Jump to content

Messier Marathon


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα συγχαρητήριά μου στο Γιώργο και τον Θανάση για τις επιδόσεις τους στον Ταϋγετο. Μίλησα με τον Γιώργο και ήταν πραγματικά ενθουσιασμένος!

Εμαθα οτι πολύς και καλός κόσμος ήταν και στο Κρυονέρι. Με χαρά διαπιστώνω οτι Μαραθώνιος έχει προκαλέσει ενδιαφέρον.

Δεν μπόρεσα να συμμετάσχω καθώς απουσίαζα από την Αθήνα.

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τα συγχαρητήριά μου στο Γιώργο και τον Θανάση για τις επιδόσεις τους στον Ταϋγετο

 

Είσαστε Μαγκες 8)

 

Πολύ σπάνια έχουμε τέτοια αποτελέσματα με την πρώτη προσπάθεια

 

Τα συγχαρητήριά μου

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο και Θανάση συγχαρητήρια! Φυσικά και σε όσους συμμετείχαν στο μαραθώνιο!

Μέχρι χθές το πρωί δεν σκόπευα να κάνω το μαραθώνιο. Μιλώντας όμως με τον ενθουσιασμένο Γιώργο (gr) το αποφάσισα, ξέροντας βέβαια ότι ο πρωινός ουρανός στα ανατολικά-νοτιοανατολικά θα ήταν χαμένος κόπος: ο θόλος φωτορύπανσης από την πόλη της Σκιάθου είναι απαγορευτικός σ΄αυτή την κατεύθυνση όταν ανεβεί κανείς στο βουνό πάνω από την πόλη (300~400m υψόμετρο).

Τελικά είδα 103 αντικείμενα διαπιστώνοντας ότι το δύσκολο είναι όχι να τα εντοπίσεις αλλά αποφασίσεις να μείνεις ξύπνιος μέχρι το πρωί μέσα στο κρύο (ακόμα πιό βαρετό όταν είσαι μόνος)!

 

Μικρό χρονικό του μαραθωνίου.

7:15 Βιαστικό φόρτωμα στο αμάξι, Orion Optics 10" f/4.8 με τη dob βάση, χάρτες, τετράδιο και μολύβι, κλπ. Στο κλπ δεν περιλαμβάνονται τα κιάλια μου που φυσικά τα ξέχασα στο σπίτι. Φρενήρης άνοδος στα 400m σε σημείο με εξαιρετική θέα στα δυτικά και ελάχιστη φωτορύπανση.

7:40 Η πρώτη καταγραφή: Μ31, Μ32, Μ110. Πολύ γρήγορα κατάλαβα ότι ο συνδιασμός του dot finder μαζί με το ερευνητή 10Χ60 θα εξαντλούσαν τα αντικείμενα πολύ γρήγορα. Μετά τα πρώτα 32 αντικείμενα ώρα για διάλειμμα.

9:30 Αντίστροφη διαδικασία: τα μαζεύω όλα και κατεβαίνω στη Σκιάθο για την κανονισμένη έξοδο με φίλους. Αλλαγή σκηνικού, πολυκοσμία, φώτα, και κέφι μέχρι τη 1:00.

1:30 Πάλι πίσω από τον προσοφθάλμιο σε νέα θέση στο βουνό, απαραίτητα με ορίζοντα στα νοτιοανατολικά αλλά δυστυχώς με σημαντική φωτορύπανση από την πόλη. Ο Λέων και η Παρθένος βρίσκονται ψηλά. Αποδεικνύονται πολύ ευκολότεροι απ΄ότι υπονοεί ο συνωστισμός των γαλαξιών. Κι όπως πάντα εξαιρετικό θέαμα...

3:30-πρωί Ο Σκορπιός κι ο Τοξότης παλεύουν με τη φωτορύπανση. Το Μ7, το νοτιότερο αντικείμενο του καταλόγου (dec. -35°), θα μείνει μέχρι το ξημέρωμα μισή μοίρα κάτω από τις κορυφές μιας πυκνής συστάδας δένδρων! Το χάνω, αλλά το αδερφάκι του, το Μ6, μου κάνει τη χάρη να ξεμυτίσει ανάμεσα στα κλαδιά. Αργότερα, ο Αιγόκερως είναι μπροστά μου, χρόνος υπάρχει, αλλά η φωτορύπανση δεν επιτρέπει να δω ούτε βασικά αστεράκια του πεδίου. Απώλειες: Μ55, Μ75, Μ72, Μ73, Μ2, Μ30. Για τον επόμενο μαραθώνιο...

Οι παρατηρήσεις όλων των αντικειμένων έγιναν με προσοφθάλμιο τον Celestron Ultima 30mm. Σπάνια χρειάστηκε ο Tele Vue Nagler 16mm και μόνο σε μία περίπτωση (M74) ο Meade 4000 UWA 6.7mm. To M74 ήταν το δυσκολότερο αντικείμενο του καταλόγου απ΄όσα είδα.

 

Μερικά συμπεράσματα:

Εξοπλισμός: Κατά τη γνώμη μου ένα dobsonian σε ποιοτική στήριξη είναι τρομερή ευκολία για τον μαραθώνιο. Αν είναι εξοπλισμένο με ερευνητή red dot ή red circle μαζί με κάποιον μεγάλο διοπτρικό ερευνητή, υπάρχουν περιπτώσεις που πηγαίνεις από το ένα αντικέιμενο στο επόμενο σε λίγα δευτερόλεπτα, με μία μόνο κίνηση.

Χάρτες: Επίσης πολύ μεγάλη ευκολία είναι μιά σελίδα-χάρτης με όλα τα αντικείμενα Messier και τους αστερισμούς τους σε συνδιασμό με ένα εύχρηστο και αναλυτικό χάρτη πεδίου. Χρησιμοποίησα τα Sky & Telescope's Messier Card και Sky & Telescope's Pocket Sky Atlas:

http://www.shopatsky.com/browseproducts/Messier-Card.html

http://www.shopatsky.com/index.asp?PageAction=VIEWPROD&ProdID=1159

Τοποθεσία: Για την αρχή της βραδιάς οποσδήποτε πολύ καλή θέα στη δύση. Για τις τελευταίες ώρες πολύ καλή θέα Νότια και Ανατολικά. Η φωτορύπανση πρέπει να είναι ελάχιστη, ιδίως αν η βραδιά έχει υγρασία.

_______

Το αντικείμενο Μ102 είναι ως γνωστόν λανθασμένη διπλή καταγραφή από τον Messier του γαλαξία Μ101 στη Μεγάλη Άρκτο. Ο giorgos gr μου έδωσε την πληροφορία ότι για τον μαραθώνιο έχει αντικατασταθεί από κάποιους με τον NGC5866(?) που βρίσκεται μερικές μοίρες ανατολικότερα. Με αυτή την παραδοχή, παρατήρησα ένα αντικείμενο λιγότερο.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια θερμα συγχαρητηρια σε οσους ειχαν την υπομονη να συμμετεχουν σε ενα Messier Marathon αυτο το διήμερο!!

 

Ακομα και τα 50 αντικειμενα πιστευω ειναι πολυ καλη επιδοση τηρουμενων των αναλογιων.

www.myspace.com/astrovoxgr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε η Messier card έχει πάνω και τη σειρά των αντικειμένων όπως πρέπει να παρατηρηθούν; Ίσως την πάρω κι εγώ.

 

Συγχαρητήρια για το μαραθώνιο και σε σένα. Πιστεύω πως ήταν ο πιο πετυχημένος αφού περιελάμβανε και βραδυνή έξοδο!! :D

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα θερμά μου συγχαρητήρια στον Γιώργο και στον Θανάση! Αν υπήρχε τρόπος πιστοποίησης αυτού του άθλου σε ευρωπαικό και (γιατί όχι) σε παγκόσμιο επίπεδο θα είχαμε άλλον ένα λόγο να νοιώθουμε υπερήφανοι στον στίβο της ερασιτεχνικής αστρονομίας !!Αλήθεια,πώς θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο; :-k

 

Είμαι βέβαιος όμως ότι ούτε ο Γιώργος,ούτε ο Θανάσης έχουν ανάγκη κανενός είδους πιστοποίησης!Τέτοια ικανοποίηση που θα νοιώθουν είναι τουλάχιστον από εμένα αξιοζήλευτη!!Η αναγνώριση από τρίτους,φυσικά έρχεται δεύτερη!!

 

Στόχος μου είναι κάποια χρονιά να δοκιμάσω και εγώ τέτοιον αγώνα,αλλά όταν το κάνω,θα το κάνω με αξιώσεις,όντας όσο γίνεται καλύτερα προετοιμασμένος.Πιστεύω ότι πριν κανείς δοκιμάσει τη τύχη του σε κάποιον μαραθώνιο,θα πρέπει να έχει εντοπίσει πρώτα όλα τα αντικείμενα χειροκίνητα,κατά την διάρκεια του έτους,με την ησυχία του,ώστε να αναπτύξει τεχνικές αστροαλμάτων.

 

Συγχαρητήρια και πάλι :cheesy: :cheesy:

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν υπήρχε τρόπος πιστοποίησης αυτού του άθλου σε ευρωπαικό και (γιατί όχι) σε παγκόσμιο επίπεδο θα είχαμε άλλον ένα λόγο να νοιώθουμε υπερήφανοι στον στίβο της ερασιτεχνικής αστρονομίας !!Αλήθεια,πώς θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο;

 

Πληροφορίες λένε ότι υπήρχε ορκωτός καταγραφέας που θα πιστοποιήσει το επίτευγμα καθώς έχει καταγράψει τα πάντα!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σε ολο το forum!

Υστερα απο συνεννοηση με το Θαναση (Ιανο) απο Σπαρτη και την Κατερινα απο Αθηνα οριστικοποιηθηκε ως τοπος για τον μαραθωνιο Messier 2007 η τοποθεσια βορεια απο το Τουριστικο Ταυγετου.

Αφου παρελαβα την Κατερινα απο το ΚΤΕΛ της Καλαματας ανηφορισαμε στο Τουριστικο Ταυγετου. Μετα απο λιγο εφτασε και ο Θανασης χαιρετισμοι τακτοποιηση στα δωματια και μια συντομη βολτα να βρουμε το καταλληλο σημειο για παρατηρηση. Ενα πλατωμα 3 περιπου χιλιομετρα βορεια ηταν οτι επρεπε. Οριζοντας 360 μοιρες και αρκετος χωροα για παρκαρισμα αυτοκινητων και τοποθετηση τηλεσκοπιων. Το δικο μου 8" f/4.5 dob, το 10" f/4.8 skywatcher dob του θαναση και τα 10x40 κυαλια μου ηταν ετοιμοπολεμα.

Επιστροφη στην βαση μας και καφεδακι καθοτι ο ουρανος εδειχνε εντελως συννεφιασμενος. Καπου καπου εβγαινα εξω και κοιταζα προς τα πανω 8 και κατι διαπιστωσα πως ο ουρανος εντελως ξαφνικα ηταν πεντακαθαρος... μπηκα μεσα ουρλαιαζοντας ξεκιναμε!!! :cheesy:

Ντυσιμο γρηγορα γρηγορα στα ζεστα και αμεση εξορμηση στο σημειο παρατηρησης. Στο μεταξυ ενσωματωθηκε και ο φιλος Παναγιωτης απο Καλαματα που νομιζοντας πως ο καιρος θα ειναι ακαταλληλος ηρθε ελαφρα ντυμενος. Στησαμε τα τηλεσκοπια ενω η πρωτη ομαδα αντικειμενων του μαραθωνιου επεφτε ηδη επικινδυνα χαμηλα. Πανικος!!!!!!

Πρωτος στοχος Μ77 στο Κητος στοχευση με quickfinder και νατο στο πεδιο! Ο λαμπρος πυρηνας του γαλαξια τον εκαναν ευκολα ορατο ωρα 20:33 ο μαραθωνιος ειχε ξεκινησει! Δευτερος στοχος το Μ74 στους Ιχθεις πολυ δυσκολο δανειζομαι το 10" του Θαναση βρισκω τον γαλαξια, ενα κατι παραπανω απο το τιποτα στοπ πεδιο μια αδιορατη λαμψη ορατη με κινηση του σωληνα επιβεβαιαωση απο τον Παναγιωτη και καταχωριση απο την ακουραστη ... γραμματεα μας Κατερινα που κατεγραφε τους στοχους και επιβεβαιωνε κοιταζοντας απο τον προσοφθαλμιο. M31,32,110 στην Ανδρομεδα και υστερα Μ33 ορατο εντελως οριακα με το 8" f/4.5 ο Θανασης καθυστερει και αποτυχαινει να βρει το Μ33 που εχει πεσει ηδη χαμηλα και επηρεαζεται απο την φωτορυπανση της Καλαματας.

Τα πρωτα δυσκολα αντικειμενα εφυγαν σιγα σιγα ανεβαινουμε προς τα πανω και τελειωνουμε το πρωτο γκρουπ με το Μ79 στον Λαγωο ωρα 20:57 που επεφτε χαμηλα... ανασα.. παρα τα δυσκολα τα βγαλαμε περα... στον μαραθωνιο Messier δεν υπαρχει "ζεσταμα" απαιτειται εκινηση με γερο "σπριντ" αν δεν θελει κανεις να χασει καποια απο τα πρωτα αντικειμενα στο λυκοφως.

Ειχα παρει φορα ενα ενα ανεφερα τα αντικειμενα και την ωρα το ιδιο και ο Θανασης η Κατερινα κατεγραφε, μερικοι σταθμοι:

21:12 Μ35 στους Διδυμους, 21:38 Μ65-66 στον Λεοντα, 21:55 Μ51 στους Θηρευτικους Κυνες....

Ξαφνικα φωτα απο ενα αμαξι και φωνες Σπαρτιατες ! Καλαματιανοι!!! Ηταν η γνωριμη φωνη του φιλου Τακη (dark nebula) που με τον spartiatis ηρθαν να μας βρουν. Χαιρετηθηκαμε και εστησαν και αυτοι το τηλεσκοπιο τους

Τελικα ωρα 22:26 στοχευση στο μεσο της νοητης γραμμης ε Παρθενου - β Λεοντα και το ζευγος των φωτεινων γαλαψιων Μ84-Μ86 ηταν στο πεδιο του 18mm Meade SWA.. αρχιζε η σαρωση της περιοχης Παρθενου - Κομης. Με την βοηθεια λεπτομερων χαρτων και αντικατασταση των αστροαλματων με ... γαλαξιοαλματα αποπεδιο σε πεδιο εγινε γρηγορα και αποφασιστικα!

Ωρα 22:43 χωρις βιασυνη τελειωσε η σαρωση με την καταγραφη του Μ99 στην Κομη της Βερενικης.

Σαρωση των γαλαξιων Μ61 και Μ49 και τελος καταγραφη των Μ68, Μ83 στην Υδρα ωρα 22:57.

Απογραφη μεχρι στιγμης 69 αντικειμενα αλλα 41 και τελος... ωρα για καποια χαλαρωση καταγραφη Μ13 Μ92 και Μ5 πριν τα μεσανυχτα και μαζεμα ζεστασιας στο αυτοκινητο.. ηταν απαραιτητη....

Ο Παναγιωτης απο Καλαματα και οι φιλοι απο την Σπαρτη εφυγαν αφου μας χαιρετησαν μειναμε η αρχικη ομαδα των τριων αποφασισμενων για ολα!!!

Μετα το διαλλειμα ωρα 00:40 το Μ57 μολις φαινοταν πανω απο το βουνο καταγραφη και συνεχεια! Περασμα σιγα σιγα σε Οφιουχο Σκορπιο και τελος Τοξοτη... πρωτο αντικειμενο στον Τοξοτη το ανοιχτο σμηνος Μ23 ωρα 03:15... σαρωση των γνωριμων καλοκαιρινων Μ8, Μ20,Μ22 .....εως το Μ55 ωρα 4:58 οπως εσκαζε πανω απο τον οριζοντα.. ενα πρωινο πουλι τιτιβισε καπου μακρια, η αυγη δεν θα αργουσε, πανω στο χορταρι ελαμπαν μικροσκοπικοι κρυσταλλοι παγου........ ηταν η ωρα για την τελικη αναμετρηση στα συνορα του Τοξοτη στον Υδροχοο και τελος στην απολυτη προκληση: το Μ30 στον Αιγοκερω.

Ας δουμε τι εγινε: 05:03 Μ75 στα συνορα Τοξοτη Αιγοκερω νατο στο πεδιο, ωρα 05:20 αναζητηση του μικροσκοπικου σφαιρωτου Μ72 και του μικροαστερισμου - ψευδοσμηνους Μ73, τιποτα! Αδυνατο να βρεθουν με το 8" δανειζομαι το τηλεσκοπιο του Θαναση και εντοπιζω την θεση τους με τον τηλεσκοπικο ερευνητη.. Μ72 νατο στο μεσο του πεδιου μια μικροσκοπικη μπαλιτσα λιγο πιο πανω ενα αστροαλματακι στη θεση του Μ73 νατα 4 αστερακια στο πεδιο οπως ειναι κοντα κοντα δινουν την ψευδαισθηση νεφελωματος.. ο Θανασης επιβεβαιωνει την παρατηρηση. Στοχευω το Μ2 ηδη ορατο στον ερευνητη παει και αυτο, ωρα 5:27 ο ουρανος εχει φωτισει πισω στο δικο μου τηλεσκοπιο παρατηρω παλι το Μ2 και βρισκω γρηγορα γρηγορα και το Μ15 με καταλευκο πυρηνα σε σκουρο μπλε φοντο ωρα 5:30, εχει φωτισει πια... στοχευση στη θεση του Μ30 δεν διακρινονται αστρα ο α Αιγοκερω ειναι ψηλα αλλα ο ουρανος φωτισμενος το Μ30 ειναι αδυνατο... μπλε λουλακι πεδιο στον προσοφθαλμιο GAME OVER.......

Ο πρωτος μαραθωνιος Messier νοτιας Ελλαδας ολοκληρωθηκε με απολυτη επιτυχια!

Τελικες επιδοσεις:

Γιωργος Κορωνης 109 αντικειμενα

Θανασης Δουβρης 108 αντικειμενα

Κατερινα Τσιοδουλου 217 αντικειμενα (τα εβλεπε εις διπλουν για επιβεβαιωση και καταγραφη, της ειμαστε καταυποχρεωμενοι!!! :cheesy: )

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο και Θανάση έχετε και τα δικά μου συγχαρητήρια για την αξιοζήλευτη επίδοσή σας!!

 

Δυστυχώς οικογενειακές υποχρεώσεις δεν επέτρεψαν την συμμετοχή μου.

 

Μιαν "ετέραν φορά" ίσως.

 

Συγχαρητήρια και πάλι.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια αν τα 108-109 αντικειμενα βρεθηκαν οντως χωρις GOTO,

τοτε προκειται για πραγματικα απιστευτη επιδοση!!

Συγχαρητηρια και παλι! Αντε και του χρονου το διημερο 4-5 Απριλη με το Μ30 για το απολυτο! :)

 

απο: http://www.seds.org/messier/xtra/marathon/results.html

σχετικα με ευρεση 109 Messier objects:

Don Machholz logged 109 Messier objects (all but M30) on March 12/13, 1980. from Loma Prieta, CA with a 10" f/3.8 reflector. This was the first recorded viewing of 109 Messier objects
Υπόψη, μιλάμε για αναζήτηση των αντικειμένων με την χρήση χαρτών και εμπειρίας. Η χρήση GOTO δεν είναι αποδεκτή.

Λοιπον, βρηκα κατι ενδιαφερον. Ονομαζεται Μessier Memory Marathon, δηλαδη Μαραθωνιο Μessier χωρις καν χαρτες! :

On March 25/26, 2004, Don Machholz successfully hunted down all 110 Messier Objects from memory only! Moreover, he saw all 9 planets in that night

Eξωπραγματικο ε? :shock:

Υπόψιν, ασχολειται απ'το '79 ο παραπανω κυριος με Messier marathons

οποτε δικαιολογειται τετοια εξοικειωση. Kι εδω ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο για το πως τα καταφερε.-> http://www.seds.org/messier/xtra/marathon/donm04.txt

www.myspace.com/astrovoxgr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω ολους τους φιλους για τα καλα σας λογια! :D

Φυσικα τα αντικειμενα βρεθηκαν χωρις "GOTO"... οπως πολυ σωστα ειπε ο Αγγελος δεν ειναι αποδεκτα τα ηλεκτρονικα υποβοηθηματα.

Ο Don Macholz εχει ανακαλυψει αρκετους κομητες και ειναι ενας απο τους καλυτερους γνωστες του ουρανου παγκοσμιως ......

Επισης εχει γραψει βιβλιο για μαραθωνιους Messier.

Ο Memory Messier Marathon η M^3 ( το ^ δηλωνει εκθετη ) δεν ειναι κατι τοσο εξωφρενικο οσο ακουγεται.... νομιζω πως 60-70 αντικειμενα θα μπορουσα ηδη να τα βρω ετσι. Ενας χρονος προπονηση ειναι αρκετος για την επιτυχια του στοχου αυτου.. απ την αλλη βεβαια δεν βρισκω να εχει και καποιο νοημα .. ουτε θεωρω τον μαραθωνιο σαν ενα ειδος πρωταθλητισμου αλλα κατι περισσοτερο σαν .... κοινωνικη εκδηλωση. Σκοπος ειναι η καλη παρεα, η πλακα της ολονυχτιας παρατηρησης, η επαφη με τη φυση σε συνθηκες δυσκολες η δοκιμασια αντοχης ... Μαρτιος ειναι ακομα χειμωνας....

Να σημειωσω πως στο περιθωριο του μαραθωνιου ειδαμε κατα το διαλλειμα το ω Κενταυρου χαμηλα στον στον οριζοντα καποια στιγμη στο ιδιο πεδιο με κλαδια ενος μακρινου δεντρου, καθως και το μικροσκοπικο και πολυ απομακρυσμενο σφαιρωτο NGC5694 στην Υδρα (105.000 ε. φ. αποσταση)

Οι παραγοντες για πετυχημενο μαραθωνιο Messier ειναι κατα την γνωμη μου ο καλος οριζοντας χωρις εμποδια, η απουσια φωτορυπανσης στον δυτικο οριζοντα το σουρουπο και στον ανατολικο την αυγη, η καλη φυσικη κατασταση του παρατηρητη και φυσικα καλος καιρος.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά από αυτά που είδα την Παρασκευή.. Βασικές προυποθέσεις: Να έχεις βρει έστω μία φορά μόνος σου κάθε messier, ουρανός χωρίς φωτορύπανση, καλοί χάρτες, ίσως και μία λίστα που σου έχει τα αντικείμενα χρονολογικά για εκείνο το βράδυ ώστε να μην χάνεις χρόνο και μη ξεχάσεις κανένα..Από εκεί και πέρα, εάν έχεις έχεις ένα dob 8" με καλό ερευνητή και ένα telrad, rigel ή quick finder (ανάλογα με τις προτιμήσεις του καθενός), δεν σου χαλάσει ο καιρός και αντέξεις το κρύο..τα έχεις καταφέρει!

 

Για μένα ο Μαραθώνιος είναι απλά μια πρόκληση για τον εαυτό σου ώστε να δεις τις γνώσεις σου και τις αντοχές σου στην παρατήρηση, πράγματα που θα προέλθουν από την εμπειρία και την εξάσκηση βέβαια.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω ολους τους φιλους για τα καλα σας λογια! :D

Φυσικα τα αντικειμενα βρεθηκαν χωρις "GOTO"... οπως πολυ σωστα ειπε ο Αγγελος δεν ειναι αποδεκτα τα ηλεκτρονικα υποβοηθηματα.

 

Οχι μονο δεν ειναι αποδεκτα, ΘΑ ειναι και χρονοβορα!

 

 

Επραξα ενα "πειραμα" στο δικο μας μαραθωνιο (12ωρο!) του Σαββατοβραδου στη Κυπρο.

Ειχαμε στησει 3 τηλεσκοπια στον παλαθαλασσιο χωρο παρατηρησης μας στην ακτη Μαζωτου: Skywatcher 6" κατοπτρικο με μοτερ ορθης αναφορας, το δικο μου 8" με goto και το 10" lightbridge truss-dob του τριτου συμμετεχοντα.

Για τον ενα συμμετεχοντα (10"LB) αυτη ηταν η πρωτη νυχτα παρατηρησης deep sky. Για τον αλλο (6") η δευτερη. Οποταν ο ρυθμος ηταν σημαντικα αργος αφου επρεπε να "δειχνω το δρομο" στα αλλα δυο τηλεσκοπια και πολλες φορες να εντοπιζω τα αντικειμενα ο ιδιος και για τα αλλα δυο. Πολλα αντικειμενα εντοπισα και παρατηρησα για πρωτη φορα.

 

Με την εναρξη του μαραθωνιου γυρω στις 18:10 το πρωτο αντικειμενο (Μ74) ειχε χαθει πισω απο τα δενδρα που καλυπταν τον δυτικο οριζοντα μας και συναμα μας προστατευαν και απο τα φωτα των (λιγοστων) αυτοκινητων που περνουσαν. Μικρη απογοητευση και βουρ για το επομενο.

Χωρις να πολυλογησω, το goto δεν χρησιμοποιηθηκε καθολου (εχει να χρησιμοποιηθει εδω και παρα πολους μηνες) παρα μονο χρησιμοποιηθηκαν τα μοτερ για slewing στον εκαστοτε στοχο αφου η "χοντρη" σκοπευση γινοταν με τα φρενα λυμενα. Ετσι και αλλιως ομως, το κρυο ειχε βγαλει νοκ-αουτ τις μπαταριες του 6" εντος 3 ωρων ενω η μπαταρια του ερευνητη red-dot του LB ειχε αδυνατισει σημαντικα εντος 6 ωρων. Οι μπαταριες του δικου μου δεν καταλαβαν το παραμικρο. :mrgreen:

 

Η βραδυα κυλησε με αργους ρυθμους λογω του κρυου αλλα και της απειριας μας στην deep sky παρατηρηση. Εντουτις κλεισαμε στις 06:00 με 4 πλανητες (Αφροδιτη-Κρονος-Διας- Αρης) 54 στοχους messier και λιγα (καταγεγραμμενα/εσκεμμενα) NGC. Τα αποτελεσματα του πειραματος?

 

Ο τελειος συνδυασμος για ουσιαστικη παρατηρηση deep sky αντικειμενων ειναι: Σκοτεινος ουρανος (mag. 4,5-5), τηλεσκοπιο ανω των 6", ερευνητης κοκκινης κουκκιδας (σε συνδυασμο με 9x50 RACI) κοκκινος φακος και καλος αστροχαρτης!

 

Προσωπικα ειδα περισσοτερα αντικειμενα απο οποιαδηποτε αλλη φορα, το ιδιο και οι συμπαρατηρητες μου.

 

Το καλυτερο τηλεσκοπιο στην εξευρεση στοχων και παρατηρηση των ηταν το LB αφου η εξευρεση ενος στοχου σε συνδυασμο με τα προαναφερθεντα ηταν θεμα δευτερολεπτων!

Τα ισημερινα βγηκαν νοκ-αουτ στην περιοχη γυρω απο τον Βορειο ουρανιο πολο αφου οτι μανουβρες και αν δοκιμαζαμε, η στοχευση ηταν απο πολυ δυσκολη εως αδυνατη! Το δε dobsonian της παρεας εκανε φιγουρα βρισκοντας τους στοχους σε χρονο μηδεν!

 

Highlights της βραδιας:

 

Ο Διας να ριχνει φως πανω στο νερο! :shock:

Το Ω κενταυρου μεσα απο το 10"LB!!! :shock:

Το ποσο γρηγορα εξαφανιστηκε ο καλοκαιρινος γαλαξιας με το πρωτο φως της αυγης!

 

Μπορω να πω οτι τη βραδια αυτη, "ειδα το φως το αληθινο"!!!

 

1424001176_100_1989(Medium).JPG.466680fda27b0157501ee43344acad3b.JPG

Αυγη.

 

2145344627_Jupiterlight(Small).jpg.170cea2f6bb3924e9339b290707923c5.jpg

Υπερεκτεθημενη φωτο σε τριποδο (64δευτ.) Ο Διας ειναι το φωτεινοτερο στιγμα. Επισης διακρινονται η ακτη και ενα καραβι.

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν σου χαλάσει ο καιρός και αντέξεις το κρύο..τα έχεις καταφέρει!

 

- Αυτό είναι ίσως το μεγαλύτερο εμπόδιο.

 

Για τις βόρειες ευρωπαϊκές χώρες, όπως και τον Καναδά, τον Μάρτιο είναι normal να υπάρξουν θερμοκρασίες -8c κατά τη διάρκεια της ημέρας και -15c τη νύχτα.

 

όταν υπολογίζουμε και το wind chill factor είναι περίπου -22c

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο παιδία καταπληκτική επίδοση =D> ! Και δεν ξέρω κατά πόσο είναι ρεαλιστικό για να μιλάμε για παρατήρηση του M30 από αυτό το γεωγραφικό πλάτος. Ολίγον τι off-topic:

 

Ο Δίας ρίχνει αρκετά εύκολα ανάκλαση στο νερό της θάλασσας. Το 2003 με την φοβερή αντίθεση του άρη, και ο άρης έριχνε ανάκλαση. Σε ένα παλιό astronomy είχα διαβάσει ότι η Αφροδίτη μπορεί να δημιουργήσει σκιές στο χιόνι μια ασέληνη νύκτα σε σκοτεινό μέρος.

 

Όσον αφορά τις παρατηρήσεις περί NGC5139 arrghhh 3 χρόνια το κυνηγάω αλλά ας είναι καλά το κ***αεροδρόμιο των Σπάτων frown: :frown: :frown: . Είναι τόσο εντυπωσιακό όσο περιγράφεται? Τον γαλαξία NGC5128 τον έχετε δει? :

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι τόσο εντυπωσιακό όσο περιγράφεται? Τον γαλαξία NGC5128 τον έχετε δει? :

 

Δες εδω:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3307&highlight=ngc5128

 

Το ω Κενταυρου (NGC5139) το ειδαμε και κατα τη διαρκεια του μαραθωνιου Messier οπως γραφω μερικα ποστ παραπανω. Απο τα ελληνικα γεωγφραφικα πλατη μονο μια ιδεα μπορει να παρει κανεις για το ποσο μεγαλειωδες ειναι....

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο σε όσους προσπάθησαν άσχετα με το τι κατάφεραν και

ένα πιό μεγάλο μπράβο σε αυτούς που πέτυχαν τις παραπάνω

αξιοζήλευτες επιδόσεις

=D> =D> =D> =D> =D>

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε η Messier card έχει πάνω και τη σειρά των αντικειμένων όπως πρέπει να παρατηρηθούν; Ίσως την πάρω κι εγώ.

Βαγγέλη, η κάρτα αναφέρει σε ένα μικρό κειμενάκι τα 6-7 αντικείμενα που πρέπει να παρατηρηθούν πρώτα μόλις πέσει το σκοτάδι και τα 6-7 τελευταία πριν το ξημέρωμα. Δεν προτείνει κάποια σειρά για τα υπόλοιπα αλλά είναι αυτονόητη: Σαρώνεις τα αντικείμενα της κάρτας από δεξιά (δυτικά) πρός τα αριστερά (ανατολικά), δίνοντας προτεραιότητα αρχικά στα χαμηλότερα (νοτιότερα) κάθε ώρας (ορθής αναφοράς) γιατί δύουν νωρίτερα. Στο τέλος της νύχτας ανάποδα: ασχολείσαι πρώτα με τα βορειότερα, περιμένοντας την άνοδο των νοτιότερων. Η κατανομή των αντικειμένων πάνω στο χάρτη σε οδηγεί μόνη της. Εκτός από τα χρονικά άκρα της νύχτας, δεν υπάρχει ανάγκη για καμμία αυστηρή σειρά παρατήρησης. Οι πλήρεις λίστες με σειρά παρατήρησης είναι καθαρή υπερβολή (εκτός, επαναλαμβάνω, από την αρχή και το τέλος της νύχτας).

Πριν το μαραθώνιο δεν είχα κάνει καμιά έρευνα στο διαδύκτιο για λίστες και συμβουλές. Με στοιχειώδη ουρανογραφία και μια παρόμοια κάρτα όλα είναι απλά. Αρκεί να λείπουν τα οπτικά εμπόδια και η φωτορύπανση.

Η συγκεκριμένη κάρτα είναι πλαστικοποιημένη και περιέχει στην πίσω όψη δύο επιπλέον χάρτες α)με τον ουράνιο Βορρά και β) με τους γαλαξίες της Παρθένου. Φυσικά και μιά λίστα Μ1~Μ110 με τα πλήρη στοιχεία κάθε αντικειμένου.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετώ, όλους τους φίλους του astrovox!

 

Μετά από έναν εξαντλητικό ολονύκτιο μαραθώνιο που κράτησε περίπου 10 ώρες, από το βραδάκι της 16ης έως το ξημέρωμα της 17ης, δηλώνω απόλυτα ικανοποιημένος από το τελικό αποτέλεσμα!

 

Η ευνοϊκότατη τοποθεσία με 360 μοίρες ανοιχτό ορίζοντα, οι ατμοσφαιρικές συνθήκες και το υψόμετρο κοντά στα 1500m έπαιξαν καταλυτικό ρόλο (Ν.Α ουρανός) στο πέρα από κάθε δική μου προσδοκία επιτυχημένο Messier marathon.

 

Η παρατήρηση ξεκίνησε με μια μικρή καθυστέρηση, λόγω κάποιων ασήμαντων τοπικών νεφώσεων, στις 20.30.

Δεν ήταν η καλύτερη αρχή μιας και οι αστερισμοί του Κήτους, των Ιχθύων και του Τριγώνου βρίσκονταν χαμηλά στο δυτικό ορίζοντα, πνιγμένοι κυριολεκτικά στην έντονη φωτορύπανση της Καλαμάτας

Ήταν θαύμα που κατάφερα σχετικά γρήγορα να εντοπίσω τους Μ74, Μ77 χωρίς κάποιους ορατούς με γυμνό οφθαλμό, αστέρες οδηγούς.

Δε συνέβη το ίδιο και με τον Μ33 όπου, λόγω της φύσης του, δηλαδή μεγάλος και αρκετά αμυδρός συν τη φωτορύπανση και τη μικρή καθυστέρηση στους προηγούμενους δύο στόχους, δεν κατάφερα να τον παρατηρήσω αν και είχα εστιάσει στον πυρήνα του.

 

Ο μαραθώνιος κύλισε γενικώς ομαλά όπως ήδη έχει αναφέρει ο Γιώργος και ιδιαίτερα ευχάριστα.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με όσους έχουν την άποψη ότι στην ουσία πρόκειται για ένα marathon που έχει να κάνει με την αντοχή του παρατηρητή στις ιδιαιτερότητες που παρουσιάζει αυτή η προσπάθεια.

Κρύο, πολύωρη ορθοστασία, άγχος, απογοήτευση από πιθανή απώλεια κάποιου Messier object, απότομη πτώση της ψυχολογίας όταν π.χ έχεις στις 01:00 φτάσει τους 70 στόχους και σκέφτεσαι ότι έχεις άλλους 40, ανελέητο star hopping σε 35 αστερισμούς του ουρανού…

Μεγέθη αδιάφορα, ή με οποιοδήποτε τρόπο αντιμετωπίσιμα όταν υπάρχουν οι προϋποθέσεις, για κάποιον που θέλει να τελειώσει τον μαραθώνιο ανεξάρτητα από το τελικό αποτέλεσμα που θα πετύχει.

Η καθαυτού παρατήρηση των Messier objects έρχεται σε δεύτερη μοίρα.

 

Φινάλε στον ανατέλλοντα Πήγασο και το Μ15 στις 05.29, ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα είχε τελειώσει με επιτυχία η εξαιρετικά δύσκολη παρατήρηση των Μ72, Μ73 στον Υδροχόο.

Το Μ30 δεν ανέτειλε για εμάς εκείνο το ξημέρωμα και ήταν ο δεύτερος στόχος που έχανα αλλά εκείνες τις στιγμές αυτό δεν είχε καμιά σημασία…

 

Συγχαρητήρια σε όλους τους φίλους που συμμετείχαν στο Messier marathon για τις εξαιρετικές προσπάθειες τους.

 

Ευχαριστώ ιδιαίτερα την Κατερίνα Τσιοδούλου – Αποστόλου που κατέγραφε και κρατούσε σημειώσεις για όλους τους στόχους που παρατήρησα καθ’ όλη τη διάρκεια

του Messier marathon.

Χωρίς τη βοήθεια της η παρατήρηση θα ήταν πολύ πιο δύσκολη.

 

Για τον Γιώργο Κορώνη τι να πω… όσοι δεν τον γνωρίζετε φροντίστε να βρεθείτε κάπου κάπως κάποτε μαζί του για παρατήρηση……………αποθέωση!!!

 

 

Εύχομαι σε όλους καλές παρατηρήσεις!

 

Φιλικά, Θανάσης

The stars that have most glory, have no rest.

www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ από τη μεριά μου θέλω να πω και δημοσίως συγχαρητήρια στους φίλους αστρομαραθωνοδρόμους και ιδιαίτερα στος πολύ αγαπητούς Θανάση και Γιώργο με τους οποίους έχω την τύχη να απολαύσω παρατήρηση μαζί τους!

 

Οπως κατάλαβα είναι ενας αγώνας αντοχής και υπομονής, ενώ απαραίτητη είναι η σωστή επιλογή της θέσης παρατήρησης.

 

Οι περιγραφές είναι θαυμάσιες και σας ζηλεύω. Αν και φέτος ο χειμώνας ήταν ήπιος, αυτό το Σαββατοκύριακο μας τα χάλασε και δεν είχα την ευκαιρία ούτε για ένα σπριντάκι (για μαραθώνιο ούτε κουβέντα).

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι χαρά να διαβάζεις πώς έζησαν την ίδια περιπέτεια καλοί φίλοι...

Λοιπόν, τι λέτε; Συμφωνούμε σ΄ένα χρόνο να μαζευτούμε όλοι για μια ακόμη γιορτή Messier; Έχουμε χρόνο μπροστά μας για να αποφασίσουμε και το καλύτερο μέρος...

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Oh, yes!!!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 9 έτη αργότερα...
Εννέα χρόνια μετά, ξαναδιαβάζω με συγκίνηση και νοσταλγία τις εντυπώσεις μας από το μαραθώνιο του 2007, τότε που το astrovox ήταν πιο μικρό (κι εμείς πιο μικροί) και ο ελεύθερος χρόνος περισσότερος και οι γενικές συνθήκες ευνοϊκότερες, και οι συναντήσεις μας στον Πάρνωνα συχνές. Τι ωραία χρόνια...

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης