Jump to content

Εξόρμηση Κιθαιρώνα !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά δεν σας κρύβω ότι σας σκέφτηκα χθες! Είχα πάει σινεμά να δω το SUPER 8 (πολύ καλό και με γέλιο αρκετό!) και βγαίνοντας έξω στην 01:20 είδα απίστευτα πολλά σύννεφα και ισχυρούς ανέμους...Ωχ! Πάει η εξόρμηση, είπα... ](*,)

Δεν πειράζει, ο καιρός είναι ανώμαλος τελευταία, το ξέρουμε, υπομονή. Ας ελπίσουμε ότι την επόμενη εβδομάδα που είναι και Νέα Σελήνη...θα μας αποζημιώσει! (το καλό που του θέλω... :evil: [-( :cheesy: )

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δημήτρη και Κυριάκο,

 

Δεν σας τίμησα χθες γιατί είχα να πάω στα "πεθερικά" στην Κόρινθο. Αν δεν πάω Ανάβρα τελικά, υπόσχομαι να δώσω το παρών την επόμενη εβδομάδα φέρνοντας την απαραίτητη θετική ενέργεια!

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πω και γω τα δικά μου. Πραγματικά όλα ήταν έτοιμα για μια υπέροχη βραδυά.

Ξαφνικά κατα τις 12 άρχισαν τα πρώτα σύνεφα. μετά έγινε πραγματικά συνεφιασμένη νύχτα. πλάκωσε και ο αέρας και έδεσε το γλυκό.

Τα μεζέυω κάποια στιγμή, πάω να φύγω αλλά η γνωστή μπάρα ήταν ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΗ και 2 λουκέτα μάλιστα.

Ειχαμε εκλωβιστεί.

Παίρνω μια κοτρόνα, μπαμ μπουμ πάει το 1ο λουκέτο.

Ερχονται και 2 αυτοκίνητα (τα κορίτσια με τις ερωτήσεις :) και άλλος ένας φίλος.)

Μπάμ μπουμ, πάει και το 2ο λουκέτο και ο δρόμος άνοιξε προς την ελευθερία.

Επεισοδιακή λήξη της βραδιάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ειχε συννενοηθει κανεις με το δημαρχειο οτι θα πατε να μην κλεισουνε την μπαρα μετα? Καλα κανατε και σπασατε τα λουκετα μεν, αλλα την επομενη φορα που θα μας δουνε επανω οι σεκιουριταδες μπορει να υπαρξει διενεξη και δεν λεει.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα βρεθεί κανείς επάνω αυτό το Σάββατο [έχω κάνει την ανάλογη ερώτηση και στο thread για το Σούνιο μιας και με βολεύει κάπου κοντά στην Αθήνα];

Αν ναι και με θέλετε θα ήθελα να έρθω και εγώ που δεν έχω έρθει ποτέ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η συμμετοχες ανοιξαν για Σαβαττο 9-7-11 :cheesy:

Κυριακο , Νικο, Μαρια , Κατερινα , Μανο αντε να μαζευομαστε να παρουμε λιγο την δοση μας :cheesy:

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά,

έχω απλώσει το ED120 με την NEQ6 και τα προσοφθάλμια για να στεγνώσουν από την υγρασία του Σαββάτου στο Πάρνωνα (σημ. κατά τα άλλα ήταν υπέροχη η νύκτα και η τοποθεσία), και ελπίζω ότι θα μου στεγνώσουν μέχρι τότε για να έρθω !!!!! :cheesy:

 

Κυριάκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κυριακο ειμαι κοντα στα ψαρια μου εχω βα λει ενα cd του ΗΕΡΒΙΕ HANCOCK να παιζει και απολαβανω τον ιδιο να παιζει πιανο και την Xristina aquilera με την υπεροχη φωνη της να τραγουδα το "a song for you" και ειμαι εξοπλισμενος με υγρο της baader , μαντιλακια baader και πολλες μπατονετες και καθολου ορεξη να καθαρισω αλλα πιστευω να ειμαι ετοιμοπολεμος μεχρι το Σαββατο :^o
Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αστα φιλε ξεκιναω ... θα σε παρω τηλεφωνο να τα πουμε αργοτερα...

Α! φερτα αλλα δεν ξερω αν θα τα παρεις πισω :-note

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτός απροόπτου θα είμαι εκεί.

Επειδή δεν έχω ξαναέρθει έψαξα να δω που βρίσκεται ο χώρος παρατήρησης. Βρήκα από άλλα μέλη που έχουν ανεβάσει και την τοποθεσία σε Google Maps. Αν καταλαβαίνω σωστά μετά τα Βίλια είναι δεξιά ο δρόμος ή κάνω λάθος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστά !

συνεχίζεις το δρόμο, και αμέσως μετά το 3 γεφυράκι που θα περάσεις, κάνεις αριστερά κάτω στο χωματόδρομο για 200m.

...........Αν δεν είναι κατεβασμένη η περίφημη μπάρα ......... :frown:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να ρωτησω τους παλαιότερους.

Έχει καμία ταμπέλα εκεί που κάνουμε δεξια μετά τα Βίλιά;

Αυτή η μπάρα είναι μακριά απο το χώρο παρατήρησης;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά , είμαι σχετικά καινούριος με την αστρονομία.... Πρίν λίγες μέρες απέκτησα το πρώτο μου τηλεσκόπιο (Dobson 10')....

Κάθε ΣΚ δραπετέυω συνήθως στο Πόρτο Γερμενό για χαλαρωτικά μπανάκια , μήπως θα ήταν καλή ευκαιρία αυτό το ΣΚ να το συνδυάσω με μια βόλτα στον Κιθαιρώνα ?

Θα υπάρχει κόσμος εκεί αυτο το Σάββατο ? Και αν ναι τί ώρα μαζεύεστε αν επιτρέπεται ? :D

Ποτέ δεν ήξερα τι να βάλω για υπογραφή.... Μια ζωή έσπαγα το κεφάλι μου να βρω κάτι που με εκφράζει αλλά μάταια.... :P
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λέω κι εγώ να ανέβω, παιδιά. Ελπίζω να μην μου προκύψει κανένα απρόοπτο.

Βέβαια το φεγγάρι δύει κάπου στις 01.30 νομίζω, αλλά εντάξει, θα μας μείνει χρόνος.

Άντε... να μαζευτεί η παρέα άλλη μια φορά. \:D/

Θα υπάρχει κόσμος εκεί αυτο το Σάββατο ? Και αν ναι τί ώρα μαζεύεστε αν επιτρέπεται ?

Συνήθως πριν σκοτεινιάσει, ώστε να μην ενοχλούμε τους άλλους με τα φώτα μας και για να μπορέσουμε να "στήσουμε" με την ησυχία μας.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά προγραμματίζετε κάτι για Παρασκευή ή Σάββατο? Μέχρι στιγμής έχω πάει μόνο Δίρφυ αλλά θα ήθελα να γνωρίσω και την παρέα του Κιθαιρώνα...

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά προγραμματίζετε κάτι για Παρασκευή ή Σάββατο?

Νομίζω ότι μιλάμε για Σάββατο, έτσι παιδιά; Δεν έχει αλλάξει κάτι, ε;

θα ήθελα να γνωρίσω και την παρέα του Κιθαιρώνα...

Χαρά μας να γνωριστούμε :cheesy:

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι Μάνο,

 

για το Σάββατο μιλάμε, και απ' ότι βλέπω υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον να έρθουν μερικοί.

Πάντως με το Δημήτρη θα είμαστε εκεί γύρω στις 20:00 - 20:30.

Για όσους καινούργιους θέλουν να έρθουν και δεν γνωρίζουν καλά τη διαδρομή, μετά τα Βίλια πηγαίνοντας για Πόρτο Γερμενό, περίπου στα 1000 μέτρα υπάρχει ταμπέλα δεξιά-ευθεία για Κιθαιρώνα (άσφαλτος), και αμέσως μετά το 3ο γεφυράκι κάνουμε αριστερά στο χωματόδρομο (βατός), στα 200 μέτρα είναι το σημείο παρατήρησης.

 

Καλή συνάντηση

Κυριάκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, δυστυχώς εγώ δεν θα μπορέσω αυτή τη φορά..

Ελπίζω να τα καταφέρω την επόμενη.

 

Καλή παρατήρηση/φωτογράφιση!

 

Μαρία

I am floating in a most peculiar way

And the stars look very different today

Here am I sitting in a tin can far above the world

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ούτε κι εγώ (που πάω πακέτο με τη Μαρία)...

Έρχονται οι μέρες των διακοπών και των ταξιδιών.

Εύχομαι καλή παρατήρηση...

Νοερά θα είμαι εκεί πάντως:)

 

Κατερίνα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ωχ......ωχ.....ωχ......διαρροές.....................και μάλιστα πακέτο #-o #-o #-o

Ισα-ίσα με 150+1 περνά η ............μεσοπρόθεσμη εξόρμηση του Σαββάτου ! :-note :-note :-note

Δημήτρη, πότε συνέρχεται το........................πειθαρχικό :?:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης