm

 

ΣΩΣΤΟ ή ΛΑΘΟΣ.

 

Το (πραγματικό) οπτικό πεδίο ενός προσοφθαλμίου είναι κάτι άλλο.

Το exit pupil είναι εξαρτημένο από την διάμετρο του τηλεσκοπίου σου.

Για να καταλάβεις... αν έχεις ένα προσοφθάλμιο μεγάλων μεγενθύνσεων όπως ένα 9mm..

άλλο exit pupil θα έχει στο 4ίντζο και άλλο στο 8ίντζο... άσχετα αν δίνουν ίδιες μεγενθύνσεις...

δηλαδή το μάτι σου με το 8ίντζο θα παίρνει μεγαλύτερη δέσμη φωτός στις ίδιες μεγενθύνσεις παρ΄ότι ένα 4ίντζο.

 

***Για τα κυάλια που λες πιο πάνω, αυτό που βρήκες 5mm είναι η δέσμη φωτός που παίρνει το μάτι σου.

Το πραγματικό πεδίο είναι κάτι άλλο... εξαρτάται από άλλους λόγους.

συνήθως τα κυάλια 10χ50 έχουν 5 έως 6 μοίρες πραγματικό οπτικό πεδίο.

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μην μπερδεβομαστε και ο τροπος που λει ο gliko dakri για το exit pupil ειναι σωστος ο ποιο απλος ειναι απλα να διερεσεις την εστιακη αποσταση του προσοφθαλμιου με τον εστιακο λογο του τηλεσκοπιου.

 

οταν λεω εστιακο λογο τηλεσκοπιου ειναι το F , και οχι την εστιακη του αποσταση fl

gliko dakri το 900 ειναι εστιακη αποσταση του τηλεσκοπιου fl και οχι ο εστιακος του λογος F το F βγενει διεροντας την εστιακη αποσταση fl με την διαμετρο D

 

στην περιπτοση αυτη εχουμε 900/114=7,8 F7,8

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω διαβάσει ότι το exit pupil,υπολογίζεται σύμφωνα με την κόρη του ανθρώπινου οφλαλμού.Π.χ η κόρη του ματιού ενός ανθρώπου μέσης ηλικίας είναι περίπου 7mm αν τα λε :wink: :!: ω καλα.Οπότε όσο μεγαλύτερο είναι το exit pupil απο τα 7mm,τόσο φως πάει χαμένο απο το είδωλο που παρατηρούμε.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

babgia το πραγματικο πεδιο βγενει διεροντας το φαινομενο οπτικο πεδιο προσοφθαλμιου με την μεγενθηση που σου δεινει στο εκαστοτε τηλεσκοπιο

 

Π.Χ εχω ενα τηλεσκοπιο 8'' (200mm) με εστιακη αποσταση fl 1000mm , εστιακος λογος F5 (1000/200=5)και ενα προσοφθαλμιο hyperion 13mm .. με φαινομενο πεδιο FOV68 μοιρες

 

1) η μεγενθηση που εχω ειναι 1000/13=76,7 περιπου 77χ

 

2) το πραγματικο πεδιο θα ειναι 68/77=0,88 μοιρες ( δηλαδη στο προσοφθαλμιο μου θα χωρανε περιπου μιαμιση Σεληνη)

 

3) το exit pupil στο συγκεκριμενο συνδιασμο (τηλεσκοπιο- προσοφθαλμιο) θα ειναι 13/5=2,6

 

 

για το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο το μεγιστο προσοφθαλμιο χαμηλης μεγνθισης που θα μπορουσα να βαλω για να εχω το μεγιστο οριακα exit pupil θα ειναι ενα προσοφθαλμιο 35mm

35/5=7

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω διαβάσει ότι το exit pupil,υπολογίζεται σύμφωνα με την κόρη του ανθρώπινου οφλαλμού.Π.χ η κόρη του ματιού ενός ανθρώπου μέσης ηλικίας είναι περίπου 7mm αν τα λε :wink: :!: ω καλα.Οπότε όσο μεγαλύτερο είναι το exit pupil απο τα 7mm,τόσο φως πάει χαμένο απο το είδωλο που παρατηρούμε.

 

 

Σωστα!!!

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπότε εγώ που έχω δύο τηλεσκόπια με f/10 θα έχουν το ίδιο exit pupil τα προσοφθάλμια μου.

 

Με μεγαλύτερο το 70mm/10=7

Και μεγένθυση 2000/70=28,5 το ένα

Και 1000/70=14,3 το άλλο

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα !!!!

 

Απο την στηγμη που ετσι λενε η πραξεις !!! ετσι θα ειναι!! :mrgreen:

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
φιλοι μου καλησπέρα.θα ήθελα μια μικρή πληροφορία.προσπαθώ εδω και μέρες να παρατηρησω τον πλούτωνα αλλα μάταια.Η παρατήρηση γίνεται σε πόλη.φταίει η φωτορύπανση ή ότι είναι πολύ συσδιάκριτος ο πλανήτης ο συγκεκριμένος.έχω και χάρτη αλλα πάλι τίποτα.όσοι απο εσάς τον έχουν παρατηρήσει πώς τα καταφέρανε?Φταίει μήπως ο αζιμουθικός τρίποδας που έχω?απλή απορία.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Πλούτωνας αυτή τη στιγμή είναι στον Τοξότη, δηλαδή είναι στο δίσκο του γαλαξία μας και αν συμπεριλάβεις και το 13,9 φαινόμενο μέγεθός του είναι πολύ δύσκολο να τον διακρίνεις. Πρέπει να φτιάξεις αναλυτικούς χάρτες με κάποιο πρόγραμμα (πχ Chartes du ciel) με πεδίο προσοφθάλμιου για να τον βρεις. Επίσης μόνο σε σκοτεινό ουρανό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου, ο Πλούτωνας είναι πολύ δύσκολος, είναι γύρω στα 14mag οπότε χρειάζεσαι πολύ σκοτεινό ουρανό και τουλάχιστον 8 ίντσες. Επίσης τώρα είναι στον τοξότη οπότε το πεδίο είναι πολύ πλούσιο από αστέρια πράγμα το οποίο κάνει πολύ πιο δύσκολο τον εντοπισμό του. Πρέπει να έχεις αναλυτικό χάρτη της συγκεκριμένης ημέρας που θα τον παρατηρήσεις. Επίσης να έχεις υπ' όψιν σου ότι θα δεις απλά άλλο ένα πολύ αμυδρό αστεράκι, μην περιμένεις δηλαδή να δεις φωτεινό δίσκο κτλ...

 

Τον έχω στο πρόγραμμα κι εγώ κάποια στιγμή.

 

 

edit: Δημήτρη, με πρόλαβες...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης