Jump to content

Ολική έκλειψη ηλίου! Καστελλόριζο 2006


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρα από τα καθιερωμένα πλέον συγχαρητήρια για τον πολύ όμορφο άρθρο, Στέφανε, πολύ μου άρεσε και το παρακάτω:

 

η ενημέρωση του κοινού και η εγρήγορση πολιτείας για την έκλειψη είναι και δική μας ευθύνη

 

Αντί να γκρινιάζουμε για τέτοιες καταστάσεις όσοι αγαπούμε την αστρονομία πρέπει να παίρνουμε πρωτοβουλίες σε τέτοιες περιπτώσεις!

 

=D> =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 910
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στεφανε,

 

Καταπληκτικη δουλεια και πολλα συγχαρητηρια και απο μενα!

 

Καλη συνεχεια!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουπς! Τι βλέπω?... Το συγκεκριμένο θέμα της έκλειψης για το Καστελλόριζο ξεπέρασε ήδη τις 300 απαντήσεις και τις 10.000 αναγνώσεις!… Και απέχουμε ακόμα ένα μήνα από την έκλειψη!

 

Μήπως πρέπει να αλλάξουμε την μονάδα μέτρησης κατά τα αστρονομικά δεδομένα? :lol:

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουπς! Τι βλέπω?... Το συγκεκριμένο θέμα της έκλειψης για το Καστελλόριζο ξεπέρασε ήδη τις 300 απαντήσεις και τις 10.000 αναγνώσεις!… Και απέχουμε ακόμα ένα μήνα από την έκλειψη!

Γιωργο,

 

Φαντασου τις απαντησεις και αναγνωσεις αν ο καιρος την τελευταια εβδομαδα πριν την εκλειψη ειναι στο αβεβαιο ... :oops:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα! :D

Παιδιά πολλοί από εσάς που θα πάτε Καστελλόριζο έχετε κλείσει δωμάτια και άλλοι θα πάτε με σκηνές. Υπάρχει καθημερινό δρομολόγιο με καταμαράν που σε πάει το πρωί Καστελλόριζο από Ρόδο και γυρίζει απόγευμα, άρα δε χρειάζεται να κλείσουν όλοι δωμάτιο!

Κάποια εισιτήρια υπάρχουν ακόμα, εγώ έκλεισα Παρασκευή καταμαράν (α ρε Ηλία, τι θα έκανα χωρίς εσένα... =D> =D> =D> =D> ) και υπήρχε χώρος και για τη μηχανή...

Τώρα έτσι και κάτσει άσχημος καιρός (Μάρτης γδάρτης και κακός... εκλειψοκάφτης!! - φτου φτου ΣΚΟΡΔΑ) μάλλον θα βρίζω για κανά μήνα αντί να λέω ότι έκανα... τουρισμό στο Καστελλόριζο τέλη χειμώνα!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Με την ευκαιρία της ενέργειας του Στέφανου ( =D> =D> =D> =D> ) δε κάνουμε καμία αποστολή και στο site της ΕΡΤ?? www.ert.gr Αν προσέξετε στο κάτω δεξί μέρος της σελίδας, φιλοξενεί κάθε μέρα και κάποιες σελίδες διαφορετικού περιεχομένου! Εκεί μπορεί να μπει το astrovox και η είδηση της έκλειψης στην κατηγορία "παράξενα".

Τι λέτε???

 

ΥΓ Κανά μπλουζάκι για την έκλειψη δε θα φτιάξουμε???

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ Κανά μπλουζάκι για την έκλειψη δε θα φτιάξουμε???

 

:-$ Σσσσσσσσ!

Είναι έκπληξη;)

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε ένα μεγάλο μπράβο κι'από μένα.Μακάρι να κάναμε και οι υπόλοιποι κάτι παρόμοιο =D>

Οσον αφορά στην έκπληξη του αγαπητού Ανδρέα Αστροβοξ καλοδεχούμενη \:D/ Αλλωστε όσοι έχουμε τα μπλουζάκια γιατί να μην τα φοράμε στο Καστελόριζο;

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα, και κανα φουτεράκι, αν γίνεται, γιατί αυτή την φορά μπορεί να μην μας βγεί καλοκαιράκι, όπως τον Σεπτέμβρη… Άμα πλακώσουν και οι ξένοι, που είναι τρελαμένοι με τα αστρονομικά αξεσουάρ… θα πρέπει για να τους αντιμετωπίσουμε να είμαστε βαριά οπλισμένοι!

 

Περιμένουμε 8)

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με την ευκαιρία της ενέργειας του Στέφανου ( =D> =D> =D> =D> ) δε κάνουμε καμία αποστολή και στο site της ΕΡΤ?? www.ert.gr Αν προσέξετε στο κάτω δεξί μέρος της σελίδας, φιλοξενεί κάθε μέρα και κάποιες σελίδες διαφορετικού περιεχομένου! Εκεί μπορεί να μπει το astrovox και η είδηση της έκλειψης στην κατηγορία "παράξενα".

 

Αργύρη έχω στείλει σε διάφορα μέσα εδώ και λίγο καιρό τις απαραίτητες πληροφορίες. Εφτιαξα μάλιστα και μια σελίδα με την περίληψη αυτών που συζητούμε στο forum εδώ και καιρό για να ενημερωθούν. Ισως είναι νωρίς και θα το βάλουν κάποια στιγμή πριν το γεγονός ή δεν τους ενδιαφέρει αρκετά, πάντως δεν το έχει γράψει κάποιο μέσο στο internet όσο ξέρω μέχρι τώρα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αμπελάκια Θεσσαλίας 1 Απριλίου

 

Εύγε Στέφανε!

Επειδή είμαι ένας από τους προνομιούχους Αθηναίους που έχουν στα χέρια τους την εφημερίδα της Λάρισσας "Ελευθερία" με το δημοσιευμένο προ-εκλειψιακό άρθρο (στο γνωστό πολυ-περίπτερο της πλατείας Ομοννοίας), αναμένω και το μετα-εκλειψιακό άρθρο στην ίδια εφημερίδα. Σωστά;

 

Αλήθεια, ποια είναι τα σχέδιά σου για το Σαββατοκύριακο αμέσως μετά την Έκλειψη;

 

Αν δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις (sic) θα ήθελες να βρεθούμε μαζί κάπου για καφέ/ποτό/φαγητό/ομιλία/σχόλια/αστροπαρατήρηση;

 

Προτείνω πχ... Αμπελάκια Θεσσαλίας 1 Απριλίου.

Τι λες φίλε Στέφανε;

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και για να το κάνουμε πιο συγκεκριμένο:

 

http://www.eef.gr/news_id.asp?news_id=284&cat_id=17

 

...

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ ειλικρινά όλους για τα καλά σας λόγια.

 

Βαγγέλη, το βλέπω από τώρα το σενάριο: αγώνας δρόμου και μετά την έκλειψη, για την προετοιμασία των φωτογραφιών μέσα σε μιά μέρα (μισή!) για την παρουσίαση. Προβλέπω ταχύτητες ...Benny Hill :lol:. The fun is going on! Γιά όσους δεν το συνειδητοποίησαν, το συνέδριο της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών θα γίνει στη Λάρισα αμέσως μετά την έκλειψη (30/3-2/4). Έ, να μη δούν λίγο εκλεκτό Ήλιο και λίγη ...ζεστή έκλειψη οι συνάδελφοι; Ελπίζω μόνο να δείξουν κατανόηση για τα ...αμοντάριστα πλάνα! Κι αν όχι, θα πνίξουμε τον πόνο μας στο κρασί στα ωραία Αμπελάκια (τόπος της δεύτερης αστροβραδιάς)!

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στεφανε/Βαγγελη,

 

Εγω θα εχω υλικο ετοιμο μεσα σε μια ωρα μετα την εκλειψη ΑΝ χρειαζεστε περισσοτερο υλικο.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε Αντώνη, οι δικές μου φωτό θα τραβηχτούν με φιλμ οπότε δεν θα τις έχουμε παρά την Παρασκευή το πρωί (και σε ψηφιακή μορφή). Ο Βαγγέλης, πιό προηγμένος, θα διαθέτει ψηφιακά μέσα, οπότε θα μπορεί να ελέγχει επί τόπου τα αποτελέσματα. Εγώ πρέπει να κάνω προσεκτική προετοιμασία και δοκιμές. Αν κάτι δεν πάει καλά, θα έχουμε την ασφάλεια και των δικών σου φωτογραφιών.

 

Όλα αυτά έχοντας και τον καιρό σύμμαχο! [-o<

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρίσταρχε,

 

ΟΚ!

 

Μου στέλνεις φρέσκες φωτό και τις παρουσιάζουμε μαζί με τις δικές μας, με τα ανάλογα credits, με την προυπόθεση να είναι καλύτερες από τις δικές μας! - (με μια ελπίδα ζούμε όλοι...)

Θα συνεννοηθούμε περαιτέρω και από κοντά.

Thanx Αντώνη.

 

Όσον αφορά την εκδήλωση αυτή στα Αμπελάκια, παράλληλη εκδήλωση στο πλαίσιο του 11ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ ΦΥΣΙΚΗΣ της ΕΕΦ, όλοι οι φίλοι του Astrovox είναι ευπρόσδεκτοι.

Δέστε και http://www.eef.gr/news_id.asp?news_id=289&cat_id=17

 

Μετά τις ομιλίες θα γίνει αστροπαρατήρηση με την παρουσία 6-7 μεγάλων τηλεσκοπίων μελών της ΕΑΕ (8"-12") - και ίσως όχι μόνο της ΕΑΕ. Προσπαθούμε να πείσουμε και τον Άγγελο με το 15" Obsession!

Και βέβαια θα έχουμε Σελήνη 3 ημερών.

 

Αγώνας δρόμου, αλλά το ταξίδι μετράει!

 

Βαγγέλης Τσάμης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, σας ζηλεύω, κρίμα που δεν θα μπορέσω να συμμετάσχω κι εγώ για να σας χειροκροτήσω! Ας είναι, θα βρεθούμε τουλάχιστον στο Καστελλόριζο.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚ!

 

Μου στέλνεις φρέσκες φωτό και τις παρουσιάζουμε μαζί με τις δικές μας, με τα ανάλογα credits, με την προυπόθεση να είναι καλύτερες από τις δικές μας! - (με μια ελπίδα ζούμε όλοι...)

Θα συνεννοηθούμε περαιτέρω και από κοντά.

Thanx Αντώνη.

Βαγγελη,

 

Εγινε. Το αργοτερο θα τα εχω ΟΛΑ ετοιμα 45-60 λεπτα μετα το τελος της εκλειψης και εισαι ευπροσδεκτος να παρεις οτι επιθυμεις.

 

Thanks και απο'μενα!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτι μου λέει ότι οι σύνεδροι θα απολαύσουν εκπληκτικά πράγματα!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παραθέτω δύο αρχεία gif με την κίνηση του Ηλιακού δίσκου πάνω στα όρη και τις κοιάδες της Σελήνης. Δείτε τα σημεία με τις μεγαλύτερες πιθανότητες για χάντρες του Baily.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης