Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

'Ανοιξα αυτό το thread, χωρίς διάθεση για έριδες και αντιλογίες, χωρίς επιστημονικά δεδομένα φυσικά, απλά για να εκφράσω μια ιδέα μου.

 

Μία ευθεία γραμμή θεωρείται ότι έχει 1 διάσταση, αλλά εφόσον έχει και ένα πάχος, έστω και απειροελάχιστο, είναι ουσιαστικά δισδιάστατη.

 

Ένα τετράγωνο, με την ίδια λογική, είναι ουσιαστικά 3 διάστατο, όπως συνέβη και στην Επιπεδοχώρα τα σχήματα να έχουν ύψος, αλλά να μην το αντιλαμβάνονται.

 

Ένας κύβος δε θα είναι 4 διάστατος, αφού οι πλευρές του έχουν ένα πάχος και περικλείουν τον 3 διάστατο κυβικό κενό χώρο του?

 

Βασιζόμενη στο ότι α) οι επιπλέον διαστάσεις μπορεί να είναι "τυλιγμένες" γύρω από τις 3 (σύμφωνα με το Χρονικό του Χρόνου) και β) το ότι ο υπερκύβος είναι 8 κύβοι που περιέχουν έναν κύβο (σύμφωνα με το http://www.thalesandfriends.org/gr/images/marina/flatland/looking.doc).

653549362_-.gif.6915f86effd0ec0dad8f70f4fc9bb055.gif

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αγαπητη, Ελενη,οταν εξεταζουμε τον κυβο ,θεωρουμε ως δεδομενο οτι εχει 3 διαστασεις μηκος πλατος και υψος.Εξεταζουμε ομως τον κυβο ως σωμα και οχι ως συνολο γραμμων παρατεταγμενων κατα τετοιο τροπο ετσι ωστε να δινουν κυβο.Αμα το παμε ετσι, ο κυβος δεν εχει μονο 4 διαστασεις αλλα 5, καθως και οι γραμμες που τον περικλυουν εχουν και αυτες μηκος.Το πλατος του κυβου εκφραζεται σε συνδιασμο με το πλατος και το υψος του! :cheesy:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο κύβος θεωρείται ως σύνολο παρατεταγμένων ευθύγραμμων τμηματων από την αρχή της Αναλογίας, αν δεν κάνω λάθος. :?

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστα, ομως δεν εφαρμοζεται και στον υπολογισμο του εμβαδου του!Αλλιως, θα ειχε 4 διαστασεις.Τρεις τις δικες του και αλλη μια των τμηματων του που τον αποτελουν

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητη Tsaprazi

H ευθεια γραμμη ειναι μονοδιαστατη καθως χαρακτηριζεται μονο απο το μηκος της.

το τετραγωνο ειναι δισδιαστατο (μηκος και πλατος)

Ο κυβος ειναι τρισδιαστατος (μηκος-πλατος-υψος)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο που λεει ομως δεν εχει καποια βαση?

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ρε παιδια, σιγουρα ειστε 12 και 14?????????

Κι εγω αυτη την απορια εχω!!! :-k :-k :-k :-k

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eγω ειμαι 14 προς 15 και παω γ γυμνασιου :cheesy:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω ειμαι 14 προς 15 και παω γ γυμνασιου,γιατι?

Ο τροπος σκεψης σας ειναι πραγματικα πολυ προχωρημενος για την ηλικια σας και γι'αυτο μονο εισαστε αξιεπαινοι!Πραγματικα τις σκεψεις αυτες θα πρεπει να τις διαδιδετε στους συνομιλικους σας και να εισαστε σιγουροι οτι αν βρεθει εστω κι ενας στους εκατο που θα ενδιαφερθει πραγματικα να μαθει κατι απο εσας, για αυτον τον ΕΝΑ μονο ανθρωπο αξιζει να μπειτε στον κοπο!Να μην ξεχνατε οτι αυτοι που γελουν, η σας αντιμετωπιζουν ειρωνικα, δεν εχουν τη δυνατοτητα να σκεφτουν κατι παραπανω, παρα μονο μικρα, ασημαντα πραγματα.. Μπραβο σας παιδια!! =D>

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστουμε πολυ :D .Οσον αφορα αυτο τον ενα,εχω να πω πως μερικες φορες δεν μετραει η μαζα,αλλα η πραγματικη αξια.Μπορει για παραδειγμα,να ηθελαν να μας ακουσουν 100 και απο αυτους κανενας να μην ενδιαφεροταν πραγματικα.Παντως ευχαριστουμε πολυ για τα καλα σας λογια, θα ειναι σιγουρα ενα εναυσμα για περεταιρω προοδο και βελτιωση μας!!!

Ευχαριστουμε!! :mrgreen:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θέλω να πιστεύω ότι δηλώνουν σωστή ηλικία.

 

Παράδειγμα.

Όταν η κόρη μου ήταν 7 ετών στη δευτέρα δημοτικού την ρώτησα ποιος είναι ο μεγαλύτερος αριθμός.

Η απάντηση ήταν το 1000

Μα υπάρχει & 1001 είπα.

Τότε το 10000, Μα υπάρχει & 10001 είπα πάλι εγώ.

Ε!!! μα ποια αυτοί οι αριθμοί δεν έχουν τέλος.

Μπάβο παιδί μου της είπα, εγώ για να το καταλάβω πήγα 16 χρονών.

 

Απλά εκπαιδούουμε τους νέους με τα πρότυπα τα δικά μας & όχι με αυτά που μπορούν να κατανοήσουν.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ ωραια.Συγχαρητηρια και στην κορη σου λοιπον!! :D Παντως δεν υπαρχει αμφιβολια περι των ηλικιων μας,να ειστε βεβαιοι! :P

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ ωραια.Συγχαρητηρια και στην κορη σου λοιπον!! :D Παντως δεν υπαρχει αμφιβολια περι των ηλικιων μας,να ειστε βεβαιοι! :P

 

Μα σίγουρα είμαι & περιμένω απο τη νέα γενιά τα καλύτερα.

Και μίλαγα για 15 χρόνια πριν τουλάχιστον.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ολοι μπορουν,πιστευω,και επισης πιστευω πως κανεις δεν εχει ιδιαιτερη εφυια,απλως πολλες φορες και κυριως η νεα γενια επηρεαζεται και αλλοιωνει ετσι τον χαρακτηρα της με αποτελεσμα ολο και λιγοτεροι να ασχολουνται με θεματα κοινωνικου πολιτισμικου επιστημονικου κτλπ ενδιαφεροντος.Ομως αυτο ειναι μια αλλη ιστορια ! :P

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τώρα πάμε για τις διαστάσεις, άραγε πόσες μπορούμε να πούμε ότι είναι & να κατανοήσουμε.

Ένας κύβος 3 διαστάσεις (για τους παράξενους το πάχος της γραμμής περικλείεται στο κύβο).

Αν βάλουμε & το χρόνο & διαστάσεις στον οποίο θα μπορεί να κινήται σε αυτό (ο κύβος) από την τιμή 0 έως άπειρο.

Αραγε τελειώσαμε;

Για να το δούμε;

 

Αν υποφέσω ότι ο κύβος έχει μια στροφορμή δεξιόστροφή Τ1 πόσες διαστάσεις μπορώ να έχω;

Τελικά αν έχει & μια διαφορετική αριστερόστροφη από τον χρόνο Τ0 τί γίνεται;

Καλά & αν έχει & μια περιστροφή με γωνία Χ μοιρών δεξιόστροφη ή αριστερόστροφη κάθετα ή με μια γωνία φ στο άξονα του χρόνου τι γίνεται.

Ε!!! θα τρελαθώ γιατί ΟΥΚ ΕΣΤΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ΔΙΑΣΤΆΣΕΩΝ.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θα ελεγα οτι "εστι",αλλα ειναι και αυτος σχετικος,οπως ολα γυρω μας!Αν εχει στροφορμη δεξιοστροφη Τ1,θα εχει διαφορετικο αριθμο διαστασεων απο οτι θα ειχε αν ειχε μια διαφορετικη αριστεροστροφη απο το χρονο Τ0 και παει λεγοντας.Ωστοσο,διαστασεις εχει,ειναι ομως σχετικες με το χωρο και το χρονο! :wink:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι & φυσικά θα μπορείς να είσαι άπειρες φορές ο εαυτός σου από τη στιγμή που γενήθηκες χρόνος t0.

:D :D :D :D :D

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω :D

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ολοι μπορουν,κανεις δεν εχει ιδιαιτερη ευφυϊα

 

Συμφωνώ απόλυτα, αρκεί μόνο ο καθένας να διαχειριστεί την ευφυία του με τον κατάλληλο τρόπο, έτσι ώστε να αποβεί ωφέλιμη για αυτόν. :D

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ένστικτο ή η διαίσθηση είναι απλά ερεθίσματα πραγματικά ή μη.

Η απόδειξη είναι αυτό που το βεβαιώνει ή μας φανερώνει & το ισχυροποιεί από τα αναμενώμενα αποτεμέσματα αν είμαστε σε σωστό δρόμο;

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω,γιαυτο και καθε επιστημονικη θεση υποστηριζεται με πειραμα

\:D/

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τώρα πάμε για τις διαστάσεις, άραγε πόσες μπορούμε να πούμε ότι είναι & να κατανοήσουμε.

Ένας κύβος 3 διαστάσεις (για τους παράξενους το πάχος της γραμμής περικλείεται στο κύβο).

Αν βάλουμε & το χρόνο & διαστάσεις στον οποίο θα μπορεί να κινήται σε αυτό (ο κύβος) από την τιμή 0 έως άπειρο.

Αραγε τελειώσαμε;

Για να το δούμε;

 

Αν υποφέσω ότι ο κύβος έχει μια στροφορμή δεξιόστροφή Τ1 πόσες διαστάσεις μπορώ να έχω;

Τελικά αν έχει & μια διαφορετική αριστερόστροφη από τον χρόνο Τ0 τί γίνεται;

Καλά & αν έχει & μια περιστροφή με γωνία Χ μοιρών δεξιόστροφη ή αριστερόστροφη κάθετα ή με μια γωνία φ στο άξονα του χρόνου τι γίνεται.

Ε!!! θα τρελαθώ γιατί ΟΥΚ ΕΣΤΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ΔΙΑΣΤΆΣΕΩΝ.

 

babgia μην μπερδεύεις τον κόσμο! :D

Οι διαστάσεις που μπορούμε να καταλάβουμε με τις αισθήσεις μας είναι μόνο 3. Επιπλέον με εκπαίδευση μπορούμε να μάθουμε να θεωρούμε και τον χρόνο σαν έξτρα διάσταση οπότε να κλείσουμε στο μυαλό μας 4 διαστάσεις.

 

Αν τώρα μου πεις πόσα φυσικά χαρακτηριστικά μπορώ να αποδώσω σε κάτι που υπάρχει τότε έχεις δίκιο αυτά είναι απεριόριστα.

 

Μην ξεχνάτε όμως ότι κάποια χαρακτηριστικά είναι παράγωγα άλλων, η στροφορμή είναι παράγωγο γωνίας στρέψης και μήκους, οπότε αν έχεις περιλάβει τα τελευταία το πρώτο δεν σου χρειάζεται.

 

Η ενδιαφέρουσα ερώτηση είναι: Πόσα είναι τα λιγότερα φυσικά χαρακτηριστικά που χρειάζεται να αποδώσω σε κάτι που υπάρχει ώστε να μπορώ να το ξεχωρίσω από ότιδήποτε άλλο υπάρχει στο σύμπαν?

Σε αυτό το τελευταίο ερώτημα η απάντηση δεν είναι άπειρα αλλά...ακόμα περιμένουμε....

 

Α! και για την αρχική σου ερώτηση Tsaprazi Η ευθεία και το ευθύγραμμο τμήμα είναι μονοδιάστατα από τον μαθηματικό ορισμό τους. Στο μυαλό μας μόνο παραδεχόμαστε ότι υπάρχουν ως μονοδιάστατα για να κάνουμε συλλογισμούς και να αποδεικνύουμε θεωρήματα. Στην πραγματικότητα όλα τα πράγματα τα αντιλαμβανόμαστε τρισδιάστατα. Ακόμα και η γραμμή που μεγένθυνες, αν την είχες τραβήξει με μολύβι θα είχε εκτός από το πάχος και το μήκος της και ένα ελάχιστο ύψος γραφίτη πάνω από το χαρτί.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι ομως σωστο να θεωρουμε ανυπαρκτο οτι ειναι ελαχιστο(βλεπε μηκος και πλατος ευθυγραμμου τμηματος)?Αν οχι γιατι η ευθεια θεωρειται μονοδιαστατη?

:-k

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πλάτος της γραμμής που βλέπουμε εμείς υπάρχει ακριβώς γι αυτόν τον λόγο!! Για να βλέπουμε την ευθεία!! Η μαθηματική ευθεία είναι μονοδιάστατη και πράγματι αόρατη, γι αυτό και τη συμβολίζουμε με μια "ευθεία" με όσο το δυνατόν μικρότερο πάχος. Η ευθεία που βλέπουμε λοιπόν είναι η αναπαράσταση μια μαθηματικής οντότητας (που λέγεται ευθεία).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης