Jump to content

Εξόρμηση Κιθαιρώνα !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτός του ότι κόβουν δέντρα και στέλνουν μπουλντόζες για να ισοπεδώσουν βουνά και να στήσουν τα γνωστά άχρηστα σιδερένια παλούκια προφανώς τα αρπακτικά καταστροφείς της ελληνικής φύσης οι εταιρείες αιολικής "ενέργειας" θεωρούν και τα βουνά ιδιοκτησία τους... Το πράγμα έχει φτάσει στο απροχώρητο πλέον.

Αν φυσιολάτρες ακτιβιστές τους κατέστρεψαν εξοπλισμό για να μην τις στήσουν τότε θα το πω απερίφραστα:

ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΝΕ =D>

Αν τίποτα τσιγγάνοι έκλεψαν καλώδια των ανεμογεννητριών για να τα πουλήσουν

ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΝΕ =D>

θα βρει τουλάχιστον μια ωφέλιμη χρήση ο πολύτιμος χαλκός!

 

Αν το ερχόμενο καλοκαίρι δείτε πολλές φωτιές μην ανησυχείτε κάτι εταιρείες και "οικολόγοι" θα φροντίσουν για την μεταλλική "αναδάσωση".

Σε περίπτωση που προσπαθήσουν οποιδήποτε securiτάδες να εμποδίσουν την πρόσβαση σε δασικές εκτάσεις που αποτελούν περιουσία του ελληνικού λαου ας τους πούμε να πάνε να.... (λογοκρισία) και ας περάσουμε. Να εμποδίζουν την πρόσβαση στο σπίτι τους!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εχω νεα γρηγοροτερα απ’ ότι περιμενα.

Πριν 2-3 μερες ο εργολαβος ανεβασε μηχανηματα (μπουλτοζες-φορτηγα) να κανει διανηξη δρομου

από την κορυφη και προς την πισω μερια δυτικα του βουνου να βγει στις Πλαταιες. Κοβοντας και δεντρα βεβαιως

 

Χωρις η δημοτικη αρχη να ξερει ΤΙΠΟΤΑ

 

Αμεσως η δημοτικη αρχη εκλεισε την μπαρα και μπλοκαρε τα μηχανηματα (να μην μπορουν να δουλεψουν νυκτα κρυφα ‘η να τα φυγαδεψουν)

ειδοποιησε τον εισαγγελεα ενημερωθηκαν οι βουλευτες της περιοχης μας,, η περιφερια, και ο βουλευτης Θανασης Λεβεντης εκανε καταγγελια στον ΣΚΑ’Ι’

Και από Δευτερα θα γινει ψαξιμο (για το πώς και από πού εχουν αδεια) για τα περαιτερω…

Το μεσημερι ενημερωσα τον προεδρο του Ε.Ο.Σ. Ελευσινας ανεβηκε αμεσως στα Βιλλια και πριν από λιγο με ενημερωσε, αυτά σας μεταφερω.

 

Αγαπητε Γιωργο συμφωνουμε πιστευω πολλοι από εδώ μεσα, αλλα κρατησε την φωνες για όταν χρειαστεί να τις ενωσουμε ολοι μαζι.

 

Προσεχως η συνεχεια…

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και οι security της εταιρίας που έγραψε τους νόμους στα παλιά της τα παπούτσια, διώχνουν παράνομα τους ερασιτέχνες αστρονόμους ,από χώρους που δε της ανήκουν.Τέλεια.

Η ενημέρωση στην αστυνομία ή στην πυροσβεστική είναι άλλο πράγμα.

Και δε πιστεύω όμως ότι κάθε φορά που ανεβαίνει ο φύλακας τους ειδοποιεί.....

Αν φοβούνται να πάρουν περισσότερους.Γιατί έχουν ΕΝΑ φύλακα ,ανά 3-4 πάρκα που μπορεί να απέχουν δεκάδες χιλιόμετρα μεταξύ τους.Πρακτικά δεν υπάρχουν δηλαδή.

Εγώ πάντως που έχω ανέβει σε αρκετά αιολικά πάρκα μαζί με φύλακα, δεν ειδοποιήσαμε κανένα.

Και όλοι μου έλεγαν για τις κλοπές που γίνονται κάθε τόσο.Αυτοκίνητα πέρναγαν από μπροστά μας ,αγροτικά ,τρακτέρ κ.λ.π. αλλά σε καμία περίπτωση δεν έβαζαν χέρι σε κανένα.

Εγώ πάντως αν ανέβω και έρθει ο οποιοσδήποτε security να με διώξει, θα του πω ότι λογόκρινε ο Γιώργος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους.

Μήπως γνωρίζει κανείς άν υπάρχει οποιαδήποτε εξέλιξη σχετικά με το πρόβλημα της πρόσβασής μας στο Κιθαιρώνα ?

Αν δεν ξέρουμε κάτι άλλο, προτείνω όσοι θέλουμε να συνεχίσουμε να πηγαίνουμε στο γνωστό μας σημείο, μέσα σ'αυτή την ενότητα να γράψουμε τη γνώμη μας άν επιθυμούμε και με ποιό τρόπο να κινηθούμε. Νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε κάτι σύντομα εκτός κι άν δεν μας ενοχλεί στην επόμενη εξόρμηση μας ( όποιοι & όσοι κι άν βρεθούμε ) να ρισκάρουμε να βρούμε κλειστό το δρόμο και να γυρίσουμε απογοητευμένοι στα σπίτια μας όπως ο φίλος μας ο Μάνος τη περασμένη Παρασκευή.

Και να έλεγα ότι έχουμε εναλακτικές λύσεις, εντάξει, αλλά .........δεν.

Πάντως, εγώ είμαι πρόθυμος μαζί και με άλλους φίλους μας να συμμετάσχω σε μια πρωτοβουλία για την επίλυση του θέματος.

Οποιος πραγματικά ενδιαφέρεται, ας γράψει τη γνώμη του, τη πρότασή του και να επικοινωνήσουμε και με πμ για να δούμε τι θα κάνουμε.

 

Κυριάκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως να ψάξουμε για εναλλακτικό μέρος κάπου προς τα εκεί? Και αυτό όχι μόνο για το θέμα με την μπάρα κλπ, αλλά και για το μικροκλίμα του Κιθαιρώνα που εκεί που ο ουρανός είναι μαύρος γίνεται γαλακτερός και εκεί που δεν έχει ούτε ένα συννεφάκι γεμίζει τοπικά εκεί.

 

Ο Άγιος Παντελεήμονας δεν κάνει για παρατήρηση μιάς και έχει αρκετή φωτορύπανση. Όποιος είναι γνώστης των περιοχών εκεί, άς κάνει καμιά πρόταση.

 

Επίσης και προτάσεις και για άλλες περιοχές εάν είναι ίδιας περίπου αποστάσεως με Κιθαιρώνα.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω προσωπικα θελω να ληθει το θεμα του Κιθαιρωνα και ειμαι ωστοσο ετοιμος να ψαξουμε και για αλλα μερη της ιδιας περιπου αποστασης . Ομως το θεμα του Κιθαιρωνα πρεπει να λυθει γιατι μας διωχνουν απο ενα μερος που δεν τους ανηκει με το ετσι θελω ... Αν εννωσουμε τις φωνες μας οργανωμενα και ολοι μαζι την καταλληλη στιγμη πιστευω πως θα εχουμε θετικο αποτελεσμα και θα μπορεσουμε να απολαυσουμε την καλοκαιρινη περιοδο χωρις να αποκλεισουμε και αλλα μερη για τις εξορμησεις μας .

Κυριε sevax εχετε κατι καινουργιο σχετικα με το θεμα του Κιθαιρωνα? Ρωταω μιας και ειστε κατοικος της περιοχης αν καταλαβα καλα.

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν μπούν εκεί πάνω ανεμογεννήτριες, τότε έτσι και αλλιώς ξεχάστε τον Κιθαιρώνα, το seeing δεν θα είναι καλό. Πιστεύω όμως οτι στην γύρω περιοχή κάτι θα υπάρχει, π.χ πρός τα κάτω, όρος Πατέρας και στις εκεί περιοχές. Υπάρχει πάντα και το Σούνιο το οποίο έχει πολύ καλή Ανατολή και ζενίθ αλλά προς δυτικά είναι ασπρίλα από Αθήνα, αλλά σαν εναλλακτική είναι καλή, είναι δοκιμασμένο και πιστεύω καλύτερα απο Άγιο Παντελεήμονα μιάς και μας ενδιαφέρει περισσότερη η Ανατολή που από εκεί σηκώνονται τα αντικείμενα. Επίσης δεν ξέρω τί γίνεται προς Έβοια. Σίγουρα τουλάχιστον μέχρι Χαλκίδα θα καίς λιγότερη βενζίνη λόγω Εθνικής, μετά πρός Δίρφυ δεν ξέρω, ο giorgosgr ας μας ενημερώσει για τις αποστάσεις και τον χρόνο.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεχρι να μπουνε ομως θα εχει περασει το καλοκαιρι και η περιοδος που μπορουμε να παρατηρησουμε χωρις να ανυσυχουμε για τα καιρικα φαινομενα και για αυτο πιστευω πως πρεπει να ενεργησουμε συντονισμενα και ομαδικα. Ευσταθιε μπορεις να δωσεις συντεταγμενες για το σημειο παρατηρησης στο Σουνιο μιας και δεν εχω παει ποτε και δεν ξερω πως μοιαζει η περιοχη? Επισης μπορουμε να μαζευτουμε και να αναζητησουμε καινουργιο χωρο οπως εγραψες πριν την νεα σεληνη ?
Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εφτασεεε.....

Μετα από αλεπαληλες οχλησεις στον δημο και απαντησεις πολιτικαντικες του τυπου

«δεν ξερω..δεν ειδα..ρωτηστε την Αστυνομια..» υπεκφυγες δηλαδη @#$%&

 

Πριν από καμια ωρα πηρα μια απαντηση από το αστυνομικο τμημα των Βιλλιων

Τα βουνα είναι ολων των Ελληνων να πατε να κανετε τις μετρησεις-εργασιες σας και οποιος σας απαγορευση την διελευση

παρτε μας τηλεφωνο να ελθουμε αμεσως!!! 22630-22100

Σημ. 1) Το εργο εινα αποφαση από το υπουργειο να γινει, μαλον εγινε κοντρα για

. Αντιπολιτευτηκους λογους.

 

Σημ.2) Η μπαρα ως γνωστον είναι για τους καλοκαιρινους μηνες όταν εχει γενικο

απαγορευτηκο για κινδυνο πυρκαγιας.

 

Σημ.3) Την Κυριακη ανεβηκα στο βουνο στην φωτο ειναι το πρωτο σημειο που ειχα βρει πριν μαθω για το ξεφωτο που παμε τωρα.

 

Υ.Γ. Για μενα το θεμα εληξε. \:D/ Λεπτομεριες στο 6995545157

 

1640884471_.thumb.jpg.f478d66b3e9f1db88e804954e358ffe6.jpg

300 μετρα πριν το πρωτο γεφυρακι. 1000 μετρα χωματοδρομος

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστα τα νεα κυριε Sevax σας ευχαριστω προσωπικα αλλα και νομιζω ολοι οι φιλοι που ανεβαινουν το βουνο .
Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να ευχαριστήσω τον εξαιρετικό μας φίλο :arrow: Sevax για τις κινήσεις του και τα καλά νέα που μας έστειλε. :D

Μετά από αυτή τη στάση της αστυνομίας, και για μένα το θέμα έχει λήξει, απλώς καλό είναι να έχουμε στο μυαλό μας την εύρεση 1-2 εναλακτικών τοποθεσιών ώστε να είμαστε προετοιμασμένοι για οποιαδήποτε παρόμοια κατάσταση στο μέλλον.

Με τη πρώτη ευκαιρία που θα βρεθώ στο Κιθαιρώνα, σίγουρα θα κάνω και μία επίσκεψη στην άλλη τοποθεσία λίγο πιο κάτω που μας υπέδειξε ο Sevax.

 

Κυριάκος :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εφτασεεε.....

Μετα από αλεπαληλες οχλησεις στον δημο και απαντησεις πολιτικαντικες του τυπου

«δεν ξερω..δεν ειδα..ρωτηστε την Αστυνομια..» υπεκφυγες δηλαδη @#$%&

 

Πριν από καμια ωρα πηρα μια απαντηση από το αστυνομικο τμημα των Βιλλιων

Τα βουνα είναι ολων των Ελληνων να πατε να κανετε τις μετρησεις-εργασιες σας και οποιος σας απαγορευση την διελευση

παρτε μας τηλεφωνο να ελθουμε αμεσως!!! 22630-22100

Σημ. 1) Το εργο εινα αποφαση από το υπουργειο να γινει, μαλον εγινε κοντρα για

. Αντιπολιτευτηκους λογους.

 

Σημ.2) Η μπαρα ως γνωστον είναι για τους καλοκαιρινους μηνες όταν εχει γενικο

απαγορευτηκο για κινδυνο πυρκαγιας.

 

Σημ.3) Την Κυριακη ανεβηκα στο βουνο στην φωτο ειναι το πρωτο σημειο που ειχα βρει πριν μαθω για το ξεφωτο που παμε τωρα.

 

Υ.Γ. Για μενα το θεμα εληξε. \:D/ Λεπτομεριες στο 6995545157

 

καλό.

Πότε είναι η επόμενη εξόρμηση είπαμε;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Αύριο αν κάνει καλό καιρό το βουνό προβλέπεται να μαζεύει αρκετό κόσμο!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και γω αν ειναι καλός!!!να σπάσουμε και καμια μπάρα!!! :twisted:

Σα βγεις στο πηγαιμό για την Ιθάκη,

να εύχεσαι να ''ναι μακρύς ο δρόμος,

γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις...--Κ. Καβάφη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτι μου λέει ότι αύριο - καιρού επιτρέποντος - θα είμαστε ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ! \:D/

( Μήπως χρειάζεται .......κράτηση θέσης ? )

Πάντως το FreeMeteo δίνει αίθριο καιρό για τη νύκτα Σαββάτου προς Κυριακή, αλλά .... με υψηλή υγρασία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δέχεστε έναν ακόμη που δεν έχει πατήσει ποτέ Κιθαιρώνα; Δεν έχω ξαναέρθει εκεί, θα είναι η 1η φορά!!!

:oops: :mrgreen:

 

Αν και όπως πάει ο καιρός.... ](*,) ](*,)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δέχεστε έναν ακόμη που δεν έχει πατήσει ποτέ Κιθαιρώνα; Δεν έχω ξαναέρθει εκεί, θα είναι η 1η φορά!!!

:oops: :mrgreen:

 

Αν και όπως πάει ο καιρός.... ](*,) ](*,)

 

Τασο \:D/ =D>

Παιδια και αν μας τα χαλαση ο καιρος [-o< στα Βιλλια εχει ....κοψιδια, πιτσες, μακαροναδες :cheesy:

 

Υ.Γ. Αυριο μετα 5-6μ.μ. θα εχω οπτικη επαφη τι γινετε στον Κιθαιρωνα.

Και στο 6995545157 για.... πασαν ασθενεια και νοσο. :)

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σεβάχ, ξέχασες λουκουμάδες, καρυδόπιτα, καιμάκι και λεμονίτα ΕΨΑ. Άντε, στην επόμενη και γω. [-o<

 

Και γαλακτομπουρεκο...σουρπ,σουρπ... \:D/

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης