Jump to content

Εξόρμηση Κιθαιρώνα !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδαμε πόλους στόχους στον αστερισμού του τοξότη όπως Μ22, Lagoon Neboula, Μ7,Μ6. Είδαμε Μ27, M57, Αlbireo και Ο PapGeo μας έδειξε eπίσης την κρεμάστρα και τον ET. :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εμενα μου αρεσε πολυ το mct σου Θεοκλητε , καποια στιγμη θα παρω ενα ιδιο ή το μικροτερο των 4" που δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβο (κατω απο 300 euro στην telescope service). Φυσικα θελω και μια αλταζιμουθιακη με μικρομετρικες ρυθμισεις για να το συνοδευει....
Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι,

 

Αν και οι καιρικές συνθήκες δεν ήταν ιδανικές, περάσαμε πολύ καλά!

Είδαμε ένα χαμό από Messier και τον κομήτη Garradd παρέα με το σφαιρωτό σμήνος Μ71!

 

 

Ευχαριστώ πολύ τους φίλους που ήταν πάνω για την ευχάριστη παρέα :)

 

 

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια μέτρια βραδιά στον Κιθαιρώνα είναι πολλές κλάσεις καλύτερη από την τέλεια βραδιά στην Αθήνα. :cheesy:

 

Ειλικρινά χαίρομαι έστω να βλέπω τους αστέρισμούς και να μπορώ να διακρίνω ΚΑΘΑΡΑ το σχήμα τους. Άλλα και με μέτριο seeing, σε εναν αστερισμό τόσο χαμηλά όσο ο τοξότης δεν χόρταινα να βλέπω αντικείμενα!

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και η βραδυά του Σαββάτου ξεκίνησε λίγο.....σκεπτικά :-k λόγω ανέμων βασικά, τελικά εξελίχθηκε αρκετά καλή με ανεκτό άνεμο (εκτός από κάποιες ύπουλες ριπές ! ) και μέτριο-ικανοποιητικό Seeing. Οσο για τη παρέα..........από τις καλύτερες !

Βέβαια ........................., μη πιστεύετε ότι όλοι όσοι είμασταν πάνω στο Κιθαιρώνα το βράδυ του Σαββάτου, είδαμε όλα αυτά τα υπέροχα αντικείμενα που αναφέρθηκαν από τους υπόλοιπους, μιά και ΚΑΠΟΙΟΣ (δε λέω ποιός !!!) έβλεπε :roll: για αρκετή ώρα αστεράκια :cheesy: στο βαθύ ύπνο που έριχνε μέσα στο αμάξι του !!!!!!!, και ΚΑΠΟΙΟΣ άλλος (ποιός ???), για ακόμη μία φορά παιδευόταν είτε όρθιος, είτε ανάσκελα ξαπλωτός να τα βγάλει πέρα με τη DSLR του !!! ( ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ !!!) #-o

Πάντως, από το τελικό αποτέλεσμα του Μ57 που τράβηξα (όντως πολύ μικρό αντικείμενο για το δικό μου Setup), είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος για 2 λόγους : πρώτον διότι ξεφορτώθηκα ένα ενοχλητικό βινιετάρισμα που είχα μιά και αντικατέστησα το NosePiece με μεγάλο 2 ιντσών, και δεύτερον διότι ήταν απόλυτα επιτυχημένη η πρώτη μου προσπάθεια να εστιάσω με μάσκα Bahtinov αφού ώς γνωστό η Canon 350 δεν έχει Live View. Πραγματικά δε περίμενα να είναι τόσο αποτελεσματική σε ένα θέμα όπως η εστίαση με το οποίο πάντα είχα ένα σοβαρότατο ΘΕΜΑ. Προσωπικά τη συστήνω σε όσους εξακολουθούν να έχουν προβλήματα εστίασης μέσα από τη DSLR τους. Οσο για το κόστος της ? Παιδιά, τη πήρα από το e-bay από Αγγλία με 20 ευρώ μαζί με τα έξοδα αποστολής ! ΝΑΙ - ΑΞΙΖΕΙ. \:D/

 

Στην επόμενή μας εξόρμηση, =D>

Κυριάκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαβάζω ότι περάσατε καλά το Σάββατο και χαίρομαι.

Δυστυχώς οικογενειακές υποχρεώσεις δεν μου επέτρεψαν να έρθω - και ομολογώ ζηλεύω λίγο τώρα - οπότε θα τα πούμε την επόμενη φορά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα δε θα μπορέσω να ανέβω . Αλλά βλέπω ότι και ο καιρός δεν ευνοεί .

Καλή παρατήρηση σε όσους ανέβουν τελικά .

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εθα ειμαι σημερα κιθερώνα μαζι με τον Hunter.... Που ειδες οτι ο καιρος δε θα ειναι ευνοικος?? στο μετεο διχνει καθαρο ουρανο...
Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά να περάσετε και καλή παρατήρηση .

Μακάρι ο καιρός να σας κάνει το χατήρι , αλλά σποραδική συννεφιά πιστεύω πως θα την έχει.

Ελπίζω όχι σε απαγορευτικό για παρατήρηση βαθμό και μακάρι να μπορούσα να ανέβω και εγώ .

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχθες ή να πω σημερα το βραδυ :cheesy: ήταν η πρωτη μου εξορμηση μονο με κυαλια . Η βραδια ηταν πολυ καλη αλλα μας τρομαξε στην αρχη της λογω της συννεφιας που στην συνεχεια καθαρισε. Βρηκα πολους στοχους παρεα με τον poket sky atlas και τον Κυριακο και κατοπιν τους βρησκαμε και στο διοπτρικο 120 χιλιοστων που εχει παντα χειροκινητα . Η εμπειρια μοναδικη και με φερνει ολο και πιο κοντα στο μεγαλο ντομπ που εχω κατα νου . Το goto καλο χρυσο και αγιο αλλα το να βρισκω μονος μου τους στοχους μου με γοητευει πολυ . Ο Κιθαιρωνας αποδειχτηκε για αλλη μια φορα η καλυτερη πιο κοντινη τοποθεσια στην Αθηνα οσον αφορα τον ουρανο και ευτυχως που υπαρχει αυτο το μερος . Θα χρειαστω ενα πιο ψηλο φωτογραφικο τριποδο απο αυτο που εχω μιας και το θελω να ανοιγει μεχρι το 1,80-1,85 αν κανεις φιλος εχει καποιο φθηνο κατα νου που να ειναι στιβαρο και να σηκωνει τρια τεσσερα κιλα με ανεση ας γραψει ή ας μου στηλει ενα πμ . Ο λ ανταπτορας των celestron skymaster 15x70 ειναι για τα πανηγυρια και θα κανω την παντετα που περιγραφεται στο σχετικο αρθρο στο cloydy nights δηλαδη να γεμισω τις κοιλοτητες του πλαστικου ανταπτορα με ρητινη και κολλα . Οι ταλαντωσεις κανουν 4-5 δευτερολεπτα να ηρεμησουν με τον μαμισιο λ ανταπτορα και πραγματικα ειναι και το μονο μελανο σημειο στο κατα τα αλλα υπεροχο πακετο των συγκεκριμενων οπτικων.

Μανο , Τασο και Κωστα μας λειψατε εκει πανω ... Τελος να χαιρετησω τα ολα τα παιδια που ημασταν στο βουνο εχθες και να πω εις το επανειδην .

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η χθεσηνη αποπειρα αστροφωτογραφησης πηγε καλα... Παρεα με τον Hunter155 καταφεραμε να βγαλουμε 4 στοχους, παραθετω:

 

Andromeda Galaxy:

 

https://www.astrovox.gr/gallery/image/13011-andromeda-galaxy-m31/

 

30 x 2min = 1 hour

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Veil Nebula:

 

https://www.astrovox.gr/gallery/image/13013-veil-nebula-ngc-6960/

 

6 x 10min = 1 hour

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Whirpool Galaxy:

 

https://www.astrovox.gr/gallery/image/13012-whirlpool-galaxy-m51/

 

15 x 4min = 1 hour

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Comet Garradd

 

https://www.astrovox.gr/gallery/image/13010-comet-garradd-c2009-p1/

 

4 x 5min = 20min

 

 

Τα λεμε στην επομενη εξορμηση στον Κιθαιρωνα... :D

Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γείτονα βριλησσιώτη απίθανες οι φωτό!!!

Αντε να δω πότε θα έρθω σε μια απ τις αστροσυναντήσεις σας... Ηταν να ερχόμουν χθες. Ελίζω να μην χάσω την επόμενη...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ ωραια δουλεια. Αν οχι τιποτα άλλο ενθαρυνει και εμας τους υπολοιπους που θα θελαμε να ασχοληθουμε καποια στιγμη με την αστροφωτογραφία.

Ελπιζω στην επομενη νεα σεληνη να καταφερω να ανεβω και εγω ξανα στον Κιθαιρωνα.

 

Φιλικά

Μιχάλης - CptFurz

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης