Jump to content

Παρατηρησιακή Αστρονομία μετ' εμποδίων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλοι μας λίγο πολύ έχουμε διάφορες υποχρεώσεις όπως και διάφορους λόγους που μας εμποδίζουν να κάνουμε συστηματικές παρατηρήσεις, ασχέτως αν το θέλουμε. Επαγγελματικά, Σπουδές, η και προσωπικοί λόγοι μας περιορίζουν αρκετά όσον αφορά τις εξωρμήσεις μας, με αποτέλεσμα να απομακρυνόμαστε όλο και ολοένα περισσότερο απο το χόμπυ μας και γενικότερα την ερασιτεχνική αστρονομία.

 

Θα ξεκινήσω εγώ λέγοντας ότι το δικό μου πρόβλημα αφορά το Μεταφορικό. Δεν έχω βγάλει δίπλωμα ακόμα (αυτό σύντομα θα αλλάξει όμως), και όσο να'ναι, δεν είναι εύκολη υπόθεση να κουβαλάς 8" και λοιπό εξοπλισμό σε ένα αμάξι που αν μη τι άλλο, έχει και τον εξοπλισμό του άλλου (ίσως κάποιοι δεν διατίθενται καν, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα), με αποτέλεσμα να περιορίζομαι μόνο στην αστροφωτογράφηση πλέον, και μάλιστα κάτω υπο συνθήκες έντονης φωτορύπανσης.

 

Τί είναι όμως αυτό που σταματάει εσάς απο το να απολαύσετε μια όμορφη παρατήρηση εκτός Πόλεως; Ανελειπής χρόνος, προσωπικά ζητήματα, η κάτι άλλο; Περιμένω απόψεις. :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή εγώ κάνω μόνο αστροφωτογράφιση, παρατηρώ από φίλων με τηλεσκόπια μεγάλης διαμέτρου, δεν προτίθεμαι για μια νύχτα να ξεστήσω τον εξοπλισμό μου, να τον πάρω στο βουνό, να τον στήσω και γενικά να χάσω πολύ ώρα...Μόνο αν πρόκειται για πολυήμερη εκδρομή με 3 κ πάνω βραδιές σε καλό ουρανό με μόνιμα στημένο τον εξοπλισμό (Πάρνωνας)...Η αστροφωτογράφιση θέλει μόνιμα πράματα!!!

Τώρα για τους παρατηρησιακούς...Ας τα πούνε οι ίδιοι :D Αν και κάποιος που θέλει να κάνει παρατήρηση κ μένει σε φωτορυπασμένη περιοχή πρέπει ανάλογα με τις δυνατότητές του στο να πάει σε σκοτεινό ουρανό να αποφασίσει τι να πάρει...Όπως είπε πολύ σωστά και ο Dikinson , το καλύτερο τηλεσκόπιο δεν είναι το πιο μεγάλο αλλά αυτό που χρησιμοποιείται πιο πολύ!!!

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικ, μπορώ να καταλάβω τον πόνο σου γιατί μέχρι πρότεινος ήμουν κι εγώ άνευ διπλώματος και άνευ αυτοκινήτου.

Βέβαια όλα αυτά ανήκουν -ευτυχώς- στο παρελθόν και ως γνωστόν ο Χάμιλτον (και όχι ο Σουμάχερ όπως πιστεύουν μερικοί από εδώ) μου χει προτείνει να σκεφτώ πολύ σοβαρά, να λάβω μέρος σε αγώνες ταχύτητας.

Του εξήγησα όμως του παιδιού πως εγώ για παρατήρηση καίγομαι κι όχι για ταχύτητα, δόξες και μεγαλεία στις φημισμένες πίστες του κόσμου...

 

Αυτό το θέμα πάντως θα ήταν πολύ ωραίο για δημοσκόπηση.

"Τι σας εμποδίζει να πηγαίνετε για παρατήρηση;;;"

Νομίζω πως αν ανάμεσα στις προτεινόμενες επιλογές υπήρχε απάντηση " Η εκσφενδόνιση τηγανίου από την συμβία", θα έπαιρνε το μεγαλύτερο ποσοστό ...

Με την προϋπόθεση πάντα πως θα απαντούσαν ειλικρινά, αλλιώς οι περισσότεροι θα απαντούσαν... τι άλλο; έλλειψη χρόνου!!!

(Με τόση μουρμούρα που να βρεις χρόνο...)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι τηγανιοφόροι εκφοβισμοί που αποσκοπούν στην έμπυα σκέψη που περιβάλλει το ενοχικό σύνδρομο, είναι η θεμέλια λίθος της χειραγώγησης των ευαίσθητων ανδρικών ψυχών.

Ως εκ τούτου και για τη συγκεκριμένη περίπτωση, με βρίσκεις απολύτως σύμφωνη με τα λόγια σου φίλτατε seti !

Γι αυτό το λόγο, με τόλμη και παρρησία, τάσσομαι ανεπιφύλακτα στο πλευρό σας!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εργασία θέλει τον περισότερο χρόνο μες την ημέρα μεν , αλλά κουράζει πολύ δε.

Δύο αξιολάτρυτα παιδιά που δεν μπορείς παρά να δώσεις όλη την προσοχή που διαθέτεις.

 

Πολύ μόλυνση και έλειψη παρατηρίου στην ταράτσα...

 

Τέλος ο χρόνος για λίγο παραπάνω ύπνο :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μεταφορά αλλά με πείσμα κι θέληση το πρόβλημα λύνεται.

Αντε να γίνει αυτό το θέμα δημοσκόπηση, ένα χρόνο το πόσο συχνά παρατηρήτε είναι η δημοσκόπιση ... :P

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ'αρχήν ο χρόνος που μπορώ να κάνω παρατηρηση, είναι τα 4 σαββατοκύριακα του μήνα.

Αν προσθέσουμε διάφορες τυχαίες υποχρεώσεις (γιορτές, εξόδους, κτλ) μας μένουν ας πούμε 3..

Αν προσθέσουμε τον άσχημο καιρό μας μένει 1..

και αν προσθέσουμε και το γεγονός οτι με το ζόρι παρατήρηση δεν γίνεται, (μπορεί το dob να εχει πονοκέφαλο εκείνο το βράδυ..) μας μένουν 0 σαββατοκύριακα...

 

αρα τον χειμωνα τουλάχιστον παρατηρώ αρκετά σπάνια, μπορεί να περάσει και 2μηνο για να βγω για παρατήρηση..

επιπλέον ο χώρος που εχω το τηλεσκόπιο πρόσφατα φωτίστηκε απο μερικές εύθραυστες λαμπίτσες των 500W οπότε ακόμα και για παρατήρηση να βγω, θα τσαντιστώ και θα τα παρατησω (όπως και έκανα την τελευταία φορά..)

 

Υ.Γ. αναζητώ αεροβόλο, η σφεντόνα κάνει θόρυβο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι αλλο θα μπορουσε να μου στερει την παρατηρηση απο την μαθητικη μου ιδιοτητα(Γ λυκειου..).Δεν ισχυει βεβαια οτι δεν εχω καθολου χρονο,αλλα μου εχει τυχει πολλες φορες να θελω να βγω αλλα μετα απο μια κοπιαστικη μερα να ειμαι πτωμα......

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρχής γενομένης απο:

Το τηλεσκόπιο είναι στο εξοχικό

 

Συνεχίζοντας με:

Τις κόρες μου που έχουν σχολεία και πανεπιστήμια

Τις κόρες μου που δεν θέλουν να πηγαίνουμε και όλα τα Σαββατοκύριακα

Τον κακό μας τον καιρό

Τις ημέρες που ανεβαίνω παίζει και η Σελήνη

Ο απέναντι γείτονας έχει γεμίσει τον τόπο λάμπες

Εχω ψοφήσει στη δουλειά (και φυσικά η παρατήρηση με το ζόρι δεν γίνεται όπως λέει και ο Dracula)

Την πιθανή Τηγανοπληξία απο την σύζυγο (πλάκα κάνω μωρό μου πλάκα)

Την πιό πιθανή Krevatomourourum Sizigensis

 

Συμπεραίνουμε ότι:

Πωλείται 9,25 SC με στήριξη EQ6 κομπλέ σε τιμή λαλα

(Ελα.........Ελα μην παίρνετε και θάρρος)

 

Επίσης:

Πωλείται αεροβόλο Vaerau 350 λιμπρών με Ισπανική διόπτρα ευθυγραμμισμένη (φίλε Dracula). Σπάει λάμπα του δήμου στα 50 μέτρα (εγγυημένα).

 

Τελικό συμπέρασμα:

Η συστηματική παρατήρηση είναι για νέους χωρίς υποχρεώσεις και εμείς οι υπόλοιποι.............

 

ΥΓ Καταθέτοντας την 24ετή έγγαμη και 18χρονη γονική μου εμπειρία (Παναγιά μου φύλαξε), να πώ μόνο ότι πέρα απο τα αστεία ούτε οι τηγανιές, ούτε οι κρεβατομουρμούρες είναι που δεν με αφήνουν να βγώ. Τις πιο πολλές φορές προτιμώ να χαζολογήσω με την γυναίκα μου και τις κόρες μου, να παίξουμε, να δούμε τηλεόραση στον καναπέ αγκαλίτσα όλοι μαζί, να κουτσομπολέψουμε, να , να , να δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Είναι τόσο αφόρητη ή έλλειψη τους σε μία καθημερινότητα απάνθρωπη που τελικά μόνο έτσι μπορώ να τις αποζημιώσω.

 

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nick σε καταλαβαίνω.Εχω και εγω το ίδιο πρόβλημα. Βλεπεις δεν έχω δίπλωμα γιατί είμαι μόλις 14 χρονών. Ετσι είναι δύσκολο να αναγκάζω τον πατέρα μου να με πηγαίνει σε οποιοδήποτε μέρος θέλω για παρατήρηση. Ευτυχώς έχω το Αστεροσκοπίο Λάρισας που είναι κοντα στην πόλη μου και πηγαίνω εκεί. Ενα αλλό προβλημα που αντιμετοπίζω είναι ο χρόνος. Λογο μαθητικών υποχρεώσεων δεν προλαβαίνω να ασχολούμε και πολύ. Δεν πειράζει ομώς . Πιστεύω πως αν αγαπάς κάτι πάρα πολύ μπορείς να το συνεχίσεις ότι εμπόδιο κι αν βρεθεί μπροστά σου. :D
ΑΣΤΡΟΝΌΜΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nick σε καταλαβαίνω.Εχω και εγω το ίδιο πρόβλημα. Βλεπεις δεν έχω δίπλωμα γιατί είμαι μόλις 14 χρονών. Ετσι είναι δύσκολο να αναγκάζω τον πατέρα μου να με πηγαίνει σε οποιοδήποτε μέρος θέλω για παρατήρηση. Ευτυχώς έχω το Αστεροσκοπίο Λάρισας που είναι κοντα στην πόλη μου και πηγαίνω εκεί. Ενα αλλό προβλημα που αντιμετοπίζω είναι ο χρόνος. Λογο μαθητικών υποχρεώσεων δεν προλαβαίνω να ασχολούμε και πολύ. Δεν πειράζει ομώς . Πιστεύω πως αν αγαπάς κάτι πάρα πολύ μπορείς να το συνεχίσεις ότι εμπόδιο κι αν βρεθεί μπροστά σου. :D

Μπραβο τρελε επιστημονα =D> =D> Συνεχισε ετσι. :!: :!: :cheesy:

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο σε καταλαβαίνω απόλυτα. Όμως κι εμείς που έχουμε μεταφορικό μέσο μη νομίζεις ότι πάμε συχνά. Δυστυχώς ο χρόνος είναι πάαααρα πολύ λίγος.

 

Βασικά πιστεύω ότι ο πρώτος ανασταλτικός παράγοντας είναι η δουλειά (ή το σχολείο-φροντιστήριο). Οπότε μόνο Σάββατο βράδυ ή και Παρασκευή.

 

Κατά δεύτερο είναι η Σελήνη που αμέσως σου τρώει 2 εβδομάδες κάθε μήνα.

 

Κατά τρίτο είναι οι τυχών υποχρεώσεις (γιορτές, συναντήσεις με φίλους κτλ)

 

Όλα αυτά εμένα με περιορίζουν στη 1 φορά το μήνα και αυτή με το ζόρι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους,

 

Λίγο πολύ, συμφωνώ με τους προηγούμενους.

 

Ως επί το πλείστον κάτι 15ωρα στη δουλειά ακόμα και εκτάκτως Σάββατο

πρωί εμποδίζουν από το να βρω ελεύθερο χρόνο.

 

Όταν δε, υπάρχει ο χρόνος αυτός, είτε εμποδίζει η Σελήνη, είτε ο καιρός.

 

Οπότε ταξιδεύει το μυαλό μου είτε μέσα από τα περιοδικά είτε από αστροφωτογραφίες στο Internet.

 

Φιλικά,

 

Βαγγέλης Σιώζος

Ευάγγελος Σιώζος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα ίδια περίπου ισχύουν και για μένα.

 

Ο νεόφερτος γιος, η δουλειά μου που είναι τα ταξίδια εντός και εκτός Ελλάδας, η σελήνη φυσικά.. όλα αυτά δε μ αφήνουν να απολαύσω τον νυχτερινό ουρανό όσο συχνά θα επιθυμούσα!

 

Όμως ποτέ δεν σταματάω να ασχολούμαι με το αγαπημένο μου χόμπυ και να διαβάζω όταν μπορώ.

 

Και φυσικά όταν βρίσκω χρόνο παίρνω τα βουνά χωρίς δεύτερη σκέψη!!

 

Και φυσικά το Αstrovox είναι αυτό που μας κρατάει σε στενή επαφή με το χόμπυ μας!!

Φιλικά,

 

Λεωνίδας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Εγω παλι εχω ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ :evil: :evil: :evil: οποτε ειναι ευκολο να αντιληφθειτε γιατι παρατηρω σπανια.Βλεπετε αν λεω αν βολεψει και εχω χρονο για παρατηρηση θα εχει μαλλον συννεφια.Και μιλαμε παντα για παρατηρηση απο ταρατσα.Ευτυχως μενω σε επαρχιακη πολη και δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα με φωτορυπανση........

Φιλικά,

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έλλειψη χρόνου και φυσικά το κουβάλημα. Δεν γίνεται αυτο το πράγμα πανω κατω στην πολυκατοικία. Εχω κάνει μπράτσα.

Πάντως δοκίμασα το εξής μετέφερα τον εξοπλισμό μου στο εξοχικό μας που απέχει βέβαια αρκετά (2.5 ώρες περίπου) αλλά το παράδοξο είναι ότι αντι να μειωθούν οι φορές που παρατηρώ αυξήθηκαν.

Δεν κουβαλάω πλέον ούτε χάνω χρόνο στο στίσε ξέστισε αλλα φροντίζω να φεύγω για σαββατοκύριακα παρατήρησης οπότε οι ώρες που παρατηρώ πλέον είναι πολύ περισσότερες.

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για εμένα το μεγάλο πρόβλημα είναι - τι άλλο;

 

Η έλλειψη χρόνου!!! - τι πρωτότυπο έ; :cheesy:

 

Όλη την εβδομάδα πηγαινοέρχομαι Τρίπολη όπου δουλεύω (120 χλμ την ημερα!!!) και το Σ/Κ θα πάω για παρατήρηση. Ναι καλά. Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε;;; Το θέλω το κεφαλάκι μου. Εδώ πετούν πολλά τηγάνια!!! Οι Λάκαινες δεν κοροϊδεύουν ξέρετε. :-note :-note

 

Πέραν της πλάκας η έλλειψη επαρκούς χρόνου είναι το μείζον πρόβλημα. Το θέμα της συνεχούς μεταφοράς του εξοπλισμού το έχω μερικώς λύσει έχοντας αρκετά πράγματα μονίμως στο αυτοκίνητο. Εδώ βοηθάει που είναι station. Όμως όπως είπε κι ο Δημήτρης Σοφούλης (τον οποίο καταλαβαίνω και συμφωνώ απολύτως με όσα γράφει) μερικές φορές δεν μπορείς να αντισταθείς στις οικογενειακές υποχρεώσεις, εκδηλώσεις κλπ. Όταν μάλιστα λείπεις απο την πόλη σου όλη την εβδομάδα όπως εγώ, αυτές μπορεί να γίνουν και πιεστικές. Προσθέστε τον καιρό και το γεγονός ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πάω μόνος μου στο βουνό κι έχετε την εξίσωση των μειωμένων (έως μηδενικών) χειμερινών παρατηρήσεων.

 

Όταν ανοίξει λίγο ο καιρός κι αν η παρέα συμφωνεί για παρατήρηση θα πετύχω ίσως να πάω μιά φορά το μήνα. Το καλοκαίρι βέβαια τα πράγματα αλλάζουν κι η σύζυγος έχει καταλάβει ότι ο Πάρνωνας δεν διαπραγματεύεται.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω αν και δινω πανελληνιες και τραβαω πολυ ταλαιπωρια επειδη μενω σε χωριο (μακρια απο τα φροντηστηρια κτλ) εχω λιγο ελευθερο χρονο που ομως δν φτανει για να σχεδιασω και πραγματοποιησω οπως θα ηθελα τις παρατηρησεις μου,επιπλεον ολη αυτη η ταλαιπωρια που τραβαω καθημερινα δν μου αφηνει και πολυ καλη διαθεση και κουραγιο για να βγαλω το τηλεσκοπιο εξω,αλλα ειλικρινα εχω πεθημισει την παρατηρηση...πραγματικα πιστευω οτι αυτος ο ''διαλογος'' που ανηγεις με το συμπαν καθε φορα που ''ανω θρωσκεις'' ειναι μοναδικος και ανεπαναληπτος ....αλλα δν πειραζει ο ουρανος δν φευγει....

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης