Jump to content

Ολική έκλειψη ηλίου! Καστελλόριζο 2006


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 910
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρόγνωση καιρού Καστελόριζου 29 Μαρτίου 2006

Από σήμερα και έως τη Τρίτη θα γράφω την πρόγνωση του καιρού για το Καστελόριζο έτσι ώστε όσοι σκοπεύουν να πάνε να τους φύγει τουλάχιστον το άγχος του καιρού από πάνω τους.

Λοιπόν έχουμε και λέμε τα νέα είναι πραγματικά καλά. Κοιτώντας όλα τα μοντέλα ακόμα και το Ευρωπαϊκό που σήμερα έχει και ένα δωράκι (υγρασία στα 700) ο καιρός θα είναι καλός καταρχήν χωρίς βροχές και σύννεφα χαμηλά ή μεσαία. Το ζήτημα είναι αν θα έχει cirrus. Εδώ τα πράγματα είναι λίγο δύσκολο να προβλεφθούν από τώρα.:-k Πάντως η γενική κυκλοφορία για την Τετάρτη είναι ΔΒΔ το οποίο και σημαίνει ότι κατά 60% -70% δε θα έχουμε ότι καν cirrus. Αλλά ακόμα και αν έχουμε δε θα είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα καθώς η έκλειψη θα φανεί άνετα. Θερμοκρασιακά θα είμαστε γύρω στους 17-18 βαθμούς και για τη θάλασσα κανένα απολύτως πρόβλημα τα δρομολόγια θα γίνουν κανονικότατα αφού οι δυτικών διευθύνσεων άνεμοι δε θα ξεπεράσουν τα 4-5 μπ.

 

Αυτά τα ωραία. \:D/

 

Νίκος Μαζαράκης

Φυσικός Μετεωρολόγος

Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ' αρχήν να μην πολυπειράξετε το κ. Αντώνη, άστε τον να κάνει την δουλεία του! :mrgreen:

Κατά 2ο, αν μπορεί κάποιος που θα έχει πάει νωρίς εκεί να ενημερώσει εμάς που θα πάμε αυθυμερόν που μπορούμε να σταθούμε ώστε να έχουμε καλή ορατότητα! Δηλαδή μιας και θα τρέχουμε τελευταία στιγμή :| τουλάχιστον να ξέρουμε προς τα που να κατευθυνθούμε μόλις κατεβούμε από το πλοίο. Αν είναι δύσκολη η πρόσβαση στο Internet από το Καστελόριζο, αν μπορεί ας στείλει κανένα SMS σε κάποιον από το forum για να μας ενημερώσει εκείνος! Η βοήθεια του θα είναι συμαντική! [-o<

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν έχουμε και λέμε τα νέα είναι πραγματικά καλά....

 

Αυτά τα ωραία. \:D/

 

Νίκος Μαζαράκης

Φυσικός Μετεωρολόγος

Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών

Κυριε Μαζαρακη,

 

Τ-Ε-Λ-Ε-Ι-Α .... και καλη συνεχεια! :mrgreen: =D> :!: :D :-({|= \:D/

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεια χαρα σε όλους.

υπάρχει κάποια πρόταση για αγορά film , για την εκλειψη απο την Αθήνα?

οι μηχανες μου ειναι CANON 300 και asahi pentax honeywell. Στην πρώτη ο φακος ειναι 300 mm και σtην αλλη 100ρης

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Mενέλαος

"καλο σκοταδι"

ο νους μας ειν'' αληταριό, π'' ολο θα δραπετεύει
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ' αρχήν να μην πολυπειράξετε το κ. Αντώνη, άστε τον να κάνει την δουλεία του! :mrgreen:

Κατά 2ο, αν μπορεί κάποιος που θα έχει πάει νωρίς εκεί να ενημερώσει εμάς που θα πάμε αυθυμερόν που μπορούμε να σταθούμε ώστε να έχουμε καλή ορατότητα! Δηλαδή μιας και θα τρέχουμε τελευταία στιγμή :| τουλάχιστον να ξέρουμε προς τα που να κατευθυνθούμε μόλις κατεβούμε από το πλοίο. Αν είναι δύσκολη η πρόσβαση στο Internet από το Καστελόριζο, αν μπορεί ας στείλει κανένα SMS σε κάποιον από το forum για να μας ενημερώσει εκείνος! Η βοήθεια του θα είναι συμαντική! [-o<

 

Προς το παρόν αυτό που ξέρω είναι ότι η πρόσβαση στο Internet δεν είναι και τόσο εύκολη.

Επιπλέον ξέρω ότι ενδέχεται τη μέρα της έκλειψης να υπάρξει πρόβλημα με τα τρόφιμα μιας και το δυναμικό του νησιού δεν "αντέχει" τόσα άτομα.(Ευτυχώς που οι περισσότεροι θα πάνε αυθημερών)

Αργότερα θα επιστρέψω με περισσότερες πληροφορίες :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ειναι ευκολο, προχωρα με την αγορα θετικου φιλμ (Slide). Οι καλυτερες προσφορες ειναι της Kodak (Ektachrome 100 και 200) και Fuji (Velvia και Sensia).

 

Τα θετικα φιλμ ειναι καπως ευαισθητα σε σφαλματα στον χρονο εκθεσης και για αυτο τον λογο κανε δοκιμες και μαλιστα χρηση του Exposure Compensation (EC) με ρυθμιση +/-1.

 

Η αγορα θετικου φιλμ θελει προσοχη επειδη αρκετα καταστηματα πουλανε ρολα που ηδη εχουν ληξη (ιδιαιτερα τα Photo Way). Ριξε μια ματια στην ημερομηνια ληξης και παρε κατι που εχει ημερομηνια δυο χρονια στο μελλον. Οι τιμες (Αθηνα τουλαχιστο) ειναι περιπου 3,50 ευρω το καθε ρολο των 36 καρε.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό θα ήταν να κανονίσουμε ένα μέρος που θα είμαστε όλοι του Astrovox... Δυστυχώς δεν ξερω τα κατατόπια στο Καστελλοριζο ομως... :D

 

Κάποιος που θα μπορούσε να βοηθήσει; Αν κάποιος πάει πριν από την Τετάρτη και βρει ένα μέρος, ας μας το πει. Θα είναι καλά να είμαστε όλοι μαζί.

 

Εγώ Καστελλόριζο θα είμαι Τρίτη μεσημεράκι, αλλά πρέπει να ξέρω που θα είμαστε για να στήσω σκηνές κλπ..... :)

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα νέα για τον καιρό είναι πράγματι υπέροχα και μας απαλλάσουν από μεγάλο μέρος του άγχους.

 

Όπως είπε ο φίλος Νίκος Μαζαράκης, αν υπάρχουν κάποιοι θύσσανοι δεν θα εμποδίσουν την παρατήρηση της έκλειψης. Ωστόσο θα δημιουργήσουν κάποια προβλήματα στην ποιότητα των φωτογραφιών που θα βγούν (έτσι Αντώνη;). Ας ευχηθούμε λοιπόν να έχουμε ένα ΑΠΟΛΥΤΑ καθαρό ουρανό, έστω και για τα τρία λεπτά που ζητά ο Aristarchus.

 

Μην ξεχνάμε ότι το Καστελόριζο δεν είναι απλά το μόνο Ελληνικό χερσαίο τμήμα ολικότητας του φαινομένου, αλλά το ΜΟΝΟ στην ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ και οι φωτο που θα βγουν από μας πρέπει να έχουμε την ευκαιρία να είναι ΑΝΤΑΞΙΕΣ των ικανοτήτων μας και να γράψουν νέα ιστρορία (έχουν γραφεί πολλά στις προηγούμενες σελίδες). Αντώνη, επί των επάλξεων!

 

Μια επιπλέον παράκληση για τον φίλο Νίκο (Μαζαράκη), επειδή θα μείνουν και πολλοί από μας στην Αθήνα, γίνεται δε και το ΗΛΙΟΠΑΡΤΥ του Πανεπιστημίου στα Ιλίσια για το οποίο όλοι μας θα κάνουμε ότι μπορούμε για να έχει επιτυχία, θα ήταν καλό να είχαμε στο forum κάποιο αντίστοιχο update πρόβλεψης και για την Αθήνα. Ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

 

Φιλικά

Γιάννης Δ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους! :D

Μιας και οι μέρες του ταξιδιού πλησιάζουν είπα να ξαναθυμίσω κάτι:

Όσοι θα ταξιδέψουν με το Bluestar από Πειραιά τη Δευτέρα το βραδάκι, ας στείλουν π.μ. να συναντηθούμε πιο πριν στο λιμάνι!

Μέχρι τώρα το παρόν θα δώσουν εγώ, ο vasiamits, ο vag_stephanou και η arial.

Επίσης το ίδιο ισχύει και για το ταξίδι της επιστροφής!! (το Bluestar φεύγει από Ρόδο την Πέμπτη 31-3 το απόγευμα και φτάνει Παρασκευή πρωί Πειραιά).

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την Αθήνα η πρόγνωση δεν διαφοροποιείται ιδιαίτερα. Απλά επειδή εκέινη την ημέρα θα υπάρχει ένα σύστημα στην Ιταλία το οποίο θα μας επηρεάσει απο την Πέμπτη η πιθανότητα για αραιές νεφώσεις είναι αρκετά αυξημένες λόγω της παρουσίας ΝΔ ρεύματος το οποίο και θα ανεβάσει τα ποσοστά της σχετικής υγρασίας. Βέβαια ότι και να γίνει οι συνθήκες παρατήρησης δε θα είναι αποτρεπτικές και στη παρούσα φάση αυτό πρέπει να κρατήσουμε όλοι.\:D/

 

Και κάτι άσχετο. Θα είμαι και 'γω Καστελόριζο με το channel 9 καθώς μου ανάθεσαν την κάλυψη του γεγονότος λόγω της ιδιοτητάς μου στο κανάλι ως μετεωρολόγος. Οπότε θα τα πούμε κάτω.... :-({|=

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και κάτι άσχετο. Θα είμαι και 'γω Καστελόριζο με το channel 9 καθώς μου ανάθεσαν την κάλυψη του γεγονότος λόγω της ιδιοτητάς μου στο κανάλι ως μετεωρολόγος. Οπότε θα τα πούμε κάτω.... :-({|=

 

Δεν είναι καθόλου άσχετο! Επιβεβαιώνονται λοιπόν τα υπέροχα νέα που μας δημοσίευσες προ λίγων ημερών φίλε Νίκο ! =D> ΘΑΥΜΑΣΙΑ ! \:D/

Ευχόμαστε ξανά ολόψυχα, ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΑ. [-o<

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά από μία απίστευτα χάλια,συνεφιασμένη και βροχερή μέρα στην Πάτρα χθες..σήμερα ξεπρόβαλε ο ήλιος και κατάφερα να δοκιμάσω τα φίλτρα που είχα φτιάξει για τα κυάλια και το etx-70,είναι μια χαρά και χαίρομαι που μου έφυγε το επιπλέον άγχος! Συν ότι με χαροποιούν ιδιαίτερα οι διάφορες προβέψεις του καιρού! Παιδιά μην ανησυχείτε όλα θα πάνε τέλεια,μην αγχώνετε τους αστροφωτογράφους μας όμως!! [-X :D :D (Για αυτό εγώ θα το βιντεοσκοπήσω το φαινόμενο για μην έχω σκοτούρες στο κεφάλι μου!!) :cheesy:

 

Θα τα πούμε Τρίτη πρωί στην Ρόδο με όσους ταξιδέψουν με το καταμαράν των 11:00 για Καστελόριζο. Εάν είναι κάποιος φίλος που θα κάνει το ίδιο ταξίδι ας στείλει πριβέ για γνωριστούμε!!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους! :D

Μιας και οι μέρες του ταξιδιού πλησιάζουν είπα να ξαναθυμίσω κάτι:

Όσοι θα ταξιδέψουν με το Bluestar από Πειραιά τη Δευτέρα το βραδάκι, ας στείλουν π.μ. να συναντηθούμε πιο πριν στο λιμάνι!

Μέχρι τώρα το παρόν θα δώσουν εγώ, ο vasiamits, ο vag_stephanou και η arial.

... + aristarchus ...

 

Επίσης το ίδιο ισχύει και για το ταξίδι της επιστροφής!! (το Bluestar φεύγει από Ρόδο την Πέμπτη 31-3 το απόγευμα και φτάνει Παρασκευή πρωί Πειραιά).

... + aristarchus ...

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα τα πούμε Τρίτη πρωί στην Ρόδο με όσους ταξιδέψουν με το καταμαράν των 11:00 για Καστελόριζο. Εάν είναι κάποιος φίλος που θα κάνει το ίδιο ταξίδι ας στείλει πριβέ για γνωριστούμε!!

Και εγω θα ειμαι στο ιδιο δρομολογιο (11.00 -> 13.20). Τα λεμε τοτε απο κοντα.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ ετοιμάζομαι για το ταξίδι,έχω πολύ αγωνία....

 

Παιδιά όσο αναφορά τα γυαλιά μ αρέσει που ο καθένας έχει τα δικά του χειροποίτα.....

 

Και παρότι τα έχω παρουσιάσει στο astrovox,δείτε μια φορά ακόμα...

IMG_1792.JPG.4d867bcdfec9599c0cc31ff3bbe3865d.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νέες πληροφορίες για το νησί:

 

Οι τοποθεσίες του νησιού που είναι προσβάσιμες απέχουν όλες λιγότερο από δέκα λεπτά από το λιμάνι οπότε το πού θα παρατηρήσει ο καθένας δεν είναι τελικά και τόσο μεγάλο πρόβλημα.

 

Επίσης αυτό είναι ευχάριστο και για αυτούς που φεύγουν με το Καταμαράν των 3:00 ,το οποίο υπάρχει τελικά μεγάλη πιθανότητα να καθυστερίσει(Χωρίς όμως να είναι σίγουρο). Δεν θα τρέχουν τελευταία στιγμή να το προλάβουν.

 

Σήμα κινητού, καλό για όλες τις εταιρίες.

Επίσης ξαναλέω: Όσοι από αυτούς που θα πάνε αυθημερών έχουν σκοπό να γευματίσουν στο νησί καλό θα ήταν να πάρουν μαζί τους κάτι από τη Ρόδο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους!

Μιας και οι μέρες του ταξιδιού πλησιάζουν είπα να ξαναθυμίσω κάτι:

Όσοι θα ταξιδέψουν με το Bluestar από Πειραιά τη Δευτέρα το βραδάκι, ας στείλουν π.μ. να συναντηθούμε πιο πριν στο λιμάνι!

Μέχρι τώρα το παρόν θα δώσουν εγώ, ο vasiamits, ο vag_stephanou και η arial.

Επίσης το ίδιο ισχύει και για το ταξίδι της επιστροφής!! (το Bluestar φεύγει από Ρόδο την Πέμπτη 31-3 το απόγευμα και φτάνει Παρασκευή πρωί Πειραιά).

 

... + PapGeo ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α, ωραία, αφού θα κατέβεις και εσύ μαζί μας Αντώνη (Αγιομαμίτη) θα σου εξηγήσω στο ταξίδι δυο τρεις τρόπους για να βγάζεις καλές αστροφωτογραφίες γιατί έχεις κάποια κενά μου φαίνεται..... :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :P :P

Δε ξέρω για τους υπόλοιπους συνταξιδιώτες αλλά προσωπικά νιώθω σα να έπιασα το Λόττο που θα είστε μαζί μας!! Τιμή μου να σας γνωρίσω από κοντά! :oops: :oops: :oops: :oops:

Σας στέλνω π.μ. με το κινητό μου..

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, δεν στήνουμε κανένα πανώ "ASTROVOX" έτσι για να μαζευτούμε όλοι μαζί στο σημείο παρατήρησης στο Καστελλόριζο;

 

Ή να μαζευτούμε απλά εκεί που θα έχει τα περισσότερα τηλεσκόπια+εξοπλισμό; :mrgreen:

Νίκος

 

Celestron C8-NGT

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρομαι που θα είμαστε πολλοί στο καράβι προς Ρόδο. Αν θέλετε όσοι είναι να συναντηθούμε, στείλτε πμ με τηλ και λεπτομέρειες! :)

 

ΥΓ Τα δικά μου γυαλιά είναι καλύτερα! :P Έχουν και λαστιχάκι!! :)

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α, ωραία, αφού θα κατέβεις και εσύ μαζί μας Αντώνη (Αγιομαμίτη) θα σου εξηγήσω στο ταξίδι δυο τρεις τρόπους για να βγάζεις καλές αστροφωτογραφίες γιατί έχεις κάποια κενά μου φαίνεται..... :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :P :P

Μαθηματα της τελευταιας στιγμης, κυριε καθηγητα, ειναι τα χειροτερα. [-( :lol:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης