Jump to content

Τα μαύρα μας τα χάλια...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο μικρο παιδι ακουω να λενε οτι οι Ελληνες δεν διαβαζουν και αλλα διαφορα. Βεβαια ποτε δεν ανεφεραν το ποσο κοστιζει ενα βιβλιο. Παραλληλα οι εκδοτες ελεγαν οτι εχουν μικρο αγοραστικο κοινο οποτε για αυτο και ανεβάζουν τοσο τις τιμες. :^o Να δεχτω οτι εχουν μικρο αγοραστικο κοινο ομως δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι.

 

Ενα παραδειγμα που δειχνει πως μας παίρνανε για !@#@!#$... Δειτε to Sky & Telescope's Pocket Sky Atlas στο bookdepository.co.uk το οποιο στο στελνουν στο σπιτι σου δωρεαν και το βιβλιο κανει 10 ευρω.

 

Το ιδιο βιβλιο βεβαια στην ελληνική αγορα εχει 25 ευρω χωρις καμια ελληνικη μεταφραση ή κατι αλλο συνοδευτικο. Απλα εφεραν το βιβλιο απο το εξωτερικο και εβαλαν ενα επιπλεον χαρατσι 15 ευρω. Δηλαδη ελεος πια!!!

 

Και δεν ειναι μονο ενα βιβλιο ειναι ολοκληρη η αγορα δυστυχως. Απο τα επιπεδόσφαιρα μεχρι τα απλα βιβλια. Να κανω και μια αλλη ερωτηση; γιατι ενα επιπεδοσφαιρο στην ελλαδα κοστιζει 25 ευρω ενω στην Ευρωπη 7-8; Δηλαδη για ποσο !@#@!# μας εχουν.

 

Υπολογίστε ακομη παρακαλω οτι τα βιβλια στην Ελλαδα εχουν 3-4% φπα (αν θυμάμαι καλα) σε συγκριση με το 19% στα άλλα είδη!

 

Αν ενα βιβλιο χρειαζεται ενα μεροκάματο (και δεν ειμαι υπερβολικος) ποσοι θα το διαβασουν;

 

 

 

Υ.Γ. Θα ηταν χαζο μετα απο ολα αυτα να κανω συγκρισεις στις ελληνικες εκδοσεις σε συγκριση με αυτες του εξωτερικου οσον αφορα το χαρτι και το σκληρόδετο εξώφυλλο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 8 μήνες αργότερα...
Ποντάρουν στο γεγονός ότι αυτοί που αγοράζουν βιβλία, δεν κάνουν έρευνα αγοράς...Αλλά πέφτουν έξω... #-o

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι τιμές στά αστρονομικά είδη (είτε πρόκειται για τηλεσκόπια, είτε για αξεσουάρ τηλεσκοπίων, είτε για βιβλία αστρονομίας) έχουν να κάνουν απόλυτα με το μέγεθος της αγοράς στην οποία απευθύνονται.

Άλλες οι τιμές που παίρνουν απο τις κατασκευάστριες ή εκδότριες (αν πρόκειται για βιβλία) εταιρίες, καταστήματα όπως η Optcorp, Astronomics ή το Adorama, οι οποίες απευθύνονται σε εκατοντάδες χιλιάδες αγοραστικό κοινό σε όλο τον κόσμο και γι΄αυτό προμηθεύονται και μεγάλο στοκ προϊόντων....κι άλλο ο Τσάμπουρας, ο Ηλιόπουλος κι ο Νομικός, που απευθύνονται σε μικρή αγορά...δεν έχουν στόκ, δεν έχουν ανάλογο τζίρο.

Καλώς ή κακώς ζούμε στη μικρή Ελλάδα και..ιδιαίτερα σπορ, όπως η αστρονομία, πάντα θα κοστίζουν σε μας κάτι παραπάνω :cry:

 

Θοδωρής

------------------------------------------------------------------------

Takahashi TOA-130S

Zeiss Abbe II ortho set + 2X Barlow

------------------------------------------------------------------------------------------

Takahashi TOA-130S

Zeiss Abbe II ortho set + 2X Barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω το 90% τον βιβλιων που αγοραζω ειναι απο το book depository και αναρωτιεμαι δεν θα μπορουσαν αντι να στοκαρουν ξενογλωσσα βιβλια (τα βιβλιοπωλεια στην Ελλαδα) να τα παιρνουν και αυτα απο το book depository και να πουλανε φτηνοτερα στον πελατη αφου δεν θα στοκαρουν;

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με αφορμη αυτο ειπα να τσεκαρω κι εγω τι παιζει με το καινουριο nightwatch μιας και δεν το εχω παρει ακομα..

23 απο book depository και 36 στο π΄λανηταριο θεσσαλονικης..

Ηρθε η ωρα να το παραγγειλω...

:D

No confundas mi postura, soy ateo y no creo en ningun dios,

no diferencio a las personas por su raza, su cultura o su mierda de religion!

16/5/09

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστιχως σας χτυπαει εδω η μεγαλη φορολογια και η μονοπολιακη κατασταση και πολλα αλλα βεβαια.

Εγω ωσ και USA Citizen(Αμερικανος πολιτης) φερνω πραγματα απο Αμερικη χωρισ προβλημα, μου τα στελνουν οι δικη μου, η αγοραζω εγω οποτε παω Νεα Υορκη.

Να σασ δωσω να καταλαβεται το Meade LX90ACF 12" τα αγορασα και το εφερα Φεβρουαριο καινουριο 3.120$ + 200 μεταφορα 3.320$=2443€ οταν εδω εχει 3.840€. Διαφορα 1.397€.

Επεισησ την Nikon D90 την πηρα 1.013€ δηλ 745€ με 2 φακουσ 18/70 και 70/300 οταν εδω εχει 1020 με ενα φακο, νομιζω το 18/70.

Το Nightwatch 25$ οταν εδω εχει 36€ με 40€ νομιζω.

Και αλλα πολα νομιζω και οχι μονο στα τηλεσκοπια.

Εγω βεβαια ζω μια εδω και μια εκει μια και τωρα ειμαι συναταξιουχωσ.

Αποστρατευτικα σαν AirCommodore(Ταξιαρχος) και παιρνω 15.350$=11.299€ οταν εδω ειναι στον ιδιο βαθμο 1.700€ νομιζω.

Ειναι πολα λαθοσ και οχι μονο αυτα.Και ειμαι βεβαια και ΕΛΛΗΝΑΣ!! αλλα THE TRUTH IS TRUTH η (αληθεια-αληθεια).

\"ΜΟΝΟΣ ΕΡΧΕΣΑΙ ,ΜΟΝΟΣ ΦΕΥΓΕΙΣ.ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΗΣΕ ΜΟΝΟΣ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΜΟΝΟΣ ΚΑΙ ΔΩΣΕ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΝΑΞΙΑ ΣΟΥ, ΟΤΑΝ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ\" (ΚΥΝΙΚΟΙ)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Phantom, χαρηκαμε που ακουμε ενα Ελληνα απο το εξωτερικο να αντιλαμβανεται την αισχροκερδια της "πατριδας" μας.

 

Nice meeting you! :P

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βλεπω τους στρατιωτικους του φορουμ να κλαινε περισσοτερο για το μισθο τους παρα για το ακριβο τηλεσκοπιο τους μετα απο αυτα που μας ειπε ο phantom... :D
''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή αγαπητέ Fantom το τηλεσκόπιο το αγόρασες με το

ένα πέμπτο της σύνταξης σου..

όταν εδώ το παίρνεις(μάλλον δέν το παίρνεις) με το

πολλαπλάσιο της σύνταξης ή του μισθού σου.

Με δέκα χρόνια σύνταξης αγοράζεις 600 12ιn LX200acf!!!!!

Na τα εκατοστήσεις παληκάρι μου!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μας εχουνε ρουφηξη ολο το μεδουλη η κατασταση εχει φτασει εδω και αρκετο καιρο να ειναι απελπιστικη ,τα χτυπηματα ειναι απανωτα απο πολλες πλευρες,δεν ξερεις απο που να προφυλαχτεις,ειλικρινα δεν ξερω..δεν ξερω,ειδικα αν εχεις και οικογενεια η κατασταση γινεται ακομα χειροτερη,τι να λεμε τωρα,γιατι προσοφθαλμια να μιλαμε,γιατι τηλεσκοπια,εδω σε λιγο καιρο δεν θα μπορουμε να βαλουμε βενζινα να παμε στης δουλειες μας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εδω σε λιγο καιρο δεν θα μπορουμε να βαλουμε βενζινα να παμε στης δουλειες μας.
Αν έχουμε δουλειά δε λες;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο το καιρο προβληματα εχουμε και εκει, και με δουλεια και με χρηματα, ειναι ετσι τα πραγματα τωρα. Η διαφορα ειναι οτι ξερουμε οτι γρηγορα θα ερθι διαφορα για καλιτερα.

Το μονο μου παραπονο ειναι να μην ακουμε οτι λενε εδω στη ΕΛΛΑΔΑ για εκει.

Οσοι ζουμε εκει ξερουμε την διαφορα.Δυστυχοσ η ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ!!! πρεπει να αλλαξει πολα και πρωτα απο εμας τουσ ιδιους.Αυτο ομοσ ειναι αλλη κουβεντα.

Κατηγορουμε συνεχεια τουσ αλλους αλλα ποτε εμασ.Ασ δουμε λιγο και τα δικα μασ λαθη Face to Face.

Ειναι μεγαλες οι διαφορες δυστιχος. :cry: :cry:

Παρακαλω μην ανιχτουμε σε πολιτικη κουβεντα δεν θα το ηθελα απο εδω ,απλα συμιώνω πραγματα για τα κακα που καναμε,καλακαι τα καλα που δυστιχως τα βλεπουμε κακα.

Ειναι δυσκολο να βλεπεισ αυτο που αγαπας(ΕΛΛΑΔΑ) να ειναι ασχημα,να κανεισ comparison(δεν ξερω την λεξη) οταν ξερισ οτι μπορει να ειναι καλιτερα.

THANK YOU.

\"ΜΟΝΟΣ ΕΡΧΕΣΑΙ ,ΜΟΝΟΣ ΦΕΥΓΕΙΣ.ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΗΣΕ ΜΟΝΟΣ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΜΟΝΟΣ ΚΑΙ ΔΩΣΕ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΝΑΞΙΑ ΣΟΥ, ΟΤΑΝ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ\" (ΚΥΝΙΚΟΙ)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο το καιρο προβληματα εχουμε και εκει, και με δουλεια και με χρηματα, ειναι ετσι τα πραγματα τωρα. Η διαφορα ειναι οτι ξερουμε οτι γρηγορα θα ερθι διαφορα για καλιτερα.

Το μονο μου παραπονο ειναι να μην ακουμε οτι λενε εδω στη ΕΛΛΑΔΑ για εκει.

Οσοι ζουμε εκει ξερουμε την διαφορα.Δυστυχοσ η ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ!!! πρεπει να αλλαξει πολα και πρωτα απο εμας τουσ ιδιους.Αυτο ομοσ ειναι αλλη κουβεντα.

Κατηγορουμε συνεχεια τουσ αλλους αλλα ποτε εμασ.Ασ δουμε λιγο και τα δικα μασ λαθη Face to Face.

Ειναι μεγαλες οι διαφορες δυστιχος. :cry: :cry:

Παρακαλω μην ανιχτουμε σε πολιτικη κουβεντα δεν θα το ηθελα απο εδω ,απλα συμιώνω πραγματα για τα κακα που καναμε,καλακαι τα καλα που δυστιχως τα βλεπουμε κακα.

Ειναι δυσκολο να βλεπεισ αυτο που αγαπας(ΕΛΛΑΔΑ) να ειναι ασχημα,να κανεισ comparison(δεν ξερω την λεξη) οταν ξερισ οτι μπορει να ειναι καλιτερα.

THANK YOU.

Θες να πεις ότι αυτά που ακούγονται δεν ισχύουν στο βαθμό που τα περιγράφουν; Ότι δηλαδή δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο παρελθόν είχα πρόβλημα με τις παραγγελίες από Αμερική.

Μέσω βιβλιοπωλείων έρχονταν σχετικά φθηνά, αλλά σε 3-6 μήνες ή και περισσότερο!!!

Πλέον αγοράζω τα πάντα από Amazon uk και πραγματικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Όντως στην Ελληνική αγορά τα ίδια βιβλία κοστίζουν 50% + ακριβότερα!

Εκεί που "την πάτησα" αλλά δεν είχα άλλη επιλογή ήταν με μια παραγγελία αστροεφημερίδων κ.λ.π. που εκδίδει το Sky and Telescope ύψους 56 δολλαρίων. Αρχικά με χρέωσαν 14 δολλάρια έξοδα αποστολής και μετά από λίγες μέρες ήρθε νέο μπουγιουρντί 20 δολλάρια, χωρίς μάλιστα να ειδοποιηθώ προηγουμένως. Συνολικά μια παραγγελία βιβλίων αξίας 43 Ευρώ κόστισε 70 Ευρώ! (27 Ευρώ έξοδα) :shock: :shock: :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δεν καταλαβαίνω γιατι πάτε το θεμα στην οικονομικη κρίση!!! Και βεβαια καμια σχεση δεν εχει με την πολιτικη... Απλα μας θεωρουν εντελως μ@κες, και μας επεξεργάζονται. Και τι σημασια εχει που η αγορα στην Ελλαδα ειναι μικρη; Δεν μιλαμε για προιοντα που ερχονται μονο στην Ελλαδα, δεν μιλαμε για ελληνικα βιβλια ή μεταφρασμένα!!!

 

Προσωπικα με ενοχλει ιδιαίτερα που αυτο συναντάται ακομη και στα βιβλια. Με ενοχλει γιατι πως να διαβασει ο Ελληνας οταν ολα τα βιβλια κοστιζουν απο 20 ευρω και πάνω, οταν στο εξωτερικο κοστίζουν τουλαχιστον τα μισα!!! Μετα μιλανε για το πολιτιστικο επιπεδο των Ελληνων, οτι δεν διαβαζουν...

 

Ε αφου κατάντησαν και τα βιβλια αγαθο πολυτελείας... Μπραβο τους...

 

 

 

 

 

:evil:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Πραγματικα το εχουν παρακανει....τι ειναι αυτο...

 

Σε λιγα χρονια θα θεωρειται κατορθωμα οποιος εχει πολλα βιβλια αφου πλεον ξεκιναμε να δουλευουμε δανειζομενοι...Απο προσωπικη εμπειρια παντως,εγω και οι φιλοι μου ανταλλαζουμε πολυ συχνα βιβλια εξωσχολικα.Γιατι αν αρχισουμε να μιλαμε και για τα βιβλια που χρησιμοποιουμε στο σχολειο (πολλες φορες το μαθημα γινεται απο βοηθηματα κυριως στην κατευθυνση!) τοτε ας το αφησουμε καλυτερα ](*,)

 

 

Το ευτυχημα παντως ειναι πως το Συνταγμα κατοχυρωνει τη ΔΩΡΕΑΝ εκπαιδευση :-k #-o

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά να ρωτήσω, το bookdepository έχει δωρεάν αποστολή στην Ελλάδα??Τα στέλνουν γρήγορα και σίγουρα?Γενικά ας μου πει κάποιος π[ου το έχει δοκιμάσει την γνώμη του!!

Ευχαριστώ[/img]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά να ρωτήσω, το bookdepository έχει δωρεάν αποστολή στην Ελλάδα??Τα στέλνουν γρήγορα και σίγουρα?Γενικά ας μου πει κάποιος π[ου το έχει δοκιμάσει την γνώμη του!!

Ευχαριστώ[/img]

 

Σε μια με δυο εβδομαδες θα το εχεις. Δεν ειναι και οι πιο γρηγοροι, δεδομενου οτι μιλαμε εντος Ευρωπαικης Ενωσης, αλλα ειναι αξιοπιστοι. Τα μεταφορικα ειναι δωρεαν σε οτι παραγγελια και αν κανεις. Μια φορα αργησε να μου ερθει το βιβλιο που παρήγγειλα, επικοινώνησα μαζι τους και αυτοι δεχτηκαν να μου το ξαναστείλουν με δικα τους εξοδα. :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά να ρωτήσω, το bookdepository έχει δωρεάν αποστολή στην Ελλάδα??Τα στέλνουν γρήγορα και σίγουρα?Γενικά ας μου πει κάποιος π[ου το έχει δοκιμάσει την γνώμη του!!

Ευχαριστώ[/img]

 

Σε μια με δυο εβδομαδες θα το εχεις. Δεν ειναι και οι πιο γρηγοροι, δεδομενου οτι μιλαμε εντος Ευρωπαικης Ενωσης, αλλα ειναι αξιοπιστοι. Τα μεταφορικα ειναι δωρεαν σε οτι παραγγελια και αν κανεις. Μια φορα αργησε να μου ερθει το βιβλιο που παρήγγειλα, επικοινώνησα μαζι τους και αυτοι δεχτηκαν να μου το ξαναστείλουν με δικα τους εξοδα. :wink:

 

Αν το βιβλιο υπαρχει στις αποθηκες τους, στο εχουν ταχυδρομησει την αλλη μερα και ειναι Ελλαδα μετα απο 2-3 μερες.. Αν καθυστερησαν ίσως να ειχες παραγγειλει αμερικάνικο βιβλιο που δεν το ειχαν σε στοκ και περιμεναν να τους ερθει πρωτα απο αμερικη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά να ρωτήσω, το bookdepository έχει δωρεάν αποστολή στην Ελλάδα??Τα στέλνουν γρήγορα και σίγουρα?Γενικά ας μου πει κάποιος π[ου το έχει δοκιμάσει την γνώμη του!!

Ευχαριστώ[/img]

 

Σε μια με δυο εβδομαδες θα το εχεις. Δεν ειναι και οι πιο γρηγοροι, δεδομενου οτι μιλαμε εντος Ευρωπαικης Ενωσης, αλλα ειναι αξιοπιστοι. Τα μεταφορικα ειναι δωρεαν σε οτι παραγγελια και αν κανεις. Μια φορα αργησε να μου ερθει το βιβλιο που παρήγγειλα, επικοινώνησα μαζι τους και αυτοι δεχτηκαν να μου το ξαναστείλουν με δικα τους εξοδα. :wink:

 

Αν το βιβλιο υπαρχει στις αποθηκες τους, στο εχουν ταχυδρομησει την αλλη μερα και ειναι Ελλαδα μετα απο 2-3 μερες.. Αν καθυστερησαν ίσως να ειχες παραγγειλει αμερικάνικο βιβλιο που δεν το ειχαν σε στοκ και περιμεναν να τους ερθει πρωτα απο αμερικη.

 

Με συγχωρεις αλλα εμενα βιβλιο απο bookdepository.co.uk σε 2-3 μερες δε μου ηρθε ποτε. Αν μιλαμε για amazon.co.uk, ναι μου εχουν στείλει σε 2-3 μέρες αλλα παντα τα βιβλια απο bookdepository.co.uk αργουν λιγο περισσότερο (5-6 εργασιμες). Δεν ξερω το πως και το γιατι (1000 λογους μπορεις να βρεις, ακομη κ καθυστέρηση απο τα τοπικα ελτα) , απλα απο τις 7-8 φορες που εχω παραγγείλει απο εκει, τοσο εκανε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Casperino με συγχωρείς =; και εμένα με την σειρά μου :cheesy: αλλά έχω πάρει 4 φορές από το bookdepository.co.uk και τα είχα σε 3 εργάσιμες!! Σφαίρα έφτασαν!

Μάλλον είχες πάρει βιβλία που δεν είχαν σε στοκ, ή τέλος πάντων σε κάποιους τίτλους κάνουν παραπάνω μέρες λόγω διαθεσιμότητας στην αποθήκη τους φαντάζομαι :-k

 

Τελευταία μου 5η παραγγελία μάλιστα έφθασε σήμερα 2 Ιουλίου 2009 ενώ τα παράγγειλα τα 2 βιβλία στις 20/06! Οπότε όπως βλέπεις, έχει να κάνει με ορισμένους τίτλους και την διαθεσιμότητά τους. Ο Pocket Sky Atlas παλιότερα, έφτασε σε 3 μέρες! Δευτέρα παράγγειλα, Πέμπτη ήταν εδώ! Μένω κέντρο Αθήνας, αν και δεν νομίζω πως έχει τόση σημασία..

 

Όσο για τις τιμές...κρατηθείτε!! Ακούστε τι παρέλαβα σήμερα και πόσο διαφορά είχε με τον αξιότιμο Κο Παπασωτηρίου...Λοιπόν The Cambridge Star Atlas by WIL TIRION - Third Edition...τιμή 22.07 ΕΥΡΩ!!!

ΠΑΠΑΣΩΤΗΡΙΟΥ 36.5 ΕΥΡΩ... #-o #-o #-o

:shock: :shock: :shock:

 

Οκ πήρα και κάτι με μικρή διαφορά, το Astronomy Hacks (παρεπιπτόντως...ένα αριστούργημα..ΤΕΛΕΙΟ ΒΙΒΛΙΟ!!!\:D/ ) μου το πρότεινε ο φίλος Γιώργος (PapGeo) τον υπερευχαριστώ και η διαφορά με τον Παπασωτηρίου ήταν μόλις 1,31 Ευρώ, το πήρα 18,69 EUR εκείνος το είχε στρογγυλά 20 EUR.

 

Τώρα η διαφορά τιμής με το Cambridge Star Atlas είναι τρέλα! :!: [-X [-X

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μισο ρε παιδια. . . :mrgreen:

 

Δεν κανουμε διαφήμιση στο bookdepository.co.uk . Προσωπικα το συστήνω σε ολους τους φιλους μου αλλα το οτι καθυστερούσε λιγο παραπανω απο το αμαζον, ηταν αλήθεια. Οπως και το οτι αν ειχε free shipping και το amazon.co.uk, προφανως και θα το προτιμούσα εναντι του bookdepository.co.uk :wink:

 

Δεν ανεφερα πουθενα οτι τις πληροφοριες μου τις εδωσε καποιος αλλος, ειναι απο τη δικη μου εμπειρια. Οποτε ουτε ψευδεις ειναι, εκτος αν ειμαι κανας βαλτος υπερ του αμαζον, ουτε ανακριβεις... Ισως να εχει μεριδιο και το τοπικο κατάστημα των ΕΛΤΑ (το οποιο στην περιοχη μου ειναι ενα μπαχαλο) αλλα αυτη ειναι η εμπειρια μου και αυτην καταθετω... Ο καθεις απο κει και περα ας κανει μια σουμα απο ολα τα σχολια και ας αποφασισει τι τον συμφερει περισσοτερο. :wink: :)

 

Οπως και να εχει εμενα δεν με ενοχλει ειτε κανει 3 ειτε κανει 5 ειτε κανει 10 εργασιμες μερες εως οτου φτασει στον προορισμο του. Εχει τυχει να περιμενω απο αγορες μεσω ebay πολυ περισσοτερο οποτε αυτη η αναμονη ειναι απλα αστεια για να το συζητουμε... :mrgreen: :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ απολύτως ότι δεν κάνουμε διαφήμιση. Απλά κοιτάμε τι μας συμφέρει πιο πολύ και να σου πω την αλήθεια, ούτε εμένα με νοιάζει αν κάνει να τα στείλει 10 ή 3 μέρες, μια χαρά πιο φθηνά να είναι και όλα τα άλλα περιττεύουν.. :mrgreen: :mrgreen:

 

Η διαφορά στην τιμή πάντως κάποιες φορές είναι σοκ! ](*,)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ απολύτως ότι δεν κάνουμε διαφήμιση. Απλά κοιτάμε τι μας συμφέρει πιο πολύ και να σου πω την αλήθεια, ούτε εμένα με νοιάζει αν κάνει να τα στείλει 10 ή 3 μέρες, μια χαρά πιο φθηνά να είναι και όλα τα άλλα περιττεύουν.. :mrgreen: :mrgreen:

 

Η διαφορά στην τιμή πάντως κάποιες φορές είναι σοκ! ](*,)

 

Παντως καλα κανουν και υπαρχουν τα μεγαλα βιβλιοπωλεια, στυλ Ελευθερουδακη, Παπασωτηριου κτλ κτλ.

 

Παμε κ βλέπουμε τα βιβλια που θελουμε κ μετα τα παραγγελνουμε απο εξωτερικό... :D :D :D \:D/

 

Μην είμαστε και αχάριστοι... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Η αλήθεια είναι ότι πριν από λίγο καιρό είχα αγοράσει κάποια βιβλία από την Αμερική που χρειαζόμουν και είδα τεράστια η διαφορά.

Παρήγγειλα 14 βιβλία από το Amazon.com και πλήρωσα $210+$100φ.π.α (ήταν και πολλά τα βιβλία :mrgreen: )= $310, λαμβάνοντας τα μέσα σε 8-10 μέρες, ενώ ψάχνωντας σε βιβλιοπωλείο (δεν αναφέρω όνομα για μην φανεί ως δυσφήμηση) εδώ στην Ελλάδα το ποσό εκτός ότι έβγαινε γύρω στα 500Ευρώ, μερικά βιβλία θα έκαναν και 2 μήνες λόγω μη διαθεσιμότητας τους στην αγορά και θα έπρεπε να τα παραγγείλουν από την Αμερική.

 

Γενικά παρατηρώ ότι εδώ οι τιμές είναι πολύ υψηλές για ασήμαντους λόγους.Εγώ πιστεύω ότι επειδή δεν γνωρίζουν την αγορά του εξωτερικού οι περισσότεροι από εμάς στην Ελλάδα, πολλοί το εκμεταλλεύονται, ιδίως κάποια φημισμένα βιβλιοπωλεία.

Πάντως εγώ σκέφτομαι πολύ σοβαρά να παραγγέλνω από το εξωτερικό τα περισσότερα.Συμφέρει περισσότερο.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης