Jump to content

GSO 16'' Truss tube - Ανακοίνωση τιμής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι τα ιδια οπτικα με αλλο σασι!

 

Δε συμφωνω οτι οι ιντσες κανουν τη διαφορα. Αν δεις μεσα απο ενα τελειο 10αρι κατοπτρο ειναι σαν να βλεπεις μεσα απο ενα 14αρι orion optics! Το εχω διαπιστωσει στη πραξη.

 

Όταν λες τέλειο 10άρι τι εννοείς; Καλύτερο από Orion Optics?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι τα ιδια οπτικα με αλλο σασι!

 

Δε συμφωνω οτι οι ιντσες κανουν τη διαφορα. Αν δεις μεσα απο ενα τελειο 10αρι κατοπτρο ειναι σαν να βλεπεις μεσα απο ενα 14αρι orion optics! Το εχω διαπιστωσει στη πραξη.

 

Μα το 14" Orion optics έχει καλά οπτικά.Εχω συγκρίνει σε βαθύ ουρανό 10" orion optics λ/12 ή 14 με το δικό μου 14" λ/6 κ δεν είχα καλύτερες εικόνες.Αν ήταν κινέζικο με πολύ μέτρια οπτικά τότε το συζητάω.Γενικά οι Κινέζοι μπορούν κ φτιάχνουν καλά οπτικά (όχι πάντα) μέχρι 8"-10".Από εκεί κ πάνω δεν ξέρω αν μπορούν.Κ για να το θέσω καλύτερα δεν ξέρω αν είναι εφικτό να βγει καλό 14" ή 16" κάτοπτρο από γραμμή παραγωγής.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α γεια σου Αγγελε! Παιδια δε θελω σε καμια περιπτωση να προσβαλω το τηλεσκοπιο κανενος αλλα το 10αρι εκεινο βαζει κατω μεχρι και 14αρι. Και δεν ειναι λ/12 αλλα παραπανω

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιωτη νομιζω καταλαβες για πιο 10αρι λεει ο Kots :wink:

 

Τώρα σιγουρεύτηκα.

 

Α γεια σου Αγγελε! Παιδια δε θελω σε καμια περιπτωση να προσβαλω το τηλεσκοπιο κανενος αλλα το 10αρι εκεινο βαζει κατω μεχρι και 14αρι. Και δεν ειναι λ/12 αλλα παραπανω

 

Κώστα λεχεις ελέγξει τα οπτικά σου μην έχουν κάποιο πρόβλημα?Κ επειδή δεν πιστεύω να έχουν πρόβλημα.Είχες κάνει καλή ευθυγράμμιση?Μήπως για κάποιο λόγο πιέζεται το κάτοπτρο πάνω στην βάση?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιωτη νομιζω καταλαβες για πιο 10αρι λεει ο Kots :wink:

 

Τώρα σιγουρεύτηκα.

 

Α γεια σου Αγγελε! Παιδια δε θελω σε καμια περιπτωση να προσβαλω το τηλεσκοπιο κανενος αλλα το 10αρι εκεινο βαζει κατω μεχρι και 14αρι. Και δεν ειναι λ/12 αλλα παραπανω

 

Κώστα λεχεις ελέγξει τα οπτικά σου μην έχουν κάποιο πρόβλημα?Κ επειδή δεν πιστεύω να έχουν πρόβλημα.Είχες κάνει καλή ευθυγράμμιση?Μήπως για κάποιο λόγο πιέζεται το κάτοπτρο πάνω στην βάση?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Ελεος ρε planetman... τοσο προκατηλειμενος εισαι απεναντι στο meade? αφρους βγαζεις και στα προσωπικα μηνυματα!

 

 

Τώρα σιγουρεύτηκα πλέον ότι τελικά έχεις πολύ μεγάλη φαντασία... :-({|= :-({|= :-({|=

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ' ότι κατάλαβα μιλάτε για κάποιο τηλεσκόπιο χειροποίητο με κατά παραγγελία κάτοπτρο. Αλλά θεωρώ υπερβολή αυτό που λέτε ότι βάζει κάτω 14άρι. Ίσως να έχει ποιο οξύ είδωλο σε πλανήτες και μεγάλες μεγεθύνσεις αλλά σε Deep Sky έχει διαφορά; Είναι δυνατόν;

 

Αν είναι έτσι να πετάξω το κινέζικο 12'' και να πάρω ένα 10'' με πολλά λ. Εγώ πάντως που είδα μέσα από OO 10'' δεν είδα διαφορά σε Deep Sky. Και θεωρώ ότι σε πολλές ίντσες, δεν παίζουν σημασία τα λ.

 

Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...μαλλον για σε καταδιοπτρικο αναφερονται... γιατι :

 

254μμ(10inch) * μεγαλο λ (>14) = 4.000+ (εστιακη αποσταση)

 

Τωρα δεν ξερω γιατι τοσο μυστικοτητα....any way

 

Και εμενα, μου ειναι υπερβολικο οτι ενα 14" καταδιοπτρικο(?) ειναι χειροτερο απο ενα 10" καταδιοπτρικο.

 

αλλα νομιζω οτι...δεν ειναι και τοσο λογικο να συγκρινουμε ενα Νευτωνικο με ενα καταδιοπτρικο ή κανω λαθος;;

 

 

ΥΣ

τωρα...που κωλλαει η συζητηση με το 16" DOB [-(

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ αναφέρομαι σε αυτό.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=6826

Κ το δικό μου είναι Νευτώνιο 14" λ/6.

Αρα καλώς τα συγκρίνουμε.

 

Τώρα πως κώλυσε με το gso δεν κατάλαβα κ εγώ.Μάλλον ο Κώστας θέλει να τονίσει τη σημασία των καλών οπτικών.Πράγμα που η gso λογικά δεν θα μπορεί να προσφέρει.Ειδικά στις 16".

Κ εγώ με την σειρά μου να τονίσω την μηχανική πλευρά ενός τηλεσκοπίου.Ειδικά όταν ανεβαίνουμε σε ίντσες οι απαιτήσεις είναι μεγάλες καθώς αλλάζει ο τρόπος αλλά κ οι στόχοι που παρατηρούμε.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ok... δικο μου λαθος....οταν ειπατε οτι ειναι πολλα λ υπεθεσα οτι ειναι πολλα :lol: :roll:

 

Ναι το θυμαμε αυτο το τηλελεσκοπιο.... πολυ καλη δουλεια!!! (δεν το εχω δει απο κοντα)

 

Τελικα ποσο λ εχει;;

 

 

 

Παναγιώτη...αν λες οχι σε ενα μεγαλυτερο απο 10"-12" GSO....σε πιο λες Ναι ;;

Ποιο κατα την γνωμη σου ή μαλλαν Ποια εταιρια αξιζει για πολλες ιντσες ?

 

Δεν ειμαστε ολοι ικανοι να φτιαξουμε χειροποιητο τηλεσκοπιο...ουτε εχουμε τον χρονο :(

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι είναι ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα. Μήπως θα έπρεπε να φτιάξουμε το ανάλογο thread διότι είμαστε λιγάκι εκτός;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο!! Γι αυτο το τηλεσκοπιο μιλαω.

 

Παναγιωτη εχουν τεραστια σημασια τα καλα οπτικα! Το 15αρι το Obsession βαζει κατω το 16αρι Lightbridge με ανεση.

 

Θελω να πω οτι το θεμα που ολοι συζητατε περι ποιοτητας οπτικων και ιντσων ειναι κατι πολυ σχετικο. Παιζουν παρα πολλα πραματα ρολο. Το συγκεκριμενο 10αρι το εχω τεσταρει. Απο κει καταλαβα οτι η ποιοτητα των οπτικων ειναι παρα πολυ σημαντικη. Και παντα το 90% των χρηματων ενος τετοιου τηλεσκοπιου ειναι το κατοπτρο. Το σασι του δε στοιχιζει τιποτα μπροστα στα οπτικα.

 

1 ιντσα παρακατω ή 1 ιντσα παραπανω δε λεει τιποτα οταν εχει πολυ καλα οπτικα. Οι πολλες ιντσες απλα σε δινουν φως. Οχι ομως και εικονα που να ξυριζει και να ειναι πεντακαθαρη. Ολα ειναι σχετικα.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα Νευτώνειο για να είναι καλό δεν είναι μόνο τα οπτικά του αλλά και όλη η κατασκευή του. Η καμπυλωτή λεπτή αράχνη και ανεμιστήρες που να λειτουργούν και κατά την παρατήρηση είναι μερικά απο τα must για να ξυρίζει ένα τέτοιο τηλεσκόπιο. Βεβαίως στην DSO παρατήρηση δεν είναι τόσο απαραίτητα αυτά, αλλά για αυτούς που θέλουν και εξαιρετική πλανητική είναι.

 

Τα οπτικά σίγουρα συμβάλλουν, όταν όμως το επιτρέπει το seeing. Διότι σε μεγάλες ίντσες, όταν δεν έχει καλό seeing είτε ΟΟ είναι το τηλεσκόπιο, είτε Synta, τις ίδιες σχεδόν εικόνες θα έχεις.

 

Εδώ έρχεται το ερώτημα άν στην Ελλάδα έχουμε γενικά μέρη με καλό seeing ώστε να μπορεί να το εκμεταλλευτεί και ένα καλό μεγάλο τηλεσκόπιο με καλά οπτικά, όπως starmaster και obsession και OO.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

ειναι λογικο να παρει καποιος ενα τερας 16'' οταν οι συνθηκες επιτρεπουν να το χρησιμοποιει συχνα.

Στη χωρα μας ομως???

Μηπως κατι πιο ευελικτο και πιο "ον-οφ" θα ηταν καλυτερη επενδυση?

Φυσικα αναγνωριζω και με το παραπανω (και για εμενα το λεω προτιστως) την αγορα καποιου αντικειμενου, για λογους περισσοτερο παθους \:D/ παρα πρακτικους.

μερακι ειναι αυτο....χαλαλι σας( μας) \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mα η OO δεν φημιζεται για τα οπτικα της. Σιγουρα ειναι καλυτερα απο της Synta αλλα οχι σκαλες ανωτερα. Εχει γινει παρεξηγηση πιστευω σ αυτο το σημειο.

 

Η συγκριση τιθεται για Obsession και Starmaster.

 

Κι επισης να σημειωσω κι αλλη μια παρεξηγηση που εχει γινει τελευταια. Γιατι λετε το 16αρι τερας?? ειναι πιστευω ενα πολυ φυσιολογικο μεγεθος τηλεσκοπιου. Μπορει να ειναι λιγο πιο ογκωδες αλλα δεν ειναι δυσκολο στη μεταφορα του σε καμια περιπτωση. Θα ελεγε κανεις οτι ενα 16αρι τηλεσκοπιο ειναι το μικροτερο μεγαλο τηλεσκοπιο που θα μπορουσε να αγορασει κανεις. Το εχετε παρεξηγησει το μεγεθος του.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mα η OO δεν φημιζεται για τα οπτικα της. Σιγουρα ειναι καλυτερα απο της Synta αλλα οχι σκαλες ανωτερα. Εχει γινει παρεξηγηση πιστευω σ αυτο το σημειο.

Κώστα η O-O για τα οπτικά της έγινε διάσημη.Ηταν η μόνη που έδινε λ/4 μίνιμουμ με πιστοποιητικό στην Ευρώπη.Φτιάχνει μέχρι λ/10.Αυτό εγώ το λέω όχι μόνο σκάλες αλλά ολόκληρα πατώματα ανώτερα απ τα λ/2-λ/3 που συνήθως κυμαίνονται της GSO.Το κάτοπτρο του Δημήτρη που τόσο πολύ σου άρεσε O-O είναι.

Εννοείτε πως δεν τίθεται θέμα για το αν είναι καλύτερη απ τα Obsession ή τα Starmaster.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ' ότι κατάλαβα μιλάτε για κάποιο τηλεσκόπιο χειροποίητο με κατά παραγγελία κάτοπτρο. Αλλά θεωρώ υπερβολή αυτό που λέτε ότι βάζει κάτω 14άρι. Ίσως να έχει ποιο οξύ είδωλο σε πλανήτες και μεγάλες μεγεθύνσεις αλλά σε Deep Sky έχει διαφορά; Είναι δυνατόν;

 

Το 14" με κάτοπτρα αποδεκτής απλά ποιότητας βάζει κάτω ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ 10" όσο καλά κάτοπτρα και να έχει σε βαθύ ουρανό. Φυσικά και δεν είναι δυνατόν φίλε Μανούσο, έχεις δίκιο.

Προσωπικά για βαθύ ουρανό δεν θα πλήρωνα καν για premium κάτοπτρα. Εκείνο που υπερέχει το premium τηλεσκόπιο και αυτό πληρώνεις στην τελική είναι η όλη μηχανική κατασκευή και η προσοχή στη λεπτομέρεια.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορουμε να ειμαστε τοσο γενικοι και απολυτοι ειναι λαθος......οταν λεμε βαζει κατω πρεπει να προσδιορισουμε και σε ποιον τομεα βαζει το βαζει κατω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 14" δείχνει αντικείμενα που με το 10" απλά δεν τα βλέπεις τόσο απλά. Αλλά και όσα βλέπεις τα βλέπεις φωτεινότερα και με μεγαλύτερη λεπτομέρεια με το 14". Σχεδόν ένα μέγεθος αμυδρότερα δείχνει το 14 μην τρελλαθούμε. Ο "μύθος των λ" είναι παραπλανητικός. Στις μεγάλες διαμέτρους σπάνια είναι και τόσο καλό το seeing ώστε να δεις και τις διαφορές. Είναι και άλλοι παράγοντες η κεντρική παρεμπόδιση για παράδειγμα. Ένα άριστο SC ισοδυναμεί με απαρεμπόδιστο σύστημα λ/4! Θα είναι καλύτερο για βαθύ ουρανό ωστόσο ένα Takahashi Sky 90 από ένα ταπεινό dob 8" ή ένα C8; Φυσικά και όχι!

Προτιμώ για βαθύ ουρανό 14" λ/4 παρά 10" λ/20!

Αν ήταν έτσι τότε όλοι θα έπαιρναν 8" ή 10" με καλά κάτοπτρα να μην κουβαλάνε κτήνη στις ερημιές για παρατήρηση.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά σόρυ αλλά επειδή είμαστε off topic η συζήτηση έχει μεταφερθεί εδώ: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=93655&sid=e30d17a872f86de3769fc3193a07d082#93655
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης