Jump to content

Προσοφθάλμιο, ποιο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά είμαι με ένα 130EQ2 και μέχρι τώρα έχω τα δύο 10 και 25mm super, και έναν αποχρωματικό 2x barlow της meade.

Το τηλεσκόπιό μου δεν είναι το κλασσικό, είναι πιο κοντό στα 650mm οπότε θα ήθελα να μου πείτε τι max μεγέθυνση μπορώ να πάρω.

Να πάω σε 5mm σε 6 ή σε 7? Θέλω σχετικά οικονομικό με καλό eye relief.

Έχω δει και μια αγγελία που ένας φίλος πουλάει το 7-21 zoom της skywatcher αλλά το μόνο που με προβληματίζει είναι μήπως μπορώ να έχω λίγη ακόμα μεγέθυνση από ότι μου δίνει το 7.

Καμιά γνώμη?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με 5mm προσοφθαλμιο και barlow2x θα εισαι στο οριο της μεγενθυση που μπορει να δωσει το τηλεσκοπιο 260χ ( και αυτο με επιφυλαξη )

 

 

παρακατω ο 7-21

Αν τον παρεις απο την αγγελια καλουτσικος ειναι και θα σου ειναι και βολικος :mrgreen:

 

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=812

 

 

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1301

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την απάντηση. Απλώς δεν ξέρω αν με έναν 5mm στα 260Χ θα έχω όντως ικανοποιητικό αποτέλεσμα μιας και είναι θεωρητικά μέγιστη και φοβάμαι μήπως δεν μπορώ να εστιάσω ή δεν έχω καθόλου καθαρή εικόνα. Για πλανήτες το θέλω
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ποιο πιθανο εως βεβαιο ειναι να μην εχεις καθαρη εικονα!!!

 

παλεοτερα ειχα εναν Hyperion 5μμ και με barlow2x στο Νευτωνιο 8'' στις 400χ που ειναι το οριο και καλα δεν μπορουσα να εστιασω.

 

μαλων με ενα 7mm και με barlow2x θα εισαι καλα

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επησης μπρεις να δεις σοβαρα την αγορα ενος ορθοσκοπικου 6mm ή 7mm της baader οπου και σε καλη τιμη ειναι αλλα και παρα πολυ καλο για παρατηρηση Πλανητων
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οκ ευχαριστώ, δεν θέλω να δώσω πάνω από 30-40 ευρώ οπότε ή σε zoom 7-21 θα πάω ή σε plossl 7mm.

Ο zoom έχει και καλό eye relief αλλά σαν εικόνα θα είναι πολύ χειρότερος από έναν απλό ploessl?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομηζω να εχει χαλια εικονα !!!!!!

 

προσωπικα αυτο που δεν μου αρεσει ειναι το μικρο φαινομενο πεδιο απο 30μοιρες στα 7mm και 43 μοιρες στα 21mm .

 

Ενα plossl εχει απο 45 μοιρες ως και 55 ( αναλογα με την μαρκα)

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1150

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=983

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αλλά το απλό plossl θα έχει και eye relief το πολύ 4mm ενώ το zoom πάει στα 16. Το φαινόμενο πεδίο χρειάζεται για παρατήρηση πλανητών?

Eπίσης μια ακόμα ερώτηση και σταματάω :) :

Από 130Χ που είμαι τώρα στο Δία πχ το 185Χ θα έχει καλή διαφορά ή θ θέλει κάτι ακόμα παραπάνω?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κεκροπα εγω εχω ενα 8' και για Δια πολλες φορες τον εχω πετυχει με καλλες συνθηκες στα 400χ . :cheesy: επιβαλεται να το φτασεις οσο περνει (260χ) και για δια και για φεγγαρι αλλα κ επιγεια..οσο για zoom..hyperion :!: δες στις δοκιμες προσοφθαλμιων που τους συγκρινουν στο εδω φορουμ..θα παθεις.. :wink:

τωρα απο 200χ μεχρι 220 δεν υπαρχει διαφορα..ανα 50χ καταλαβαινεις..

αστερακι μου λαμπρο :cheesy: ..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε kekropa, για τα νεωτώνεια ο κανόνας μέγιστης χρήσιμης μεγέθυνσης δεν είναι 2 Χ (διάμετρος σε mm) αλλά περίπου το 75% αυτής της μεγέθυνσης. Με το δικό σου τηλεσκόπιο δεν έχει νόημα να υπερβείς τις 200Χ. (Ακόμα και οι 200Χ είναι πολλές όταν δεν έχει άριστη ευθυγράμμιση.) Υπάρχουν προσοφθάλμιοι φακοί 3,5mm ή και 3,2mm αν θες να αποφύγεις τη χρήση barlow. Μιά ενδιαφέρουσα και οικονομική περίπτωση στα 3,2 mm (203X) είναι αυτός:

http://www.astronomics.com/main/product.asp/catalog_name/astronomics/category_name/4SXTTARRLMWX8H3UA5Q5HNAN82/product_id/BTMB03

αλλά και με 3,5 mm (186Χ) θα βλέπεις όλη τη λεπτομέρεια που προσφέρει η διάμετρος του τηλεσκοπίου σου. Από εκεί και πάνω, όσο μεγαλώνεις (σε διαστάσεις) τη λεπτομέρεια τόσο θα μειώνεται το κοντράστ.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πάω δηλαδή max στα 200Χ.

Στέφανε φοβερό προσοφθάλμιο και τιμή. 3,2mm και eye relief 14mm!!!

Τα μεταφορικά πόσα είναι? Θα έχω μπελά με τελωνεία?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης