Jump to content

Παραλαβη eq6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε ολους. Πριν απο λιγο παρελαβα την eq6 \:D/ \:D/ \:D/ και είμαι μες την τρελη χαρα αφου την αγορα αυτη την σχεδιαζα πολυ καιρο πριν. Τωρα λοιπον που ειρθε στα χερια μου θελω για αρχη να ρωτησω τη προγραμματα θα πρεπει να εχω για να την κατευθυνω απο τον υπολογιστη, ή μηπως ειναι περιττο κατι τετοιο, και αν καποιος αλλος εχει προσαρμοσει σε αυτη 10ιντζο κατοπτρικο για να μου πει εντυπωσεις.ΑΑΑ ξεχασα να σας πω οτι το τηλεσκοπιο μαζι με τα δακτυλιδια τα αφησα στο πλανηταριο για να μου προσαρμσουν την μπαρα σε αυτα :( :( . Ευτηχως με παρηγορει λιγο ο συννεφιασμενος καιρος που εχει στην Αθηνα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αααααα, γι' αυτό θα έχουμε σύννεφα τις επόμενες μέρες :D . Καλορίζικο και καλοτάξιδο το θηρίο που πήρες. Οι 10" λογικά δεν θα έχουν πρόβλημα (αν και οριακά) αλλά μια δοκιμή θα σε πείσει; Προφανώς θα ασχοληθείς με αστροφωτογράφηση έτσι;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοριζικη Γιαννη!!

 

Και ελεγα και εγω γιατι προχθες εβρεχε σαν τρελος.... :lol:

 

Οτιδηποτε χρειαστεις εδω ειμαστε! Διαβασε καλα το manual για ευθυγραμισσεις, ζυγισμα κτλ....

 

Καλες παρατηρησεις να εχεις!! Πιστευω οτι θα την χαρεις αρκετα!!!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζική & καλοτάξιδη.

Για μένα ήταν τυχερή αλλά δεν μπόρεσα να το εκμεταλευτώ.

Ξύπνησα 3:30 & είχε σβήσει ο δημοτικός φωτισμός, αλλά τέτοια ώρα νυσταγμένος που κέφι να βγάλεις τηλεσκόπιο. :D

Λόγο Σελήνης δεν έβλεπα ούτε τα βασικά άστρα του σκορπιού. :mrgreen:

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου έκανες πολύ καλή επιλογή.

 

Εγώ χρησιμοποιώ το δεκάρι μου χωρίς πρόβλημα με την βάση. Μάλλον όμως θα χρειαστείς και τρίτο αντίβαρο.

 

Καλορίζικη και πάλι και καλές παρατηρήσεις.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τριτο αντιβαρο θα σου ελεγα να το αποφυγεις γιατι θα ταλαιπωρεις την βαση χωρις λογο.Μπορεις να παρεις μια προεκταση για τα αντιβαρα που εχεις.το πλανηταριο εχει σιγουρα,απο'κει το ειχα παρει και'γω

Παντως ειναι καλη επιλογη και σιγουρα θα την ευχαριστηθεις

Καλοριζικη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τριτο αντιβαρο θα σου ελεγα να το αποφυγεις γιατι θα ταλαιπωρεις την βαση χωρις λογο.Μπορεις να παρεις μια προεκταση για τα αντιβαρα που εχεις.το πλανηταριο εχει σιγουρα,απο'κει το ειχα παρει και'γω

Παντως ειναι καλη επιλογη και σιγουρα θα την ευχαριστηθεις

Καλοριζικη

Το ίδιο είναι αν αλλάξει απόσταση το βάρος. Ότι κερδίζουμε σε δύναμη το χάνουμε σε απόσταση.

Δηλαδή αν θέλουμε να ζυγίσουμε ένα τηλεσκόπιο 10Kgr ή πρέπει να βάλουμε 10 Kgr σε ίση απόσταση με το τηλεσκόπιο είτε 5Kgr στη διπλάσια απόσταση.

Η δύναμη (Βάρος) στο κέτρο της βάσης (τριπόδου) θα είναι η ίδια.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε babgia αυτο ειναι σωστο

"αν θέλουμε να ζυγίσουμε ένα τηλεσκόπιο 10Kgr ή πρέπει να βάλουμε 10 Kgr σε ίση απόσταση με το τηλεσκόπιο είτε 5Kgr στη διπλάσια απόσταση".

Το βαρος ομως στο κεντρο της βασης δεν ειναι το ιδιο και στις δυο περπτωσεις.στην πρωτη ειναι 20 kg και στην δευτερη ειναι 15kg.

Εκεινο που ειναι ιδιο ειτε ετσι ειτε αλλιως ειναι το κεντρο βαρους τηλεσκοπιου αντιβαρων.

Ο φιλος μας εχει 10ιντζο τηλεσκοπιο περιπου 14g.Εαν βαλει και extra αντιβαρο 5kg η βαση θα "κουραστει" πολυ γιατι θα σηκωνει περιπου 29-30kg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.........Το βαρος ομως στο κεντρο της βασης δεν ειναι το ιδιο και στις δυο περπτωσεις.στην πρωτη ειναι 20 kg και στην δευτερη ειναι 15kg.

Εκεινο που ειναι ιδιο ειτε ετσι ειτε αλλιως ειναι το κεντρο βαρους τηλεσκοπιου αντιβαρων............

 

Ναι έτσι είναι, δεν μπορώ να καταλάβω πως την πάτησα, μάλλον θα φταίει το φαγοπότι. :D :D :D :D :D

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης