Jump to content

Sky-Watcher EQ6 PRO SkyScan με 1100€. Εδώ..πόσο??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά το ξέρω ότι έχουν γίνει πολλές αναφορές σχετικά με τη μεγάλη διαφορά τιμών που υπάρχει σε Ελλάδα και εξωτερικό, αλλά δεν μπορώ να μη σχολιάσω το γεγονός ότι τελικά αισθάνομαι πολύ πίκρα όταν βλέπω σε ξένα sites τέτοιες τιμολογιακές αποκλίσεις.

Ελπίζω στους επόμενους τιμοκαταλόγους τους τα Ελληνικά καταστήματα Αστρονομικών ειδών να προσπαθήσουν να πλησιάσουν αυτή την τιμή για μια στήριξη που στο κάτω κάτω πουλάει πολύ, και αρκετός κόσμος ενδιαφέρεται να αγοράσει.

Αισθανόμαστε λίγο πολύ πολίτες δεύτερης κατηγορίας σε ότι αγοράζουμε εδώ (και μιλάω για όλα) και αντίστοιχα η αγοραστική μας δύναμη είναι μικρότερη απο τον μέσο Ευρωπαίο πολίτη.

 

 

Παραθέτω το link για μια σύγκριση

http://www.opticstar.com/Run/Astronomy/Astro-Mounts-Skywatcher.asp?s=b489b11f-fbf0-4d79-b8ff-8312dd75d430&p=0_10_2_0_0

 

Φιλικά

Κώστας

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά απο ότι φαίνεται μάλλον είμαι ο μόνος που ενοχλείται απο τις διαφορές των τιμών σε Ελλάδα και Ευρώπη.. =;

Δεν εξηγείται αλλιώς το γεγονός ότι το εν λόγω θέμα διαβάστηκε καμιά 80αριά φορές και είμαι ο μόνος που απαντάει στον εαυτό του.. =D> =D>

 

 

Ένα ακόμα link από άλλο ένα site για την ίδια ακριβώς στήριξη με την ίδια πάντα τιμή.. Έτσι για την ιστορία..

http://www.telescopehouse.com/acatalog/EQ6_PRO_SkyScan_GOTO_Mount___Tripod.html

 

Με λίγο παράπονο αλλά πάντα φιλικά

Κώστας

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου Κώστα το θέμα αυτό έχει ξανασυζητηθεί επανειλημμένως. Κακός έκανες τον κόπο να ανοίξεις ένα καινούριο topic. Όλοι εδώ έχουμε πρόθεση να βοηθήσουμε αλλά καλό είναι και ο καθένας από εμάς να ψάχνει μέσα στο Forum. Αν ρωτούσες κάτι που δεν έχει ξανασυζητηθεί σίγουρα θα έβρισκες περισσότερες απαντήσεις. :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου Κώστα το θέμα αυτό έχει ξανασυζητηθεί επανειλημμένως. Κακός έκανες τον κόπο να ανοίξεις ένα καινούριο topic. Όλοι εδώ έχουμε πρόθεση να βοηθήσουμε αλλά καλό είναι και ο καθένας από εμάς να ψάχνει μέσα στο Forum. Αν ρωτούσες κάτι που δεν έχει ξανασυζητηθεί σίγουρα θα έβρισκες περισσότερες απαντήσεις. :-k

 

Σε ευχαριστώ για τις υποδείξεις σου φίλε Δημήτρη. Όπως έγραψα και στην αρχή γνωρίζω ότι η διαφορά τιμών είναι ένα πολυσυζητημένο θέμα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να θίγεται κατα καιρούς. Ενδιαφέρομαι για την αγορά της συγκεκριμένης βάσης άμεσα και γι' αυτό το λόγο αναφέρομαι στο συγκεκριμένο ζήτημα. Έχω μάθει να στηρίζω την Ελληνική αγορά και τα

''δικά μας'' καταστήματα και αυτός είναι ο μόνος τρόπος διαμαρτυρίας μου..για την τιμολογιακή τους πολιτική. Ίσως με κάποιες απο τις δικές μας παρεμβάσεις να αλλάξουν πολλά πράγματα στο χώρο. Ένα θέμα που έχει αναφερθεί δεν σημαίνει ότι πρέπει να πάψει να ''ακούγεται'' για άλλη μια φορά. Δεν μπήκα σε κανένα κόπο ανοίγοντας αυτό το θέμα. Αντίθετα προσπάθησα να φέρω και πάλι στην επιφάνεια ένα ζήτημα το οποίο νομίζω ότι απασχολεί όλους μας..

Άλλωστε στο Astrovox πολλά θέματα ανακυκλώνονται αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα.

 

Και μια τελευταία σημείωση.

Για την τιμή της συγκεκριμένης βάσης δεν βρήκα άλλη αναφορά στο forum.

Εκτός κι αν δεν έψαξα πολύ καλά..

 

Φιλικά

Κώστας

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το εχω αναφερει εγω (και οχι μονο εγω) ξανα το θεμα,οπως φυσικα και το σχολιο, οτι τελικα, απο εδω θα αγορασουμε.

(σχολιασα την "προσφορα" του Πασχα στα 1349€).

Ο Αγγλος εισαγει απο Κινα,πληρωνει δασμους,μεταφορικα κλπ, και πουλαει στα 1080€.

Εδω το ιδιο προιον εχει "πεταξει" στα 1350€(με ιδιους δασμους,και ιδια μεταφορικα,αλλα με διαφορετικο ποσοστο κερδους προφανως).

Θεμα ποσοτητων δεν νομιζω να τιθεται....ημαρτον!

Φυσικα ο πωλητης πονταρει στα εξτρα μεταφορικα απο Αγγλια σε Ελλαδα,καθως και στην "ντοπια" εγγυηση, και γι αυτο φουσκωνει την τιμη,γνωριζοντας οτι απο εδω θα προμηθευτουμε τελικα τη βαση.

Το θεμα δεν ειναι απο που θα ψωνισουμε,αλλα ποσοι τελικα θα αγορασουμε το προιον,δεδομενης της σχετικης δυσαρεσκειας οσον αφορα την πολιτικη των εμπορων,και γιατι κακα τα ψεματα,δεν αγοραζεις παντα κατι που εχεις αναγκη.Πολλες φορες αγοραζουμε κατι,ετσι....απο "φλασια".

Ξερω περιπτωσεις (τεσσερις συγκεκριμμενα- και εγω μεσα) που απο καιρο τρωγομαστε για μια τετοια βαση,αλλα δεν εχουμε το καταναλωτικο κινητρο/δικαιολογια για να το αποφασισουμε.

Αντιθετα, βλεποντας την πραγματικη εμπορικη αξια του προιοντος στη Αγγλια ,μαλλον φρεναρουμε.(Ειπα...δεν ειναι πρωτη αναγκη για εμας,απλα μας αρεσει η βαση).

Οπως ανεφερες ειναι ιδιαιτερο προιον που πουλαει (παγκοσμιως) και θα ηταν δουρειος ιππος για ενα καταστημα,να προσελκυει τους περισσοτερους υποψηφιους αγοραστες (για να μην πω ΟΛΟΥΣ !!!)με μια λογικη

τιμη,και να τους διατηρει φυσικα, ως μονιμους πελατες,δεδομενου οτι η βαση ειναι η κορυφη του παγοβουνου,και η "αρχη"οσον αφορα τον εξοπλισμο.

Τελος παντων,αφου δεν αγοραζουμε βαση,ισως δεν αγοραζουμε και τα υπολοιπα.Ευτυχως,για τα (μικρα αλλα ακριβα) μικροπραγματα,υπαρχουν και οι εισαγωγες απο το εξωτερικο.

Τελικα χανουμε ολοι.

Αν (λεω....ΑΝ)θα παρω τη βαση,θα την παρω απο Ελλαδα, ΞΕΡΟΝΤΑΣ οτι καποιος εκμεταλευεται την κατασταση.Για ολα τα αλλα ειδη, θα αναζητησω εναλλακτικες λυσεις, χωρις δευτερη σκεψη.

Αυτη ειναι η θεση μου προσωπικα, και δεν χρειαζεται να μιλω εκ μερους αλλων.

Η αγανακτηση σου ειναι ευλογη.

Το "καρτελ" των Ευρωπαιων πωλητων οσον αφορα τις τιμολογησεις, ειναι προφανες.

(παρεπιπτοντως ψαχνοντας για ενα υλικο της Γερμανικης Baader, διαπιστωσα οτι στην Αμερικη,πωλειται φθηνοτερα απο οτι στην Ευρωπαικη αγορα(και αν σκεφτει κανεις οτι το Γερμανικο προιον στη Αμερικη ,υποκειται σε εξοδα μεταφορας,δασμους κλπ, καταλαβαινει τι παιζεται!!!).

Τελος παντων....ο καθενας για τον εαυτο του τελικα.Σκληρο,αλλα αληθες.

Θα σε συμβουλευα να αγορασεις (αν την αγορασεις τελικα) τη βαση απο εδω.Θα ξερεις τουλαχιστον τι αγοραζεις,ποσο το αγοραζεις και γιατι το αγοραζεις.

Αν γραφονται ανακριβειες,σε ενα θεμα που εχει συζητηθει τοσες φορες,δεν φταιω εγω.Εγω συγκρινω τιμες, και με απλη λογικη καταληγω στα δικα μου συμπερασματα.Αν μπορει καποιος να υποδειξει τις υπερβολες και τις ανακριβειες που γραφονται κατα καιρους,ειμαι σιγουρος οτι πολλοι θα τον ακουσουμε με ΠΟΛΥ προσοχη.

Να τονισω οτι δεν εχω διαφορες με κανεναν εμπορο (απεναντιας) ,απλως εγραψα τα παραπανω ως απλος καταναλωτης, που ξοδευει αρκετα για αστροεξοπλισμο,και οφειλει να "ψαχνεται" στοιχειωδως. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Αγγλος εισαγει απο Κινα,πληρωνει δασμους,μεταφορικα κλπ, και πουλαει στα 1080€.

Εδω το ιδιο προιον εχει "πεταξει" στα 1350€(με ιδιους δασμους,και ιδια μεταφορικα,αλλα με διαφορετικο ποσοστο κερδους προφανως).

Θεμα ποσοτητων δεν νομιζω να τιθεται....ημαρτον!

 

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν είναι θέμα ποσοτήτων φίλε μου. Άλλο είναι το θέμα..:-note

 

 

Αντιθετα, βλεποντας την πραγματικη εμπορικη αξια του προιοντος στη Αγγλια ,μαλλον φρεναρουμε.(Ειπα...δεν ειναι πρωτη αναγκη για εμας,απλα μας αρεσει η βαση).

 

Αυτό ξαναπέστο..

 

Τελος παντων....ο καθενας για τον εαυτο του τελικα.Σκληρο,αλλα αληθες.

Θα σε συμβουλευα να αγορασεις τη βαση απο εδω.Ξερεις ηδη οτι θα την χρυσοπληρωσεις,και αυτο ειναι αρκετο για να χαραξεις την πορεια σου και εσυ,οπως νομιζεις.

 

Απο εδώ θα την αγοράσω για πολλούς και διάφορους λόγους. Αλλά τελικά φαίνεται ότι σε αυτό ποντάρουν οι ντόπιοι έμποροι.

 

Να τονισω οτι δεν εχω διαφορες με κανεναν εμπορο,απλως εγραψα τα παραπανω ως απλος καταναλωτης, που ξοδευει αρκετα για αστροεξοπλισμο,και οφειλει να "ψαχνεται" στοιχειωδως.

 

Κι εγώ το ίδιο έπραξα γι αυτό και άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα.

Διαφορές δεν έχω κι εγώ με κανέναν έμπορο αλλά δεν μπορούμε να μένουμε απαθείς σε ότι προσβάλει την νοημοσύνη και την τσέπη μας.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτησή σου στο συγκεκριμένο θέμα.

Εγώ πάντως θα συνεχίσω να ''χτυπάω'' ότι στραβό βλέπω γιατί με το να μην αναφέρω τι με ενοχλεί είναι σα να το αποδέχομαι. Αν όλοι μας αρχίσουμε να μιλάμε λίγο περισσότερο ίσως βγεί και κάτι καλό.. [-o<

 

Φιλικά

Κώστας

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπααα.....τιποτε δεν θα βγει.Η αγορα μας ειναι ετη φωτως πισω,οσον αφορα την αντιμετωπιση του πελατη(Θα ελεγα οτι ειμαστε ακομα στα σταδια της "αρπαχτης").

Στην Αμερικη,αν ηξεραν οτι "καπου εκει εξω" υπαρχουν υποψηφιοι πελατες που γυροφερνουν εξω απο το καταστημα, θα χτυπαγαν 500 συναγερμοι, και θα γινονταν χαμος για να καταφερουν να βαλουν τον πελατη μεσα, και δεν θα υπηρχε περιπτωση να τον αφησουν να φυγει χωρις να του πουλησουν το προιον(και οχι μονο),ειτε με καποια ειδικη προσφορα,ειτε με τις ημερησιες εκπτωσεις,ειτε με καποια παροχη του καταστηματος κλπ.

Η πολιτικη εκει ειναι "ο ευχαριστημενος πελατης" (που μακροπροθεσμα ειναι "ευχαριστημενος εμπορος" φυσικα....μην κοροιδευομαστε).

Εδω η πολιτικη ειναι "ευχαριστημενος εμπορος, και σε οποιον αρεσει" :D

(τουλαχιστον εδω μας προστατευουν απο την υπερκαταναλωση.Κατι ειναι και αυτο =D> .

Εκανα προσφατα εναν απολογισμο δαπανων για αστροεξοπλισμο,και.....εξεπλαγην!!!

Τηλεσκοπια, προσοφθαλμιοι , φιλτρα , βιβλια , αξεσουαρ......μιλαμε για παρα πολλα χρηματα) :shock:

Το ιδιο και τον προηγουμενο χρονο, το ιδιο και τον προ-προηγουμενο χρονο.

Αν τα χρειαζομαι ολα?

Οχι βεβαια!

Πριν 10 μερες αγορασα ενα μεταχειρισμενο Ντομπσον απο τις αγγελιες του αστροβοξ "ετσι για να βρισκεται" και για να το αφησω μονιμα στο εξοχικο μου, για να μην πηγαινοφερνω τα αλλα τηλεσκοπια(παρεπιπτοντως, φθασαμε στο σημειο να αγοραζουμε 10ιντσες ,"ετσι για να βρισκονται",ενω οχι πολλα χρονια πριν, με 8" συγκαταλεγοσουν στους σοβαρους ερασιτεχνες!!!) .

Ειναι ομως το χομπυ μου, και δικαιουμαι την υπερβολη, οποτε θα συνεχισω να "επενδυω" στην ευχαριστηση μου.Τωρα για το ΠΟΥ θα επενδυσω,ειναι αλλη ιστορια.

Μην τρεφεις αυταπατες, κα χαραξε την στρατηγικη σου.

Αυτα που γραφουμε εδω,εχουν συζητηθει χιλιαδες φορες,και εχουν εξαντληθει σαν θεματα,χωρις να εχει αλλαξει κατι ( εμενα προσωπικα δεν με νοιαζει καθολου. :-({|=).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα επειδή νομίζω είχες εκδηλώσει ενδιαφέρον για μεταχειρισμένη βάση γιατί δεν κοιτάς με λίγη υπομονή τις αγγελίες στο Astromart;

600 € συν μεταφορικά για την ίδια βάση σε σχέση με τα 1350 € δεν είναι άσχημα.

 

Παράδειγμα:

http://www.astromart.com/classifieds/details.asp?classified_id=566140

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πόσα περίπου είναι τα μεταφορικά (+δασμούς) για μια τέτοια βάση,αν την φέρεις απ'έξω?

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η συγκεκριμένη αγγελία μάλλον έκλεισε. Πάντως από Αγγλία που ρώτησα εγώ μου είπαν μεταφορικά 110 λίρες δηλαδή 140€. Από Αμερική είναι μπέρδεμα... Γενικότερα το θέμα είναι όμως ότι αν πάθει μετά κάτι, άντε τρέχα γύρευε, γι' αυτό εγώ προτίμησα να την πάρω από εδώ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι δασμούς; :D Από ιδιώτη αγοράζεις, το παιχνίδι της τιμής το καθορίζεις εσύ ( υπάρχει μεγάλη ανάλυση στα σχετικά θέματα του Άστροβοξ).

Και υπάρχουν και οι καταπληκτικές λύσεις για μεταφορικές εταιρίες (κάποιος έλεγε για μία Ελληνική), ασφαλείς, με χαμηλό κόστος.

Ρίξτε μια ματιά στα σχετικά θέματα.

 

Αν πάθει κάτι; Ναι. Από την άλλη η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη.

Νομίζω ότι έχει να κάνει με το αν παίρνουμε ρίσκα.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη, εννοούσα φόρους.(δεν είναι το ίδιο,σωστά?)

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε εννοείς πόσα θα πληρώσει κάποιος στο τελωνείο για να το εισάγει, αν κατάλαβα καλά.

Υπάρχουν λοιπόν θέματα εδώ με μεγάλη ανάλυση σχετικά για ευνοϊκότερους όρους.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ!

Αυτό εννοώ αλλά δεν έχω διαβάσει για τις τεχνικές και τις εταιρίες που υπάρχουν.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεταχειρισμενη απο Αγγλια θα αγοραζα ανετα.Απο Αμερικη...δε νομιζω....

Πολλα μεταφορικα,σιγουρο τελωνειο :-k ....)

Τελος παντων,αν δεν βιαζεται κανεις,ολο και κατι εμφανιζεται στον οριζοντα.

(και αυτο συμβαινει ΠΑΝΤΑ:-$ )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεταχειρισμένη από Αμερική θα αγόραζα σίγουρα γιατί θα έβρισκα καλύτερες τιμές από Αγγλία.

Τα μεταφορικά δεν είναι πολλά, το τελωνείο είναι χαμηλό. :D :D :D

Γιατί δεν ρίχνετε μια ματιά στα σχετικά θέματα με άτομα που έχουν ήδη δοκιμασμένες λύσεις (και όχι υποθετικά) και έχουν φέρει από Αμερική ένα κάρο πράγματα μέχρι και ολόκληρα τηλεσκόπια με την βάση τους;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

εγραψα παραπανω.....

"οτι τελικα, απο εδω θα αγορασουμε"....

λοιπον....αναθεωρω, και προχωρησα εναλλακτικα (και εκανα πολυ καλα).

Καποιο πρωινο αποφασισα(ετσι μου ηρθε) να παρω τη βαση.

Μια βολτα στο διαδυκτιο σε Ελληνικη και ξενη αγορα , 4-5 e-mail,και εβγαλα γρηγορα αποφαση.

Δεν επελεξα παρ ολα αυτα την απολυτως φθηνοτερη προσφορα, λαμβανοντας υπ οψιν την αξιοπιστια του πωλητου.

(την φθηνοτερη τιμη τη βρηκα στην Αγγλια ειναι 825 λιρες, δηλ 1036€!!!).

Δυστυχως, μεθοδοι οπως " παρτε τηλεφωνο να σας πουμε τιμη και θα τα βρουμε", ή "θα σας δωσουμε και δωρακι" δεν με βρισκουν καθολου συμφωνο :evil:

Ειμαι της "παλαιας σχολης" και μου αρεσουν οι ανοιχτες και ξεκαθαρες συμφωνιες.....

(και για μην παρεξηγηθω....ποτε δεν αγοραζω κατι χωρις να απευθυνθω στην Ελληνικη αγορα πρωτα).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης